Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lumea şi demonii ei

Creat de sumalan dorin, Septembrie 29, 2019, 09:00:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Titlul topicului aparţine cărţii domnului Carl Sagan,bun scriitor,inspirat povestitor de ştiinţă,prevăzător al unor fenomene primitive ,demne de antichitate.

Mulţi îşi propagă prin diferite canale (televiziuni,ziare,situri,radio,reclame,cărţi) tot soiul de aberaţii care se pretind "ştiinţifice" ,unii apelează la diferite statute sociale (profesor,profesor universitar doctor ,profesor universitar doctor docent) pentru a adaugă un plus de credibilitate unor şarlatenii demne de primitivism,totul în scop economic.

Asta nu ar fii nimic ,fiecare în parte plăteşte taxa pe prostie,când se depăşeşte lăcomia de a face bani prin şarlatenie şi se trece la nivelul următor ,aceea de a impune o nouă "ştiinţă" şi de a-i arunca pe mulţi indivizi într-o cumplită naivitate şi o agresivitate demnă de peşteriile din era paleolitică,parcă dispreţul meu la adresa şarlataniilor de orce fel creşte.

Ce voi posta la acest topic?Orce este legat de şarlatani şi aberaţiile lor costisitoare.

sumalan dorin



Taxa pe prostie.

Platesti 40 de euro ca sa asculti minciuni.De ce sa platesti bani ,sa asculti ce?Sa-l asculti pe cine?


" Evenimentul va avea loc între 5-6 octombrie, la un hotel select de 5 stele din inima orașului. Potrivit organizatorului Adrian Rus, pentru cei 40 de euro plătiți drept taxă de înscriere la conferință, participanții vor primi ,,tshirt, coffee breaks included", adică un tricou și pauzele de cafea."

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/72818-premiera-bizara-la-cluj-prima-conferinta-internationala-a-pamantului-plat-din-romania#sthash.Rmrcm2vd.dpbs




A.Mot-old

Citat din: Şumi din Octombrie 09, 2019, 06:07:02 PM


Taxa pe prostie.

Platesti 40 de euro ca sa asculti minciuni.De ce sa platesti bani ,sa asculti ce?Sa-l asculti pe cine?


" Evenimentul va avea loc între 5-6 octombrie, la un hotel select de 5 stele din inima orașului. Potrivit organizatorului Adrian Rus, pentru cei 40 de euro plătiți drept taxă de înscriere la conferință, participanții vor primi ,,tshirt, coffee breaks included", adică un tricou și pauzele de cafea."

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/72818-premiera-bizara-la-cluj-prima-conferinta-internationala-a-pamantului-plat-din-romania#sthash.Rmrcm2vd.dpbs
Sunt curios să știu ce argumente s-au mai adus în sprijinul acestei teorii aberante....Dacă Terra arfi un disc , atunci ce fel de rotații ar putea să facă în jurul cărei axe proprii???
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin


Astrologie.

Taxa pe prostie:

De ce sa dai bani pentru a asculta niste aberatii?De ce sa dai bani unora carora nu le pasa de personalitatea ,caracterul ,temperamentul ,viitorul,tau?De ce sa dai bani unora de care nu stii nimic?

Exemplu concret :

"Vine, vine... inca o tabara de astrologie. :)
Cea din iunie ne-a placut atat de mult, incat mai vrem.

Creez un grup fain pentru 21-25 noiembrie. Mergem la (..), pentru un fel de cantonament astrologic.

Invatam, repetam, practicam. Analizam harti. Lucram impreuna. Interpretam. Invatam pasi de lucru. SI invatam sa vorbim cu o harta, de fapt sa o ascultam. Ne distram si ne inspiram. Traim cu rost. Alegem experiente care ne imbogatesc interior.

Conditie de participare:
***Sa fi participat macar la primul modul Harta Vietii

Cost: 1100 lei
(4 nopti cazare + mic dejun si workshop/indrumare)

Inscriere:

*Pentru inscriere si rezervarea ferma a locului, este necesara achitarea unui avans de 500 Lei pana la 21 Octombrie cel tarziu.
*Finalizarea platii/inscrierii e necesar sa fie facuta pana la 13 Noiembrie cel tarziu.

Numar limitat de locuri!

Pentru inscriere si alte detalii, va astept cu email la (...)

*Transportul este individual.

Va astept cu drag! "


Analiza textului :Cica daca ti-a placut sa fii prostit sau prostita pe banii tai ,nu-i nimic,si a doua oara se procedeaza la fel.

1100 ron ,adica 11 milioane de ce sa dai bani?pentru ce?pentru suma respectiva ce se primeste concret la schimb?


sumalan dorin


Parapsihologie.

Taxa pe credulitate.

De ce sa sa iti dai banii castigati prin munca unor sarlatani?De ce ai vrea sa oferi informatii personale unor indivizi de care nu stii nimic?De ce crezi in aura,coeficient energetic,analiza asoterica?

Tu,oferi ceva concret :banii si informatii personale,ce primesti concret la schimb?De ce ti se pare "normal" sa oferi (banii si informatii personale ) si sa primesti la schimb doar vorbe goale ,imposibil de verificat in realitate.


Exemplu concret:

" ŞEDINŢE CABINET

Evaluare energetică individuală – aură, sentimente, coeficient energetic, etc.
Contact

Astro-investigaţii parapsihologice – mai multe detalii aici
Contact

Consultaţii parapsihologice prin telefon
Contact

Studiu de compatibilitate pe fotografie
El – Ea => analiză parapsihologică
Ce şanse aveţi împreună
Energii compatibile ? O simplă legătură sau ceva mai mult ?
Contact

Consiliere parapsihologică – situaţii inexplicabile
Energii negative, Blocaje energetice (afaceri, relaţii, familie)
Contact

Analiză karmică individuală
In functie de aură şi coeficientul bioenergetic – mai multe detalii aici
Contact

Analiză parapsihologică a zilei de naştere
Cuprinde elemente unice (amprenta energetică a zilei săptămânii în care v-aţi născut, karma zilei, simboluri karmice), individuale, altele decât cele pe care le ştiţi deja din astrologie (zodii), numerologie etc.
Practic, două persoane născute în aceiaşi zi (săptămână, lună) nu pot avea caracteristici asemănătoare, diferenţa fiind făcută de tipul de aură, dar şi de coieficientul bioenergetic.
Contact

Analiză esoterică – mai multe detalii aici "


Analiza ofertei :daca iti place sa crezi in vorbe goale ,daca iti place sa platesti bani fara sa primesti nimic concret in schimb ,daca ai prea multi bani si nu stii ce sa faci cu ei ,atunci,da-i unui sarlatan.

valangjed

Principala cauza a existentei celor care cred astfel de aberatii(teoria Pamantului plat, astrologie, parapsihologie, religie, etc.) este sistemul educational deficitar.Credulitatea apare datorita lipsei unei metode de triere a informatiei.In pseudostiinta se folosesc "cu succes" erorile de logica(apelul la autoritate, scoaterea din context, etc.) astfel incat un om cu educatie superficiala ajunge sa creada ceea ce sustin acesti sarlatani.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin


@A.Mot

Userul Cosmin_Visan este banat pt o perioada de 30 de zile.Are timp o luna sa isi stabileasca daca are sau nu constiinta,are destul timp sa isi mai taie din aerele de superioriate afisate aici ori din misticismele care-i umbla prin cap.


@A.Mot ,subiectul deschis de mine este legat de agresivitatea unor sarlatani prin care isi propaga "teoriile" si uneltele lor costisitoare.

Topicul nu este deschis pt un anonim de pe internet gen (Cosmin_Visan) si ale lui..."teorii" citite aiurea ori vizionate aiurea.Topicul este despre ceva concret: ai vazut stirea cu (pamantul plat)?Dar stirea ca anul trecut sute de persoane s-au adunat pe munte....sa "vizualizeze" "piramida" din Bucegi?




atanasu

#7
Sumi poate ca Visan este un anonim dat tu cine esti care este nivelul tau de nonanonimitate? Daca faci calificative trebuie sa ti le poti aplica si tie. Deci ce IQ ai tu? Sper sa nu te superi dar undeva pe aici pui taxe pe prostie dar nu stiu cine te-a angajat taxator. Ai inventat un aparat de masurat prostia?

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Octombrie 20, 2019, 06:55:41 PM
Sumi poate ca Visan ste un anonim dat tu cine esti care este nivelul tau de nonanonimitate? Daca faci calificative trebuie sa ti le poti aplica si tie. Deci ce IQ ai tu?


@Atanasu ,nu imi pari a avea mintea odihnita,poate ma insel?Ai nevoie de adepti?

atanasu

Nu nu am nevoie  eu nu am ce face cu asa ceva eu nu vreau tzutzeri si-i dispretuiesc pe cei care au disponibilitati de acest soi. Nu te superi nu?
PS Eu te-am intrebat ce IQ ai, nu am spus ca imi pare ca este scoborat al tau sau obosit sau odihnit. Daca nu inveti sa te exprimi mai rafinat vezi sa nu intri si tu in incidenta vreunui articol din regulament. Dar fi linistit ca eu nu sunt paracios. :)

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Octombrie 20, 2019, 07:04:03 PM
Nu nu am nevoie  eu nu am ce face cu asa ceva eu nu vreau tzutzeri si-i dispretuiesc pe cei care au disponibilitati de acest soi. Nu te superi nu?
PS Eu te-am intrebat ce IQ ai, nu am spus ca imi pare ca este scoborat al tau sau obosit sau odihnit. Daca nu inveti sa te exprimi mai rafinat vezi sa nu intri si tu in incidenta vreunui articol din regulament. Dar fi linistit ca eu nu sunt paracios. :)

@Atanasu

Inteleg ca acesta este nivelul tau!Ok,iti satisfac curiozitatea IQ - 40. Te ajuta cu ceva?Te rog amical ,fii atent te rog la nuante ( nu te simpatizez,nu imi esti antipatic) la mistica.De-a lungul msj tale am observat oarece tente de mistica.

Daca iti face placere sa ma consideri pavacios,nu iti voi anihila aceasta placere,asta spune destule despre tine si cam ce ganduri  ai.


atanasu

#11
Iti mai raspund odata si altfel doar intrebat in mod explicit. Tu crezi ca stii ce este mistica si ce sunt misticii. Unde se interzic misticii sau mistica?

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Octombrie 20, 2019, 07:27:22 PM
Iti mai taspund odata si altfel doar intrebat in mod explicit. Tu crezi ca stii ce este mistica si ce sunt misticii. Unde se interzic misticii sau mistica?

Te rog frumos fii atent la urmatoarele fraze:

Nici numai trebuie sa ma bagi in seama,te voi baga eu destul de des in seama.

Observ ca ai avea o atractie catre mistica,intelept este sa o tii pt tine!Dar cum toti misticii sunt plecati dupa...fluturi!,voi face abstractie de calitatea enuntata mai sus.

Poate iti spune userul (Eugen7) ,amical te rog sa recitesti de ce nu mai este in forum.

Politicios dar indiferent fata de persoana ta (iti spun asta sa nu ai niciun dubiu) si alti au incercat subiect mixate gen (stiinta-mistica) ori pur si simplu mistica.

Bafta!

atanasu

#13
Esti un individ in care nu am incredere .Eu te intreb una si tu spui alta. Daca stiam nu spuneam ca nu mai intervin.Repet:
Unde se interzic misticii sau mistica?
Ps Eu pe tine te intreb si nu fac biliard pe aici.
PPS Articolele personale ignorate din invidie pe aici si care sunt originale ce caractere mistice au ele? Eu in discutiile voatre am intervenit pentruca careva a venit peste subiectele mele in mod provocator cu chestii de tip tangenta. Dar personal nu am nimic cu mistica iar termenul misticism este din panoplia comunista. Desigur este cu totul altceva sa faci propaganda mistica religiasa sau atee ,adica propaganda draga Sumi, adica ce faceau misionarii in Africa desi asa au civilizat-o. dar este liber sa crezi sau nu in Dumnezeu si in orice alte bazaconii sau non bazaconii ca vad ca ai reteta si pentru a defini asa ceva. Adica esti o capaitate dupa care lumea trebuie sa se orinteze .Scuza-ma nu are decat dar fara mine. Daca nu-mi raspunzi la intrebare nu mai revin . Poate ca o sa inyreb un admin caci poate art 4.7 din regulament nu este suficient de clar adica cuvantul propaganda  poate ca se intelege in mod prea larg si convenabil pentru unii si nu pentru toti.
Evident ca limitele interpretarii le decide scientia care este gazda si pe cheltuiala sa stam aici ca doar nu se lucreaza voluntar pe un asemenea forum care tocmai de aceea s-a si intrerupt zilele trecute adica era vorba de o problema financiara daca am inteles eu bine.

sumalan dorin


Numerelogie

Ati auzit ca s-a desfasurat (Primul congres de numerelogie din România) ?

Ati vazut declaratia unei distinse doamne : " VISEZ CA NUMEROLOGIA SĂ FIE STUDIATĂ ÎN ȘCOLI ÎNCĂ DIN CLASELE PRIMARE "

Sursa: http://chic-elite.ro/roxana-iorgulescu-bandrabur-jurnalist-si-numerolog-visez-ca-numerologia-sa-fie-studiata-in-scoli-inca-din-clasele-primare/