Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

N-ai ce sa partitionezi, ca fiecare constiinta cu qualiile ei. Chiar si intre oameni, unul se uita si vede rata, altu se uita si vede iepure.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 02, 2020, 03:09:47 PM
N-ai ce sa partitionezi, ca fiecare constiinta cu qualiile ei. Chiar si intre oameni, unul se uita si vede rata, altu se uita si vede iepure.
Eu te-am intrebat despre partitia lui "D" (constiintele non-similare cu a ta). Vrei sa spui ca cel care vede rata si cel care vede iepurele nu sunt constiinte similare cu a ta, conform definitiei tale ?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Poti defini similaritatea doar in procente: daca 3 constiinte au 10000 de qualii, 1 cu 2 au in comun 9998 de qualii, 1 cu 3 au in comun 2345 qualii, atunci 1 cu 2 e mai similar decat 1 cu 3.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 03, 2020, 12:42:40 PM
Poti defini similaritatea doar in procente: daca 3 constiinte au 10000 de qualii, 1 cu 2 au in comun 9998 de qualii, 1 cu 3 au in comun 2345 qualii, atunci 1 cu 2 e mai similar decat 1 cu 3.
Cum determini cate qualii are o constiinta data, si cum determini cate qualii au in comun doua constiinte diferite?

e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Nu determini in mod exact. Dar un ghid poate fi comportamentul. Cand se comporta la fel, atunci au anumite qualii similare. Cand se bat, "Eu sunt Tara Romaneasca", "Eu sunt Imperiul Otoman", atunci au mai putine qualii similare.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 15, 2020, 12:29:25 PM
Nu determini in mod exact. Dar un ghid poate fi comportamentul. Cand se comporta la fel, atunci au anumite qualii similare.
Daca e asa, atunci nu poti vorbi de "procente" ca in postarea ta anterioara.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 15, 2020, 12:29:25 PM
Cand se bat, "Eu sunt Tara Romaneasca", "Eu sunt Imperiul Otoman", atunci au mai putine qualii similare.
Pentru tine cele doua sunt exemple de constiinte?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Te invarti in jurul subiectului. Unde vrei sa ajungi ?

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 17, 2020, 10:42:27 AM
Te invarti in jurul subiectului.
Daca raspunsurile tale in loc sa clarifice, doar genereaza alte intrebari, nu pot decat sa pun intrebari de clarificare.

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 17, 2020, 10:42:27 AM
Unde vrei sa ajungi ?
Pai am inceput sa vedem ce ipoteze folosesti in modelul tau pentru "realitate", dar cu raspunsurile tale date in doi peri, nu prea avem cum sa ajungem departe.


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Vad ca ai inceput sa pui intrebari la nimereala. Ba chiar intrebari care nu-s deloc inteligente. Din moment ce eu iti spun ca similaritatile intre constiinte sunt in functie de asemenarile dintre qualii, de unde si pana unde ai concluzionat tu ca nu poate fi asa ? Deja duci discutia in irationalitate si de acolo nu se mai poate face nimic.

Cosmin_Visan

Creatorul exista pentru ca self-referinta este o structura logica eterna. "Eu sunt" este un adevar etern.

odragos

Citat din: Cosmin_Visan din Iulie 20, 2020, 06:10:47 PM
Creatorul exista pentru ca self-referinta este o structura logica eterna. "Eu sunt" este un adevar etern.
Esti sigur de ceea ce spui? Poate vrei sa explici un pic ...
The needs of the many outweigh the needs of the few

atanasu

Eu sunt cel ce sunt i-a spus Divinitatea lui Moise cand i-a dat cele zece porunci si acesta a intrebat-o: Doamne cu cine sa spun poporului meu ca am vorbit si ca mi-a dat aceste tablite (parafrazez) iar eu sustin ca mai adanc de asa ceva nu putea sa existe un raspuns pentru Moise si desigur ca copistii stiintifici mai mult sau mai putin o folosesc si in ultima vreme vad ca este insusita fara citare de idealistii subiectiv absoluti pe langa care un Berkeley este o persoana plina de modestie fata de egoul sau :)

Cosmin_Visan


A.Mot-old

Întrebarea I-a:

Ce a fost mai întâi , Spațiul sau materia?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Iulie 21, 2020, 08:28:16 AM
Întrebarea I-a:

Ce a fost mai întâi , Spațiul sau materia?

Nu exista spatiu, nu exista materie. Astea sunt doar idei in constiinta. Iar daca intrebi ca si idei care a fost mai intai, poate foarte bine sa fi aparut concomitent. Oricum nu exista timp la modul absolut. Timpul insusi e o idee in constiinta. Din perspectiva Eului toata existenta e eterna. Altele sunt intrebarile care trebuiesc puse pentru a intelege cum trebuie realitatea.