Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Nu realizezi nimic. Oricum tot ce conteaza in viata e sexul. Dar na, mai diversific si eu viata. Daca tot avem timp sa discutam despre existenta, atunci macar sa discutam despre ce exista pe bune, nu despre inventii. Constiinta e cea care exista pe bune. Restul sunt doar inventii ale constiintei. Faza e ca constiinta are darul sa inventeze chestii atat de realistice incat se pacaleste singura si incepe sa creada in propriile inventii ca fiind realitati pe bune. In vise zboara pe unicorni si crede ca e pe bune, atat de mare ii e puterea de auto-pacalire. Dar noi ca fiinte rationale se presupune ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta sa vedem adevarul de dincolo de iluzii.

Cosmin_Visan

Sa nu se inteleaga de aici ca resping stiinta empirica. Doar ca trebuie inteles ca e strict empirica si atat. Inventezi notiuni precum "energie", "masa", "viteza" atata timp cat sunt folositoare pentru a face anumite predictii si a construi tehnologie. Dar conceptele astea inventate merg cat merg. Le folosesti atata timp cat obtii ceva de la ele. Cand nu mai obtii, le inlocuiesti cu altele si asa mai departe. Procesul asta se justifica a fi facut doar in cadru profesional unde inventarea asta de concepte poate duce la produse economice pe bune. Inventezi, merge, faci bani si aia e. Dincolo de cadrul profesional care sa aiba input asupra economiei, procesul asta e doar masturbare intelectuala. Sa crezi ca daca inventezi tu concepte si bagi intre ele +, -, *, /, ridicare la putere, integrale, etc. si te dai mare intelectual e aberatie. Motivul e ca confunzi empiricismul cu teoreticul. Tu ai impresia ca cladesti cine stie ce castel intelectual teoretic de sa moara dusmanii, dar nu faci asa ceva, pentru ca empiricismul nu e teoreticism. In empiricism nu ratiunea e cea care conduce, ci nimereala, potriveala inventiilor tale aleatoare cu ceea ce iti furnizeaza natura. Empiricismul nu e rational. Fizica e o stiinta empirica, nu teoretica. Prin urmare, fizica nu e o constructie rationala, ci e o constructie a providentei. Inventezi concepte care sa mearga. Nu implica nimic rational. Sa nu intelegi ca fizica e empirica si sa crezi ca e rationala, e o aberatie. Daca vrei intelegere rationala a lumii atunci aceea vine din intelegerea constiintei. Deci daca tot vrei sa dezvolti sisteme teoretice, atunci teoretizeaza despre constiinta. Orice altceva e delir.

ilasus

Vorbești frumos, dar doar atâta. Ești ca un menestrel ce cântă celor ce se implică. Poezia ta e conștiința. Trăiești cu ea, prin ea, din ea.

Cosmin_Visan

Nu inteleg ce vrei sa zici. Eu nu doar atrag atentia asupra faptului ca constiinta e natura realitatii, ci si scriu articole de cercetare prin care avansez cunoasterea omenirii. Deci nu e "doar atata".

atanasu

#139
In fine propozitii cu sens si cu care pot fi de acord nu ca mi-ai raspuns mie ci asa in genere
Asadar de acord cu:

"Oricum tot ce conteaza in viata e sexul.... Constiinta e cea care exista pe bune". Restul sunt doar inventii ale constiintei Ei na! Dar pe langa constiinta care are propriul ei teritoriu sa-i zicem al emegentei surprinzatoare si pure, exista si lumea reala care nu stiu cum este ea de adevarat, dar stiu a este si cum cum imi spune constiinta ca este si nu am motiv sa cred cum spui tu ca ea constiinta ma minte si eu (cine sunt eu ) sa o acuz ca minte. Si daca as crede asa ceva  as bloca totul si ar trebui sa dores sa intru intr-un somn etern cu vise cu zane si hobiti :)

ilasus

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 05:40:13 PM
Nu inteleg ce vrei sa zici. Eu nu doar atrag atentia asupra faptului ca constiinta e natura realitatii, ci si scriu articole de cercetare prin care avansez cunoasterea omenirii. Deci nu e "doar atata".

Poate fi mult pentru cei ce te-nțeleg, dar pentru mine sunt doar vorbe. Adică și eu cred despre tine, cum și tu crezi despre mine (eu poate din ignoranță), că ai impresia că clădești cine știe ce castel intelectual teoretic de să moară dușmanii.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:43:31 AM
Qualia vine de la "calitativ". Rosul e o calitate, dulcele e o calitate, etc.
Ce e aia calitate?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 02:16:33 PM
Nu realizezi nimic. Oricum tot ce conteaza in viata e sexul. Dar na, mai diversific si eu viata. Daca tot avem timp sa discutam despre existenta, atunci macar sa discutam despre ce exista pe bune, nu despre inventii. Constiinta e cea care exista pe bune. Restul sunt doar inventii ale constiintei. Faza e ca constiinta are darul sa inventeze chestii atat de realistice incat se pacaleste singura si incepe sa creada in propriile inventii ca fiind realitati pe bune. In vise zboara pe unicorni si crede ca e pe bune, atat de mare ii e puterea de auto-pacalire. Dar noi ca fiinte rationale se presupune ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta sa vedem adevarul de dincolo de iluzii.

Ai și tu cumva frustrări ca și lăudătorul tău "atanasu"?Ce e aia conștiință , care este natura ei și ce formă are și ce culoare are?De când există conștiința și cum a apărut conștiința?
Ce e aia iluzie?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: ilasus din Mai 04, 2020, 06:35:05 PM
Poate fi mult pentru cei ce te-nțeleg, dar pentru mine sunt doar vorbe. Adică și eu cred despre tine, cum și tu crezi despre mine (eu poate din ignoranță), că ai impresia că clădești cine știe ce castel intelectual teoretic de să moară dușmanii.

Nu e castel intelectual, pentru ca se verifica direct in experiente. Daca spun de exemplu ca placerea e opusul durerii sau ca albul e opusul negrului, astea sunt afirmatii cu sens, afirmatii rationale, pentru ca sunt afirmatii despre entitati care exista pe bune, iar validitatea lor poate fi direct confirmata prin simpla observare a respectivelor entitati: te uiti la alb, te uiti la negru, si pur si simplu vezi ca sunt 2 calitati opuse. Pe cand cand incepi cu "energie", "masa", "viteza", ce doamne-pazeste sunt astea ? Cum verifici tu orice fel de afirmatie pe care ai face-o despre astfel de fantasmagorii ?

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 07:11:58 PM
Ai și tu cumva frustrări ca și lăudătorul tău "atanasu"?Ce e aia conștiință , care este natura ei și ce formă are și ce culoare are?De când există conștiința și cum a apărut conștiința?
Ce e aia iluzie?

Constiinta e totul. Tu esti o constiinta, eu sunt o constiinta, toate fiintele din jurul tau sunt constiinte. Are toate formele posibile: culori, sunete, gusturi, mirosuri, sentimente, ganduri. Constiinta exista dintotdeauna, iar motivul pentru care exista e ca propozitia "Eu exist" e mereu adevarata. Eul exista etern si ia o infinitate de forme.
Iluzie e cand interpretezi gresit o anumita stare de constiinta. De exemplu vezi un unicorn si confunzi aceasta imagine in constiinta cu un unicorn adevarat. In loc sa realizezi ca unicornul pe care il vezi e doar o imagine in constiinta ta, tu extrapolezi asta in afara ta si zici ca unicornul ala exista in afara ta. La fel si cu "energie", "masa", etc. Toate astea sunt imagini ale unor cifre in constiinta pe care le citesti pe niste cantare si voltmetre si etc., cantare si voltmetre care sunt la randul lor imagini in constiinta. Si apoi extrapolezi in mod gresit imaginile astea ale cifrelor din constiinta ta si zici ca cumva ele reprezinta ceva de dinafara ta.

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 06:51:03 PM
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:43:31 AM
Qualia vine de la "calitativ". Rosul e o calitate, dulcele e o calitate, etc.
Ce e aia calitate?

In dex zice asa: "CALITÁTE, calități, s. f. 1. Totalitatea însușirilor și laturilor esențiale în virtutea cărora un lucru este ceea ce este, deosebindu-se de celelalte lucruri."

Deci cum ziceam, acele insusiri in virtutea carora rosul e rosu, dulcele e dulce, rosul deosebindu-se de dulce.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:33:18 PM
Citat din: ilasus din Mai 04, 2020, 06:35:05 PM
Poate fi mult pentru cei ce te-nțeleg, dar pentru mine sunt doar vorbe. Adică și eu cred despre tine, cum și tu crezi despre mine (eu poate din ignoranță), că ai impresia că clădești cine știe ce castel intelectual teoretic de să moară dușmanii.

Nu e castel intelectual, pentru ca se verifica direct in experiente. Daca spun de exemplu ca placerea e opusul durerii sau ca albul e opusul negrului, astea sunt afirmatii cu sens, afirmatii rationale, pentru ca sunt afirmatii despre entitati care exista pe bune, iar validitatea lor poate fi direct confirmata prin simpla observare a respectivelor entitati: te uiti la alb, te uiti la negru, si pur si simplu vezi ca sunt 2 calitati opuse. Pe cand cand incepi cu "energie", "masa", "viteza", ce doamne-pazeste sunt astea ? Cum verifici tu orice fel de afirmatie pe care ai face-o despre astfel de fantasmagorii ?
Ce este aia plăcere?Ce este aia durere?Demonstrează că plăcerea e opusul dureri!Ce este albul?Ce este negrul?Dmonstrează că albul este opusul negrului!Unii zic că albul , negrul si nuanțele intermediare de gri sunt culori neutre!Ce este aia entitate?Unii zic ca energia , masa și viteza sunt entități adică sunt realități!
Raționamentul tău psihedelic adică halucinatoriu este asemenea cu raționamentul celor care aberează confundând realitatea cu fantasmagoriile adică cu iluziile pe care le au sub influența unor substanțe și/sau practici înșelătoare și extrem de nocive atât pentru trup cât și pentru Suflet!
Masa , energia , viteza sunt la fel de reale precum este aerul deoarece toate aceste entități sunt palpabile adică care pot fi fi constatate prin simțuri!Ce este aerul?



Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#147
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:43:17 PM
Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 07:11:58 PM
Ai și tu cumva frustrări ca și lăudătorul tău "atanasu"?Ce e aia conștiință , care este natura ei și ce formă are și ce culoare are?De când există conștiința și cum a apărut conștiința?
Ce e aia iluzie?

Constiinta e totul. Tu esti o constiinta, eu sunt o constiinta, toate fiintele din jurul tau sunt constiinte. Are toate formele posibile: culori, sunete, gusturi, mirosuri, sentimente, ganduri. Constiinta exista dintotdeauna, iar motivul pentru care exista e ca propozitia "Eu exist" e mereu adevarata. Eul exista etern si ia o infinitate de forme.
Iluzie e cand interpretezi gresit o anumita stare de constiinta. De exemplu vezi un unicorn si confunzi aceasta imagine in constiinta cu un unicorn adevarat. In loc sa realizezi ca unicornul pe care il vezi e doar o imagine in constiinta ta, tu extrapolezi asta in afara ta si zici ca unicornul ala exista in afara ta. La fel si cu "energie", "masa", etc. Toate astea sunt imagini ale unor cifre in constiinta pe care le citesti pe niste cantare si voltmetre si etc., cantare si voltmetre care sunt la randul lor imagini in constiinta. Si apoi extrapolezi in mod gresit imaginile astea ale cifrelor din constiinta ta si zici ca cumva ele reprezinta ceva de dinafara ta.
Ce este aia stare de conștiință și de câte feluri sunt stările de conștiință?Când cineva se droghează chiar și cu așa zisele psihedelice , atunci acela ce stare de conștiință are și cum trebuie interpretată acea stare de conștiință de om drogat?Eu zic că un om care se droghează chiar și cu așa zisele psihedelice , atunci acel om este un inconștient!Toate instrumentele de măsură au fost făcute pentru a putea stabilii parametrii reali de existență optimă a diverselor entități... ::)
Cum îți dai seama dacă ești supraponderal si ce anume trebuie să faci pentru a elimina acest lucru care ar putea avea consecințe extrem de grave ducând chiar la deces?Primul lucru ar trebui ca diverși medici să stabilească cauza supraponderabilității tale , să stabilească măsurile ce se impun după caz și periodic să măsori greutatea ta pentru a vedea în ce măsură scăderea în greutate îmbunătățește starea ta de existență și implicit starea ta de conștiință... ::)

Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#148
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:47:35 PM
Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 06:51:03 PM
Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 10:43:31 AM
Qualia vine de la "calitativ". Rosul e o calitate, dulcele e o calitate, etc.
Ce e aia calitate?

In dex zice asa: "CALITÁTE, calități, s. f. 1. Totalitatea însușirilor și laturilor esențiale în virtutea cărora un lucru este ceea ce este, deosebindu-se de celelalte lucruri."

Deci cum ziceam, acele insusiri in virtutea carora rosul e rosu, dulcele e dulce, rosul deosebindu-se de dulce.
De câte feluri sunt calitățile?
Ce calități are un om de 70 kg care aleargă cu viteza de 10 metri/secundă?Un om în mișcare este un om care are energie foarte mare și deci energia lui este o calitate!Un om care are masa de 70 kg înseamnă că există și deci masa lui este o calitate!Viteza de 10 m/s este mai mare decât viteza de 8 m/s și deci viteza de 10 m/s este o calitate superioară vitezei de 8 m/s.Cu cât energia este mai mică cu atât viteza este mai mică , cu cât energia este mai mare cu atât mai mare este și  viteza!Care este energia unui tren având masa de 100 de tone care se deplasează cu viteza de 100 de Km/oră? ::)

De la "dexonline" citire:
1) energie sf 11 Capacitatea unui sistem fizic de a efectua lucru mecanic în trecerea dintr-o stare în altă stare dată. 12 Măsura generală a diferitelor forme de mișcare a materiei.

2.a) "MÁSĂ s.f. 1. Mărime caracteristică unui corp, exprimată prin câtul dintre forța care se exercită asupra lui și accelerația pe care o are acest corp."
b) "MÁSĂ s. f. 1. cantitate de materie a unui corp, considerată ca o mărime caracteristică în raport cu volumul."

3) "VITÉZĂ, viteze, s. f. 1. Rapiditate în deplasare; iuțeală, repeziciune..... 2. Raportul dintre spațiul parcurs de un mobil și timpul folosit pentru parcurgerea acestui spațiu; raportul dintre variația unei mărimi și timpul în care se produce această variație. Viteză cosmică = viteză cuprinsă între 7,912 și 16,6 km/secundă imprimată navelor cosmice de la înscrierea pe o orbită circulară a Pământului până la părăsirea sistemului solar. ♦ Spec. Ritmul în care se produce sau se repetă un proces chimic, fiziologic, electric etc., raportat la o unitate de timp."

În concluzie energia , masa și viteza sunt calități momentane ale unor entități și deci sunt reale adică pot fi constatate prin diferite simțuri și chiar măsurate?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 05, 2020, 07:33:50 AM
Ce este aia plăcere?Ce este aia durere?Demonstrează că plăcerea e opusul dureri!Ce este albul?Ce este negrul?Dmonstrează că albul este opusul negrului!Unii zic că albul , negrul si nuanțele intermediare de gri sunt culori neutre!Ce este aia entitate?Unii zic ca energia , masa și viteza sunt entități adică sunt realități!
Raționamentul tău psihedelic adică halucinatoriu este asemenea cu raționamentul celor care aberează confundând realitatea cu fantasmagoriile adică cu iluziile pe care le au sub influența unor substanțe și/sau practici înșelătoare și extrem de nocive atât pentru trup cât și pentru Suflet!
Masa , energia , viteza sunt la fel de reale precum este aerul deoarece toate aceste entități sunt palpabile adică care pot fi fi constatate prin simțuri!Ce este aerul?

Placerea este placere. Durerea este durere. Albul este alb. Negrul este negru. Albul si negrul sunt opuse prin insasi felul in care arata. "Masa" si "viteza" sunt concepte inventate in constiinta. Nu sunt deloc palpabile. Tot ce experimentezi sunt senzatii in constiinta, senzatia ca cazi, senzatia ca mergi, dar apoi extrapolezi in mod gresit si zici ca senzatiile astea ar reprezenta ceva de dinafara ta, cand defapt ele tot ce sunt sunt senzatii in tine.