Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Deplasarea unui semnal luminos în raport cu două sisteme de referință inerțiale.  (Citit de 483 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline atanasu

• Senior
  • Mesaje postate: 1549
  • Popularitate: +14/-173
Nu stiu daca fiind handicapat sa mai revin pe cele scrise mai corect de tine, ca asa spui tu in 22 sept.2020 ?
« Ultima Modificare: Ianuarie 04, 2021, 07:03:09 p.m. de atanasu »

Offline ilasus

• Junior
  • **
  • Mesaje postate: 270
  • Popularitate: +0/-13
’Handicapatul’ exprimă o ’stânjenire’ sau ’îngreunare’ și mă refeream la exprimarea în scris. Îmi cer scuze pentru utilizarea cuvântului dacă te deranjează.

Offline atanasu

• Senior
Nu-l mai folosi in asemenea fel. Cu termenul in sine nu am nimic ba chiar il si prefer fata de dizabilitate care este mai medical, asta  de handicap putand fi folosit si in jocul de sah.
Mai vedem,  dar deocamdata un jeg odios "ma calca pe bataturi" fara ca sa intervina vreun moderator. :)

Offline atanasu

• Senior
Te intreb pana una alta a-mi mai treaca supararea de la ce mi se intampla pe aici de la vreun nesimtit oareare: Nu cumva in dilatarea spatiului pusa in evidenta de legea Hubble se dilata si toate marimile fizicii inclusiv timpul asa ca nu putem face comparatie intre un spatiu care suporta o astfel de dilatare si unul care nu ar suporta daca asa ceva ar exista lipsindu-ne orice reper? Cred ca aici suntem in zona limitei cunostinelor chiar si actuale dar poate ca nu am dreptate. Nu as paria pe asta!

Offline ilasus

• Junior
  • **
Așa cum se vede în Fig.1, pe de-o parte, în același timp t, O, O’, R parcurg (se deplasează pe) distanțe diferite: x0=0t=0, x1=vt și respectiv x=ct, iar pe de altă parte, pe aceeași distanță x, O, O’ și M petrec (se deplasează în) intervale de timp diferite: t0=0x=0, t1=(v/c2)x și respectiv t=(1/c)x. Este deci vorba despre un punct de vedere cu privire la ’mișcarea în spațiu și în timp’ și nu știu dacă are vreo legătură cu legea lui Hubble sau cu alte legi din fizică, iar dacă fizicienii de pe aici nu-i găsesc vreo utilitate, rămâne un punct de vedere anonim și inutil. Problema mea este dacă acest punct de vedere poate fi considerat valid, iar din discuțiile avute cu Electron s-ar părea că nu, deoarece conduce la rezultate contradictorii – sau poate nepriceperea mea de a argumenta a condus la respectivele rezultate (?)
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2021, 07:07:24 p.m. de ilasus »

Offline atanasu

• Senior
Cred ca cu ce ai scris acum, putem incheia pentru moment discutia, in sensul ca imediat ce voi avea timp-eu nu pot lucra ceva deosebit printre picaturi, deci trebuie sa stiu ca am cateva zile in care sa-mi bat capul- voi incerca sa pricep ce spui in articolul ce deschide firul si voi face eventual o lista de intrebari pe care ti le voi pune pe masura ce va apare necesitatea,dar ele vor fi formulate socratic adica sa permita rasunsuri foarte simple de genul da/nu, da de aceea si la fel, nu de acea.

Si mai vedem. Nu am intentia sa rad de tine ci voi trata cu seriozitate cele scrise de tine. Sa termin cu porcariile ce mi se intampla pe aici si o sa vad cum stau cu timpul dar si cu sanatatea, ca nu mai sunt chiar asa sanatos.
Numai bine.

Offline ilasus

• Junior
  • **
Mulțumesc pentru intențiile bune, dar trebuie să te informez că nu doresc să mai discut despre subiectul  la care te referi. Multă sănătate.

Offline ilasus

• Junior
  • **
Pentru cei interesați am adăugat o observație - sper utilă - în primul post.

Offline atanasu

• Senior
Cred ca zilele astea o sa pot sa dedic cateva ore postarii tale si doresc sa vad daca voi realiza fara sa-mi indici tu, care sa fie acea postare super utila, adica presupun ca ar trebui sa o sezizez si eu si asta ar fi si un test al intelegerii de catre mine a textului tau. Vom vorbi.

Offline ilasus

• Junior
  • **
Speram ca observația adăugată primului post din acest topic să fie utilă, dar desigur că poate fi și ‘super utilă’.

Offline atanasu

• Senior
Ma refer la primul post:
A) Nu observ schimbaile pentruca nu cred a mai am pe undeva pversiunea originala dar vad ca ai introus niste exemple numerice care daa nu era inseamna a totusi ai asultat rugamintea mea (Ok)
B) a sa fiu sigur a inteleg bine ce analizez sunt totusi obligat sa cer niste lamuriri su sa fa eventuale observatie pe parcurs.Asadar:

a) Observtie: Nu inteleg de e preferi sa discuti despre timp ca despre ceva care se deplaseaza adica oarecum similar cu spatiul. Eu red a timpul se asoiaza duratei unei schimbari spatiale intelegand prin schimbare spatiala evolutia oricarui fenomen fizi de exemplu topirea ghetii sau cresterea /scaderea temperaturii . Adia nu as folosi termenul deplsarii temporale ci modificarea duratei evolutia in timp a ceva. Dar in fne cat timp relatiile numerice sunt corecte pot sa acept s aeasta analoie timp/spatiu fara insa sa acept la timp deat evolutia sa cresatoare
b)Intrebare: Care este relatia intre timpii t, t1 si t2?