Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari fara raspuns

Creat de calahan, August 13, 2020, 04:37:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calahan

atanasu
Vad ca nu poti sa admiti adimensionalitatea lui G si implcit nici identitatea dimensionala masa-sarcina, identitate care mi se pare ca este cumva argumentata pe undeva, cu o matematica elementara. Si nu poti sa admiti ca in sistemul bidimensional masa M nu mai este o marime fundamentala. Sistemul bidimensional nu este un sistem tehnic, cum este SI-ul. Dar pentru teoriile fizice este foarte util, findca sustine ca toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si se pot masura doar in dimensiuni de spatiu L si timp T. Aceasta arata ca universul fizic este bidimensional. Adica este doar miscare. Si orice teorie a unui univers cu mai mult de doua dimensiuni fizice, este doar o teorie metafizica. Dar poti sa imi spui ce crezi? la nivelul particulelor elementare, poate functiona modelul bilutelor rigide, compacte pentru particulele elementare. Mie mi se pare ca ar fi un model absurd, care nu are cum sa functioneze.

atanasu

#31
@ Calahan,
Observ acum ca am facut o greseala la #24 unde G dupa ce am trecut in MKS mi-a rezultat ca fiind G=[m^3/(s xkg)] coret fiind cum ai scris tu ulterior(putea-i sa ai dragalasenia sa-mi atragi atentia asupra greselii dat fiind a venind dupa mine ai corectata-o tacand insa malc. Dar sunt obisnuit cu caracterul celor de pe aici asa ca corectez eiu si in continuare acea postare #24 .
Asadar G=[m3/(s2Kg)] si atunci atunci k=8PiG/c4 are dimensiunea: k=(m3/(s2 xkg)/(m4x(s-4)=[s^2/(mxkg)]
Asadar: k=[s^2/(mxkg)] si sper sa nu o fi gresit si pe asta. :)
Acum, draga Calahan, unde sustin eu ce-mi pui tu in carca in ultima postare cu nr #30?

Nu discutam in termeni de a putea sau a nu putea ;
Identitatea masa sarcina nu stiu cum ar rezulta din adimensionalitatea lui G si nici nu ma intereseaza nefiind de aord sa scot masa din sistemele de unitati iar cu ala bidimensional daca prezinti ce spune Thompson atunci voi incerca sa vad ce este si pana acum nu am gasit nimic despre acest sistem bidimensional spatiu-timp caci si eu il iubesc pe Kant.Ce spui mai jos sunt doar vorbe: "Sistemul bidimensional nu este un sistem tehnic, cum este SI-ul. Dar pentru teoriile fizice este foarte util, fiindca sustine ca toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si se pot masura doar in dimensiuni de spatiu L si timp T. ???
Aceasta arata ca universul fizic este bidimensional. Adica este doar miscare. Si orice teorie a unui univers cu mai mult de doua dimensiuni fizice, este doar o teorie metafizica.????
Intrebi : "Dar poti sa imi spui ce crezi? la nivelul particulelor elementare, poate functiona modelul bilutelor rigide, compacte pentru particulele elementare. Mie mi se pare ca ar fi un model absurd, care nu are cum sa functionez?" Raspund: Cred ca la nivel cuantic avem dualitatea particula-unda si mai multe nu stiu.

calahan

atanasu
CitatIdentitatea masa sarcina nu stiu cum ar rezulta din adimensionalitatea lui G
Identitatea dimensionsala masa-sarcina rezulta din adimensionalitatea lui G inpreuna cu adimensionalitate lui k, din sistemul ecuatiilor lui Newton si al lui Coulomb. Din alea doua ecuatii rezulta, in mod obligatoriu, ca masa si sarcina au aceleasi dimensiuni fizice. Concluzie care are consecinte foarte importante asupra sistemului teoretic al fizicii. Fiindca ne da semantica exacta a marimilor si constantelor fizice si permite, cu legile cuanticii si electromagnetismului descifrarea structurilor dinamice ale particulelor elementare si explicarea luminii si a mecanismului subtil al gravitatiei. Astea sunt chestiuni pe care nici relativitatea nici cuantica nu le pot explica.

atanasu

Poate scri niste relatii ca asa vorbesti doar vorbe :)


atanasu

Vezi unde trimit linkurile date de tine si din care tu sustii ca kg=[m3/s2].
Si cum inca exista unele deosebiri intre unitati poate ca ne punem cu totii care discutam aici cu unitatile in MKS pentru marimile invocate de noi. Putem fi mai lenti dar mai atenti. Si daca unul greseste cum am facut eu sa nu -l lasam fara sa avetizam daca dorim sa fim constructivi si numai cu hibisul ala de care vorbeste Iulian.

calahan

#36
Iulian
Dumneata esti bun sa imi arati o formula, in care folosind relatia dimensionala de definitie a masei (M=L3/T2) produce incoerente. Eu acum habar nu mai am de argumentarea acestei relatii. Am retinut doar ca a rezultat de la identitatea dimensionala masa-sarcina. Dar nu rezulta din formula lui Gauss ca inmultind suprafata inchisa, din jurul sursei de camp, cu acceleratia normala la acea suprafata, da dimensiunea fizica a masei? an*So=(L/T2)*L2=L3/T2.

atanasu

Nu discuti in mod cinstit.O faci si tu pe rabinul, adica nu mai veni cu ce-ti aduci aminte sau ce spune un anume inginer si sa-i pui pe altii sa te depaneze
Adica ce pretinzi sa arate cineva ca ceva ce poate ca nu exista produce incoerente este o tampenie si nu cred ca esti tampit.

Ps Ptr Iulian: Repet:  Vezi unde trimit linkurile date de tine si din care tu sustii ca kg=[m3/s2].

A..Mot

Citat din: atanasu din August 27, 2020, 09:11:50 AMPs Ptr Iulian: Repet:  Vezi unde trimit linkurile date de tine si din care tu sustii ca kg=[m3/s2].
În ce postare de a mea am susținut eu că dimensiunea masei este ? ???

A..Mot

#39
Citat din: calahan din August 27, 2020, 08:25:13 AM
Iulian
Dumneata esti bun sa imi arati o formula, in care folosind relatia dimensionala de definitie a masei (M=L3/T2) produce incoerente. Eu acum habar nu mai am de argumentarea acestei relatii. Am retinut doar ca a rezultat de la identitatea dimensionala masa-sarcina. Dar nu rezulta din formula lui Gauss ca inmultind suprafata inchisa, din jurul sursei de camp, cu acceleratia normala la acea suprafata, da dimensiunea fizica a masei? an*So=L/T2*L2=L3/T2.
Din a doua Lege a lui Newton care spune că forța netă aplicată unui corp este egală cu produsul dintre masa acelui corp și accelerația produsă de acea forță.Dacă dimensiunea masei ar fi atunci care ar fi dimensiunea forței și care ar fi dimensiunea accelerației din formula ??? 

atanasu

#40
Nu mai pot urmari aiurelile astea. cand aveti ceva consistent cand puteti indica o unitate care chiar daca nu e cea clasica este data acolo sau acolo ok, dar pana atunci eu nu am vreme de pierdut si sa inteleg bazaconiile lui Calahan cae vorbeste din ce-si aduce aminte.
PS: Iulian cred ca am gresit si nu tu ai sustinut ca M=m3s-2 asta este de la Calahan citire. Si de altfel Calahan a pus patru chestiuni si eu am intrat in conexiune doar cu cea de a patra adica cu adimensionalitatea lui G si apoi disutiile s-au orientat in acest sens. Nu am avut ce face ... :)

A..Mot

Citat din: atanasu din August 27, 2020, 05:14:51 PM
Nu mai pot urmari aiurelile astea. cand aveti ceva consistent cand puteti indica o unitate care chiar daca nu e cea clasica este data acolo sau acolo ok, dar pana atunci eu nu am vreme de pierdut si sa inteleg bazaconiile lui Calahan cae vorbeste din ce-si aduce aminte.
PS: Iulian cred ca am gresit si nu tu ai sustinut ca M=m3s-2 asta este de la Calahan citire. Si de altfel Calahan a pus patru chestiuni si eu am intrat in conexiune doar cu cea de a patra adica cu adimensionalitatea lui G si apoi disutiile s-au orientat in acest sens. Nu am avut ce face ... :)
Trebuie urmărite toate ideile căci numai așa putem afla răspunsurile corecte la "Întrebări fără răspuns"....  :)
Eu încă mai am răbdare să urmăresc ideile lui "calahan" și ale altora...

atanasu

#42
Iulian eu cred ca nu esti in tema cu aceste cateva idei fixe ale lui Calahan venite ca in romanele de fictiune  pe calea unui manuscis ratacit si gasit de scriitorul care publica acel "manuscris" vezi Numele trandafirului al lui Eco si multe altele. La Calahan este un misterios domn inginer care daca a existat poate chiar a murit si i-a lasat mostenire opera sa lui Calahan sau este un alter ego al lui Calahan. Am gresit intervenind  intereandu-ma problemele constantelor universale - undeva  in tr-o lucrare pe acest G l-am egalat cu 1 ca sa cantaresc Universul si acum nu am avut ce face sa ma aflu in treaba  :

Cat cantareste UNIVERSUL si cat cantareste cea mai usoara particula ?

https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5229.msg69790.html#msg69790

calahan

#43
Iulian
Imi cer scuze ca de abia acum am vazut intrebarea dumitale.
Citat.Dacă dimensiunea masei ar fi L3/T2atunci care ar fi dimensiunea forței  și care ar fi dimensiunea accelerației  din formula  ?
.
Pai daca masa este acceleratia ori suprafata, asta inmultita cu acceleratia da suprafata inmultita cu acceleratia la patrat. In sistemul bidimensional acceleratia la patrat este presiune. Deci forta este data de produsul presiune ori suprafata. m*a=(L3/T2)*L/T2=L2*(L2/T4)= S*p=L4/T4=v4

A..Mot

Citat din: atanasu din August 27, 2020, 06:03:23 PMCat cantareste UNIVERSUL si cat cantareste cea mai usoara particula ? https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5229.msg69790.html#msg69790
Corect era dacă întrebai "Care este masa Universului și care este masa celei mai ușoare particule?" deoarece Universul nu poate fi cântărit adică să-i aflăm greutatea... ??? ??? ???
Ca să putem cântări Universul atunci ar trebui să știm unde se află "Corpul Central din Univers" de masă în jurul căruia gravitează tot Universul și mai trebuie să știm și accelerația gravitațională a "Corpului Central din Univers" și toate astea nu știu cum s-ar putea afla.... ??? ??? ???
Care este cea mai ușoară particulă?  ::)