Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#150
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 05, 2020, 10:05:19 AM
Citat din: A.Mot din Mai 05, 2020, 07:33:50 AM
Ce este aia plăcere?Ce este aia durere?Demonstrează că plăcerea e opusul dureri!Ce este albul?Ce este negrul?Dmonstrează că albul este opusul negrului!Unii zic că albul , negrul si nuanțele intermediare de gri sunt culori neutre!Ce este aia entitate?Unii zic ca energia , masa și viteza sunt entități adică sunt realități!
Raționamentul tău psihedelic adică halucinatoriu este asemenea cu raționamentul celor care aberează confundând realitatea cu fantasmagoriile adică cu iluziile pe care le au sub influența unor substanțe și/sau practici înșelătoare și extrem de nocive atât pentru trup cât și pentru Suflet!
Masa , energia , viteza sunt la fel de reale precum este aerul deoarece toate aceste entități sunt palpabile adică care pot fi fi constatate prin simțuri!Ce este aerul?

Placerea este placere. Durerea este durere. Albul este alb. Negrul este negru. Albul si negrul sunt opuse prin insasi felul in care arata. "Masa" si "viteza" sunt concepte inventate in constiinta. Nu sunt deloc palpabile. Tot ce experimentezi sunt senzatii in constiinta, senzatia ca cazi, senzatia ca mergi, dar apoi extrapolezi in mod gresit si zici ca senzatiile astea ar reprezenta ceva de dinafara ta, cand defapt ele tot ce sunt sunt senzatii in tine.
ABEREZI PSIHEDELIC!
Ce parere ai despre masochiști și ce plăceri au ei?Toate culorile sunt inventate adică au definiții ca și toate celelalte entități printre care și energia , masa , viteza , etc.!Ce părere ai despre daltoniști?
Dacă îti cade un măr pe cap de la 30 m tu nu simți nimic? >:( Daca dă o mașină peste tine având viteza de 50 km/oră tu nu simți nimic? >:( Focul are energie termică și deci această energie este o calitate a focului care dacă o palpezi te arzi.... deoarece conform "dexonline" "calitate - sf -7 (Flz) Totalitatea însușirilor și laturilor esențiale în virtutea cărora un lucru este ceea ce este, deosebindu-se de celelalte lucruri."  Energia luminoasa de la soare este plapabilă?
De la "dexonline" citire:
1) PALPÁBIL, -Ă, palpabili, -e, adj. Care se poate pipăi, de care se poate lua cunoștință prin palpare; (fig.) care poate fi constatat prin simțuri, care apare în chip evident, neîndoios.
2) PALPABIL adj. 1. concret, fizic, material, perceptibil, pipăibil, sesizabil, (rar) pipăit, tangibil, (înv.) pipăicios, pipăitor, pusăitor. (Realitatea ~; un lucru ~.) 2. concret, real. (Lumea ~.)
Orice poate fi măsurat este palpabil!

CONȘTIINȚA ARE MASĂ?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Culorile nu sunt inventate. Sunt experiente directe. Daltonistii pur si simplu nu au acces la anumite stari de constiinta, la fel cum si noi nu avem acces la alte stari de constiinta la care alte fiinte au.

Exemplul cu marul care cade in cap se explica prin interactiuni dintre constiinte. In "atomii" din "mar" exista anumite constiinte care interactioneaza cu constiintele din tine, asta ducand in cele din urma la constiinta ta sa aiba senzatia contactului cu un mar.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 05, 2020, 10:51:23 AM
Culorile nu sunt inventate. Sunt experiente directe. Daltonistii pur si simplu nu au acces la anumite stari de constiinta, la fel cum si noi nu avem acces la alte stari de constiinta la care alte fiinte au.

Exemplul cu marul care cade in cap se explica prin interactiuni dintre constiinte. In "atomii" din "mar" exista anumite constiinte care interactioneaza cu constiintele din tine, asta ducand in cele din urma la constiinta ta sa aiba senzatia contactului cu un mar.
Aberezi continuu!Folosești tot felul de invenții ca să explici alte lucruri...Ce e ăla un atom si ce conștiințe are un atom?Un atom este palpabil?Ce e aia conștiință?

Esti de-acord cu ceea ce spune "dexonline" despre "conștiință sf [At: DOSFTEI, MOL. 114 / V: ~ienție, (înv) cuscii~, ~scii~, ~ienție / P: ~ști-in~ / Pl: ~țe / E: fr conscience, lat conscientia] 1 (Flz) Intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență. 2 Cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său."?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:47:35 PM
Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 06:51:03 PM
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:43:31 AM
Qualia vine de la "calitativ". Rosul e o calitate, dulcele e o calitate, etc.
Ce e aia calitate?

In dex zice asa: "CALITÁTE, calități, s. f. 1. Totalitatea însușirilor și laturilor esențiale în virtutea cărora un lucru este ceea ce este, deosebindu-se de celelalte lucruri."

Deci cum ziceam, acele insusiri in virtutea carora rosul e rosu, dulcele e dulce, rosul deosebindu-se de dulce.
Despre culori citește https://mariananu.wordpress.com/psihologie/4-psihosenzualitatea-culorilor/!
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 05, 2020, 11:07:37 AM
Aberezi continuu!

De obicei intr-o conversatie e mai util sa aduci argumente decat sa dai decrete. Deci argumenteaza ce anume consideri ca e aberatie din ceea ce zic.

Cosmin_Visan

#155
Nu exista "univers fizic". Tot ce vezi in jurul tau e doar un vis, unul din infinitele vise pe care tu ca Dumnezeu le ai in explorarea infinita de sine.

https://www.youtube.com/watch?v=nrIAG9VCJYw

calahan

Cosmin_Visan

Ceeace este in mintea oamenilor este o reflectare a fizicului real. Din toate reflectarile in mintea oamenilor se creeaza un univers metefizic. Fiindca imaginile din minte nu sunt obiecte cu existenta fizica reala. Intre obiectele fizice exista interactiuni care se masoara cu diferite dispozitive, care masoara independent de constiinta oamenilor si dau rezultate obiective. Obiectele metafizice nu interactioneaza intre ele in niciun fel. Din acel univers metafizic se naste si constiinta, aceea care determina comportamentul oamenilor, mai ales in societate. Cand o persoana nu respecta normele convietuirii sociale, se spune ca nu are constiinta. Numai fiinta omeneasca traieste si in universul fizic dar si in universul metafizic. Universul metafizic este un cuantum informational care defineste sufletul omului. Sufletul viului este un cuantum informational imens, de necuprins si este inscris in spirala  ADN-ului.

Cosmin_Visan

Citat din: calahan din Mai 06, 2020, 09:38:20 AM
existenta fizica reala.

Nu exista "existenta fizica" to start with. Tot ce exista e constiinta. Iar in constiinta au loc tot felul de imagini. Si pe baza imaginilor alora, pentru ca nu gandesti mai profund decat nivelul aparentelor, tragi concluzia ca tot ce zboara se mananca. Vezi 2 imagini cu 2 pietre ciocnindu-se, si, pentru ca gandesti superficial, tragi concluzia ca chiar e acolo doo pietre care se ciocneste. Nu, nu e in niciun caz asa ceva. Tot ce a fost si va fi vreodata a fost doar imaginea unor pietre in constiinta ta. Fix ca in vise. In vise cand vezi 2 unicorni dandu-se cap in cap, de ce nu tragi si acolo concluzia ca unicornii e reali si "interactioneaza fizic" ? Acolo cum de poti intelege ca e doar imagini in constiinta ta ?

calahan

Cosmin_Visan
Daca nu ar fi existenta fizica reala a oxigenului pe care il respiri, nu ar functiona creerul si nu ar exista nicio constiinta care sa reflecteze ciocnirea pietrelor sau existenta moleculelor elementelor chimice. Mai trebuie precizat ca in constiinta nu se reflecta doar imaginile obiectelor din universul fizic, ci si relatiile uneori foarte complexe, dintre obiectele fizice. Iar in cazul ciocnirii pietrelor, imaginea reflectata in constiinta este ulterioara producerii fenomenului. Suma reflectarilor din constiinta ne induc convingerea ca tot univrsul fizic este doar miscare, in miliarde de forme. In toate fenomenele fizice se constata aceasta miscare, aceasta realitate bidimensionala a universului, absolut independenta de constiinta.

Cosmin_Visan

Nu exista oxigen, nu exista creier. Altele sunt motivele pentru care constiintele individuale sunt mentinute in existenta, si intr-adevar e o problema care isi asteapta rezolvarea.

ilasus



ilasus

Nu cred că știu. Și nu cred nici că înțeleg demonstrația, dacă mi-o arăți.

Cosmin_Visan

Tocmai, ca nu e nicio demonstratie, pentru ca nu exista. Sunt doar idei in constiinta.

https://www.youtube.com/watch?v=pEXbZ3gIkAE

ilasus

Am înțeles "demonstrația". Altă dată am să am mai multă încredere în mine.