Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Iubirea ca generatoare a existentei

Creat de Cosmin_Visan, Iulie 22, 2020, 08:26:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

In timp ce oamenii rataciti cauta raspunsuri in concepte inventate precum "big-bang", "gravitatie cuantica", etc. care n-au nicio legatura cu experientele lor, pentru originea existentei, poate ca raspunsul are o cu totul alta forma decat dogmele aleatoare pe care s-au intamplat sa le auda in cultura istorica a secolului 21. Voi propune ca raspuns iubirea. Si sunt 2 motivatii pentru care e asa.

1) Ceea ce observam la constiinta e ca qualiile sunt generate relativ la contexte. De exemplu qualia cuvantului "nea" isi capata sensul in functie de propozitia in care se afla: Nea Ion s-a dus la piata, Afara a dat nea. La fel peste tot. De exemplu in colored-cube, patratelele gri se vad galben sau albastru in functie de contextul general al cubului. Deci intreaga realitate e o scena a contextelor pe care rasar sensuri.

2) Iubirea umana este generatoare de vieti pline de sens. Cand nu iubesti stai toata ziua si zaci in pat. Cand iubesti, toata lumea e a ta, tot ce faci are sens. Deci iubirea umana pare sa fie un context general pentru qualiile umane.

Combinand 1) cu 2), ajungem la concluzia ca intreaga existenta, toate constiintele din lume, au la baza contextul iubirii absolute, vietile individuale fiind sensuri generate relativ la contextul iubirii absolute. Iubirea absoluta fiind contextul absolut nu are nevoie la randul ei de alt context, ci isi este propriul context. De asemenea, ca si context absolut, iubirea permite existenta oricaror qualii, atat bune cat si rele. Suferinta este tot o forma de manifestare a iubirii absolute.

Vedeti asadar ce inseamna o analiza rationala a sursei existentei, decat o insirare aleatoare de termeni tehnici gen "big-bang" care pentru cel care ii insira nu inseamna nimic, ci asa a auzit si el si i s-a parut cool sa ii repete.

Cosmin_Visan

O sa las si asta aici. Leo a ajuns pe alte cai la ideile astea, din experientele cu 5-meo-dmt, dar concluziile sunt aceleasi, deci e interesant cum 2 cai diferite pot duce la aceleasi concluzii. Uitati-va la toate cele 2 ore daca sunteti in mod autentic interesati de existenta. Puteti sa rulati pe 2x sa dureze mai putin. Are mai multe videouri in care vorbeste de aceleasi lucruri, din perspective oarecum diferite. Videoul asta e printre cele pe care le-am urmarit eu si pare sa cuprinda cel mai bine ideea principala ca realitatea e o forma de manifestare a iubirii absolute.

https://www.youtube.com/watch?v=Ng9OqpMmIb0

atanasu


A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 22, 2020, 09:01:03 PMVideoul asta e printre cele pe care le-am urmarit eu si pare sa cuprinda cel mai bine ideea principala ca realitatea e o forma de manifestare a iubirii absolute.
Ce înțelegi tu prin iubire absolută!Există și iubiri relative?Detaliază afirmația ta "Realitatea e o formă de manifestare a iubirii absolute."....
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Iubirea absoluta e iubirea pentru tot ce exista, nu doar pentru o persoana.

In momentul in care iubesti totul, acel lucru se manifesta, si astfel realitatea ia nastere.

A.Mot-old

#5
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 11:09:50 AM
Iubirea absoluta e iubirea pentru tot ce exista, nu doar pentru o persoana.

In momentul in care iubesti totul, acel lucru se manifesta, si astfel realitatea ia nastere.
Tu iubești țânțarii , puricii , păduchii , căpușile și virușii...?!?!
ÎN CE FEL DE REALITATE TRĂIEȘTI TU?!?!
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 24, 2020, 06:31:27 PM
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 11:09:50 AM
Iubirea absoluta e iubirea pentru tot ce exista, nu doar pentru o persoana.

In momentul in care iubesti totul, acel lucru se manifesta, si astfel realitatea ia nastere.
Tu iubești țânțarii , puricii , păduchii , căpușile și virușii...?!?!
ÎN CE FEL DE REALITATE TRĂIEȘTI TU?!?!

Da, ca si Dumnezeu iubesti toate alea, altfel n-ar fi existat.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 10:54:35 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 24, 2020, 06:31:27 PM
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 11:09:50 AM
Iubirea absoluta e iubirea pentru tot ce exista, nu doar pentru o persoana.

In momentul in care iubesti totul, acel lucru se manifesta, si astfel realitatea ia nastere.
Tu iubești țânțarii , puricii , păduchii , căpușile și virușii...?!?!
ÎN CE FEL DE REALITATE TRĂIEȘTI TU?!?!

Da, ca si Dumnezeu iubesti toate alea, altfel n-ar fi existat.
Eu nu neg existența lui DUMNEZEU CEL care a creat universul cu tot ceea ce există.Dacă ai avea păduchi , atunci ce ai face?Știi ce boli pot transmite păduchii?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

@Minune de copil ce esti,
Acum ca se presupune ca te-ai mai maturizat, odata ce publici si in reviste de nivel mondial si cred ca ai si cel putin o carte scrisa desigur intr-o limba de nivel mondial ma voi referi la postarea ta din 22 iulie unde ne recomanzi un filmulet care spui tu ca ajunge la aceleasi concluzii cu tine mergand pe o cale indicata de tine a fiind "experientele cu 5-meo-dmt,"  ? privind aeasta cale
In respectul punctului 3.2 din regulamentul forumului, pe care cred ca daca il citez il si interpretez corect pentruca el spune:
"3.2 Se recomandă folosirea moderată a fragmentelor în limbi străine, dat fiind că forumul este în limba română."

Asadar este doar o recomandare dar respectul acestor recomandari desigur doar pe acest forum, desi destule din ele sunt de bun simt si ar fi bine sa fie respetate oriunde, cred ca ii separa pe cei cu bun simt de nesimtire - si alt cuvant opus bunului simt mai potrivit decat negara acestuia prin nesimtire cred ca nu se gasesc. Alege tu si sa judece ceilalti in ce categorie intri.

Imi motivez interventia spunand ca daca macar A.Mot a spus o vorba despre continutiul filului tu arunci o chetie in are si nu iti spun cum ar fi trebuit sa procedezi pentruca inca nu am hotarat sa te consider tampi si daca voi hotara asta voi evita sa mai interactione cu tine la initiativva mea si ma voi gandi bine daca sa o fac la initiativa ta.

Asa ca, evident voi aplica ce spun mai sus in functie de reactia ta la rugamintea mea ca macar daca nu traduci cat poti tu de bine ideile principale ale filmuletului, adica intr-o masura mai ampla si eventual cu niste explicatii privind cele duoa cai urmate de cei doi autori decat a facut A.Mot, voi proceda in consecinta.

Cosmin_Visan

Nu da nimeni 2 bani pe frustrarile dumitale. Pune mana pe carte sa te ridici la nivelul altora decat sa ai pretentia sa coboare altii la nivelul tau.

atanasu

#10
Si altii crezi ca dau bani pe persoana matale. Eu te-am aparat mereu, pentuca apar copii mai slabi si la minte si in alte cele, mai ales  daca ii vad ca doresc sa inteleaga ceva si asa mi-ai facut impresia punand nesimtirea pe seama tinertii. Dar impostorii infatuati si apartinatori categoriei cu care de acum incetez orice dialog nu ii cred frecventabili.
PS Cred ca un titlu mai potrivit firului ar fi: Infatuarea nesimtita ca generatoare a existentei unora!

A.Mot-old

#11
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 25, 2020, 10:47:47 AM
Nu da nimeni 2 bani pe frustrarile dumitale. Pune mana pe carte sa te ridici la nivelul altora decat sa ai pretentia sa coboare altii la nivelul tau.
Cred că tu ai frustrări de toate tipurile....Răspunde la întrebările mele tu cel care zici că iubești toata creația lui DUMNEZEU TATĂL CERESC și repet:
Dacă ai avea păduchi , atunci ce ai face?Știi ce boli pot transmite păduchii?În ce realitate trăiești? >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 27, 2020, 07:01:11 AM
Cred că tu ai frustrări de toate tipurile....Răspunde la întrebările mele tu cel care zici că iubești toata creația lui DUMNEZEU TATĂL CERESC și repet:
Dacă ai avea păduchi , atunci ce ai face?Știi ce boli pot transmite păduchii?În ce realitate trăiești? >:(

Din perspectiva iubirii absolute, orice actiune e de iubit, inclusiv faptul ca omori.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 30, 2020, 06:36:50 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 27, 2020, 07:01:11 AM
Cred că tu ai frustrări de toate tipurile....Răspunde la întrebările mele tu cel care zici că iubești toata creația lui DUMNEZEU TATĂL CERESC și repet:
Dacă ai avea păduchi , atunci ce ai face?Știi ce boli pot transmite păduchii?În ce realitate trăiești? >:(

Din perspectiva iubirii absolute, orice actiune e de iubit, inclusiv faptul ca omori.
Deci din iubire absolută pentru păduchi tu îi omori...Halal modul tău de a iubi absolut păduchii....Nu ți se pare că ești ipocrit?!?!??
Tu mănânci carne?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#14
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 30, 2020, 06:49:57 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 30, 2020, 06:45:45 PM
Deci din iubire absolută pentru păduchi tu îi omori...Halal modul tău de a iubi absolut păduchii....Nu ți se pare că ești ipocrit?!?!??
Tu mănânci carne?

Nu mananc carne, ca nu vreau sa omor animale. Dar tresa intelegi ca perspectiva iubirii absolute e perspectiva lui Dumnezeu, iar din perspectiva lui, el e tot ce exista. Cand o sa te intorci la perspectiva de Dumnezeu o sa iti aduci aminte ca A.Mot a fost acelasi cu electron si acelasi cu paduchii, asa ca nimeni n-a murit, au fost doar fel si fel de experiente pe care tu ca Dumnezeu le-ai avut.
Eu sunt după Chipul si Asemănarea lui DUMNEZEU așa cum stă scris în Biblia Ortodoxă , Facerea , capitolul 1 , versetul 26 și deci eu nu voi fi niciodată un păduche și nici vreun alt animal sau plantă...
Este aberant tot ceea ce afirmi , deoarece spui că tu nu mănânci carne pentru că nu vrei să omori animale dar se deduce că tu omori păduchii de frică să nu te îmbolnăvești....
Răspunde răspicat cu da sau nu la întrebarea:
Dacă ai păduchi , îi omori?
Adevărul Absolut Este Etern!