Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Efectul Dunning-Kruger

Creat de sumalan dorin, Octombrie 28, 2019, 10:06:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


atanasu

#1
Este foarte interesant ce ne prezinti de cateva zile si cred ca daca o tii tot asa forumul va trai doar prin activitatea ta. Vad ca si A.Mot s-a fastacit. Dar poate gasesti si un filmiulet sau text despre "stupid people" (sintagma introdusa in tara noastra de unul Brucan)  care se cred destepti. Persoanele de fata desigur ca se exclud dintr-o eventuala adresabilitate adica nu pot sa spun de exemplu ca ai fi destept(clever)  si nici despre mine ca as fi prost.OK?  :)

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Octombrie 28, 2019, 11:53:50 AM
Este foarte interesant ce ne prezinti de cateva zile si cred ca daca o tii tot asa forumul va trai doar prin activitatea ta. Vad ca si A.Mot s-a fastacit. Dar poate gasesti si un filmiulet sau text despre "stupid people" (sintagma introdusa in tara noastra de unul Brucan)  care se cred destepti. Persoanele de fata desigur ca se exclud dintr-o eventuala adresabilitate adica nu pot sa spun de exemplu ca ai fi destept(clever)  si nici despre mine ca as fi prost.OK?  :)

@Atanasu ,nu ai loc de mine?Uite iti ofer o solutie inteligenta,ignor-ma,ce zici poti?Ok,daca nu poti macar fii si tu putin mai elegant,orcine poate critica!Daca si tu faci parte din marea multime a criticilor fara folos ,ce pot spune?

Destrabaleaza-te si tu intelectual ,expuneti ideiile si opiniile despre orce ,in fond nu esti nici primul nici ultimul cu multa stiinta de carte dar cu putin simtamant.Fii tu,da-ti drumul la accea nestapanita forta a criticii care nu aduce nimic folos doar racoreste putin orgoliul.

Mersi!

atanasu

#3
Si eu iti multumesc .Pana acum ma mai limitam dar daca tu nu esti deranjat de desfasurarile mele o sa indraznesc mai mult.
Cat despre daca am loc sau nu, cred ca am pentruca generos si lipsit de invidie cum cred ca sunt te-am impulsionat  de multe ori sa-ti spui parerea sau chiar ti-am laudat-o ca sa incurajez initiaive laudabile ceea ce pe la toti invidiosii si mult prea provincialiii in ale stiintei nu prea vad, dar acum nu o mai fac caci asta este, unele gesturi ale tale m-au facut sa nu prea ma mai gandesc la tine ca la un posibil interlocutor. O sa se reintoarca ACM in 21 noiembrie si o sa fie dornic de revansa :)  dar sper ca isi va controla limbajul caci poti sa elimini  limbajul nepotrivit dintr-o discutie adica sa-l faci pe interlocutorul nedorit  sa fuga el singur fara sa apelezi la cuvinte urate si la orgoliu exacerbat.  Eu i-am mai spus dar el este prea irascibil. Deh tinerete! :)

valangjed

Fara a sti de efectul Dunning-Kruger, Marin Preda a scris romanul "Intrusul".Daca nu l-ati citit, il recomand.

Off-topic:@Sumi Inteleg ce scrii dar acel "orce" in loc de "orice" ma "zgarie pe creier".E doar un sfat, nu sunt "nazi-grammar".
@atanasu   Banuiesc ca scrii in graba si nu "previzualizezi" textul scris.Astfel se intampla ca textele tale ma obosesc nu datorita ideilor expuse ci datorita faptului ca trebuie sa "deduc" spatii, virgule s.a.
Acum, dupa ce mi-a exprimat "superioritatea propriei mele mediocritati" va doresc:Noapte buna!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Octombrie 28, 2019, 10:12:52 PM
Fara a sti de efectul Dunning-Kruger, Marin Preda a scris romanul "Intrusul".Daca nu l-ati citit, il recomand.

Off-topic:@Sumi Inteleg ce scrii dar acel "orce" in loc de "orice" ma "zgarie pe creier".E doar un sfat, nu sunt "nazi-grammar".
@atanasu   Banuiesc ca scrii in graba si nu "previzualizezi" textul scris.Astfel se intampla ca textele tale ma obosesc nu datorita ideilor expuse ci datorita faptului ca trebuie sa "deduc" spatii, virgule s.a.
Acum, dupa ce mi-a exprimat "superioritatea propriei mele mediocritati" va doresc:Noapte buna!
Cuvântul orce este corect și este echivalent cu a spune orice și în acest sens vezi "dexonline"...
De la "dexonline" citire":
orice1 [At: PRAV. 38 / V: (îvp) orce / E: ori + ce] 1-2 anh, pnh Indiferent ce. 3-4 anh (Îlav) În ~ caz Indiferent (ce sau) cum s-ar întâmpla. 5 anh (Îlav) Cu ~ chip Neapărat. 6 anh (Îlav) Cu ~ preț Indiferent cum Si: neapărat, obligatoriu.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

@Valangjed ,
Iti multumesc pentru ce-mi scri . Asa este, mi s-a mai spus ca textele mele daca nu sunt mai atent corectate pierd mult din relevanta. Ma ostenesc dar nu reusesc, uneori fiind prea grabit dar de fapt nici daca corectez imediat ce scriu nu este suficient pentruca asa sunt eu, nu-mi observ greselile decat dupa un timp si asta a fost motivul pentru care nu am intervenit la timp sa-i atrag atentia lui Cosmin Visan asupra unei exprimari foarte nepoliticoase pe care a avtut-o insa dupa ce pentru lucruri care nicidecum nu meritau asa ceva dl Sumi ii ceruse banarea, dl Visan justificand -o , motivand-o astfel dupa ce ea fusese deja ceruta ,adica cazand in plasa unei provocari nu stiu daca intentionate sa fie astfel.Eu dorind sa-mi mai coectez textul am intarziat cu postarea si raul s-a produs intre timp.  Dar daca in ciuda acestor neplaceri pe care ti le provoaca textul meu  totusi te ostenesti sa treci peste si sa-l citesti nu pot dect sa ma bucur indferent de opinia ta pe fond.  Dar de ce cei care nu inteleg ceva din ce scriu daca sunt interesati nu intreaba pentruca in niciun caz nu voi refuza sa rcorectez.
PS. Cred ca nu l-ai corectat pe Sumi ci doar l-ai rugat sa foloseasca cealalta varianta care nu te zgaria pe creier. De ce mereu trebuie sa alegem varianta cea mai defavorabila interlocutorului?

atanasu

#7
PS. Daca te-ai osteni ca pana am citi noi Intrusul sa explici foarte pe scurt sau cum vrei u legatura dintre roman si efectul  Dunning-Kruger care ne vorbeste despre fudulia incompetenilor numiti prosti in proverbul respectiv romanesc, aceia care nu-si dau seama cum sunt si refuza sa le recunoasca merite celor aporopiati lor caci, adaug eu, snobismul fuduliei lor ii face sa se inchine la tot felul de idoli atestati de atestatori veritabili, veritabili cel putin in opina lor si dintre ei se constituie grupul care face ca in Biblie sa se spuna ca nimeni nu este invatat in satul sau  sau textual "niciun prooroc nu este bine primit in patria sa"
Revenind : care ar fi legatura intre acestea si romnul lui Marin Preda pe care l-am citit demult si nu prea imi dau seama? Multumesc.

valangjed

Personajul principal din romanul lui Marin Preda datorita faptului ca nu avea probleme cu lucrul la inaltime ajunge sa lucreze la construirea liniilor de inalta tensiune.Faptul ca din tinichigiu care facea acoperisuri de tabla a ajuns electrician de inalta tensiune il face sa creada ca poate deveni inginer electrotehnist.Desi esueaza de multe ori la examenul la facultate, personajul e convins ca nu slaba lui pregatire e de vina astfel incat incepe sa dea vina pe diferite persoane si situatii pentru esecul sau.Asemeni unor politicien care dau vina pe oboseala pentru multele gafe pe care le fac sau asemeni unor profesori care dau vina pe elevi dar ei, profesorii respectivi, nu au nici cunostintele necesare pentru a preda respectiva materie, nici ceea ce se cheama "tact pedagogic".

Recunosc ca nici eu, la previzualizarea unui text, nu vad toate greselile, mai ales literele "mancate".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

@A.Mot Multumesc pentru corectare!

@Sumi Scuze!Se pare ca nu am fost indeajuns de atent cand am citit definitia din DEX.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

atanasu

#10
@valangjed : Multumesc pentru explicatie si lucurile cam asa se petrec dar exista si cealalta fata a foii, cand unii poate mai scoliti dar snobi si fara capacitate reala de gandire proprie- poate ca doar notele de la diferitele examene ne-ar putea da o anume orientare dar mai ales reusita lor efectiva  in profesie, dar o  reusita reala nu una descrisa doar de diplome sau titluri sau functii uneori politice, ci una care tine de verbul "a face", reusita  cum poate sa prezinte  un chirurg bun sau un profesor bun sau un sudor bun etc etc si nu un ratat care fiind astfel devine si negativist si meschin . Adica valoarea reala se caracterizeaza prin generozitate prin lipsa invidei, fiindca daca iti cunosti valoarea stii ca de regula esti inaintea celui care te cridtica chinuindu-se sa inteleaga ceva de tine gandit mai demult, tu fiind ocupat azi poate cu altele care inca nu sunt publicabile. In fine este mult de discutat si dificil de stiut pe care fata a foii dialectice te afli mai ales pe un forum de acesta care pare destul de plin de orgolii si de ratari camuflate. Dar daca esti de buna credinta si cu tine si cu ceilalti totul se rezolva.  Asa cred eu.  :)