Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un produs

Creat de A.Mot-old, Noiembrie 05, 2019, 04:50:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 05, 2019, 04:50:41 PM
Să se calculeze .
Iti recomand sa scrii produsul desfasurat, ca sa se vada mai clar care e produsul pe care vrei sa il calculezi de fapt. Spun asta pentru ca e destul de evident ca nu intelegi notatia pe care o folosesti, deoarece produsul scris e un calcul trivial ...


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#2
Citat din: Electron din Noiembrie 05, 2019, 05:29:22 PM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 05, 2019, 04:50:41 PM
Să se calculeze .
Iti recomand sa scrii produsul desfasurat, ca sa se vada mai clar care e produsul pe care vrei sa il calculezi de fapt. Spun asta pentru ca e destul de evident ca nu intelegi notatia pe care o folosesti, deoarece produsul scris e un calcul trivial ...


e-
Ca și la sumă presupun că desfășurat se scrie ....Dacă nu este așa , atunci spune-mi te rog frumos cum se scrie.Mulțumesc mult!"WolframAlpha" dă alt rezultat pe care nu-l înțeleg!Aseară mi-a venit ideea de calcul al produsului propus de mine.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 05, 2019, 05:40:26 PM
Ca și la sumă presupun că desfășurat se scrie ....Dacă nu este așa , atunci spune-mi te rog frumos cum se scrie.
Presupunerea ta e gresita. Notatia condensata pentru produs este anloaga celei pentru condensarea sumei, explicata in postarea din celalalt topic.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#4
Citat din: Electron din Noiembrie 08, 2019, 12:16:23 PM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 05, 2019, 05:40:26 PM
Ca și la sumă presupun că desfășurat se scrie ....Dacă nu este așa , atunci spune-mi te rog frumos cum se scrie.
Presupunerea ta e gresita. Notatia condensata pentru produs este anloaga celei pentru condensarea sumei, explicata in postarea din celalalt topic.


e-
Să înțeleg că răspunsul dat de "WolframAlpha" și anume https://www.wolframalpha.com/input/?i=product_%28k%3Dn%29%5E1+k (sau altfel scris și anume https://www.wolframalpha.com/input/?i=product_%28k%3Dn%29%5E1+k%3D1%2F%28gama%28n%29%29) este greșit?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#5
Nu poti sa te porti normal si sa raspunzi clar daca te referi la suma n+(n-1) +(n-2) +....3 +2 +1 care se poate desigur scrie ca suma primelor n numere naturale in ordine crescatoare adica 1+2+3+...(n-1) +n ? De c e atata onanie pe care Electron o sprijina cu placere .
Probabil sa este un complot ca sa-i enervati pe cei normali de pe acest forum?

atanasu

Si ati reusit sa ma enervati si in loc sa nu va bag deloc in seama cu raspunsuri cum imi propusesem,am gresit intervenind la topicul un produs cu ce trebuia sa scriu la o suma desi lucrurile sunt absolut similare. Adica "Soarele si...intareste organismul" dar si postaile astea ca vad  ca va intariti pe masura ce scrieti pe aici .:)