Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aforisme geometrice dar si ceva filosofie

Creat de atanasu, August 11, 2020, 04:35:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

  - Una din figuri este in mod obligatoriu punctul;
  - Orice figura contine cel putin un punct;
  - Figurile care nu sunt puncte contin cel putin doua puncte;
  - Orice figura care are mai mult de un punct si nu are decat lungime de orice marime se numeste linie;
   - Orice figura care contine doar doua puncte este un  segment de dreapta;
   - Orice segment de dreapta care nu se termina in niciunul din capete prelungindu-se oricat identic ca forma cu el insusi se numeste     dreapta;
   - Orice linie dreapta este ca orice linie drepta;
   - Orice figura care are cel putin trei puncte necoliniare determina un plan care o contine fara rest si orice plan este ca orice plan;
   - Orice figura care contine cel putin patru puncte necoplanare determima un spatiu;
   - Orice spatiu este identic cu orice spatiu si deci exista un singur spatiu are cuprinde fara rest orice figura liniara, plana sau spatiala

Trei aforisme geometrice

1) Linia este unctul care a pohtit lungime;
2) Suprafata este punctul care a pohtit arie;
Spatiul este punctul care a pohtit volum;

Si filosofice:

- Mintea umana nu poate concepe nici infinitul ar nici finitul fara a le avea in fata pe amandoua .De aoici incepe bivalenta sa sau asta este din cauza bivalentei ei;
- Infinitul este finitul caruia mereu ii mai poti adauga ceva iar finitul fara infinit isi pierde sensul fiind partea din infinit careia ii ei infinitudinea adica finitul este o extractie din infinit;
- Cuvantul mereu introduce timpul in aceste definitii;
- Daca ne imaginam o oprire, o inghetare a timpului, in sens matematic o taietura pe axa timpului, universul este finit;
- Asadar capacitatea mintii noastre de a concepe timpul transforma Universul din finit in infinit, iar timpul de fapt inseamna Schimbare;
- Pentru ceva care nu se schimba, timpul nu exista;
- De aceea definesc spatiul adica simutaneitatea existentelor, in sens metafizic ca o taitura pe axa timpului;
- Ce vedem noi este de fapt o infasuratoare a tuturor acestor taieturi infinit vecine, cuantele de timp fiind cuante de spatiu carora le corespunde viteza luminii ca raport intre ele si in care se exprima paradoxul fundamental si de neinlaturat al materiei/energiei prin raportul transcendent intre continuu si discontinuu;

A.Mot-old

#1
Citat din: atanasu din August 11, 2020, 04:35:28 PM
- Figurile care nu sunt puncte contin cel putin doua puncte;
- Orice figura care contine doar doua puncte este un  segment de dreapta;
Fals!Fals!Fals!
Orice figură care nu este punct are o infinitate de puncte și asta deoarece punctul nu are nicio dimensiune , mai exact punctul are dimensiunea zero!
Un segment de dreaptă conține o infinitate de puncte!
Dă exemple de figuri care au doar două puncte!
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: atanasu din August 11, 2020, 04:35:28 PM
- Daca ne imaginam o oprire, o inghetare a timpului, in sens matematic o taietura pe axa timpului, universul este finit;
- Asadar capacitatea mintii noastre de a concepe timpul transforma Universul din finit in infinit, iar timpul de fapt inseamna Schimbare;
- Pentru ceva care nu se schimba, timpul nu exista;
- De aceea definesc spatiul adica simutaneitatea existentelor, in sens metafizic ca o taitura pe axa timpului;
- Ce vedem noi este de fapt o infasuratoare a tuturor acestor taieturi infinit vecine, cuantele de timp fiind cuante de spatiu carora le corespunde viteza luminii ca raport intre ele si in care se exprima paradoxul fundamental si de neinlaturat al materiei/energiei prin raportul transcendent intre continuu si discontinuu;
1) Există ceva care nu se schimbă si pentru care timpul nu există?
2) Ce este o cuantă de timp și în ce se măsoară?O cuantă de timp este continuă sau discontinuă?
3) Ce este o cuantă de spațiu și în ce se măsoară?O cuantă de spațiu este continuă sau discontinuă?
4) Ce înțelegi tu prin raportul transcendent între continuu și discontinuu?


Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Ce am scris nu este scris pentru a discuta cu cineva despre dar discutia este libera fara sa ma implice pe mine.

A.Mot-old

Citat din: atanasu din August 11, 2020, 11:10:46 PM
Ce am scris nu este scris pentru a discuta cu cineva despre dar discutia este libera fara sa ma implice pe mine.
Nu-nțeleg!?!De unde ai luat tot ce-ai postat???!!! ???
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

De ce crezi ca trebuie sa am bibliografie?
Nu ai mai vazut lucrari fara bibliografie?
Dar si atunci bibliografia este cea care se numeste CULTURA adica cu ce ramai cand uiti de unde ai preluat unele idei care astfel raman fara bibliografie din punctul tau de vedere si sunt ca si ale tale. Uneori le gasesti pe undeva spuse sau scrise si atunci te intrebi: oare de acolo am preluat si eu asta sau poate ca este invers(cand cronologia ar permite-o) sau pur si simplu nu le gasesti cautandu-le, cum ar fi ideea mea - ipoteza, cum ca perchea primordiala umana metaforic si biblic denumita Adam si Eva a fost o pereche de gemeni homozigoti adica Y -Adam si Eva _Mitocondriala a biologilor au trait amandoi simultan in acelasi loc odata ce erau frati. Desigur ca si in Biblie metafora pentru stiinta de azi este destul de explicita penntruca azi si gemenii homozigoti se considera clone unul altuia iar Eva din coasta lui Adam ce este altceva decat o clona descrisa in limbajul nestiintific al epocii cand a fost scrisa Biblia.
Cred ca cei care ma citesc au mai constatat ca public si eseuri stiintifice sau poate contributii(vezi cantarirea neutrinului si a Universului) unde poate ca nu am ce bibliografie sa pun pentru procedeu.

PS. De altfel acest forum finantat de niste institutii filantropice si dornice sa incurajeze progresul stiintei carora sa le multumim cu multa recunostinta si respect, poate fi considerat si un fel de soi de brainstorming fara tema fixa, desi Adi in trecut ridica la fileu diferite teme de mare interes care erau intretinute de unii contributori de pe aici (iar eu personal am readus in atentie destule fire parasite si finalizate in coada de peste din lipsa de interes sau poate oboseala) , permite  publicarea in mod decent a oricarei idee stiintifice, oricat de ciudata si imposibila ar parea ea, daca ar fi sa ne referim numai la diversele propuneri de perpetuum mobile ce au aparut pe aici(mai ales Turbina lui Ioan) si atunci profit si eu si-mi public idei personale supuse sau nu de mine discutiei la care sa particip si eu caci oricine altcineva desigur ca este liber si chiar de dorit sa participe.

A.Mot-old

#6
Citat din: atanasu din August 12, 2020, 09:47:47 AM
De ce crezi ca trebuie sa am bibliografie?
Nu ai mai vazut lucrari fara bibliografie?
Dar si atunci bibliografia este cea care se numeste CULTURA adica cu ce ramai cand uiti de unde ai preluat unele idei care astfel raman fara bibliografie din punctul tau de vedere si sunt ca si ale tale. Uneori le gasesti pe undeva spuse sau scrise si atunci te intrebi: oare de acolo am preluat si eu asta sau poate ca este invers(cand cronologia ar permite-o) sau pur si simplu nu le gasesti cautandu-le, cum ar fi ideea mea - ipoteza, cum ca perchea primordiala umana metaforic si biblic denumita Adam si Eva a fost o pereche de gemeni homozigoti adica Y -Adam si Eva _Mitocondriala a biologilor au trait amandoi simultan in acelasi loc odata ce erau frati. Desigur ca si in Biblie metafora pentru stiinta de azi este destul de explicita penntruca azi si gemenii homozigoti se considera clone unul altuia iar Eva din coasta lui Adam ce este altceva decat o clona descrisa in limbajul nestiintific al epocii cand a fost scrisa Biblia.
Cred ca cei care ma citesc au mai constatat ca public si eseuri stiintifice sau poate contributii(vezi cantarirea neutrinului si a Universului) unde poate ca nu am ce bibliografie sa pun pentru procedeu.

PS. De altfel acest forum finantat de niste institutii filantropice si dornice sa incurajeze progresul stiintei carora sa le multumim cu multa recunostinta si respect, poate fi considerat si un fel de soi de brainstorming fara tema fixa, desi Adi in trecut ridica la fileu diferite teme de mare interes care erau intretinute de unii contributori de pe aici (iar eu personal am readus in atentie destule fire parasite si finalizate in coada de peste din lipsa de interes sau poate oboseala) , permite  publicarea in mod decent a oricarei idee stiintifice, oricat de ciudata si imposibila ar parea ea, daca ar fi sa ne referim numai la diversele propuneri de perpetuum mobile ce au aparut pe aici(mai ales Turbina lui Ioan) si atunci profit si eu si-mi public idei personale supuse sau nu de mine discutiei la care sa particip si eu caci oricine altcineva desigur ca este liber si chiar de dorit sa participe.
Odată ce spui sau scrii ceva , atunci trebuie să accepți replicile tuturor și să dai explicații pentru afirmațiile făcute de tine...
Explică clar afirmația ta:
" - Orice figura care contine doar doua puncte este un  segment de dreapta;".
Cum se poate ca un segment de dreaptă să aibă doar două puncte?!?!? ???
-----------------------------------------------
Apropo despre Eva despre care tu susții că ar fi fost clona lui Adam....Eu cred Eva nu a fost clona Lui Adam deoarece clonarea presupune că se crează o copie identică având același ADN și același sex și în acest sens citește https://anatomie.romedic.ro/clonarea-replica-copia-genetica...
De fapt Adam și Eva erau în Rai doar sub formă de Suflete și cu siguranță DUMNEZEU a făcut în așa fel încât atunci când au fost izgoniți din Rai Adam să arate ca un bărbat și Eva să arate ca o femeie căci Le-a făcut haine din piele , adică Le-a făcut trupuri cu ADN-uri diferite și sexe diferite.
1) Cum crezi tu că arăta Sufletul lui Adam în Rai?
2) Cum crezi tu că arăta Sufletul Evei în Rai?   
---------------------------------------------------
Voi citi și despre https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5229.0....și dacă voi mai găsi neclarități , atunci îți voi cere explicații...
--------------------------------------------
Tu crezi că este bună de ceva așa zisa turbină gravitațională a lui Ioan Sabău?!?
Ioan Săbău știe de https://www.youtube.com/watch?v=gpP7c-VN0x8 sau despre https://www.youtube.com/watch?v=kJ9F23nZaVo?
Oare cei din aceste filmulețe au brevete de invenții?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

De ce imi poluezi firul cu tampenii. Atat te duce mintea? Se pare ca da  :)

A.Mot-old

#8
Citat din: atanasu din August 12, 2020, 08:24:26 PM
De ce imi poluezi firul cu tampenii. Atat te duce mintea? Se pare ca da  :)
Firul tău nu este firatic și deci tu poluezi ca mulți alții acest forum...
Răspunde civilizat la replicile mele dacă te tot dai așa de firatic pe acest forum! ???
Recunoaște că firul tău conține afirmații care nu sunt firatice!
Adevărul Absolut Este Etern!