Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Secretele planetei noastre, Pamantul ...

Creat de Adi, August 06, 2008, 10:05:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ciprian_sa

#15
da, scopul final al proiectului e sa compileze toate (sau cat mai multe) hartile geologice si sa le faca publice pe internet.
cat despre parerile de rau vis-a-vis de implicarea IGR-ului, site-ul cu pricina ofera motivatia clara:
CitatTo fully participate in OneGeology you ideally need to be a member of an organisation that is responsible for geological maps of your nation or region
OneGeology participants must be organisations able to provide authoritative geological map data coverage for their territory, and/or trans-national area.
avand in vedere ca IGR e institutia care s-a ocupat pe intocmirea hartilor geologice de ansamblu la noi in tara, e destul de clar de ce este partener in proiect

Adi

Mie imi pare o veste buna ca IGR se implica in proiect, mai ales dupa explicatiile lui Ciprian. Usor usor si institutiile din Romania colaboreaza la proiecte internationale de cercetare sau, in cazul acesta, de promovare a stiintei catre publicul larg.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Eu zic ca ar trebuii sa se dea din nou fonduri sa terminam si noi cu foile de harta 1:50.000 ca e un pic rusinos... Cred ca suntem singura tara din Europa care are goluri in harta nationala 1:50.000.

Si da este o veste buna ca IGR-ul se implica, numai sper sa implice... nu doar cu numele.

ciprian_sa

nu suntem singura tara care inca nu e acoperita in intregime de harti geologice de detaliu.
si am impresia ca in fraza asta e sintetizata cauza acestei probleme:
CitatEu zic ca ar trebuii sa se dea din nou fonduri sa terminam si noi cu foile de harta 1:50.000 ca e un pic rusinos
de ceva vreme incoace banii nu se mai "dau", ci se castiga (sau cel putin asa ar trebui sa fie). scrii un proiect (tu ca institutie sau grup de cercetare, nu ca individ), il trimiti institutiilor care se ocupa de finantarea stiintei (fie in tara, fie in strainatate) si daca primesti banii, iti faci treaba. stiu cateva proiecte concrete care s-au finalizat cu publicarea (ce-i drept, pe bucati) a catorva foi geologice 1:50000.
probabil ca parerea mea nu o sa placa multora, insa de cand "marile" institute nationale si-au pierdut stralucirea si cercetarea incepe sa se faca sub umbrelele universitatilor, cred ca asta este calea de urmat. exemplul cel mai clar (care imi vine pe moment in minte) e SUA, unde marea majoritatea a cartarile de detaliu asa se fac: universitatile au proiecte speciale pt asa ceva si totul se compileaza de catre USGS (echivalentul IGR-ului nostru).

Adi

Bine spus, acum banii nu se mai dau, acum banii se castiga. La fel si noi cu sponsorizarile pentru proiectele noastre de popularizare a stiintei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Bine bine, ok se castiga (evident) dar poti tu ca centru de cercetare aflat sub "umbrela" unei universitati sa faci asa ceva? In timp util evident. Mie mi se pare un pic cam complicat, ar insemna sa faci cam numai asta. Sa cartezi vara, sa "desenezi" iarna.
Si eu din cate stiu cel mai mare proiect al IGR-ului asta a cam fost. Si IGR-ul ar trebuii sa faca asta, nu altii. Si ar trebuii ca statul roman sa finanteze un asemenea proiect, nu altii.
Asta este parerea mea.

Bucatele de harta au facut multi, dar nu merge asa trebuie un pic mai coordonat, zic eu iarasi.

ps: Cam ce e mai sus am vrut eu sa zic "prin a se da".

Adi

Da, statul roman sa ofere banii, iar institutele sau universitatile sa puna cereri bune de finantare, adica bine documentate ca odata primiti banii sa stie cum sa ii foloseasca in mod eficient.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Da, pentru ca nu stiu cum ai putea sa primesti finantare din alta parte pentru asa ceva.

ccipp

ma indoiesc ca IGR ar da la liber hartile geologice ale Romaniei. Este ujna dintre putinele surse de venit ale lor intr-o institutie care sta nu chiar bine. Oricum la scara mare se pot da asa hartile.

ciprian_sa

La un moment dat se puteau cumpăra hărțile geologice 1:250000 de la IGR. Cele mai detaliate nu erau de vînzare. Deh, secret de stat...

ccipp

Citat din: ciprian_sa din Octombrie 12, 2009, 06:11:11 PM
La un moment dat se puteau cumpăra hărțile geologice 1:250000 de la IGR. Cele mai detaliate nu erau de vînzare. Deh, secret de stat...
Erau de vanzare altfel nu ar fi ajuns in universitati. Si acum mai sunt la vanzare nu mai stiu unde am vazut dar cei intradevar interesati pot cauta si gasi de stul de repede.

ciprian_sa

Măi, din cîte știu, hărțile detaliate erau cumpărate de universități ca material didactic și nu erau destinate publicului larg, respectiv eu, ca persoană fizică nu le puteam cumpăra. Foile mari, în schimb, puteau fi cumpărate de la IGR pînă acum cîțiva ani - un amic a cumpărat acum aproape 2 ani un CD cu toate foile 1:250 mii.