Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

POSTULATUL - Avant-propos

Creat de atanasu, Iulie 11, 2020, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Dragii mei colegi de munca pe acest forum,
Acum ca a intervenit cu regularitate aleatoare dar constanta in aparitiile ei, userul  intitulat "space" cu punct intre litere, care de fapt poate ca este mai multi, tinand cont ca face parte dintr-o alianta galactica(spacealliiance) si  care ne tine la curent cu indraznete realizari umane in cucerirea spatiului ala de-i zice cosmic sau macar interplanetar sau macar dintre pamant si luna, lucru insa pentru care sa-i multumim si in acelasi timp sa-i multumim ca a rupt o grea tacere care se asternuse pe aici de cateva zile dar bine ca nu chiar odata cu revenirea mea, ca puteam crede ca am speriat cam  tare audienta  dar presupun ca ma insel si in cele din urma  cred ferm ca maine atmosfera se va mai inveseli dupa ce voi posta o noua demonstratie a postulatului lui Playfair, care postulat se invata la scoala in mod eronat ca este "acel al cincilea" dar de fapt se spune doar ca il poate inlocui pe cel al maretului Euclid, maret din care insa cu siguranta ca nu se trag cei care sunt specializati azi si poate ca si maine in demolare de statui istorice.
Demonstratia pe care o voi posta-o este un fel de finalizare precis tintita nu numai pe demonstrarea postulatului pe care consider ca am facut-o deja intr-un anume fel si pe topicul destinat acestei realizari geometrice, dar tintita chiar in rezolvarea nostimei probleme a dreptelor  "f" concurente intre ele dar neparalalele, aflate in lupta crancena cu cele "q" tot concurente in acelasi vortex cu primele dar in mod miraculos paralele cu dreapta noastra de referinta care cred ca se numea "d".
Oricum, voi incerca sa reiau notatiile vechi pentruca cei care s-au amuzat, ca de combatut nu s-a gasit nimeni cu exceptia unuia mai vajnic si rugat chiar de mine sa-mi fie "sparring partner" , sarcina de care de altfel s-a achitat stralucit, eu chiar multumindu-i calduros la vremea repectiva.
Si poate ca dupa ce termin cu acestea, sa mai termin de finalizat cateva idei aruncate pe aici ca sa pot sa ma despart de toata lumea in buna pace si sa-mi vad de contemplarea prietenului nou aparut si care si-a luat denumirea inselatoare de covid-19 cand putea sa-si spuna ciuma, rosie sau nu, dar neaparat 19 dar care oricum nu el mi-a dat lovitura sub centura cu care azi incerc sa supravietuiesc.

atanasu

Copiez si aici pentru ajutor dat memoriei :

https://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_postulate#CITEREFHendersonTaimiņa2005
The parallel postulate is equivalent, as shown in,[26] to the conjunction of the Lotschnittaxiom and of Aristotle's axiom. The former states that the perpendiculars to the sides of a right angle intersect, while the latter states that there is no upper bound for the lengths of the distances from the leg of an angle to the other leg.

atanasu

#2
Daca timpul va avea suficienta rabdare cu mine(parafraza la Marin Preda) voi finaliza preocuparea mea pentru al V-lea Postulat  intr-un text pe care il voi intitula din respect pentru cel pe care-l consider precursor si ma refer la la marele matemician si nu numai, Adrien-Marie Legendre ,
"Postulatul sau pe urmele lui Legendre" asa cum tot din respect pentru precursor am intitulat Calea  a Treia -Calea lui Thomas Paine. Desigur ca prioritatea mea este Calea a treia.