Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa vezi ce-a mai ramas din noi!?

Creat de atanasu, Februarie 22, 2020, 03:42:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Este o propozitie dintr-un cantec cantat de Vali Sterian , cine nu ma crede il gaseste aici, https://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg.
departe de mine sa cred ca pot regasi sau transmite tensiunea resimtita de Vali Sterian in acest cantec antologic dar totusi in fata jalnicului aspect al forumului nostru lasat parca in parasire, m-am gandit fara sa vreau la propozitia: Dar Doamne ce a mai ramas din forumul asta? si nu am putut sa intemeiez un fir bazat pe aceata sintagma fara sa citez de fapt sursa sa inconstienta sau subconstienta exprimata in linkul de mai sus.
Dar revenind la forum sigur ca sunt trist ca a devenit in ultima veme o rubrica de anunturi cu stiri interesate postate de spacealliance.ro/ si din cand in cand userul Sumi incearca cu o reclama pentru o carte sau pentru un domn de la un blog  al revistei Stiinta si tehnica
https://stiintasitehnica.com/blog/ si pe care vad ca-l apreciaza la un mod aproape narcisistic desi presupun ca nu este acesta adevaratul Sumi.
Cat despre articole de popularizare ale dlui fizician Presura trebuie sa specificam ca nu toate teoriile consistente matematic in cadrul unui model fizic sunt altceva decat ipoteze mai mult sau mai putin credibile asa cum sunt si unele din domeniile in care dat fiind natura lor nu pot fi demonstrate sau infirmate cu argumete de natura stiintifica adica epistemologic corecte ci mai degraba sunt bazate pe marturii despre niste fenomene pe care nu le putem reproduce sau repeta. Asadar deocamdata acestea raman doar speculatii si daca cineva ar veni cu pretentia ca reprezinta stiinta ar putea fi acuzat ca daca reprezinta ceva deocamdata nu reprezinta decat pseudostiinta.
Cred ca voi reveni intr-o incercare de a mai revitaliza forumul

sumalan dorin


Cordiale salutari ,Atanasu.

Citat din: atanasu din Februarie 22, 2020, 03:42:37 PM
Este o propozitie dintr-un cantec cantat de Vali Sterian , cine nu ma crede il gaseste aici, https://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg.
departe de mine sa cred ca pot regasi sau transmite tensiunea resimtita de Vali Sterian in acest cantec antologic dar totusi in fata jalnicului aspect al forumului nostru lasat parca in parasire, m-am gandit fara sa vreau la propozitia: Dar Doamne ce a mai ramas din forumul asta? si nu am putut sa intemeiez un fir bazat pe aceata sintagma fara sa citez de fapt sursa sa inconstienta sau subconstienta exprimata in linkul de mai sus.
Dar revenind la forum sigur ca sunt trist ca a devenit in ultima veme o rubrica de anunturi cu stiri interesate postate de spacealliance.ro/ si din cand in cand userul Sumi incearca cu o reclama pentru o carte sau pentru un domn de la un blog  al revistei Stiinta si tehnica
https://stiintasitehnica.com/blog/ si pe care vad ca-l apreciaza la un mod aproape narcisistic desi presupun ca nu este acesta adevaratul Sumi.
Cat despre articole de popularizare ale dlui fizician Presura trebuie sa specificam ca nu toate teoriile consistente matematic in cadrul unui model fizic sunt altceva decat ipoteze mai mult sau mai putin credibile asa cum sunt si unele din domeniile in care dat fiind natura lor nu pot fi demonstrate sau infirmate cu argumete de natura stiintifica adica epistemologic corecte ci mai degraba sunt bazate pe marturii despre niste fenomene pe care nu le putem reproduce sau repeta.
Asadar deocamdata acestea raman doar speculatii si daca cineva ar veni cu pretentia ca reprezinta stiinta ar putea fi acuzat ca daca reprezinta ceva deocamdata nu reprezinta decat pseudostiinta.
Cred ca voi reveni intr-o incercare de a mai revitaliza forumul

Raspunsul meu:

Pot sa iti raspund "da" ,daca asa e ceea ce iti doresti sa auzi.In legatura cu forumul :vom trai si vom vedea care este viitorul forumului ,banuiala mea este urmatoarea : forumul este autonom si a invatat singur sa se autoconduca,spre viitor sceptic.

Cordiale salutari,Sumi.

atanasu

Sceptic, sceptic dar doar cu psihedelice poate reveni la viata? ca eu destule subiecte si consistente si interesante i-am oferit dar s-a raspuns cu un mucles total nu stiu daca indiferent sau incompetent sau ambele amandoua. :)

calahan

atanasu

La situatia asta sa ajuns numai si numai din cauza stiintificilor precum -electron si -harap alb- dar si altii, care s-au straduit in permanenta sa decapiteze orice lucrare a cercetatorilor nostri, pasionati de cunoasterea stiintifica, pretinzand, cu ignoranta lor afisata, ca apara stiinta adevarata, cand dumnealor de fapt, respingand chiar legile fizicii oficiale, dovedesc doar pseudostiinta. Fiindca dumnealor nu admit teorii care nu sunt in manuale sau nu vin din strainatate. In toate interventiile dumnealor, se dovedesc  ca sunt rigid fixati in dogme fixate in urma cu un secol, in dogme si prejudecati, care odata cu evolutia stiintei au devenit desuete. Pe langa vagoane de demagogie si de ironii si zeflemele, mai vin si cu jigniri la adresa persoanelor.  Si daca nu sunt in stare sa prinda, sau nu vor sa prinda, sensul rationamentelor, pervertesc in permanenta argumentarile si resping cu consecventa logica formulelor. Si mai practica abuzuri de cenzurare postarilor, prin inchiderea conturilor si excluderea unor forumisti cu postari de valoare. Dupa dumnealor, paginile forumului ar trebui sa fie doar pagini din manualele stiintei oficiale. Nimeni nu are voie sa semnaleze erorile si limitele teoriilor oficiale, care lasa multe aspecte elementare neexplicate. Tot ce este in afara manualelor este etichetat ca pseudostiinta. Doar fiindca dumnealor nu sunt capabili sa verifice logica rationamentelor si a formulelor.  Si in general s-au dovedit a nu fi capabili de un colocviu stiintific in care ideile fiecaruia trebuiesc respectate. In aceste conditii nu este de mirare ca nu mai posteaza nimeni teorii si argumentari stintifice asupra unor fenomene fizice enigmatice.

atanasu

Dragule,
Nu cred ca ai dreptate In privinta lui Harap Alb te inseli total acesta nejignind si neemitand opinii personale fata de careva dupa stiinta mea. Pentru temele abordate de mine atunci cand s-a implicat a fost de real ajutor si eu nu pot decat sa regret ca a parasit forumul migrant pe alte platforme dar inteleg ca nu prea mai avea ce face desi eu ridicasem niste probleme la care putea sa-si aduca si el o contributie.
Despre Electron ce sa spun daca tu esti mai inteligent si mai informat decat el nu trebuiea sa te superi .Pot observa ca el a vut o rabdare ingereasca si fata de tine si fata de altul numit ilasus ca si u imi pierdeam rabdarea vazand atata bunavointa in a continua discutii pentru mine inutile. Contrarile cu mine ies din discutie pentru ca Electron fiind foarte orgolios a fost groaznic de marlan cu cei care-l depaseau ca inteligenta si cunostinte si ma refer la Eugen7, Ion Adrian, si cred ca si eu si or mai fi cativa care au intrat si ne-au parasit Dar altfel cred ca a fost si probabil ca este si va mai fi util forumului si apreciez ca in ce chiar stie ca nu se pricepe se abtine sa aibe o parere. Ceilalti care-i tin isonul sunt un fel de catelusi din cei care se afla mai pe toate forumurile, unii dintre ei avand insa totusi o anume valoare in sine dar neavand curajul sa si-o asume in mod independent. Desigur ca ar fi bine daca pe acest forum ar mai intra si colabora persoane ca Adrian Buzatu(Adi), poatesi un Cristi Presura etc, dar acestia sunt ocupati si nu au timp sa-si piarda vremea cu tine sau cu qualiile Copilului Minune care tousi recunosc ca au ceva succes in lumea larga. Eu voi mai pierde ceva vreme pe aici caci am de terminat niste fire deschise chiar daca altii nu pricep si ma lasa singur sa le finalizez . Atunci si eu voi pleca,
PS Forumul mi-a fost util caci mi-am facut mana pe aici sa pot publica si in niste reviste stiintifice serioase (cat pot fi de serioase unele editate sub egida Academiei Romaniei). Evident ca asta a stranit invidie suplimentara si nu e de mirare ca am un punctaj cu un scor total negativ Da, este cunoscut ca IQ nu masora inteligenta creativa ci stadardizarea acesteia . Desigur un IQ mare nu este un idiot dar un IQ nu foarte mare(nu spun ca foarte mic ca nu vorbim de idioti aici) poate fi un Einstein.