Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Noiembrie 16, 2019, 06:25:20 PM
   In fizica, plasma este "un gaz superenergizat".La o anumita temperatura, particulele din care e compus acel gaz(molecule sau atomi), in miscarea lor haotica, au o energie cinetica atat de mare incat electronii pot fi smulsi din "stransoarea" nucleului si umbla "brambura" cedand energie radianta(fotoni).
    Intrebarea mea este:"Care este diferenta dintre aceasta stare de plasma si "plasma" care defineste, pentru tine, "sufletul"?"
Sufletul omului poate trece prin multe materiale cum ar fi pereții de beton , de lemn , de oțel , de sticlă poate trece și prin oameni , copaci , pământ și apă fără a fi alterat în vreun fel si fără a altera obiectele prin care trec dar le pot altera într-o măsură mai mare sau mai mică dacă staționează un anumit timp în acele obiecte...Mai mult cred că sufletele oamenilor nu sunt influențate de gravitație și nici de temperaturi extrem de mici apropiate de -273,15 grade Celsius  ,dar este posibil să fie influențate de corpuri cu temperaturi mai mari de 100 de garde Celsius.Deasemenea cred că sufletele oamenilor vor fi curățate la un moment dat printr-un foc având o anumită temperatură în funcție de impuritățile moștenite și dobândite.
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

Nu mi-ai raspuns la intrebare.Mai degraba pot accepta ideea colegului Cosmin-Visan decat ideile tale care au doar Biblia, ca argument.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

#92
Citat din: valangjed din Noiembrie 17, 2019, 05:55:39 AM
Nu mi-ai raspuns la intrebare.Mai degraba pot accepta ideea colegului Cosmin-Visan decat ideile tale care au doar Biblia, ca argument.
Completez urmatoarele:
Sufletul omului este o plasmă foarte rece având de fapt densitatea unei carcase plasmatice și care poate îmbraca toate organele și în acest sens plasma are densitatea mai mică în zona internă a organelor iar în zona periferică a trupului uman această densitate este mai mare sau mai mică.În zona periferică a trupului uman dacă densitatea este prea mică atunci se știe că circulația periferică a sângelui este deficitară și partea exterioară a trupului este mai rece.De asemenea sufletul ,respectiv această plasmă este legată cu o "funie" de argint de trupul pe care îl ocupă tocmai pentru ca sufletul să nu poată părăsi definitiv trupul atunci când iese si se duce să se "hrănească" cu energia necesară menținerii trupului de om în parametrii destinați încă de la conceperea acestui trup în uterul femeii.Funia de argint este extrem de elastică și se rupe atunci când sufletul nu mai are acces în mod eficient la sursele de "hrană cerească".În momentul morții trupului această funie de argint se desprinde de acel trup iar funia de argint se resoarbe în interiorul sufletului si deci evident din acest moment sufletul va exista în univers până la o nouă întrupare...Interesant este faptul că deși în general sufletele nu pot fi văzute , ele pot vedea totul dacă li se permite să vadă...Eu cred că sunt foarte puțini oameni care pot vedea mai mult sau mai puțin clar alte suflete sau aura acestora.În concluzie sufletele sunt de fapt niște roboți plasmatici care sunt programați cu diverse calități adică au un destin specific fiecărui fel de trup de la atom până la om și aceste trupuri au conștiința predestinată și deci capacitatea de a face ceea ce vedem toți că pot face.Ce face un atom cu particulele lui , ce face un element chimic , ce face o substanță , ce face o planetă și/sau o stea , ce face o anumită specie de plantă sau animal și ce face un om?Eu zic că toți și toate văzute sau nevăzute fac ceea ce au voie sa facă fiecare după destinul programat.
------------------------------------------------------
Ce formă și ce culoare are conștiința?Conștiința nu poate exista într-un trup în care nu mai este sufletul specific acelui trup tocmai pentru că sufletul este cel care are conștiință!Așa se explică de ce elementele chimice , substanțele și în general plantele au perioade de timp de existență cu mult mai mari decât animalele și oamenii și se știe că până și bacteriile și microbii pot rezista și exista miliarde de ani în medii aparent ostile...Cum explici tu toate acestea?
--------------------------------
Ce anume susține un atom de hidrogen , de fier , de aur și etc.?
-------------------------------------------------
Aștept răspunsuri la toate întrebările mele?
-------------------------------
Biblia Ortodoxă confirmă tot ceea ce am spus eu....Mai mult , această Biblie ne spune că absolut tot ceea ce se vede și tot ceea ce nu se vede este de natură materială și deci inclusiv și Cel care a creat toate de la atom până la om este de natură materială!
   
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

@Valangjed,
Ce-ti indruga A.Mot sunt chestii copiate de pe net din scrierile si sutinerile celor ce-si spun teosofi. Cauta pe net ca nu fac eu documentare propagandistica pentru asemenea sustineri pe care idiotenia numita New Age le propaga din nou. Dar legatura cu Biblia cum crezi tu ca face A.Mot nu ai sa gesesti. Sustinerea asta  ma deranjeaza ca insulta adusa Bibiliei de un AMot care se declara crestin desi nu este. Daca este crestin sa-mi prezinte o singura susinere biblica in care sa fie vorba despre corpul eteric de cel astral de cordonul de argint etc. Si mai ales sa fie din Noul testament sau dib Crez.
Am intervenit intruca vad ca un Cosmin Visan chiar daca total nepoliticos este banat dar la sustineri teozofice de soiul asta nu intervine nimeni. Suntem oare aici intr-o societate teosofica? Ne revendicam din dna Blavatski cu Doctrina ei secreta sau din Rudolf Steiner? :)

A.Mot-old

#94
Citat din: atanasu din Noiembrie 17, 2019, 10:12:20 AM
@Valangjed,
Ce-ti indruga A.Mot sunt chestii copiate de pe net din scrierile si sutinerile celor ce-si spun teosofi. Cauta pe net ca nu fac eu documentare propagandistica pentru asemenea sustineri pe care idiotenia numita New Age le propaga din nou. Dar legatura cu Biblia cum crezi tu ca face A.Mot nu ai sa gesesti. Sustinerea asta  ma deranjeaza ca insulta adusa Bibiliei de un AMot care se declara crestin desi nu este. Daca este crestin sa-mi prezinte o singura susinere biblica in care sa fie vorba despre corpul eteric de cel astral de cordonul de argint etc. Si mai ales sa fie din Noul testament sau dib Crez.
Am intervenit intruca vad ca un Cosmin Visan chiar daca total nepoliticos este banat dar la sustineri teozofice de soiul asta nu intervine nimeni. Suntem oare aici intr-o societate teosofica? Ne revendicam din dna Blavatski cu Doctrina ei secreta sau din Rudolf Steiner? :)
Ce părere ai despre:

"Biblia Ortodoxă , Ecclesiastul , Capitolul 12
1.   Adu-ţi aminte de Ziditorul tău în zilele tinereţii tale, înainte ca să vină zilele de restrişte şi să se apropie anii despre care vei zice: "N-am nici o plăcere de ei ..."
2.   Înainte ca să se întunece soarele şi lumina şi luna şi stelele şi ca norii să mai vină după ploaie;
3.   Atunci este vremea când străjerii casei tremură şi oamenii cei tari se încovoaie la pământ şi cele ce macină nu mai lucrează, căci sunt puţine la număr şi privitoarele de la ferestre se întunecă;
4.   Şi se închid porţile care dau spre uliţă şi se domoleşte huruitul morii şi te scoli la ciripitul de dimineaţă al păsării şi se potolesc toate cântăreţele;
5.   Şi te temi să mai urci colina şi spaimele pândesc în cale şi capul se face alb ca floarea de migdal şi lăcusta sprintenă se face grea şi toţi mugurii s-au deschis, fiindcă omul merge la locaşul său de veci şi bocitoarele dau târcoale pe uliţă;
6.   Mai înainte ca să se rupă funia de argint şi să se spargă vasul de aur şi să se strice ulciorul la izvor şi să se sfărâme roata fântânii,
7.   Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat.
"?
--------------------------------------------------
Ai grijă, că nu pe mine mă jignești și nici pe mine nu mă prigonești!Nu mă interesează nici "New Age" , nici yoga , nici budismul și nici hinduismul și alte teorii induse în eroare cu scopul de a induce în ispită și în eroare pe oameni.Cert este că Tora și Biblia Ortodoxă sunt Scripturile cele mai apropiate de Adevărul Absolut!
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Doar pct 6 se poate lega de ce spun teozofii din secolul 19 si cum toti copiaza de unde pot si iau ideile pe care le pot lua este posibil ca si acest verset sa fi foat ulterior exploatat dar Ecleziastul este un text foarte metaforic, foarte poetic dar si  filozofic si o corecta interpretare a acestui vers 6 ar presupune sa cunoastem ce se intelegea in epoca dintr-o astfel de metafora si la asta ar fi bun un rabin, un interpret valabil al Cabalei evreiesti ca este si o Cabala alchimica cat si a rosicrucienilor. Eu am scris cat era necesar astfel ca cine doreste o minima documentare sa o poata gasi si atat. Numai bine.

atanasu

PS. Cred ca daca ar reveni Eugen7, el care se pare ca era un bun cunoscator al Bibliei putea sa contribuie cu folos la aceasta discutie. Dar cine stie poate ca nu mai vine de loc pe aic,i poate ca firul sau de argint din 2012 si pana azi sa se fi rupt. Numai adminii care cred ca-l pot contacta daca doresc ar putea avea ceva de spus aici. ...

valangjed

#97
    @atanasu Eu sunt sceptic in privinta "parapsihologiei" dar nu neg "teoriile alternative".Imi pare rau ca amicul Cosmin Visan a fost "banat"pentru 30 de zile!Oricum,incepusem o discutie cu el, sceptic vs idealist.
     Despre A. Mot ... ce sa zic?Omul e "fixat" pe Biblia Ortodoxa care e,de fapt, identica cu Biblia Catolica si "foarte apropiata" de Biblia Protestanta.Are idei "furate" din budhism si hinduism, in ultima postare doar ca nu recunoaste ideea de reincarnare.
     Imi pare rau ca nu mai avem oameni precum Adrian Buzatu sau Eugen 7 pe acest forum!Nu-i compar.Adi "iti dadea cu fizica in crestet" si Eugen punea "probleme imposibile".La o adica, mi-e dor si de "nenea Ioan Sabau" cu al lui "perpetuum mobile gravitational", de Radu cu electromagnetii sai, de "clonatul cu o mie de clone"(expresia ii apartine lui Electron), de la Sandokhan la Holmes.Hai!Gata! Am devenit nostalgic!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

atanasu

#98
@Valangjed : Oricum chestia aia din Eclesiastul n-o stiam . Nu-i dau cine stie ce credit caci cultura orientala este plina de metafore dar aflu astfel de unde au furat teozofii de tip new age si mai vechi, chestiile astea cu cordonul de argint care leaga corpul astral de corpul eteric pe care ni le vinde acum A.Mot. Desigur este preferabila o discutie cu Visan dar daca renunta si el la fixismul idealismului subiectiv absolut caci daca numai el este de ce naiba sa mai discute cu careva. In domeniul lui insa sunt cercetari destul de interesante dar eu  nu am timp de ele. Eu sunt un materialist transcedental adica recunosc ca atunci cand intalnesc transcendenta lui Eu sunt imi plec capul cu modestie si  tac din gura iar daca aceasta transcendenta a dorit sa mi se reveleze in povestea pestilor mari(153)  din Ioan 21.11 si mai ales in simpla autodefinire cu "Eu sunt cel ce sunt" sau cu legea fundamentala a ratiunii cat si cu exprimarea matematica a functiei transcendente e^x, care este chiar legea lui Hubble S=e^(Ht) si fiind eu intrinsec legat de acest numar 21.11 nu le pot considera pe toate astea ca fiind intamplatoare dar nici sa ma cred vre-un ales, nu indraznesc  asta, asa ca imi plec capul si tac .

valangjed

     Inr-un alt "topic", amicul A.Mot a prezentat o situatie de "decorporalizare".La sfarsitul "comentariului" a scris ca va prezena dovezi, ca nu a fost "imaginatie" ci a fost "decorporalizare reala".As vrea sa citesc acele "dovezi"
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

atanasu

#100
Oare muzica ne defineste? Nu stiu. Dar cand stiu ce muzica ascultau unii tortionari chiar ca nu stiu. Puteau sa fie emotionati la ce urmeaza si sa omoare apoi cu sange rece? La asta sa-mi raspunda dl Visan :

https://www.youtube.com/watch?v=dNrZ4-5B_sw

atanasu

Si cum se apropie o aniversare(23/24 noiembrie) respectiv a momentului revelatiei crestine pe care a avut-o un mare savant, un geniu al omenirii si un mare crestin si ma refer la Blaise Pascal(19 iunie 1623-19 august 1662) voi incepe sa pregatesc aceasta aniversare deocamdata doar reamintind-o si cand vorbesc de Pascal si de Port- Royal si de "Les pensées"  sunt(devin) un foarte bun catolic.
Concepţia lui Pascal era, în cuvinte puţine: "Dumnezeu există pentru că este cel mai bun pariu"  iar Pascal avea nevoie de existenţa lui Dumnezeu pentru a îndrepta din când în când dezordinea din Univers. :)

PS Pascal este intemeietorul teoriei probabilitatilor. Asta o spun apropo la :cel mai bun pariu...si cred ca stia ce spune.
Pacat ca nu este pe aici Eugen7, a fost gonit si nu a vrut sa-si mai piarda timpul cu noi spre mare pierderea noastra ca doar nu a lui. :)


atanasu

Si cum m-a intaratat BZN astia asupra trecutului am dat si de varianta asta cu prima lor solista exceptionala de buna seama:
https://www.youtube.com/watch?v=xA2LBA2VMuw&list=RDmE4C0kjIlcc&index=27

atanasu

#103
Ce este interesant ce ti-am scris eu sau chestia de logica data de un alt competitor care scrie pe aici?
Nu stiam ca esti pasionat de logica dar vazand ca esti  iti srvesc o contributie personala deja pblicata intr-o revista si pe care cred ca nu ai observat-o  : https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5299.msg69978.html#msg69978

Vezi si tu ca nu mai pot posta si nu inteleg de ce. Stiu ca sunt multe jeguri in lumea asta dar cred ca aici sa nu fie. Tu ce crezi?

atanasu

Vad ca acum si-a revenit. Mai apar reclame dar pot posta. Voi reveni
Multumesc Admini.