Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce ne invata psihedelicele despre realitate ?

Creat de Cosmin_Visan, Noiembrie 28, 2019, 03:55:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Drogatule ,ai cateva lucruri cu care "performezi" aici!

1) tupeul

2) dorinta de iesi in evidenta

3) asa zis "intentii bune" insumate intr-o dezbatere de idei generatoare de polemici evidente

Fac abstractie de porcaria deschisa de tine,drogurile.Daca nu faci publicitate mascata drogurilor atunci care este intentia ta?Sa afli daca "lumea" de aici se drogheaza si ea?

Aceiasi abstractie o fac cu privire la discernamantul tau!Intreb nu pt tine ,deoarece tu,nu contezi!Te-ai gandit pentru o secunda ca poate exista si copii ,adolescenti si tineri care citesc forumul?

Daca tu ai fost corupt de droguri ai vrea sa corupi si tu pe altii?Mizerabil demers!

Nu iti voi spune cum am aflat ca ai fost corupt de droguri si care este intentia ta reala.De ce?Deoarece negarea la tine este cat casa,tupeul este colosal,dorinta de a iesi in evidenta este evident.

Esti unul dintre multi!Pe mine unul nu ma impresionezi cu tacticile tale binecunoscute!




Cosmin_Visan

Arata o sursa in care zice a psihedelicele dau dependenta. Poate confunzi cu heroina care e opioid.

Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Noiembrie 30, 2019, 05:13:25 PM
Drogatule

Esti amuzant. :) Spune-mi si mie cum poate fi stiinta facuta fara date ? Pe ce baze sunt construite teoriile ?

Si scuze ca ies in evidenta, dar viata mea e prea grozava. E imposibil dpdv logic sa vorbesc ceva ce ma intereseaza si sa nu ies in evidenta. Imi pare rau ca nu sunt ca toata lumea sa discut si eu fotbal si politica. lol

Cosmin_Visan

Asa, cum ziceam, articol dintr-ala serios de care vrea poporu:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-about-addiction/201812/ayahuasca-addiction-thats-trip

https://maps.org/research/ayahuasca/ayahuasca-canada

Findings: Statistically significant (p < 0.05) improvements were demonstrated for scales assessing hopefulness,
empowerment, mindfulness, and quality of life meaning and outlook subscales. Self-reported alcohol, tobacco and cocaine
use declined, although cannabis and opiate use did not; reported reductions in problematic cocaine use were statistically
significant. All study participants reported positive and lasting changes from participating in the retreats.

sumalan dorin


Drogatule

Nu imi pasa de iluziile si halucinatiile tale ,din partea mea poti sa te droghezi pana la ultima suflare.

Confuziile mintale din mintea ta produse de droguri se vad in toate mesajele tale.

Esti un invins de droguri.

Absolut nimic nu imi v-a mai starni interesul postarilor tale!

Drogurile ti-au produs si placere si suferinta in acelasi timp ,acum ai ajuns sclavul drogurilor,vrand la randul tau sa produci si altora placere si suferinta ,ajungand  si ei sclavii drogurilor.Asta esti tu!

Cosmin_Visan

#35
Citat din: Şumi din Noiembrie 30, 2019, 10:24:01 PM
Drogatule

De ce simti nevoia sa urasti oamenii ? Ce ti-au facut ? Ce nemultumiri profunde legate de propria ta viata te face sa urasti ? Iar daca esti chiar asa de curios, n-am luat in viata mea niciun drog. Nici n-am baut alcool sau fumat vreodata. Deci ai doar o ura goala aruncata asupra unei tinte inexistente. Du-te si fa ceva cu viata ta sa gasesti fericire.

Si raspunde la intrebare, ca suntem pe un forum stiintific: Cum ai impresia tu ca functioneaza stiinta ? Nu prin culegere de date pe baza carora se fac teorii ? Daca asa functioneaza stiinta, atunci cum presupui ca se poate dezvolta o stiinta a constiintei fara date ? Da, pentru inceput putem sa luam si date din viata de zi cu zi, si ies teorii bunicele, uita-te la miile de filozofi de-a lungul timpului ce au scris milioane de pagini. Dar datele astea isi au si ele limitele, si cum inca nu avem o teorie a constiintei, atunci e clar ca ne lipsesc date esentiale care sa ne ajute sa vedem pana si datele pe care le avem deja intr-o lumina noua. Si cum propui tu sa facem rost de astfel de date noi ? Nu e ca si cum faci un accelerator de particule mai mare si tot ciocnesti acolo particule in nestire. Avand in vedere ca obiectul de studiu e constiinta, atunci experimentele trebuiesc facute pe constiinta insasi. Si cum poti face asta fara psihedelice ?

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Noiembrie 30, 2019, 05:20:28 PM
Arata o sursa in care zice a psihedelicele dau dependenta. Poate confunzi cu heroina care e opioid.
Odată ce psihedelicele sunt de fapt niste halucinogene care distorsionează grav realitatea , atunci este evident că treptat un om care folosește psihedelice va trebui să mărească dozele acestora ceea ce va face să apară efecte din ce în ce mai puternice și mai dezastruoase pentru sufletul unui om și putând duce chiar la moartea trupului acelui om!
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

#37
Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2019, 06:47:15 AM
Odată ce psihedelicele sunt de fapt niste halucinogene care distorsionează grav realitatea , atunci este evident că treptat un om care folosește psihedelice va trebui să mărească dozele acestora ceea ce va face să apară efecte din ce în ce mai puternice și mai dezastruoase pentru sufletul unui om și putând duce chiar la moartea trupului acelui om!

Asta-i logica scoasa din burta. Substantele care necesita cresterea dozei sunt cele la care au loc adictii. Pihedelicele nu sunt adictive.

Si sa nu uitam ca subiectul topicului e ce ne pot invata psihedelicele despre realitate. Tu zici ca ele "distorsioneaza realitatea". De unde stii ca nu iti arata realitatea adevarata defapt, in timp ce ceea ce tu acum iei drept realitate e doar un vis ?

Cosmin_Visan

Am luat ayahuasca sa ma iluminez si sa iau premiul Nobel pentru constiinta. O mare prosteala. Am luat 3 paharele, pe la 10, 11 si 12 noaptea, iar efectul a inceput sa apara pe la 3 noaptea. Prima data am simtit minunare fata de creatie. Simteam asa fiinte prin univers si ma minunam de existenta lor. Totul parea o sarbatoare a vietii. Apoi au inceput sa vina fel si fel de intelegeri despre existenta. Veneau asa una dupa alta ca si cum eram un geniu cu IQ 1000. Dar faza era ca dupa ce intelegeam, uitam imediat. Asa ca intors acum de pe taramul revelatiilor n-am nimic sa va impartasesc sa va iluminez si pe voi. Privind acum retrospectiv, intelegerile alea par iluzii, desi cand le aveam ziceam ca wooow, ce geniu sunt eu, ce profund inteleg acum existenta!

Concluzia mea dupa experienta asta e ca nu, psihedelicele nu ajuta la nicio intelegere a realitatii. Asa ca nu mai vad niciun rost de a mai incerca asa ceva. Dar daca veniti voi cu ceva revelatii, va astept sa le expuneti aici.

valangjed

#39
   Cam aceasi experienta am avut-o acum vreo 20 de ani cu "ajutorul" alcoolului.Pe la ora 01:00 eram geniu.Pe la ora 10:00, pe langa o groaznica durere de cap, uitasem tot.
   Dupa cateva zile am repetat "experienta" si am scris tot ce-mi trecea prin minte cand eram in stadiul de "supergeniu alcoolic".A doua zi nu intelegeam nici macar o litera din ce scrisesem.
  ATENTIE! ALCOOLUL DAUNEAZA GRAV SANATATII FIZICE SI PSIHICE!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Cosmin_Visan

Mai m-am gandit la cum se explica senzatiile de intelegeri. Caci chiar si daca nu sunt intelegeri pe bune, faptul ca se simte ca intelegi atatea e un element valid de fenomenologie care necesita explicatie. Asta are impact direct asupra problemei mai generale a ratiunii si daca aceasta ne ofera intelegere reala sau doar delir. In explicatia pe care am gasit-o am luat in considerare si raportul oamenilor mai slabi de minte care iau ayahuasca si raporteaza ca i-a vindecat de diverse framantari psihologice.

Ceea ce ma gandesc ca se intampla e ca ayahuasca disociaza ideile prezente in mintea cuiva. In mod normal cand faci analize intelectuale, trebuie sa tii cont de multe idei pentru a ajunge la o intelegere noua. Daca iti trece prin minte ideea "porcul zboara", aceasta idee e pusa in relatie cu alte idei pe care le ai despre porc, cum ar fi faptul ca nu are aripi, si asta te va impiedica sa ai revelatia ca porcul zboara. Dar in ayahuasca ideile fiind disociate, orice prostie iti trece prin cap, nemaifiind conectata au alte idei care sa o ancoreze intr-o anumita realitate, iti va parea ca wow ce revelatie, asa e, porcul zboara! Si asta explica si vindecarile pe care le raporteaza oamenii slabi de minte. De exemplu, un astfel de om nu isi poate lua un an liber de munca pentru ca in mintea lui mica se va gandi ca rade lumea de el, colegii il vor privi cu ochi rai, isi va pierde statut social, bla-bla. Dar fiind in starea disociativa, ideea de an liber nu va mai fi legata de alte idei prostesti, asa ca i se va parea si lui in sfarsit o buna idee sa mai lase munca aia odata si astfel anul liber de munca sa fie o idee evidenta.

Asadar, una din concluziile interesante care se trag de aici privind natura ratiunii e ca ratiunea doar face asocieri de idei astfel incat o fiinta sa se descurce in realitatea in care se gaseste. Dar acele asocieri de idei sunt valide doar raportat la o anumita realitate. Daca maine ar fi sa fim teleportati intr-o alta realitate, toate asocierile pe care le-am construit despre lume in realitatea asta pamanteana, ni se vor parea un delir acolo, si vom trebui sa construim alt set de asocieri pentru a ne putea descurca acolo. Deci se pare ca ratiunea nu releva vreun adevar absolut, ci doar construieste un model de realitate pe care o fiinta sa il foloseasca cat mai bine in realitatea curenta in care se gaseste. Cu cat mai multe idei asociate cum trebuie, cu atat mai buna adaptarea la realitatea curenta. Dar dincolo de asta, acele idei nu sunt corecte sau gresite in ele insele.

Deci poate ca pana la urma psihedelicele te invata ceva, dar nu prin ideile pe care ti le dau ele ca atare, ci prin reflectare ulterioara asupra fenomenologiei avute in timpul lor.

Cosmin_Visan

Articolul meu "The Emergent Structure of Consciousness" a fost urcat de cineva in biblioteca de cercetari despre psihedelice MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) in categoria "mecanisme de actiune".

https://bibliography.maps.org/bibliography/default/citation/14685

atanasu

Bravo tie, dar nu a fost urcat si de cei care s-au ocupat de problema "conspiratiei psihedelice " asa am botezat eu afacerea aia a SRI dintr-o casa cu musafiri selectionati unde pe mii de euro se trageau pe nas aceste psihedelice. Afacerea facuta publica cam dupa una, doua saptamani dupa agitatia ta cu aceste substante, nu are nici-o legatura cu tine si eventua cu unii dintre noi?  :)