Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 03:21:20 PM
Se demonstreaza ca exista alte constiinte in afara mea din fenomenologia propriei constiinte. De exemplu faptul ca am atat qualii vizuale cat si auditive se poate explica prin faptul ca sunt o unificare dintre o constiinta vizuala si o constiinta auditiva. [...] Deci decat sa ai 4 explicatii diferite pentru 4 fenomene diferite, poti sa ai o singura explicatie pentru toate cele. Iar cum acea explicatie explica 4 fenomene deodata, atunci probabil e adevarata si presupunerea de baza a acelei explicatii, si anume ca exista mai multe constiinte in afara ta.
Faptul ca tu consideri ca poti explica fenomenologia proriei constiinte prin presupunerea nu doar ca exista si alte constiinte, dar ca ele se pot "unifica", nu este catusi de putin o demonstratie nici ca alte constiinte exista, nici ca, daca ar exista, ele s-ar putea unifica asa cum presupui tu.

Deci obiectia nu e ca faci doar ce a facut Newton, gasind explicatii la fenomenoligia observata (subiectiv in cazul tau) si deducand ca puterea de explicatie este o dovada a existentei celor postulate, ci ca tu pretinzi in plus ca folosesti doar "elemente din ontologia subiectiva" cand asta nu e deloc adevarat. Fara suparare, dar asta e ipocrizie curata.

In cadrul ontologiei subiective ai acces la qualiile tale, dar nu ai acces nici la alte constiinte nici la posibilitatea unificarii lor, pentru ca astea sunt doar presupuneri si pana una alta nu ai demonstrat ca ele si exista.

Si am sa fiu si mai precis: Chiar daca acceptam ca existenta altor constiinte si posibilitaea unificarii lor ar putea explica in mod adecvat (adica ar implica neaparat) fenomenologia constiintei tale la care ai acces subiectiv, reciproca nu este automat adevarata, atata timp cat exista posibilitatea ca explicatia sa fie de fapt alta.

Daca poti demonstra ca "unificarea auzului si vazului" nu se poate face decat si exclusiv prin unificarea unor constiinte la fel ca cea la care ai acces direct si subiectiv, atunci e altceva. Poti face asta?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Mai 08, 2020, 04:12:36 PM
Daca poti demonstra ca "unificarea auzului si vazului" nu se poate face decat si exclusiv prin unificarea unor constiinte la fel ca cea la care ai acces direct si subiectiv, atunci e altceva. Poti face asta?

Hai sa luam cazul split-brain patients. Ai voie sa te folosesti de orice concepte vrei tu pentru a explica. Cum explici ce se intampla acolo ?

A.Mot-old

#182
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 07:28:47 PM
Citat din: Electron din Mai 08, 2020, 04:12:36 PM
Daca poti demonstra ca "unificarea auzului si vazului" nu se poate face decat si exclusiv prin unificarea unor constiinte la fel ca cea la care ai acces direct si subiectiv, atunci e altceva. Poti face asta?

Hai sa luam cazul split-brain patients. Ai voie sa te folosesti de orice concepte vrei tu pentru a explica. Cum explici ce se intampla acolo ?
Alea sunt anomalii si au legătură cu Sufletul respectiv al cărui destin a fost să se întrupeze inițial cu o asemenea anomalie adica aceste anomalii sunt ereditare sau după întrupare să sufere accidental sau voit o modificare corespunzătoare acelei anomalii adică aceste anomalii pot fi dobândite după întrupare!
Consumul de droguri toxice poate facilita apariția diferitelor anomalii de genul așa zisului "split-brain patients"!
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 10, 2020, 07:45:45 AM
Alea sunt anomalii si are legătură cu Sufletul respectiv al cărui destin a fost să se întrupeze inițial cu o asemenea anomalie adica aceste anomalii sunt ereditare sau după întrupare să sufere accidental sau voit o modificare corespunzătoare acelei anomalii adică aceste anomalii pot fi dobândite după întrupare!
Consumul de droguri toxice poate facilita apariția diferitelor anomalii de genul așa zisului "split-brain patients"!

Doamne ce inseamna sa fii nebun! Dude, oricarui om ii poate fi taiat creieru pe jumatate. Nu e nicio anomalie. Iar drogurile in niciun caz nu duc la split-brain patients. Doamne, mare ti-e gradina!

A.Mot-old

#184
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 10, 2020, 09:07:26 AM
Citat din: A.Mot din Mai 10, 2020, 07:45:45 AM
Alea sunt anomalii și au legătură cu Sufletul respectiv al cărui destin a fost să se întrupeze inițial cu o asemenea anomalie adica aceste anomalii sunt ereditare sau după întrupare să sufere accidental sau voit o modificare corespunzătoare acelei anomalii adică aceste anomalii pot fi dobândite după întrupare!
Consumul de droguri toxice poate facilita apariția diferitelor anomalii de genul așa zisului "split-brain patients"!

Doamne ce inseamna sa fii nebun! Dude, oricarui om ii poate fi taiat creieru pe jumatate. Nu e nicio anomalie. Iar drogurile in niciun caz nu duc la split-brain patients. Doamne, mare ti-e gradina!
Dai cu dude (adică comiți erori) fără să te documentezi complet?!?!Înainte de a jigni documentează-te și fă asta atunci când nu ești sub influența unor droguri precum așa zisele psihedelice...
Extrase din traducerea linkul https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwim6OLK9qjpAhU6UhUIHRziCZwQFjAJegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fwww.britannica.com%2Fscience%2Fsplit-brain-syndrome&usg=AOvVaw0znGrz6TnruecevLPMCtKh:
1) - "sindromul creierului divizat
O structură cunoscută sub numele de corpul callosum conectează emisfera stângă și cea dreaptă a creierului și permite comunicarea între ei. Disfuncția sau absența acestei structuri poate duce la o afecțiune cunoscută sub numele de sindromul creierului divizat, în care fiecare emisferă a creierului funcționează independent. Sindromul creierului despicat este asociat cu afecțiuni precum sindromul mâinii extraterestre, care se caracterizează printr-o mișcare involuntară și necoordonată, dar intenționată, a mâinilor.
Science in Seconds (www.scienceinseconds.com) ( Un partener de publicare Britannica )
Vedeți toate videoclipurile pentru acest articol
Sindromul de creier divizat , denumit și sindrom de deconectare callosală , afecțiune caracterizată printr-un grup de anomalii neurologice apărute în urma separării sau leziunii parțiale sau complete a corpului callosum , pachetul de nervi care leagă emisferele drepte și stângi ale creierului ."
2) - "Cauzele mai puțin frecvente ale sindromului de creier divizat includ accident vascular cerebral , leziune infecțioasă, tumoră sau artera ruptă. Multe dintre aceste evenimente determină diferite grade de deteriorare spontană a corpului callosum. Sindromul poate fi, de asemenea, cauzat de scleroză multiplă și, în cazuri rare, de ageneza corpusului callosum, în care conexiunea nu se dezvoltă sau se dezvoltă incomplet. (Leziunile din corpus callosum apar și la pacienții cu boala Marchiafava-Bignami, o afecțiune rară legată de alcoolism, dar afectarea creierului mai globală asociată cu această boală duce la stupoare, convulsii și comă , mai degrabă decât la caracteristicile tipice ale despărțirii - sindromul creierului.)"
-----------------
Am impresia că ai orbu' găinilor de la atâtea psihedelice pe cre le-ai îngurgitat!Am negat eu cumva că anomalia de așa zis "split-brain patients" nu poate apare în mod voit? ::) Voit înseamnă deci și prin separare parțială sau totală a creierului adică și pe cale chirurgicală... ::) Eu cred că aceste anomalii pot apărea și ca urmare a consumului de droguri.... >:( >:( >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Asa, bun, ai dat si tu copy-paste. Dar tu, cu mintea ta, ce intelegi de acolo ? Cum explici ceea ce se intampla acolo ?

A.Mot-old

#186
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 10, 2020, 02:02:37 PM
Asa, bun, ai dat si tu copy-paste. Dar tu, cu mintea ta, ce intelegi de acolo ? Cum explici ceea ce se intampla acolo ?
Am înțeles că astea sunt anomalii...adică conform "dexonline":
"anomalíe sf [At: CANTEMIR, IST. 146 / Pl: ~ii / E: fr anomalie] 1 Abatere de la normal. 2 Abatere de la regulă. 3-4 Defect (patologic).

sursa: MDA2 (2010) adăugată de blaurb. acțiuni
ANOMALÍE, anomalii, s. f. Ceea ce se abate de la normal, de la regula obișnuită; p. ext. ceea ce constituie un defect. – Din fr. anomalie.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner acțiuni 
ANOMALÍE, anomalii, s. f. Abatere de la normă, deviere de la regula obișnuită. ♦ Defect grav, meteahnă.

sursa: DLRLC (1955-1957) adăugată de blaurb. acțiuni
ANOMALÍE, anomalii, s. f. Abatere de la normă, deviere de la regula obișnuită; p. ext. defect (grav), meteahnă. – Fr. anomalie (< gr.).

sursa: DLRM (1958) adăugată de lgall acțiuni
ANOMALÍE s.f. Stare a celui anormal; abatere de la o regulă, de la o normă. ♦ Defect grav, meteahnă, beteșug. [Gen. -iei. / cf. fr. anomalie, it. anomalia, lat., gr. anomalia].

sursa: DN (1986) adăugată de LauraGellner acțiuni
ANOMALÍE s. f. abatere de la normă, de la regulă; defect grav, meteahnă. (< fr. anomalie, lat., gr. anomalia)

sursa: MDN '00 (2000) adăugată de raduborza acțiuni
ANOMALÍE ~i f. Abatere de la regula obișnuită: deviere de la starea normală. [G.-D. anomaliei] /<fr. anomalie

sursa: NODEX (2002) adăugată de siveco acțiuni
anomalie f. starea lucrului anomal, neregularitate, particularitate: anomaliile graiului.

sursa: Șăineanu, ed. VI (1929) adăugată de LauraGellner acțiuni
*anomalíe f. (vgr. anomalia). Neregularitate (maĭ ales în gramatică). Șt. nat. Monstruozitate.

sursa: Scriban (1939) adăugată de LauraGellner acțiuni

Dicționare morfologice
Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

anomalíe s. f., art. anomalía, g.-d. art. anomalíei; pl. anomalíi, art. anomalíile

sursa: DOOM 2 (2005) adăugată de raduborza acțiuni
anomalíe s. f., art. anomalía, g.-d. art. anomalíei; pl. anomalíi, art. anomalíile

sursa: Ortografic (2002) adăugată de siveco acțiuni

Dicționare relaționale
Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

ANOMALÍE s. 1. v. abatere. 2. cusur, defect, (pop.) meteahnă. (~ congenitală.)

sursa: Sinonime (2002) adăugată de siveco acțiuni
ANOMALIE s. 1. abatere, deviere. (S-a produs o ~ inexplicabilă.) 2. cusur, defect, (pop.) meteahnă. (~ congenitală.)

sursa: Sinonime82 (1982) adăugată de LauraGellner acțiuni

Dicționare enciclopedice
Definiții enciclopedice

ANOMALÍE (< fr., lat.) s. f. Abatere de la normal, de la regulă; spec., abatere de la caracterul normal al construcției sau formei unui organ, a unei părți a corpului sau a întregului organism; (în sens larg) malformație congenitală. ♦ A. de temperatură = abatere a temperaturii medii a unui punct față de valorile medii multianuale. ♦ A. geochimică = deviație a conținutului în elemente chimice al unei porțiuni de teren față de fondul general al regiunii sau al scoarței terestre. ♦ A. geofizică = deviație a caracteristicilor geofizice, evidențiață prin măsurători pe o anumită suprafață, în raport cu fondul general al regiunii sau scoarței Pămîntului. ♦ A. magnetică = deviație a cîmpului magnetic al Pămîntului de la valorile normale. Poate fi: continentală (supr. 10-100.000 km2; ex. a.m. din Siberia de Est), regională (1-10 km2) și locală, datorată prezenței zăcămintelor de fier; ex. a.m. de la Krivoi Rog, Kursk.

sursa: DE (1993-2009) adăugată de blaurb. acțiuni "
--------------------------------------------------
Dacă 99,99 % dintre oameni sunt normali adică dacă 99,99 % dintre oameni consideră realitatea ca fiind una singură atunci tu nu poți stabili că de fapt realitatea ar fi a acelor 0,01 % dintre oameni care suferă de așa zisul sindrom "split-brain"...sau că ar fi două realități...Eu cred că tu vrei să convingi pe mulți că așa zisele psihedelice (care sunt niște droguri extrem de periculoase) pot să inducă în oameni tot felul de realități și chiar anomalii grave și chiar moartea acestora iar în plante și animale tot felul de anomalii și chiar distrugerea lor...
Deorece ești foarte interesat de așa zisele psihedelice , atunci răspunde la următoarele întrebări:
Ce efecte au așa zisele psihedelice administrate diverselor plante? 
Ce efecte au așa zisele psihedelice administrate diverselor animale?
Ce efecte au așa zisele psihedelice administrate diverselor bacterii?
Ce efecte au așa zisele psihedelice administrate diverșilor virusuri?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Pai abatere de la normal e si ca s-a dus omu pe Luna. Asa, si ? Ce-i cu asta ?

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 10, 2020, 03:22:21 PM
Pai abatere de la normal e si ca s-a dus omu pe Luna. Asa, si ? Ce-i cu asta ?
Eviți să răspunzi clar la întrebările mele pentru că nu ești capabil să înțelegi realitatea așa cum a fost creată de la început! 
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 11, 2020, 08:53:48 AM
Eviți să răspunzi clar la întrebările mele pentru că nu ești capabil să înțelegi realitatea așa cum a fost creată de la început!

Nenea, ai o intelegere total pe langa a modului in care functioneaza stiinta. Stiinta evolueaza pe baza anomaliilor, pentru ca in anomalii se ascunde adevarata functionare a realitatii, nu in ceea ce iei tu de "normal" pentru ca esti prea speriat sa accepti ca credintele tale nu au treaba cu realitatea. Daca oamenii gandeau ca tine, nimeni nu mai descoperea nimic dincolo de mecanica lui Newton, ca toti le-ar fi bagat pe toate la "anomalii" si ar fi dormit linistiti ca credintele lor nu e amenintate.

ilasus

#190
Habar n-am ce zici, dar îmi place cum gândești. Se pare că oamenii au evoluat cam mult de când exist.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 07:28:47 PM
Citat din: Electron din Mai 08, 2020, 04:12:36 PM
Daca poti demonstra ca "unificarea auzului si vazului" nu se poate face decat si exclusiv prin unificarea unor constiinte la fel ca cea la care ai acces direct si subiectiv, atunci e altceva. Poti face asta?

Hai sa luam cazul split-brain patients. Ai voie sa te folosesti de orice concepte vrei tu pentru a explica. Cum explici ce se intampla acolo ?

Hai sa luam cazul "split-brain patients" doar dupa ce demonstrezi - in cadrul ontologiei subiective - ca ei (pacientii) exista, si nu sunt doar niste iluzii, niste imagini in constiinta ta, niste vise delirante si atat. Poti demonstra ca exista?

Revin asadar la intrebarea precedenta: poti demonstra ca "unificarea auzului si vazului" nu se poate face decat si exclusiv prin unificarea unor constiinte la fel ca cea la care ai acces direct si subiectiv?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#192
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 11, 2020, 09:47:14 AM
Citat din: A.Mot din Mai 11, 2020, 08:53:48 AM
Eviți să răspunzi clar la întrebările mele pentru că nu ești capabil să înțelegi realitatea așa cum a fost creată de la început!

Nenea, ai o intelegere total pe langa a modului in care functioneaza stiinta. Stiinta evolueaza pe baza anomaliilor, pentru ca in anomalii se ascunde adevarata functionare a realitatii, nu in ceea ce iei tu de "normal" pentru ca esti prea speriat sa accepti ca credintele tale nu au treaba cu realitatea. Daca oamenii gandeau ca tine, nimeni nu mai descoperea nimic dincolo de mecanica lui Newton, ca toti le-ar fi bagat pe toate la "anomalii" si ar fi dormit linistiti ca credintele lor nu e amenintate.
Este aberant când spui "adevărata funcționare a realității" deoarece cuvântul realitatea înseamnă adevăr iar orice abatere de la realitate dacă acea abatere există atunci acea abatere este denumită ca fiind o anomalie care poate fi tratabilă sau nu cu revenirea parțială sau totală la normalitate... Conform halucinațiilor tale rezultă că realitatea este ceea ce se abate de la normalitate... :o
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: ilasus din Mai 11, 2020, 10:51:20 AM
Habar n-am ce zici, dar îmi place cum gândești. Se pare că oamenii au evoluat cam mult de când exist.
:) ;) :D ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 11, 2020, 12:45:12 PM
Este aberant când spui "adevărata funcționare a realității" deoarece cuvântul realitatea înseamnă adevăr iar orice abatere de la realitate dacă acea abatere există atunci acea abatere este denumită ca fiind o anomalie care poate fi tratabilă sau nu cu revenirea parțială sau totală la normalitate... Conform halucinațiilor tale rezultă că realitatea este ceea ce se abate de la normalitate... :o

N-ai nicio treaba. Du-te si uita-te la un meci Steaua - Dinamo.