Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 24, 2020, 06:12:59 PM
1) Dacă nu există materie și deci nu există nimic nici măcar constiință și deci niciun fel de idei?

Cum ai ajuns tu la concluzia asta ?

A.Mot-old

#286
Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 06:29:29 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 24, 2020, 06:12:59 PM
1) Dacă nu există materie și deci nu există nimic nici măcar constiință și deci niciun fel de idei?

Cum ai ajuns tu la concluzia asta ?
Dacă nu există spațiu și nici materie , atunci cum poți tu afirma că ar putea exista vreo conștiință și ideile care ar putea exista în acea constiință?!?!
Întrebarea a II-a:

Cum au apărut spațiul și timpul?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Citat din: Electron din Iulie 23, 2020, 03:18:07 PM
Ce relevanta are asta pentru intrebarea ta?

Cum faci un orb sa vada culori cu cromometrul ?
Nu am spus ca un orb va vedea culorile cu cromometrul, ci ca poate sa verifice existenta "culorilor" cu el. Tu chiar nu citesti ce ti se raspunde?

Desigur, constructia si modul de functionare al cromometrului necesar depinde de definitia ta pentru "culori", dupa cum am precizat de la inceput.

Pentru ca, daca tu definesti "culorile" ca fiind "qualiile culorilor" (adica ceva indetectabil in mod obiectiv), atunci afirmatiile tale despre "existenta" lor sunt complet nestiintifice din start.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Iar relevanta la topicul asta e ca existenta lui Dumnezeu este relevata prin astfel de experiente in constiinta.
Necazul este ca "experientele in constiinta" sunt subiective si nu obiective. Deci daca doar prin experiente subiective se poate "revela" acea existenta, atunci e clar ca acesta (afirmatia despre existenta respectivei divinitati) este non-stiintifica.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Si tu ceri "dovezi stiintifice" pentru Dumnezeu la fel cum un orb ti-ar cere "dovezi stiintifice" pentru culori.
Deoarece pentru tine "culorile" sunt qualii, adica doar experiente subiective, atunci comparatia ta e gresita. Este evident ca un orb care cere "dovezi stiintifice" despre existenta experientelor subiective vizuale ale altuia are pretentii absurde. Poti cere dovezi stiintifice doar pentru afirmatiile care se pretind a fi stiintifice.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Dovezile sunt de o alta natura, si anume experientiere directa.
Repet ce am afirmat mai sus: daca "experientierea directa" despre care vorbesti e exclusiv subiectiva, atunci acele "dovezi" nu sunt si nici nu au cum sa fie stiintifice.

Sa fim intelesi, eu nu pretind ca e musai sa existe dovezi stiintifice pentru "divinitate", ci doar subliniez faptul ca atata timp cat dovezile stiintifice nu exista, afirmatiile despre "existenta divinitatii" respective sunt nestiintifice.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Referinta originala a cuvantului "culori" e spre qualiile de culori.
Te invit sa verifici ca nu ai precizat acest lucru de la inceput. Adica, exact definitia prea putin riguroasa a termenilor folositi produce neintelegeri, iar asta nu e nicio surpriza. E surprinzator doar faptul ca tu nu intelegi acest lucru si ca in continuare te comporti ca si cum definitia riguroasa a termenilor ar fi doar un moft.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 23, 2020, 03:22:23 PM
Ceea ce faci tu cu mutatul referintei spre o dogma aleatoare cu care vii tu ("spectrul electromagnetic") e doar o pervertire a referintei originale care nu face decat sa duca discutia in delir.
Referinta la spectul electromagnetic este exact ceea ce raspunde la intrebarea: cum poti verifica existenta a ceva ce nu poti percepe in mod nemijlocit.

Qualiile vizuale (experienta subiectiva) nu se pot verifica stiintific nici macar pentru cei care nu sunt orbi. Tu de exemplu nu ai nicio posibilitate sa verifici faptul ca "qualia culorii rosii" pe care o am eu este identica (sau macar asemanatoare) cu ceea ce numesti tu "qualia culorii rosii" in urma experientei tale subiective.

In schimb, se pot verifica stiintific proprietatile spectrului electromagnetic cu care interactioneaza ochii vazatorilor si, exact ca si in iluzia optica cu cubul galben-albastru, se vede clar ca de fapt qualiile sunt cele care sunt supuse unui risc de delir mult mare decat masuratorile obiective.


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Iulie 24, 2020, 07:10:04 PM

Ce valoare mai are dogma "stiintific" daca nu e despre realitate ci despre un criteriu aleator in care incerci tu sa inghesui realitatea ca sa poti dormi bine noaptea ?

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 24, 2020, 06:43:47 PM
Dacă nu există spațiu și nici materie , atunci cum poți tu afirma că ar putea exista vreo conștiință și ideile care ar putea exista în acea constiință?!?!

Ce legatura e intre constiinta si materie ? Alta decat o dogma aleatoare pe care ai preluat-o tu din media fara sa o gandesti ? Si ce-i aia materie decat o alta dogma pe care ai preluat-o pe negandite ?

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 08:12:21 PM
Citat din: Electron din Iulie 24, 2020, 07:10:04 PM

Ce valoare mai are dogma "stiintific" daca nu e despre realitate ci despre un criteriu aleator in care incerci tu sa inghesui realitatea ca sa poti dormi bine noaptea ?
Întrebarea I-a:

Ce crezi tu că este realitatea și de câte feluri pot fi realitățile?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 25, 2020, 07:17:01 AM

Ce crezi tu că este realitatea și de câte feluri pot fi realitățile?

Realitatea e constiinta.

Cosmin_Visan

@electron, ce e logic la superpozitie ?

Pozitron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 24, 2020, 10:58:37 AM
Citat din: Pozitron din Iulie 24, 2020, 09:11:12 AM
Am mutat noile tangente ale lui Cosmin Visan langa celelalte.

<Pozitron>


Deci sa inteleg ca forumul asta e forum religios. Sunt anumite dogme "acceptabile social" care sunt permise a se discuta. Gen "hai sa discutam despre unicorni", iar daca cineva vine si zice ca nu sunt unicorni, nu se cheama ca vine si zice adevarul, ci se cheama tangente.
Poti discuta pe forum despre orice subiect, in limitele respectarii normelor acestuia.

Introducerea de tangente in alte discutii este interzisa, iar felul in care o faci dumneata se apropie prea tare de trolling.

<Pozitron>

Cosmin_Visan

Citat din: Pozitron din Iulie 27, 2020, 12:13:33 PM
Poti discuta pe forum despre orice subiect, in limitele respectarii normelor acestuia.

Introducerea de tangente in alte discutii este interzisa, iar felul in care o faci dumneata se apropie prea tare de trolling.



Pe topicul despre creatie am vorbit despre Dumnezeu. Care este tangenta ?

Cosmin_Visan

Citat din: Pozitron din Iulie 27, 2020, 12:13:33 PM
Poti discuta pe forum despre orice subiect, in limitele respectarii normelor acestuia.

Introducerea de tangente in alte discutii este interzisa, iar felul in care o faci dumneata se apropie prea tare de trolling.



Pe topicul despre creatie am vorbit despre Dumnezeu. Care este tangenta ?

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Iulie 28, 2020, 12:45:35 PM
ci eu nu consider ca "religia" in sine este o piedica in calea progresului, ci mai degraba metodele sale "de lucru". Dar asta poate fi o dezbatere mai detaliata intr-un topic dedicat.


e-

Ce e logic la superpozitie ?

Cosmin_Visan


Cosmin_Visan

Ce e logic la superpozitie ? Iti simti dogma expusa si acum te feresti sa o mai aperi ca sa nu te afunzi si mai mult in nascoceli ?

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Iulie 30, 2020, 05:31:43 PM
In al doilea rand, regula "nimic nu se pierde ... totul se conserva" (sau altfel spus principiile de conservare) sunt valabile doar in interiorul Universului nostru, pentru ca acolo au fost verificate in cadrul observatiilor experimentale.

Iarasi minti. Si nici macar nu minti conform dogmei materialiste, ci minti asa aleator de la tine. "Principiul conservarii energiei" e doar o idee din cadrul teoriei de secol 17 a lu Newton. Daca nu stiai, de atunci dogma materialista a mers mai departe, si de 100 de ani, atat in mecanica cuantica cat si in teoria relativitatii nu mai e valabil principiul asta. Dar tu scorneste acolo in continuare minciuni sa poti sa dormi bine noaptea.