Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Citat din: valangjed din Octombrie 20, 2019, 12:53:17 PM
Cosmin Visan, ceea ce propui este doar o teorie filosofica nedemonstrata si nedemonstrabila pe care o regasim, in parte, la Platon si Hegel.Pretentia existentei "adevarului absolut" a incantat multi oameni de-a lungul timpului dar nimeni nu a reusit sa demonstreze absolutul "adevarului "sau.

Cum adica ? Demonstreaza tu ca scaunul exista in afara ta atunci.

valangjed

Daca exista si alte constiinte in afara ta de ce nu ar exista si scaunul?Sau cum putem sti ca scaunul insusi nu e o constiinta?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Cosmin_Visan

Citat din: valangjed din Octombrie 20, 2019, 01:14:45 PM
Daca exista si alte constiinte in afara ta de ce nu ar exista si scaunul?Sau cum putem sti ca scaunul insusi nu e o constiinta?

Asta e o intrebare buna, pentru ca atinge insasi definitia conceptului de "existenta". Din intelegerea mea, acesta este acel calificativ care face propozitia "Eu exist." mereu adevarata. Asta inseamna ca existenta nu poate fi altfel decat ontologic subiectiva, adica doar constiintele pot primi calificativul de existenta. Ceea ce se intampla cand vezi un scaun e ca constiinta ta intra in starea existentiala: "Eu exist sub forma imaginii unui scaun.".

Referitor daca scaunul insusi e o constiinta, cel mai probabil in spatele imaginii de scaun se gasesc intr-adevar interactiuni intre alte constiinte, dar total neimaginabile pentru noi, intocmai precum in spatele ideii de "bani" se afla interactiunile dintre constiintele umane si animale din lumea asta. Si intocmai precum desi banii nu exista, acestia au efect "fizic" cat se poate de serios asupra ta, gen esti aruncat in strada daca nu ii ai, la fel si scaunul are efecte "fizice" asupra ta, gen sa te doara daca te lovesti de el. Dar puterea cauzala vine in cele din urmare de la constiintele care se afla in spatele acestor reprezentari care ne apar noua in constiinta noastra.

A.Mot-old

#78
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 20, 2019, 10:14:44 AM
Citat din: A.Mot din Octombrie 20, 2019, 08:27:41 AM
Dacă atomii nu există , atunci cum de există o piatră și cum de există trupul tău?Te-ai împiedicat vreodată de vreo piatră?Ce este un "Eu"?Dacă prin "Eu" tu înțelegi că este sufletul , atunci sunt de-acord!Din ce este alcătuit un "Eu"?Fiecare "Eu" are conștiință proprie?Crezi că orice "Eu" se reîntrupează?Ai avut experiențe de decorporalizare?Dacă da , atunci descrie-le!
-----------------------------------------
Cum te-ai îmbogățit?Cât de mult îți pasă de cei care nu s-au eliberat de "sclavia muncii"?

Nu exista nicio piatra si niciun trup. Toate astea sunt idei in tine. In spatele aparentei de obiecte se afla interactiuni intre constiinte. Eul este "Eu sunt"-ul comun din toate constiintele din lume. Desi 2 constiinte pot vedea tente diferite de rosu, "Eu sunt"-ul e identic la toate. Toti suntem forme de manifestare ale Eului. Iar Eul exista de la sine si e etern pentru ca propozitia "Eu sunt" e mereu adevarata. Eul e o entitate logic necesara care face propozitia "Eu sunt" mereu adevarata. Datorita acestei caracteristici logice, Eul are ontologie subiectiva/perspectiva de persoana 1, iar ontologia subiectiva e tot ce exista. Poti citi articolul meu "The Self-Referential Aspect of Consciousness" pentru o analiza structurata. Sau "I Exist" daca vrei ceva mai simplu.

M-am imbogatit muncind 10 ani, economisind, investind. Nu-ti imagina ca traiesc luxos. Traiesc la limita. Dar sunt liber. Iar pentru mine libertatea e mai importanta decat orice posesiuni materiale. Nu ma intereseaza ce fac altii. Daca inca muncesc inseamna ca le place. Iar daca nu le place dar tot muncesc, atunci treaba lor, inseamna ca nu sunt autentici.
Unde ai muncit și în ce ai investit?Ce vârstă ai?Ești căsătorit sau ai vreo iubită?Dacă nu , atunci nu simți nevoia de a avea o iubită?O iubită te-ar mai aduce la realitatea că exiști deocamdată în trup și trupul are nevoie și de hrană trupească.Eu știu și cred că sufletul se hrănește cu Hrana din Cer dar asta nu este de-ajuns pentru cei întrupați căci sunt supuși stresului zilnic de asigurare a unui trai decent.Vine iarna , ai bani de căldură?Ce mănânci?Dă exemple de meniuri?Unde anume locuiești pe Terra?Vezi că banii si investițiile le poți pierde la un moment dat și de aceea este bine să muncești pentru a avea și o pensie decentă la bătrânețe!
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vorbeai de telepatie , precogniție și etc. Ai visat vreodată , înainte de tragere , numerele la LOTO?Decorporalizări ai avut?
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu înțeleg nimic din acele articole deoarece mi se pare că seamănă cu a bate apa-n piuă pentru că nu explici coerent și logic ceea ce afirmi!
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Cosmin nu-ti mai poate raspunde penca din pacate este dat afara la solicitarea lui Sumi pentru 30 de zile. Eu l-am aparat dar am facut o greseala din neatentie si am pierdut un tempo care l-a avantajat pe cel care l-a reclamat. Poate Scientia va fi mai generoasa. Este tanar nu cred ca este insurat. O fi jucat la ruleta ca daca esti foarte inteligent si el este, poti castiga nu mult dar  iti mananca timp altfel o fi primit vreo mostenire.
Am deschis un fir unde te astept . Aici nu e cazul sa mai intu ca  nu e topicul nostru. Sa-l lasam pe Sumi sa se ocupe de demonii lumii si sa o exorcizeze cum l-a exorcizat pe Cosmin  :)

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Octombrie 20, 2019, 06:48:00 PM

@A.Mot

Userul Cosmin_Visan este banat pt o perioada de 30 de zile.Are timp o luna sa isi stabileasca daca are sau nu constiinta,are destul timp sa isi mai taie din aerele de superioriate afisate aici ori din misticismele care-i umbla prin cap.


@A.Mot ,subiectul deschis de mine este legat de agresivitatea unor sarlatani prin care isi propaga "teoriile" si uneltele lor costisitoare.

Topicul nu este deschis pt un anonim de pe internet gen (Cosmin_Visan) si ale lui..."teorii" citite aiurea ori vizionate aiurea.Topicul este despre ceva concret: ai vazut stirea cu (pamantul plat)?Dar stirea ca anul trecut sute de persoane s-au adunat pe munte....sa "vizualizeze" "piramida" din Bucegi?
Știu despre aceste știri și încercam să-l conving pe Cosmin_Vișan că realitatea este faptul că totul este de natură materială inclusiv DUMNEZEU.Nu sunt de-acord că Terra este plată iar despre așa zisa piramidă din Bucegi poate fi un fenomen fizic care poate se produce și în alte zile decât 28 noiembrie....Nu cred de loc despre lumânările care se aprind singure de Paști la Ierusalim!Pentru mine a crede că există DUMNEZEU și că EL a creat universul și tot EL îl susține nu mi se pare a fi ceva mistic deoarece EL mi-a dat revelația existenței sufletului așa cum de altfel este descris în Vechiul Testament din Biblia Ortodoxă.Conform DEX mistic înseamnă ceva greu de înțeles și secret dar pentru mine nu mai este un secret modul cum a fost făcut universul și deci și cum au fost făcuți oamenii.
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin

Citat din: A.Mot din Octombrie 20, 2019, 07:17:39 PM

Știu despre aceste știri și încercam să-l conving pe Cosmin_Vișan că realitatea este faptul că totul este de natură materială inclusiv DUMNEZEU.Nu sunt de-acord că Terra este plată iar despre așa zisa piramidă din Bucegi poate fi un fenomen fizic care poate se produce și în alte zile decât 28 noiembrie....Nu cred de loc despre lumânările care se aprind singure de Paști la Ierusalim!Pentru mine a crede că există DUMNEZEU și că EL a creat universul și tot EL îl susține nu mi se pare a fi ceva mistic deoarece EL mi-a dat revelația existenței sufletului așa cum de altfel este descris în Vechiul Testament din Biblia Ortodoxă.Conform DEX mistic înseamnă ceva greu de înțeles și secret dar pentru mine nu mai este un secret modul cum a fost făcut universul și deci și cum au fost făcuți oamenii.

Ok,A.Mot ,daca ai certitudini,daca totul este cert pt tine ,tine pt tine si nu incerca sa convingi pe altcineva de certitudinile tale.Sunt destui indivizi plin de ei si ale lor "certitudini" despre orce iar daca nu esti de acord cu ei ,devin agresivi.Exemple concrete sunt destule in forumul asta.

Pozitron

#82
Acest topic contine postarile utilizatorului "Cosmin_Visan" prin care a incalcat norma 4.1 a acestui forum. Postarile date ca raspuns de altii sunt de asemenea mutate aici.

<Pozitron>

atanasu


atanasu




valangjed

Citat din: A.Mot din Noiembrie 14, 2019, 05:22:04 PM


Constiința se află în orice suflet.De la atom pâna la om toti și toate au suflete.Sufletele sunt de natura unor plasme de diverse forme culori și temperaturi.
Poti defini cuvintele: suflet, plasme, temperaturi?Nu vreau definitia din DEX, vreau sa stiu cum le definesti tu in contextul propozitiilor scrise de tine.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Noiembrie 15, 2019, 12:28:55 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 14, 2019, 05:22:04 PM


Constiința se află în orice suflet.De la atom pâna la om toti și toate au suflete.Sufletele sunt de natura unor plasme de diverse forme culori și temperaturi.
Poti defini cuvintele: suflet, plasme, temperaturi?Nu vreau definitia din DEX, vreau sa stiu cum le definesti tu in contextul propozitiilor scrise de tine.
Sufletul este o plasmă asemănatore din multe puncte de vedere cu cea care este descrisă de fizică și poate exista fie întrupat , fie neîntrupat.Sufletele sunt vizibile doar dacă sunt destinate pentru a fi văzute.Orice tip de trup este coordonat de un anumit tip de suflet și deci sufletele vor avea diverse forme și culori.De exemplu sufletul unui om are o forma umanoidă și este de culoare galben-aurie cu anumite pete de diverse mărimi , forme si intensități și care indică posibile handicapuri , mai mult , eu sunt convins că un om care se naște cu un handicap sau dobândește un handicap în timpul vieții atunci asta se datorează faptului că sufletul respectiv are un handicap corespunzător.Temperatura sufletului unui om în viață este suficient de mare astfel încât să asigure o temperatură a trupului (măsurată conform indicațiilor medicale și cu termometre corespunzătoare) care să respecte condiția .
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

#89
   In fizica, plasma este "un gaz superenergizat".La o anumita temperatura, particulele din care e compus acel gaz(molecule sau atomi), in miscarea lor haotica, au o energie cinetica atat de mare incat electronii pot fi smulsi din "stransoarea" nucleului si umbla "brambura" cedand energie radianta(fotoni).
    Intrebarea mea este:"Care este diferenta dintre aceasta stare de plasma si "plasma" care defineste, pentru tine, "sufletul"?"
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.