Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

O Alta teorie a efectului fotoelectric

<< < (2/8) > >>

calahan:
A-Mot

Postarea dumitale contine teoria invechita devenita clasica a particulelor elementare. Eu ma iau dupa teoria asta noua si foarte originala a d-lui inginer care spune ca toate particulele elementare sunt motoare electrice de putere si turatie mare si foarte mare. Teorie care este argumentata la nivel de liceu si am putut si eu sa inteleg cate ceva din fizica. Si pentru ca am vazut ca explica simplu cateva lucruri pe care fizica din manuale nu le explica.

A.Mot-old:

--- Citat din: calahan din Mai 04, 2020, 09:43:30 a.m. ---A-Mot

Postarea dumitale contine teoria invechita devenita clasica a particulelor elementare. Eu ma iau dupa teoria asta noua si foarte originala a d-lui inginer care spune ca toate particulele elementare sunt motoare electrice de putere si turatie mare si foarte mare. Teorie care este argumentata la nivel de liceu si am putut si eu sa inteleg cate ceva din fizica. Si pentru ca am vazut ca explica simplu cateva lucruri pe care fizica din manuale nu le explica.

--- Terminare citat ---
Eu nu sunt de-acord cu formula de echivalență masă-energie E=mc2! ::) Am căutat pe internet și nu am găsit demonstrația a formulei de echivalență masă-energie E=mc2 și aș dori să-mi spui unde pot găsi această demonstrație...Mulțumesc!
 Este corect ce se spune în https://www.researchgate.net/publication/260713350_Modification_of_Einstein%27s_E_mc2_to_E_122mc2?

calahan:
A.Mot

--- Citat ---În concluzie energia , masa și viteza sunt calități momentane ale unor entități și deci sunt reale adică pot fi constatate prin diferite simțuri și chiar măsurate?
--- Terminare citat ---
Ce spui dumneata aici este corect si in acord cu definitiile din dictionare. Dar dupa cum m-a lamurit pe mine lucrarea d-lui inginer, am inteles ca in fizica actuala, energia si masa nu sunt definite de loc, in manuale, prin esenta lor fizica, aceea de masuri ale miscarii. Fiindca fizica este stiinta miscarii. La fel nu sunt definite nici sarcina electrica, nici densitatea masei nici presiunea sau forta. Dupa dl inginer toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si sunt definite ca relatii simple intre spatiu si timp. Fiindca universul fizic este bidimensional. Adica are doar doua dimensiuni fizice ;spatiul (L) si timpul (T). Am  gasit pe internet, prin articolele lui Miles Mathis, ca ideile astea originale ale d-lui inginer, s-ar gasi chiar prin lucrarea despre Electromagnetism a lui Maxwel.

Pozitron:
Am mutat tangenta in alta parte.

<Pozitron>

calahan:
A.Mot
Dumneata poti sa raspunzi la doua intrebari inspirate de pdf-ul postat aici?. 1) Lucrul de extractie, Wex  adaugat in ecuatia efectului fotoelectric, pentru a se obtine bilantul energetic al fotonului incident in metal, este sau nu este, ulterior interactiunii fotonului incident cu electronul din metal?  2) Nu este normal ca sa se respecte conservarea impulsului si energiei cinetice a fotonului incident chiar in momentul interactiunii fotonului cu electronul din metal?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă