Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

#120
Citat din: Cosmin_Visan din Aprilie 09, 2020, 07:41:36 PM
Nu sunt extraterestri, pentru ca universul e defapt corpul nostru si exista cu singurul scop ca constiinta umana sa existe.
Ce reprezinta pentru tine "extraterestri"? Cu alte cuvinte, consider ca ar fi util daca ai explicita ce anume zici tu ca nu exista in fraza de mai sus. Viata pe alte planete? Fiinte inteligente care nu au originea pe Terra? Fiinte constiente care nu au originea pe Terra? Altceva?

e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

A crede ca exista extraterestri (fiinte constiente) pe alte planete doar pentru ca exista pe Pamant e ca si cum ai crede ca exista ochi pe tot corpul doar pentru ca exista pe cap. Exista anumite motive evolutioniste pentru care ochii sunt unde sunt. La fel si cu universul si constiinta in el. Exista anumite motive evolutioniste pentru care constiinta e doar pe Pamant. Asta nu inseamna ca restul universului e inutil. Dimpotriva, la fel cum si ochii au nevoie de inima si ficat ca sa isi aiba propriul lor rost, la fel si planetele si galaxiile au rolul lor pentru care noi sa avem un rost aici pe Pamant.

atanasu

Dle Cristian Presura ce credeti despre o asemenea afirmatie emisa de cate cineva din zona in care exista cu adevarat informatii despre aceste fenoene denumite traditional OZN(UFO) : "La un asemenea nivel de dovezi, orice persoană rezonabilă ar trebui să spună – fenomenul este real și ar trebui să procedăm în consecință"

Aici nu e vorba de ce cred eu sau dvs sau orcine. Ati auzit de cele trei clipuri reale din care unul se numeste: Flir1?
Numai bine.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Aprilie 11, 2020, 12:06:07 AM
A crede ca exista extraterestri (fiinte constiente) pe alte planete [...]
Dar pe Terra, in afara de oameni (specia Homo Sapiens), consideri ca mai exista alte fiinte constiente (din alte specii)?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Aprilie 14, 2020, 12:13:21 PM
Dar pe Terra, in afara de oameni (specia Homo Sapiens), consideri ca mai exista alte fiinte constiente (din alte specii)?

Exista, la fel cum pe cap mai exista si alte organe de simt, urechi, nas, gura.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Aprilie 14, 2020, 01:30:39 PM
Exista, la fel cum pe cap mai exista si alte organe de simt, urechi, nas, gura.
Mergand pe analogia ta, consideri ca doar pe cap exista organe de simt?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Analogia merge cat merge. Scopul ei e doar sa incite in cititor posibilitati noi de a privi lucrurile.

Sa mai adaug o chestie la asta cu corpul, ca cineva ar putea ridica obiectia ca daca universul e corpul nostru, atunci de ce nu il simtim ca atare ? Si raspunsul e ca nici ficatul, splina, oasele nu sunt percepute ca corpul nostru. Si aici intervine iar evolutia. Evolutia a selectat acele qualii care sa ne ajute sa supravietuim egoul. Ce s-a dovedit ca poate supravietui si fara input direct de la constiinta, s-a lasat in inconstient. Probabil ca la inceputul universului eram constienti de protoni si electroni, si ii influentam direct cu constiinta sa se uneasca in atomi ca sa ajute egoul sa supravietuiasca. Dar pe masura ce procesele astea au evoluat, lupta pentru supravietuire a avansat si ea pe alte nivele, si nivelele care au ajuns sigure au fost lasate in afara awarenessului si controlului constient. Dar ele contribuie in continuare la ceea ce e constiinta actuala. Ba chiar, asa cum am zis si pe topicul original, ele pot fi accesate in cazuri speciale, cum sunt experimentele lui Dean Radin in care colapseaza functii de unda in aparate care par sa fie in afara noastra. Defapt ce se intampla e sa se densceada in constiinta si sa se acceseze parti mai vechi din corpul nostru si astfel sa revina sub controlul constient.

Evolutia nu e doar "omu se trage din maimuta". Aia e cea mai superficiala intelegere a evolutiei. Evolutia e un proces mult mai profund si subtil.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Aprilie 14, 2020, 02:14:01 PM
Analogia merge cat merge. Scopul ei e doar sa incite in cititor posibilitati noi de a privi lucrurile.
Prea-bine. Poti atunci sa explici spre exemplu cum justifici asocierea "constiintei (umane) in unvers" cu un simt strict localizat (ochii/cap) si nu cu un alt simt, precum cel tactil, care se regaseste, cu diferite grade de sensibilitate, pe tot corpul?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#128
Cosmin,
Trebuie sa te anunt ca  intrucat a fost sters  un fir creat de mine cu referire la minciunile ce mai apar, din eroare cred eu :), pe aici pe forum si acest fir unde  faceam o dovada in sensul asta, repet ca a fost sters desi un user care a considerat ca la el as fi facut referirea a prezentat chiar acolo textul dsale poate recunoscand astfel  si minciuna comisa in alta parte desi eu nu-l indicasem ca atare adica nominal dorind sa pastrez o anume discretie, nu mai este neaparat nevoie sa-mi raspunzi la intrebarea ce ti-o pusesem ieri pe firul tau "Greseala fundamentala a stiintei contemporane".
De fapt nu trebuia sa ma ostenesc nici sa aduc orice dovada privind personajul el nemeritand in niciun caz nici-o atentie din partea mea ceilalti useri apeciindu-l dupa bunul lor plac.
Multumesc. 

Cosmin_Visan

Ce-i aia masa ? Ce-i aia viteza ?

Hai sa te lamuresc. De exemplu la masa. Se face o imagine in constiinta denumita "cantar" care are in ea o alta imagine cu o sageata care se roteste. Si cand imaginea aia ajunge in dreptul unei alte imagini denumite "cifre", apare in constiinta imaginea "65" de exemplu, si apoi cumva, nu stiu cum, e dincolo de puterea mea rationala de a intelege lumea, acea imagine "65" din constiinta se denumeste in mod absolut irational "masa". Ce motive exista pentru astfel de constructii cognitive, n-am nici cea mai mica idee! Cum sa iei imagini random in constiinta si sa le botezi in fel si chip si pe baza lor sa construiesti teorii pe care sa le iei ca fiind teorii despre lume. De unde si pana unde ? Mi se pare un delir fascinant!

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 03, 2020, 08:01:06 PM
Ce-i aia masa ? Ce-i aia viteza ?

Hai sa te lamuresc. De exemplu la masa. Se face o imagine in constiinta denumita "cantar" care are in ea o alta imagine cu o sageata care se roteste. Si cand imaginea aia ajunge in dreptul unei alte imagini denumite "cifre", apare in constiinta imaginea "65" de exemplu, si apoi cumva, nu stiu cum, e dincolo de puterea mea rationala de a intelege lumea, acea imagine "65" din constiinta se denumeste in mod absolut irational "masa". Ce motive exista pentru astfel de constructii cognitive, n-am nici cea mai mica idee! Cum sa iei imagini random in constiinta si sa le botezi in fel si chip si pe baza lor sa construiesti teorii pe care sa le iei ca fiind teorii despre lume. De unde si pana unde ? Mi se pare un delir fascinant!
1) What is an image?
2) What is a balance scale?
3) What is an arrow?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 07:52:25 AM
1) What is an image?
2) What is a balance scale?
3) What is an arrow?

Qualii.

A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 04, 2020, 09:44:23 AM
Citat din: A.Mot din Mai 04, 2020, 07:52:25 AM
1) What is an image?
2) What is a balance scale?
3) What is an arrow?

Qualii.
What are those "qualii"?From which language does the word "quali" derive?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Qualia vine de la "calitativ". Rosul e o calitate, dulcele e o calitate, etc.

atanasu

Visane iti bati adversarii din trecut intrand pe plaja lor insorita si utilizandu-le propriile arme . E o desfatare pentru mine dar ce realizezi dupa ce invingator vei ramane singur, ca mie ce ma intereseaza  de la time mi-ai dat deja. :)