Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

Scurta opinie asupra TR

<< < (9/9)

atanasu:
Daca nu esti de acord adu demonstratia care a condus la valoarea asta si combate-o, dar in ce priveste inferenta cu logica niciuna din marimele la care te referi nu permite a se spune ceva despre ea anterior momentului cand in evolutia universului ea apare adica de ex constanta gravitationala apare in momentul cand apar fortele de gravitatie. Este posibil ca in studiul documentar amplu privind teoria BB sa fi abordat si aspectul asta dar acum nu mai stiu si poti cauta acolo daca esti interesat de chestiune.

calahan:
Virgil

Sa stii ca sunt de acord cu ce spui dumneta aici. Fiindca este de bun simt ca nu putea sa existe interactiune gravifica, controlata de factorul gravific G, cand nu existau masele care sa creeze campul gravific, intermediarul interactiunilor gravifice. Eu am retinut din teoria dumitale, ca (in ipoteza dumitale) pui la baza sistemelor cosmice un mecanism oscilant. Dar un mecanism oscilant (dupa cum am inteles eu) presupune transformarea succesiva a unei forme de energie in alta. In teoria dumitale, care sunt formele de energie care se transforma succesiv, una in alta? Si am vazut ca ai gasit niste frecvente de oscilatie a campului gravific in sistemele cosmice. Frecvente care sunt sub un megahert. Presupun ca aceste frecvente, ar corespunde undelor gravitationale. Cei care ar fi detectat undele gravitationale, nu au spus nimic de frecventa acestor unde. Daca se vor determina experimental aceste frecvente, ar fi o mare descoperire stiintifica, asa din condei.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă