Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ADAM si EVA chiar au existat!

Creat de atanasu, August 31, 2019, 09:28:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

#30
Multumesc Iulian pentru textul indicat si pe care ma mir ca nu l-am nimrit si eu desi facuii destule cautari care ma puteau duce la el. Este o frumoasa imbinare de traditie biblica si genetica si o sa-l mai reitesc dar deocamdata nu contrazice cu nimic ipoteza mea-repet este doar o ipoteza destul de sustenabila rational si stiintific si chiar si biblic dar inca nu poate fi numita o teorie  si daca am dreptate nu eu voi fi acela care va lua eventual un Nobel pentru teoria respectiva.
Te rog sa-mi spui in e consta acele pareri eronate din artiol cu referire la "asa zisul incest"(tu califici  astfel)  intre Adam si clona sa Eva?
Multumesc

PS Acest Dan Tudorache care este autorul articolului trimis este primarul sectorului 1 sau este doar o coincidenta de nume?

A..Mot

#31
Citat din: atanasu din August 24, 2020, 12:16:26 PM
Te rog sa-mi spui in e consta acele pareri eronate din artiol cu referire la "asa zisul incest"(tu califici  astfel)  intre Adam si clona sa Eva?Multumesc
Dacă vei citi cu atenție Biblia Ortodoxă , Vechiul Testament , Facerea , capitolele 1 , 2 , 3 și 4 vei vedea că este absurd ceea ce se spune despre așa zisul incest dintre Adam și Eva și copii lor...Din cele patru capitole din Facerea rezultă clar că mai întâi a fost făcut bărbatul și đin bărbat a fost făcut femeia și Adam și Eva au locuit o vreme foarte mare (aproape 2 000 000 de ani ) în Rai sub formă de Suflete iar ceilalți oameni bărbati și femei sub formă de trupuri și au locuit din Ziua a Șasea a Facerii pe Terra în afara Raiului iar Raiul era de fapt o grădină în  estul Edenului.
Eu cred că DUMNEZEU a făcut Sufletele de femei din Sufletele bărbaților și Sufletele de femei se vor întrupa doar ca femei iar sufletele de barbați se vor întrupa doar ca bărbați chiar dacă cu Voia Lui DUMNEZEU apar anomalii după întrupare....

atanasu

Eu nu rezonez la altceva decat la metafora care poate indica o clonare la prima pereche de homo sapiens sapiens considerand ca textul biblic cuprinde o invatatura primara nu stiu cum si de cine transmisa iar Divinitatea nu o inteleg de nici-un fel decat ca o tangenta la transcendenta exprimata pentru mine fiinta bivalenta(binara) rational prin "eu sunt cel ce sunt, e^x, a identic a" , noncontradictia venind de la "Diavol" ca sa devenim binar (mitul pacatului stramosesc al separarii binelui de rau si etc) si atat. Deci consider ca stiinta nu poate ajunge decat mai mult si mai mult in trecut si mai mult si mai mult in viitor dar iarasi doar atat .Restul? tacere transcendenta care cum am spus prin stiinta isi mai largeste conturul in jurul nostru.
Imi place si metafora ta cu sufletele masculine si feminine care trimite la Y-Adam si Eva Mitocondriala.
Dar iarasi atat adica  nu discut probleme de relegie in afara de ce am spus mai sus. Cred in Dumnezeu dar nu-l pot intelege ci doar apropia prin cele trei tangente pe care le-am enuntat.
Ipoteza mea metaforic numita Adam si Eva este doar ipoteza mea privind aparitia primei perechi din specia noastra si cum este saltul de la animal la nousul uman acesta este miracolul fundamental prin care spun ca a aparut un nou regn mai mult decat o noua specie dar regnul acesta este la inceput si daca nu se autodistruge va deveni cu adevarat un regn spiritual poate purtat si pe suporturi materiale. Nu stiu cum poate fi evolutia.
Te-am intrebat ceva despre autorul textului interesant pe care l-ai dat si nu mi-ai raspuns.

Electron

Citat din: Iulian din August 24, 2020, 04:24:21 PM
Dacă vei citi cu atenție Biblia Ortodoxă , Vechiul Testament , Facerea , capitolele 1 , 2 , 3 și 4 vei vedea că este absurd ceea ce se spune despre așa zisul incest dintre Adam și Eva și copii lor...Din cele patru capitole din Facerea rezultă clar că mai întâi a fost făcut bărbatul și đin bărbat a fost făcut femeia și Adam și Eva au locuit o vreme foarte mare (aproape 2 000 000 de ani ) în Rai sub formă de Suflete iar ceilalți oameni bărbati și femei sub formă de trupuri și au locuit din Ziua a Șasea a Facerii pe Terra în afara Raiului iar Raiul era de fapt o grădină în  estul Edenului.
Si ce te faci cu toate celelalte scrieri (considerate si ele "sacre") ale altor traditii, care contin mituri ale creatiei incompatibile cu miturile biblice ?


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:38:20 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 04:24:21 PM
Dacă vei citi cu atenție Biblia Ortodoxă , Vechiul Testament , Facerea , capitolele 1 , 2 , 3 și 4 vei vedea că este absurd ceea ce se spune despre așa zisul incest dintre Adam și Eva și copii lor...Din cele patru capitole din Facerea rezultă clar că mai întâi a fost făcut bărbatul și đin bărbat a fost făcut femeia și Adam și Eva au locuit o vreme foarte mare (aproape 2 000 000 de ani ) în Rai sub formă de Suflete iar ceilalți oameni bărbati și femei sub formă de trupuri și au locuit din Ziua a Șasea a Facerii pe Terra în afara Raiului iar Raiul era de fapt o grădină în  estul Edenului.
Si ce te faci cu toate celelalte scrieri (considerate si ele "sacre") ale altor traditii, care contin mituri ale creatiei incompatibile cu miturile biblice ?e-
Te rog frumos dă un exemplu de scriptură care conține mituri ale creației incompatibile cu Facerea descrisă în Vechiul Testament din Biblia Ortodoxă.Există vreo scriptură alta decât Biblia Ortodoxă care descrie clar și concis cum a fost făcut Universul?

A..Mot

Citat din: atanasu din August 24, 2020, 05:39:58 PM
Eu nu rezonez la altceva decat la metafora care poate indica o clonare la prima pereche de homo sapiens sapiens considerand ca textul biblic cuprinde o invatatura primara nu stiu cum si de cine transmisa iar Divinitatea nu o inteleg de nici-un fel decat ca o tangenta la transcendenta exprimata pentru mine fiinta bivalenta(binara) rational prin "eu sunt cel ce sunt, e^x, a identic a" , noncontradictia venind de la "Diavol" ca sa devenim binar (mitul pacatului stramosesc al separarii binelui de rau si etc) si atat. Deci consider ca stiinta nu poate ajunge decat mai mult si mai mult in trecut si mai mult si mai mult in viitor dar iarasi doar atat .Restul? tacere transcendenta care cum am spus prin stiinta isi mai largeste conturul in jurul nostru.
Imi place si metafora ta cu sufletele masculine si feminine care trimite la Y-Adam si Eva Mitocondriala.
Dar iarasi atat adica  nu discut probleme de relegie in afara de ce am spus mai sus. Cred in Dumnezeu dar nu-l pot intelege ci doar apropia prin cele trei tangente pe care le-am enuntat.
Ipoteza mea metaforic numita Adam si Eva este doar ipoteza mea privind aparitia primei perechi din specia noastra si cum este saltul de la animal la nousul uman acesta este miracolul fundamental prin care spun ca a aparut un nou regn mai mult decat o noua specie dar regnul acesta este la inceput si daca nu se autodistruge va deveni cu adevarat un regn spiritual poate purtat si pe suporturi materiale. Nu stiu cum poate fi evolutia.
Te-am intrebat ceva despre autorul textului interesant pe care l-ai dat si nu mi-ai raspuns.
Ce nu ai înțeles din Biblia Ortodoxă , Vechiul testament , Facerea , cap. 1 , 2 , 3 și 4?
Nu știu nimic despre autorul acela...

atanasu

#36
@Iulian
In fine un raspuns excelent Adica daca jucam pingpong servim si noi :)
PS Ma refer la cel cu nr #34.

atanasu

@Iulian la #35
Cred ca am inteles ce am citit dar nu sunt un praticant crestin si ca sa spun drept chestiile alea cu suflete masculine si suflete feminina(poate ca vulgarizez) nu am prea observt-o, dar ai vazut ca daca este consider ca ma duce ca o metafora potrivita la realitatea genetica de azi cu primul barbat atestat biologic(Y-Adam) si prima femeie atestata la fel (Eva mitocondriala)  despre care eu inclin sa cred au trait ulterior nefiind simultani cu parintii speciei car nu mai apartine de specia din care macar somatic s-a tras.

A..Mot

Citat din: atanasu din August 25, 2020, 08:43:22 AM
@Iulian
In fine un raspuns excelent Adica daca jucam pingpong servim si noi :)
PS Ma refer la cel cu nr #34.
Nu-nțeleg! ??? Ce înseamnă "nr #34"?

atanasu

Postarile noastre sunt numerotate in cadrul firului pe langa data si cu aceste numere de ordine crescatoae din unitate in unitate. :)

Electron

Citat din: Iulian din August 25, 2020, 08:39:50 AM
Te rog frumos dă un exemplu de scriptură care conține mituri ale creației incompatibile cu Facerea descrisă în Vechiul Testament din Biblia Ortodoxă. Există vreo scriptură alta decât Biblia Ortodoxă care descrie clar și concis cum a fost făcut Universul?
Citeste aici: Mitologia Egiptului Antic. Gasesti si alte exemple pe pagina asta despre Mitul creatiei.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: atanasu din August 25, 2020, 08:51:05 AM
@Iulian la #35
Cred ca am inteles ce am citit dar nu sunt un praticant crestin si ca sa spun drept chestiile alea cu suflete masculine si suflete feminina(poate ca vulgarizez) nu am prea observt-o, dar ai vazut ca daca este consider ca ma duce ca o metafora potrivita la realitatea genetica de azi cu primul barbat atestat biologic(Y-Adam) si prima femeie atestata la fel (Eva mitocondriala)  despre care eu inclin sa cred au trait ulterior nefiind simultani cu parintii speciei car nu mai apartine de specia din care macar somatic s-a tras.
Nu ai înțeles! ??? Sufletele care au fost create ințial ca să se întrupeze ca bărbați se vor întrupa întodeauna ca barbați și Sufletele care au fost create ințial ca să se întrupeze ca femei se vor întrupa întodeauna ca femei....
După Judecata de Apoi , Sufletul care inițial era de femeie va reintra în Sufletul cel dintâi care ințial era de bărbat astfel încât în Rai toate Sufletele vor fi precum îngerii , adică fără de sex....

A..Mot

#42
Citat din: Electron din August 25, 2020, 11:03:29 AM
Citat din: Iulian din August 25, 2020, 08:39:50 AM
Te rog frumos dă un exemplu de scriptură care conține mituri ale creației incompatibile cu Facerea descrisă în Vechiul Testament din Biblia Ortodoxă. Există vreo scriptură alta decât Biblia Ortodoxă care descrie clar și concis cum a fost făcut Universul?
Citeste aici: Mitologia Egiptului Antic. Gasesti si alte exemple pe pagina asta despre Mitul creatiei.e-
Voi încerca să arăt că Facerea din Biblia Ortodoxă descrie în mod coerent crearea Universului în comparație cu celelalte scripturi și eu sper că astfel voi dovedi că celelate scripturi sunt incoerente și pline de contradicții.
Să analizăm mai întâi ceea ce se spune referitor la Creația lumii din https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_Egiptului_Antic:
Se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_Egiptului_Antic că "Mitul genezei lumii are diferite variante în mitologia egipteană. Cea mai cunoscută din ele provine din Heliopolis. Se spune că la începuturi exista doar o mare întunecată, trupul zeului Nu. Nu făcea parte dintr-un grup de opt zei primordiali, numit Ogdoad."
Unde erau ceilalți 7 zei primordiali si ce făceau ei?

atanasu

Iulian ,
Eu nu am creat acest fir pentru a discuta Biblia si nici o alta carte de dogma religioasa oricare ar fi aceea.
Am botezat firul cu titlul acesta pentruca sunt convins  ca metafora, repet metafora biblica s-ar putea sa aiba un fundament stiintific adica noi nu stim azi cum si in ce fel in unele carti vechi cum sunt ceke reigioase sa se fi introdus in limbajul epocii si desigur ca termenul clona sau gemeni homozigoti nu existau pe atunci, niste cunostinte poate nu stim cum,  existente poate doar in casta sacerdotala
PUNCT
Daca vrei sa discuti Biblia versus Stiinta cred a sunt pe aici fire pe care le poti scoate din adormire si sa continua discutia care poate ca ma va mai atrage si pe mine , poate ca nu dar  poate ca da . Dar acest fir te rog sa-l lasi sa functioneze cu destinatia data de mine adica stiintifica bilogica -genetica-arheologica si atat.
Multumesc mult

atanasu

#44
Odata ce am terminat de scris ce am avut la acest topic acum strang aici intr-un singur text ce aveam de spus asa fel incat cine este interesat sa citeasca doar aici celelalte discutii nefiind necesar a fi urmarite.  Asadar:

                                                      ADAM si EVA chiar au existat si au fost gemeni homozigoti

TEZA : Orice specie de animale care se inmultesc sexuat prin indivizi de sexe diferite, masculi si femele, apare in mod natural dintr-o pereche initiala de gemeni homozigoti. Adam si Eva, prima pereche din specia homo sapiens sapiens au fost gemeni homozigoti.­

Voi prezenta mai intai elementele de biologie-gentica pe care mi-am fundamentat aceasta ipoteza de mai sus si care sunt :definitia speciei si despre speciatie, despre gemeni, despre Y-Adam si Eva -Mitocondriala

a) Ce este specia in cazul animalelor cu inmultire numai sexuata si cu indivizi de sexe diferite adica de sex masculin si de sex feminin?

Primul dupa stiinta mea a fost contele Buffon (1749) care definește specia ca un grup de animale capabile să se reproducă între ele si este evident ca el nu se gandeste la potozoare, animale inferioare sau la plante ci la cele cu inmultire sexuata si constituite din doua sexe distincte
În secolul al XX-lea (1942), fără a-l menționa, biologul american, Ernst Mayr, a spus: o specie este o populație sau un set de populații ai căror indivizi se pot reproduce eficient sau potențial între ei și pot genera descendență viabilă și fertilă, în condiții naturale. Astfel, specia este cea mai mare unitate de populație în cadrul căreia este posibilă circulația genelor, iar indivizii din aceeași specie sunt, prin urmare, izolați genetic din punct vedere reproductiv

Din aceste doua definitii rezulta clar ca o pereche de animale ori este intr-o specie ori nu este, exact cum si o femeie ori este insarcinata ori nu este.

Si atunci apare intrebarea : daca este clar ca in cadrul unei specii se produc prin evolutia intraspecifica tot felul de modificari de caractere rasiale, cum se produce acel salt brusc in care o pereche nu mai este in aceiasi specie cu cei care i-au dat nastere.
Nu stim inca, dar este evident ca un asemenea salt fiind ceva mult mai extraordinar decat simpla evolutie intraspecifica fixata de rasele speciei(vezi mai ales exemplul raselor animalelor domestice unde selectia naturala este mult ajutata de om)  nu poate apare in doua locuri diferite simultan si in doua familii diferite. Este deci mai rational sa credem ca o mutatie specifica(creatoare de o noua specie) apare purtata membrii unei anume familii probabil ca de gemeni, gemeni care pentru a perpetua noua specie trebuie sa fie de sexe diferite si sa comita incestul reproducandu-se intre ei si vom vedea - lucru extraordinar - ca in miturile popoarelor exista aceasta credinta despre care eu nu stiam atunci cand m-am gandit la mitul biblic despre crearea omului prin perechea primordiala Adam si Eva.

b)Exista doua tipuri de gemeni si anume: dizygotici si monozygotici(homozygotici) si in continuare voi prezenta cateva date generale despre ce inseamna aceste doua situatii.


Gemenii dizigotici (adesea denumiți fratern), sunt rezultatul a două ouă fertilizate de două sperme separate. Deși majoritatea femeilor eliberează doar un singur ou într-un ciclu de ovulație, uneori se eliberează multiple ouă. Gemenii dizigotici împărtășesc aproximativ 50% din trăsăturile lor genetice, la fel ca oricare alți frați născuți în momente diferite.
Termenul corect pentru înfrățirea identică este monozigot. Gemenii monozigoți se formează dintr-un singur ou (mono) fecundat (zigot). Zigotul se împarte în două părți după concepție, rezultând în dezvoltarea a doi embrioni individuali. Deoarece cei doi embrioni sunt rezultatul unei combinații unice de ovule / spermă, au aceleași origini genetice. Au același ADN.
Gemenii monozigotici sunt întotdeauna de același gen. Din anumite motive, după ce zigotul se împarte, o un gemen pierde un cromozom Y și se dezvoltă ca femeie.

Asadar constatam ca precum un accident foarte rar si atunci cand este vorba de gemeni monozigoti de sex masculin poate ca unul dintre ei sa evolueze ca femela adica nu si invers de parca si genetica ar dori sa confirme mitul biblic.

În ceea ce privește înfrățirea monozigotică spontană sau naturală, o teorie recentă propune că gemenii monozigotici se formează după ce ablastocistul se divide împărțind celulele progenitoare (cele care conțin materialul genetic fundamental al corpului) în jumătate, lăsând același material genetic împărțit în două pe laturile opuse ale embrionul. În cele din urmă, se dezvoltă două fături separate.
Divizarea spontană a zigotului în doi embrioni nu este considerată a fi o trăsătură ereditară, ci mai degrabă o egalitate spontană sau întâmplătoare.
Gemenii monozigotici, deși sunt foarte asemănători din punct de vedere genetic, nu sunt exact identici din punct de vedere genetic. Cercetătorii au studiat 92 de perechi de gemeni monozigotici și au fost în măsură să estimeze că, în medie, o pereche de gemeni monozigotici vor avea aproximativ 360 de diferențe genetice care au apărut foarte devreme la dezvoltarea fătului. Aceste diferențe genetice care apar foarte devreme în dezvoltarea fătului vor fi prezente într-o proporție foarte mare de celule ale corpului. Astfel de diferențe mutaționale pot apărea, în teorie, în orice moment al vieții, dar cele care apar într-o etapă ulterioară vor fi prezente într-o proporție mult mai mică de celule ale corpului.
Există, de asemenea, gemeni pe jumătate identici sau semi-identici și, prin urmare, pot fi de același sex sau de sex opus. Acești ,,gemeni pe jumătate identici" sunt ipotezați să apară atunci când un ovul nefertilizat se desface în două ovule atașate identice și care sunt viabile pentru fertilizare. Ambele ovule clonate sunt apoi fecundate de spermatozoizi diferiți, iar ouăle frământate suferă duplicări ale celulelor în curs de dezvoltare ca un blastomere himeric. Dacă acest blastomere suferă apoi un eveniment de înfrățire, se vor forma doi embrioni, fiecare având gene paterne diferite și gene materne identice.

Incest între gemeni?

În timp ce în cultura modernă a Europei Occidentale, un astfel de comportament este considerat tabu și este destul de rar, incestul dintre gemeni este o caracteristică comună în Asia Indo-Europeană (cum ar fi Japonia, Filipine și Bali) și în mitologia oceanică
Conform mitologiei hinduse, Manu și Șraddha, primii oameni de pe pământ, erau gemeni fraterni.
Conform mitologiei tagalogene, Malakas (,,puternic") și Maganda (,,frumoși"), primii oameni de pe pământ, erau gemeni fraterni.
Un vechi mit japonez spune că dacă doi îndrăgostiți încrucișați de stele se sinucid dublu, ei sunt reîncarnati apoi ca gemeni fraterni.

Astfel putem spune ca mitul biblic privind aparitia omului din Adam si Eva cu facerea Evei din coasta lui Adam(precum o clona desi de sex opus) trimite la interpretarea genetica, credem noi corecta, ca Adam si Eva au fost gemeni (de fapt gemeni homozigoti), idee ce o gasim incriptata si in miturile multor populatii.
Ar fi interesant de vazut daca si pentru rasa neagra din Africa -leaganul prezumat al lui Homo sapiens- exista asemenea mituri

Sunt multe discutii posibile la gemeni dar pentru ipoteza mea este suficient ce am scris pana acum si pot adauga un filmulet care arata cum se pot produce foarte rar si inexplicabil azi, o pereche(mascul-femela de gemeni monozigoti:

Acest filmulet arata cum se pot produce foarte rar si inexplicabil azi, o pereche(mascul-femela ) de gemeni monozigoti: https://www.youtube.com/watch?v=37yZoSz0gns

Asadar presupun ca cei doi stramosi ai nostrii mtEVA si Y-Adam au fost astfel de gemeni dar cu ceva in plus: acea mutatie care i-a rupt din subspecia de Homosapiens din care veneau care dupa cat se pare era Homo sapiens idaltu pentru a crea subspecia noastra homo sapiens sapiens 
Mai mult, mult mai mult, putem presupune ca Adam si Eva au facut mai mult decat un salt de la o specie la alta ci absolut fantastic de la un regn-regnul animal- la o specie nu numai animala caci posedand un intelet si  o constiinta de sine pe care nu o prea gasim la animalelele chiar superioare aceasta specie este ca si un nou regn fizic somatic animalic fizic  cu ceva in plus care-l face sa fie divin homo sapiens sapiens fiind o fiinta cu nous  si din acest punct de vdere chiar este dupa asemanarea cu Dumnezeu.

PS Ca supliment dau si cateva linkuri (si mai pot da destule)de la care se poate merge mai in adancimea subiectului (cine doreste) :
- Apropo de speciatie si originea omului este interesant de citit si articolul despre Allan Wilson biologul care a revolutionat studiul evolutiei omului la http://www.nzedge.com/legends/allan-wilson/
Aesta facand studii asupra DNA-ului mitococondrial a tras concluzia ca omul modern a evoluat dintro-o unica femeie care a trait acum cca 200000ani in Africa.
- Un alt articol interesant despre posibilele hibridari (sau pote doar metisaje) intre specia noastra si Denisovni, Neanderthalieni sau altii:
http://www.pnas.org/content/early/2016/03/31/1602270113.full
- Un articol care daca nu este eronat atunci acest lucru poate schimba multe in conceptele noastre genetice despre Y-Adam ceea ce ne-ar arata ca inca nu stim suficient despre acesti doi strmosi ai nostrii dar in nici-un caz ce vom afla nu cred ca va slabi ipoteza mea ci poate o va intarii asacum desoperirea omului idaltu relatata mai jos  pare sa o intareasca : https://www.lemonde.fr/passeurdesciences/article/2013/03/10/l-homme-qui-ne-descendait-pas-d-adam_5998858_5470970.html
- Asadar presupun ca cei doi stramosi ai nostru mtEVA si Y-Adam au fost astfel de gemeni dar cu ceva in plus: acea mutatie care i-a rupt din subspecia de Homosapiens din care veneau care dupa cat mi se pare mie  era Homo sapiens idaltu pentru a crea subspecia noastra homo sapiens sapiens daca nu cumva Homo sapiens idaltu nu era deja Homo sapiens sapiens
epoca lui idaltu fiind cu circa 160000 ani in urma
http://www.berkeley.edu/news/media/releases/2003/06/11_idaltu.shtml

       Nota finala pana la noi cercetari cu rezltate in genetica, biologie si arheologie.

Repet, ce am scris aici este doar o ipoteza asa cum si la  firul recent publicat aici :                                                                                   Einstein si Hubble,  https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5463.0.html,
era vorba tot de o ipoteza daca as fi scris-o ca elev de liceu sau student la inceputul secolului xx, dar acum ca si acum cca de 30-40 de ani de cand am gandit acest subiect  este doar o alta modesta confirmare a lui Einstein si cred ca  am dovedit ca o putea emite si un  absolvent de liceu foarte bun  la fizica si filozolie la inceputul secolului xx daca avea niste profesori remarcabili la cele doua discipline invatandu-l corect omogenutatea dimensionala cu sensurile ei adanci cat si ar fi aflat de filozofia indiana veche unde in punctul originar BINDU ceea ce ei inelegeau prin ce numim noi azi materie(masa) si energie(de exemplu radiatie) sau despre zicerea lui Paracelsus mare medic si alchimist al Evului Mediu, redescoperita nu de mult timp de Marguerite Yourcenr(1968: L'œuvre au noir (The Abyss)) cum ca lumina-fulgerul si materia una sunt si care ar fi starnit inventivitatea acelui tanar care putea fi si de exemplu un Eminescu si cred ca in ceea ce am scris pe firul recent publicat aici : Einstein si Hubble,  https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5463.0.html, am dovedit asta si tot onvingerea asta stiintific -filozofica pentru ca la fundament nu poti ajunge fara filozofie, mi-a permis sa castig acel pariu mondial din 2011 pus de o parte a lumii din fizica si poate si filosofie pe seama experimentului OPERA facut atunci la CERN si Gran Sasso(Italia)