Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

EINSTEIN si HUBBLE

Creat de atanasu, August 09, 2020, 10:35:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

#30
@Calahan: ai gresit firul sau o faci special.Scrie ce formule vrei pe firul deschis de tine sau ti-e frica ca nu le vede nimeni acolo?
Aici vorbim doar de legea lui Hubble si atat pentruca cred ca cu Einstein si viteza luminii a terminat-o. :)

@iulian
De ce incepi postarea de azi de la 10:54am cu apelativul "calahan", pentruca era catre mine si chiar ti-am si raspuns la 11:18 am? Vrei neaparat sa intre calahan cu formulele lui Gauss pe care le tot clameaza si pe care le tot vantura? ceea ce a si facut la 5:56 pm.

atanasu

#31
                                continuare

Asadar acum incep cu onsideratiile cinematice si voi analiza doar trei situatii posibile;

a) A existat un Big Bang(BB) acum T ani si galaxiile de atunci se misca rectiliniu indepartandu-se de punctul O unde ar fi fost BB viteza luminii este infinita adica semnalele luminoase care sunt masurate de un Hubble se transmit instantaneu;

b) A existat un Big Bang(BB) acum T ani si galaxiile de atunci se misca rectiliniu indepartandu-se de punctul O unde ar fi fost BB, viteza luminii este finita si egala cu c adica semnalele luminoase care sunt masurate de un Hubble nu se transmit se transmit instantaneu ci intr-un anume timp de la o galaxie la observaorul de pe Pamant adica galaxia noastra;

c) Nu stim ce a fost in trecut dar azi suntem in fata observarii cat mai exacte a legii lui Hubble care este v(km/sec)=HS(Mpc)si evident  H[km/se/Mpc] , H rezultand in urma masuratorilor din ce in ce mai precise ca fiind atualmente o constanta a spatiului cosmic;

  va urma

A..Mot

Citat din: calahan din August 28, 2020, 05:56:59 PM
Iulian
Formula pe care ai incercat dumneata sa o transcrii i word, este scrisa gresit. Primul factor din fata este  1/(4*pi*G). Inmultirea cu acest factor face ca msa Pamantului este data de relatia  Mt=(g*Rt2)/G. Relatie care se gaseste in manuale si este dedusa si pe alta cale. Aceasta formula este identica cu formula lui Gauss pentru sarcina electrica  Q=(1/4*pi*k)*E*So
Dacă nu scrii corect formulele , atunci nu te aștepta decât la replici care să conteste afirmațiile tale... ???
Dacă este vorba de atunci este corect.Nu este corectă afirmația ta că "Masa este data de produsul acceleratiei normale cu suprafata inchisa M=a*S"! ???
Nu există nicio similitudine între și deoarece și asta deoarece iar .

A..Mot

Citat din: atanasu din August 28, 2020, 06:33:46 PM@iulian
De ce incepi postarea de azi de la 10:54am cu apelativul "calahan", pentruca era catre mine si chiar ti-am si raspuns la 11:18 am? Vrei neaparat sa intre calahan cu formulele lui Gauss pe care le tot clameaza si pe care le tot vantura? ceea ce a si facut la 5:56 pm.
Eu nu vreau decât ca toți să facem afirmații corecte care să se bazeze pe axiome și logică!
REPET:
Cum putem explica că nu toate galaxiile nu se depărtează de noi?

atanasu

Tot nu vrei sa ma asculti si in loc sa te duci la Calahan pe fir unde are si elemente pentru a-ti raspunde.  Incerc eu ceva aum si intra la Calahan sa vezi :)

atanasu

#35
@iulian ref intrebarea ta efectiva rescriu ce ti-am raspuns deja si daca  nu esti atent atunci  lasa ograda mea in pace si disuta cu Calshn dar pe un fir facut de el sau de dta:

"Am explicat asta in [1] dar daca tu nu erai pe aici si nu ai citit, ce sa fac. eu? Pe surt exista si o miscare gravitationala care le face sa se apropie si aunci ori viteza de indepartare e mai mica decat cea data de legea Hubble sau este chiar de apropiere cum este la Andromeda(Deplasare spre bleu - blue shift)
Iar ce doresc  sa demonstrez am spus :sa raspund la observaitiile tale si daca urmaresti ce voi scrie si daca nu pui decat intrebari din astea ok,desi astea trebuia sa le stii si de la mine si din wiki daca mai aprofundai cercetarea. :) "

calahan

Iulian
Ai facut dumneata socotelile? Ai calculat masa Pamantului o data cu formula lui Gauss si o data cu formula lui Newton si nu au iesit egale?

atanasu

#37
@Iulian,
Daca ai vazut raspunsul meu repetat la 9:36 a.m. , referitor de ex la Andromeda care are deplasare spre bleu adica se apropie de noi si daca acum ai inteles problema pot sa trec mai departe? ca doar tu interactionezi pe tema asta.
PS Politetea te-ar obliga sa confirmi fara nimic mai mult primirea unui raspuns, ca vad ca atunci cand ti se pare ca nu ai fost tratat cu destul deferenta esti foarte insistent

A..Mot

#38
--------------------------

atanasu

#39
Nu stiu Morse!
PS.Desi independent de prof Hans Freudenthal(univ Utrecht) am desoperit(inventat) si eu limbajul denumit de Freudenthal: LINCOS(limbaj cosmic)

A..Mot

#40
Citat din: atanasu din August 29, 2020, 06:10:32 PM
Nu stiu Morse!
PS.Desi independent de prof Hans Freudenthal(univ Utrecht) am desoperit(inventat) si eu limbajul denumit de Freudenthal: LINCOS(limbaj cosmic)
---------- nu e scriere Morse.... Am tăiat de aici mesajul cu masa Terrei și formula lui Gaus și l-am postat la subiectul "Întrebări fără răspunsuri" al lui "calahan"....  ???

atanasu

Iulian chiar ti-am multumit pentru ca ai pus unde-i era locul acel text pentru Calahan,  dar ce sa fac si eu, vrabia mihai viteazul. Vazand semnele transmise de tine de fapt nu m-am gandit la Morse ci la ceva mult mai interesant adica am sperat o clipa ca esti dupa stiinta mea un al treilea, eu fiind al doilea , descoperitor(creator) al limbajului cosmic   adica mi s-a parut (nu vad prea bine) ca liniutele alea repetate sunt o prima propozitie in acel limbaj si acum profit de ocazie si-ti transmit eu ceva ce poate vei intelege :

- = -     --=--     ---=---

PS: Te intrebam daca referitor la ce am scris pana acum despre legea lui Hubble mai ai vre-o intrebar, politios fiind sa raspunzi la raspunsul dat de mine intrebarii puse de tine  asta ca sa pot continua cu prezentarea mea  care spre deosebire de interventiile multora nu contine intrebari incuietoare sau nu, ci spune ce am facut eu adica prezinta o munca creatoare si nu una intrebatoare cu buna credinta  sau fara,  adica fara insemnand de carcotareala(de la carcotas)


A..Mot

Citat din: atanasu din August 30, 2020, 07:05:45 AM
Vazand semnele transmise de tine de fapt nu m-am gandit la Morse ci la ceva mult mai interesant adica am sperat o clipa ca esti dupa stiinta mea un al treilea, eu fiind al doilea , descoperitor(creator) al limbajului cosmic   adica mi s-a parut (nu vad prea bine) ca liniutele alea repetate sunt o prima propozitie in acel limbaj si acum profit de ocazie si-ti transmit eu ceva ce poate vei intelege :

- = -     --=--     ---=---
Cred că înseamnă 1=1 , 2=2 , 3=3
Să zicem că tu ești un extraterestru , atunci ce crezi tu că ar însemna ----+-- ? ???
Citat din: atanasu din August 30, 2020, 07:05:45 AMPS: Te intrebam daca referitor la ce am scris pana acum despre legea lui Hubble mai ai vre-o intrebar, politios fiind sa raspunzi la raspunsul dat de mine intrebarii puse de tine  asta ca sa pot continua cu prezentarea mea  care spre deosebire de interventiile multora nu contine intrebari incuietoare sau nu, ci spune ce am facut eu adica prezinta o munca creatoare si nu una intrebatoare cu buna credinta  sau fara,  adica fara insemnand de carcotareala(de la carcotas)
Universul are o formă de sferă?

atanasu

1) Cred ca inseamna 6 si daca ai rezolvat singur testul meu te felicit dar cred ca ai gasit ceva pe net si poate chiar pe aici ca oi mai fi postat ceva despre si nu mai tin minte iar voi cei de pe aici nu aveti pic de corectitudine in voi adica din punct de vedere al caraterului si fairplayului sunteti mainati de orgoliu pueril si de complexe din trecut, ce sa spun....
Am un exemplu pe aici cu unul foarte dota mental  dar execrabil ca comportament uman si cand am scris fara sa numesc pe nimeni despre asemenea comportamente jegoase, simtindu-se desigur vizat a facut sa fiu banat 30 zile (incecase 60 dar..).
Desigur ca si dupa aceste intamplari s-a mai dat pe brazada si asta este bine caci repet  intelectual este, cred ca singurul cu care as avea un castig stand de vorba. :)
2. Nu stiu um este, dar In schema mea ipotetica bazata de legea lui Hubble asa pare a fi.[1]
Atunci dau drumyul la continuare

atanasu

#44
                                                        continuare

a) A existat un Big Bang(BB) acum T ani si galaxiile incepand de atunci se misca rectiliniu indepartandu-se de punctul O unde ar fi fost BB, viteza luminii este infinita adica semnalele luminoase care sunt masurate de un Hubble se transmit instantaneu. Ce relatie este intre distanta intre galaxiile din Univers si galaxia noastra

Schita geometrica care modeleaza cinematica  galaxiei noastre(P) si a alteia,Gi, este un unghi alfai, preferabil ascutit(alfai<Pi/2), care are vortexul in O(la Big Bang) si pe una din laturi se afla pozitionata la o distanta OP(t, t=T)  galaxia noastra notata cu litera P(pamant) cat si o alta notata cu Gi, schita putand fi valabila pentru orie galaxie Gi.
Daca viteza constanta a galaxiilor este aceiasi pentru toate si se noteaza cu w atunci distanta tutror galaxiilor fata de O este OP=wxT unde T este varsta actuala a Universului

Distanta actuala fata de noi(P) a galaxiei Gi este GiP=2sin(alfai/2)x OP adica =2sin(alfai/2) wxT.
Viteza momentana actuala  cu care galaxia Gi se indeparteaza azi de pamant este mereu constanta si este v= 2sin(alfai/2) w.
Fata de aceste date constatam ca raportul masurat de dl Hubble et co in orice moment intre noi si orice alta galaxie Gi este v/GiP= 2sin(alfai/2) w/ 2sin(alfai/2) wxT= 1/T=H(constanta lui Hubble)
Nota: Iesim din conventia de la a) si precizam ca acest rationament geometric cinematic ramane valabil si daca consideram doar ca toate galaxiile se indeparteaza actualmente cu aceiasi viteza w de O adica au plecat simultan din O si s-au deplasat cu aceiasi lege de miscare spatiu /timp cu o viteza aeiasi pentru toate in toate momentele deplasarii lor in spatiu, noi in acest caz nestiind durata acestui proces care  este varsta Universlui varsta care poate fi oricare iar in caz de dilatare spatio temporala nefiind tinuta de limitarea viteza luminii la valoarea c.
Orice alte legi de evolutii a galaxiilor Gi cu wi(t) oarecare, nu ne conduc la observarea legii lui Hubble si nu ne pot spune nimic despre trecutul Universului care are o infinitate de grade de libetate restranse doar  de teorii care se pot construi fiind consistente cu observatiile direte cum de exemplu este Teoria B.B. dar si teoria lui Hoyle. [1]
                                                              va urma