Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ADAM si EVA chiar au existat!

Creat de atanasu, August 31, 2019, 09:28:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

#45
La postarea anterioara am intarit ce deja specificasem  si anume cum ca ce am prezentat este doar o ipoteza care ca sa poata deveni o teorie ar trebui ca genetica sa raspunda la intrebarea fundamentala prima ca importanta in biologie dupa cea absolut fundamntala de Cum a aparut viata din materia anorganica trecand printr-o etapa e existenta a materiei organice pentru a ajunge la celula care azi se poate fabrica artificial dar e vorba de aparitia in natura. Acest al doilea salt in lumea vie este aparitia si perpetuarea speciilor iar ipoteza mea este ca la nivelul animalelor sexuate, cu doua sexe separate unde reproducerea este numai sexuala, specia noua apare din specia anterioara filogenetic la un anume moment prin saltul de separare specifica descris in lucrare si la care noi inca nu am asistat in natura. Acest salt se realizeaza prin aparitia unei perchi de gemeni homozigoti dar totusi de sexe diferite  ( caz foarte rar dar nu imposibil) care din motive inca  necunoscute azi de stiinta sa devina total separate  reproductiv de parintii lor si de orice individ din specia antecesoare
De aceea orice apropiere intre momentul existentei in aceiasi locatie a unui YAdam si a unei Eva mitocondrial, apropiere care in ultima vreme s-a tot realizat ajungand la cateva zeci de mii de ani distanta, este in favoarea confirmarii ipotezei emise de mine.
Daca vom traii vom vedea acest fenomen fantastic desi probabil ca intervalul dintre aparitia in ordine cronologica a doua specii diferite este destul de mare, repectiv cu mult mai mare decat perioada de cand omul studiaza acestea (cateva sute de ani) si cu atat mai mare cand ar fi vorba chiar de un grup de specii foarte inrudite adica in acelas gen in  cazul nostru fiind vorba de genul homo.
Daca voi mai fi in viata cand ceva nou in acest sens va aparea voi reveni.

Virgil

#46
 :'(

Virgil

#47
 :'(

princehansolo

Citat din: A.Mot-old din Octombrie 09, 2019, 05:17:40 PM
...
   Din Biblie , "Facerea" , cap. 1 rezultă că ceilalți oameni au fost făcuți perechi de bărbați și femei în ziua a șasea și evident nu erau în Rai și așa se explică și faptul că fiul lui Adam și al Evei  și anume Cain și-a luat femeie din ținutul Nod , lucru specificat clar în "Facerea" , cap. 4.S-a dovedit științific că oamenii de diverse rase existau pe Terra în urmă cu 4-7,5 milioane de ani și evident că aceștia nu au locuit în Rai.
...
Redau mai jos un copy-paste din Biblia-Online traducerea Cornilescu:
Citat26Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
27Dumnezeu a făcut pe om după chipul* Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească** şi parte femeiască i-a făcut.
Nicaieri nu scrie ca partea barbateasca si partea femeiasca erau in corpuri diferite :) (observatie preluata de la un prieten care mi-a atras atentia asupra acestei afirmatii). Deci poate nu Adam si Eva au fost primii oameni...
Toate-s vechi și noi sunt toate

Virgil

Citat din: princehansolo din Aprilie 02, 2021, 03:52:13 PM
Citat din: A.Mot-old din Octombrie 09, 2019, 05:17:40 PM
...
   Din Biblie , "Facerea" , cap. 1 rezultă că ceilalți oameni au fost făcuți perechi de bărbați și femei în ziua a șasea și evident nu erau în Rai și așa se explică și faptul că fiul lui Adam și al Evei  și anume Cain și-a luat femeie din ținutul Nod , lucru specificat clar în "Facerea" , cap. 4.S-a dovedit științific că oamenii de diverse rase existau pe Terra în urmă cu 4-7,5 milioane de ani și evident că aceștia nu au locuit în Rai.
...
Redau mai jos un copy-paste din Biblia-Online traducerea Cornilescu:
Citat26Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
27Dumnezeu a făcut pe om după chipul* Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească** şi parte femeiască i-a făcut.
Nicaieri nu scrie ca partea barbateasca si partea femeiasca erau in corpuri diferite :) (observatie preluata de la un prieten care mi-a atras atentia asupra acestei afirmatii). Deci poate nu Adam si Eva au fost primii oameni...
Nu poate, ci sigur existau oameni, dar niste inteligente din alte lumi, au vizitat planeta noastra si au incercat o hibridizare a omului pentru alte conditii de viata, asa cum noi facem diverse incrucisari intre specii de plante pentru a obtine plante rezistente la frig, sau plante cu o productivitate sporita, etc. Cine stie daca samanta umanitatii nu s-a raspandit in cine stie ce sistem solar de care nici nu am auzit inca.

atanasu

#50
Mai baieti! nu vreti voi sa va stergeti operele ca eu am pus un punct final, terminat cu daca voi mai fi in viata si va aparea ceva nou si voi veniti cu niste prostioare... Eu nu am vrut sa redeschid firul eu am spus ca doresc sa-mi inchid firele in care cred ca am adus  contributii personale. Voi nu ati inteles asta sau faceti ceva special impotriva mea?

princehansolo

@Virgil
Citat
Nu poate, ci sigur existau oameni, dar niste inteligente din alte lumi, au vizitat planeta noastra si au incercat o hibridizare a omului pentru alte conditii de viata, asa cum noi facem diverse incrucisari intre specii de plante pentru a obtine plante rezistente la frig, sau plante cu o productivitate sporita, etc. Cine stie daca samanta umanitatii nu s-a raspandit in cine stie ce sistem solar de care nici nu am auzit inca.
Seamana cu ideile scriitorului Pavel Corutz :) Pana nu stim mai multe despre creier si despre materia inconjuratoare - putem doar emite ipoteze. Lumi in alte sisteme solare... poate ii suficent sa fie universuri paralele in sistemul nostru solar, universuri care nu interactioneaza decat prin anumite puncte de interactiune (vezi filmul The One cu Jet Li).

@Atanasu
Daca tot ai adus firul in discutie, fii rabdator cu cei care-l vad prima data :) Eu nu l-am vazut pana acum. Daca te supara interventia mea - pot sa ma abtin pe viitor, si pe firul asta, si pe altele... Dar n-am vazut pe fir ideea pe care am subliniat-o (partea barbateasca si partea femeiasca) si m-am gandit ca o noutate nu strica :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#52
Virgil multumesc ca ai sters, desi poezia era frumoasa, dar o poti pune pe un fir care cred ca exista si  in care se discuta despre aparitia vietii pe pamant,  recunoscand ca este vina mea si ma scuz,  ca am introdus paranteza despre acest prim fenomen biologic extraordinar care daca vrem ne poate trimite tot la Geneza, dar nu am scris incheierea de la "Răspuns #45 : Aprilie 01, 2021, 09:01:39 p.m" ca sa redeschid o disutie inceputa de niste dusi cu pluta care fiind total lipsiti de respect fata de ce fac aici si fata de activitatea celorlalti  preopinienti intra pe un fir si-i deturneaza topicul ca sa-l duca la ce-i interesaza pe ei, din lene de a cauta un fir potrivit sau din pura prostie,
si nu ma refer la voi care discutati acum cu mine aici
Desigur ca cei care  nu au citit in trecut firul, daca au o problema importanta pentru subiectul acesta  care este despre realitaea biologica a acestui mit, au acum posibilitatea sa relanseze discutia altfel ii rog in continuare  ca daca sunt interesati de realitatea in sens teologal a metaforei biblice, sa deschida un nou fir sau sa intre pe fire de acest soi deja existente  sau pe unele despre OZN sau extraterestrii, eu insumi redeschizand cateva astfel de fire si prezentand o contributie la crearea acelui limbaj numit LINCOS despre care repet, acolo se poate discuta si nu aici.
Reiau propozitia cu care am incheiat postarea #45 cu rugamintea sa fie acceptata: Daca voi mai fi in viata cand ceva nou in acest sens va aparea voi reveni.
Va multumesc

PS Desi am anuntat, repet ca voi incheia cum am facut aici, in felul posibil specificului lor, firele in care revendic o contributie originala la domeniul lor si pe care le-am anuntat si pe firul unde discut Calea a treia(A treia Cale) in conexiune cu principla consecinta corect trasa numita UBI, foarte actual azi dar se pare fara sa se cunoasca sau sa se accepte ce sustin eu .

atanasu

Totusi fiindca a intervenit cineva in dialog direct cu mine, voi reveni aici cu un scurt comentariu despre bosonul Higgs la a caruii confirmare experimentala a participat si Adi Buzatu cel care a infiintat acest forum si care la CERN a fost in echipa care a avut aceasta contributie care s-a finalizat si cu un premiu Nobel despre care deasemeni voi vorbi,  acestea avand o mare legatura cu ipoteza biologia emisa de mine aici.

atanasu

În vara lui 2012, la marele accelerator de particule de lângă Geneva a fost descoperit bosonul Higgs, a cărui existenţă fusese prezisă cu o jumătate de secol în urmă.
Atunci cand a fost prezis, ceea ce a facut Higgs pe atunci nu se putea numi o teorie propriu zisa neavand nici-o baza experimentala ci doar o ipoteza teoretica, dar una consistenta si de mare importanta pentru fizica daca se confirma.
Evenimentul a creat mare vâlvă, mai ales că bosonul Higgs devenise celebru: fiind numit ,,particula lui Dumnezeu", din moment ce cu ajutorul lui putea fi explicat felul în care particulele de materie dobândeau masă, era privit ca un ,,creator" al materiei.
Miza reală a descoperirii era confirmarea şi completarea Modelului Standard, cel care descrie sistematic ansamblul particulelor cunoscute, pe baza teoriilor actuale din fizică.
Higgs publicase articolul care avea să-l lege pe vecie de particula care-i poartă numele în 1964.El a prezis existenţa particulei în 1964, când a dezvoltat mecanismul Higgs dar nu a fost singurul.
Francois Englert şi Robert Brout au scris, cu două săptămâni înainte, un articol despre o forţă invizibilă care înzestrează particulele elementare cu masă. Ei nu au identificat particula, aşa cum a făcut-o Higgs.
Cercetările făcute de acceleratorul de particule de la institutul CERN au dus la descoperirea practică a acestei particule, care confirmă modelul standard al Universului. CERN a făcut experimentele la Large Hadron Collider în Geneva, Elveţia şi în 2012 au anunţat că au identificat o particulă Higgs, dar abia în 2013 au venit cu declaraţia oficială, care confirmă predicţia cercetătorului britanic. Pe lângă cei doi premiaţi, alţi şase cercetători au contribuit la descoperirea particulei, iar sute de fizicieni de la CERN au ajutat la demonstrarea practică a existenţei ei. Cei doi au fost premiaţi, primind obelu in 2013,  în timp ce Brout a fost lăsat deoparte, pentru că acesta din urmă a murit în 2011. Motivaţia comitetului Nobel a fost "pentru descoperirea teoretică a mecanismului care contribuie la înţelegerea originii masei particulelor subatomice, care a fost confirmată recent prin descoperirea particulei fundamentale prezise, cu ajutorul CERN şi a experimentelor din cadrul Large Hadron Collider".

Cu alte cuvinte o ipoteza teoretica confirmta mai tarziu de experiment s-a dovedit astfel adevarata iar Higgs care aşteptase timp de 47 de ani o confirmare. ,,Mi-e greu acum să mă confrunt cu cel care eram pe-atunci", a explicat el. ,,Dar mă simt uşurat că se ajunge la un deznodământ. Ar fi frumos ca, după tot acest timp, ideea să se dovedească a fi corectă."

Si experimentul a dovedit ca ideea a fost corecta si ipoteza a devenit astfel o teorie adjudecata,  adica Higgs si ceilalti doi creasera de fapt chiar o torie adevarata dar au trebuit sa astepte 47 de ani pana ca lumea sa fie sigura de asta 

De ce am spus acestea aici? pentruca in biologie ipoteza mea privind speciatia cel putin a animalelor superioare cu sexe diferite si cu inmultire numai sexuata reprezinta ceva la fel de important ca si descoperirea bosonului Higgs in fizica si deci daca va fi confirmata prin cercetari genetice si biologice viitoare, devenind o teorie biologica completa va binemerita un premiu Nobel de care nici eu creatorul acestei ipoteze nu ar trebui sa raman strain dar oricum macar voi cititorii acestora scrise aici, daca veti mai fi in viata cand s-ar putea intampla aceasta confirmare va veti aduce aminte.

atanasu

#55
Dar si in zona stiintelor naturii vii trebuie sa postez asta fiind oarecum la momentul unor concluzii de etapa mai degraba decat finale si astfel raspund tuturor prin acest citat din Eminescu fiecare cititor luand ce-i va place:
"Oameni învăţaţi dar fără talent propriu, adică purtătorii știinţei moarte, mi-i închipuiesc
ca o sală întunecată cu o ușă de intrare și cu una de ieșire. Ideile străine intră printr-o ușă,
trec prin întunericul salei și iesă pe cealaltă, indiferente, singure și reci. Capul unui om de
talent e ca o sală luminată cu păreţi de oglinzi. De afară vin ideile într-adevăr reci și
indiferente – dar ce societate, ce petrecere găsesc. În lumina cea mai vie ele își găsesc pe
cele ce s-asamăn, pe cele ce le contrariază, dispută – concesii și ideile cele mai mari,
quintesenţa vieţii sale sufletești, se uită la ele, dacă și cum s-ar potrivi toate fără să se
contrazică.
Și cum ies ele din această sală minunată? Multe, întâi inamice, ies înfrăţite; toate
cunoscându-se, toate știind clar în ce relaţiune stau sau pot sta – și astfel se comunică și
auditoriului și el se simte în faţa unei lumi armonice, care-l atrage". (Opere, III, p. 1017) "

atanasu

#56
Uitandu-ma inapoi nu am observat sa fi citat si un alt text foarte interesant si in topic si pe are il stiam, dar credeam ca este citat si aici, insa zilele astea intrand in posta mea electronica via academia.edu il revad si il postez si aici fiind o lucrare destul de recenta bazata pe o bibliografie destul de completa:
https://www.academia.edu/5960122/Bo%C5%9Fimanii_cei_mai_vechi_oameni_de_pe_P%C4%83m%C3%A2nt_Lumea_pierdut%C4%83_a_identit%C4%83%C5%A3ii_noastre?email_work_card=view-paper
Articolul prezinta  ipoteza ca primii stramosi cunosuti azi din specia Homo sapiens sapiens ar fi  bosimanii care intr-un numar mic mai traiesc in sudul Africii si a caror origina dupa cercetari genetice este  de acum circa 200000ani, adica o perioda care aopera vechimea diferitelor rase exitente si coincizand cu ipoteza lui Allan Wilson mentionata mai inainte, acsti boimani , vezi si fotografiile anexate, nefiind niste negroizi puri si avand si caratere astazi asiatice sau albe adica biologic vorbind, avand elemente din care se puteau in viitor sa se separe diferite rase.
Ps: Acest fir nu prea se va inchide pentruca si cunostintele noastre in domeniu evolueaza permanent asa ca noutatiele  le voi anunta cat timp va fi posibil.

atanasu

#57
Erata: pentru cei care poate ca ma citesc suze pentru faptul ca tastatura mea nu bate litera "c " intotdeauna si daca nu controlez atent (si am mai scris ca asta nu prea o fac) ies cam in lipsa cu c-urile :)

princehansolo

Atanasu, am inteles ca sustii ca primii oameni (Adam si Eva) au fost gemeni monozigoti de sex diferit. Dar cum explici aparitia grupelor sanguine diferite si a RH-ului?
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#59
Nu sunt nici medic si nici biolog si deci raspunsul este ca nu-mi explic. Poate daca citeste un medic sau un biolog sa intervina.
Eu insa stiind ca o specie apare printr-o pereche care are caracterele speciei noi pe care parintii nu le au si ca deci apare brusc nu am alta explicatie rationala decat ipoteza  prezentata in lucrare si daca cineva poate sa dea alta  sa o dea. Noi inca  nu am asistat la aparitia unei noi specii si asta o pun pe seama faptului ca speciile apar nu chiar atat de des in istoria vietii pe Terra pe cat vedem azi ca dispar si noi abia de 3-400 ani stim ce-i aia o specie.