Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

O Alta teorie a efectului fotoelectric

<< < (3/8) > >>

calahan:
 A.Mot

Sunt vreo trei filme yoou-tube, in care se explica echivalenta energiei cu masa. Unul este facut chiar de dl Presura. Dar trebuie sa ai rabdare multa si cu pixul in mana sa refaci socotelile de acolo.  Fiindca sunt doar demonstratii matematice

atanasu:
Este trist ce spui cand aveai si aici discutia despre aceasta echivalenta atunci cand am discutat experimentul Opera de la CERN din 2011.:)

calahan:
Atanasu
Ia si dumneata un  pix si verifica daca socotelile alea din fosier sunt corecte. Demonstreaza ca nu se conserva simultan si energia si impulsul, la interactia fotonului incident cu electronul din material?. Si vezi daca in modelul imaginat se respecta legile de conservare. Un domn profesor mi-a semnalat ca in ultima relatie din fisier este o gresala, care s-ar putea sa fie doar de redactare. Tot dumnealui mi-a spus ca cine se atinge de formulele lui Einstein savaseste un sacrilegiu. Formulele lui Einstein nu trebuiesc luate in discutie.

atanasu:
Cat platesti? Si oricum iti pimesc banii dupa ce fac verificarea ceruta, dar abia dupa ce raspunzi la mesajul meu anterior. Raspunzi la ce sriu eu nu faci alte comntaii si propuneri. Sa te vad!

calahan:
Atanasu

Adica dumneata vrei ca eu sa te platesc ca sa intelegi mecanismul interactiei dintre foton si electron? Altfel nu ai niciun interes sa intelegi fenomenul. Daca este explicat foarte simplu in manuale, ce te mai intereseaza pe dumneata alta teorie a efectului fotoelectric

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă