Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mișcarea în timp

Creat de ilasus, Aprilie 03, 2020, 08:05:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ilasus

Te-aș crede că nu înțelegi raționamentul meu dacă motto-ul tău n-ar începe cu "Don't".

Electron

Citat din: ilasus din Iunie 16, 2020, 04:11:52 PM
Te-aș crede că nu înțelegi raționamentul meu dacă motto-ul tău n-ar începe cu "Don't".
Nu am nici cea mai vaga idee de ce crezi ca e relevant aici cu ce incepe motto-ul meu. Poti sa detaliezi?


e-
Don't believe everything you think.

ilasus

Regret, dar deja am atins nivelul maxim de detaliere.

Electron

Citat din: ilasus din Iunie 17, 2020, 12:47:11 PM
Regret, dar deja am atins nivelul maxim de detaliere.
Ciudat ca spui asta, atata timp cat nu ai dat nici macar un motiv pentru care tu crezi ca mottoul meu ar fi relevant aici.

Mi-e teama ca nici pe subiectele principale, nici pe cele tangente, tu de fapt nu doresti sa comunici in mod eficient, si sa clarifici ce si cum gandesti. Te astepti cumva sa stie lumea ce e in capul tau, desi te exprimi in scris atat de obscur si te contrazici la tot pasul?

Am inteles deja ca nu te intereseaza filozofia comunicarii, ca folosirea de notatii adecvate si coerenta logica a mesajelor ti se par inutile. Fa cum crezi tu de cuviinta, dar atitudinea asta a ta iti aduce deservicii in primul rand tie.


e-
Don't believe everything you think.

ilasus

Eu fiind matematician, m-am adresat fizicienilor din acest forum pentru a afla soarta invenției mele în domeniul fizicii. Și am aflat-o. Și am mai aflat că "lumea care vrea să știe ce-i în capul meu" este mulțimea vidă. Așa că nu văd ce-ar mai fi de clarificat și nu știu la ce "deservicii" te referi. Deși bănuiesc: consideri că poți motiva lipsa de interes pentru invenția mea. Cum ai observant însă, "filozofia comunicării" pe această temă nu mă interesează. Și poate m-ar fi interesat, dacă măcar 50% dintre iluștri fizicieni ce mișună pe aici ar fi zis ca tine, că prezentarea mea e "obscură" - deși eu cred că ceilalți 50% ar fi zis ca mine, că e pentru toNți.

Electron

Citat din: ilasus din Iunie 17, 2020, 08:59:29 PM
Eu fiind matematician, [...]
Tu esti matematician ?!?  Asta face si mai surprinzator raspunsul tau negativ la intrebarea Q4.  :o


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: ilasus din Iunie 17, 2020, 08:59:29 PM
Eu fiind matematician, m-am adresat fizicienilor din acest forum pentru a afla soarta invenției mele în domeniul fizicii. Și am aflat-o. Și am mai aflat că "lumea care vrea să știe ce-i în capul meu" este mulțimea vidă. Așa că nu văd ce-ar mai fi de clarificat și nu știu la ce "deservicii" te referi. Deși bănuiesc: consideri că poți motiva lipsa de interes pentru invenția mea. Cum ai observant însă, "filozofia comunicării" pe această temă nu mă interesează. Și poate m-ar fi interesat, dacă măcar 50% dintre iluștri fizicieni ce mișună pe aici ar fi zis ca tine, că prezentarea mea e "obscură" - deși eu cred că ceilalți 50% ar fi zis ca mine, că e pentru toNți.
Care este esența invenției tale în domeniul fizicii?
Adevărul Absolut Este Etern!

ilasus

O altă interpretare data transformărilor Lorentz, mai clară și mai evidentă decât cea data de Einstein în TR – dar, din câte observ, mai greu de priceput de fizicienii de pe aici. Prezentarea cea mai simplă a "invenției" mele o găsești în primul post din topicul intitulat "Timpul reversibil – timpul din jurul nostru".


Cosmin_Visan

Citat din: ilasus din Iulie 02, 2020, 10:01:31 AM
O altă interpretare data transformărilor Lorentz, mai clară și mai evidentă decât cea data de Einstein în TR – dar, din câte observ, mai greu de priceput de fizicienii de pe aici. Prezentarea cea mai simplă a "invenției" mele o găsești în primul post din topicul intitulat "Timpul reversibil – timpul din jurul nostru".

Ceea ce nu intelegi tu e ca TR si altele sunt simple artefacte istorice. Se vorbeste acum de ele, s-o mai vorbi pentru inca 100 de ani, apoi vor merge la cosul de gunoi al istoriei, fiind amintite in cartile de "stiinta" ale viitorului in aceeasi categorie cu alte superstitii ale omenirii precum alchimie, astrologie. Progresul in stiinta nu il faci jongland cu superstitii, ci il faci intelegand pe bune natura existentei.

atanasu

Si tu Cosmine crezi ca o intelegi?

ilasus

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 02, 2020, 10:22:26 AM
Citat din: ilasus din Iulie 02, 2020, 10:01:31 AM
O altă interpretare data transformărilor Lorentz, mai clară și mai evidentă decât cea data de Einstein în TR – dar, din câte observ, mai greu de priceput de fizicienii de pe aici. Prezentarea cea mai simplă a "invenției" mele o găsești în primul post din topicul intitulat "Timpul reversibil – timpul din jurul nostru".

Ceea ce nu intelegi tu e ca TR si altele sunt simple artefacte istorice. Se vorbeste acum de ele, s-o mai vorbi pentru inca 100 de ani, apoi vor merge la cosul de gunoi al istoriei, fiind amintite in cartile de "stiinta" ale viitorului in aceeasi categorie cu alte superstitii ale omenirii precum alchimie, astrologie. Progresul in stiinta nu il faci jongland cu superstitii, ci il faci intelegand pe bune natura existentei.

De acord cu tine în ce privește TR. Însă în primul post din topicul "Timpul reversibil-timpul din jurul nostru" eu char la natura existenței (în spațiu și în timp) mă refer.

Cosmin_Visan

Citat din: ilasus din Iulie 02, 2020, 10:42:56 AM
De acord cu tine în ce privește TR. Însă în primul post din topicul "Timpul reversibil-timpul din jurul nostru" eu char la natura existenței (în spațiu și în timp) mă refer.

Spatiul si timpul sunt idei in constiinta. Poate nu intelegi ce inseamna idee... te gandesti ca e chestie din aceea intelectuala. Nu doar asta inseamna. Ci e sinonim pentru qualii. Il folosesc asa cum il folosea Berkeley, de unde si numele de idealism in loc de qualism de exemplu.

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Iulie 02, 2020, 10:35:44 AM
Si tu Cosmine crezi ca o intelegi?

Nu ii inteleg detaliile, evident. Dar stiu directia in care trebuie cautat. De exemplu sa zicem ca cineva gaseste o caseta cu un film in padure. Si el incearca sa inteleaga provenienta casetei studiind cum se misca personajele prin film. Asta e total misguided. De o cu totul alta natura trebuie sa fie investigatiile ca sa afli provenienta casetei, gen sa iei amprente de pe ea, sa verifici firma producatoare, etc.