Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ADAM si EVA chiar au existat!

Creat de atanasu, August 31, 2019, 09:28:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Doresc sa mai dau un suflu  acestui forum, azi cam in adormire  fiind  pacat de munca initiala a lui Adi Buzatu si de contributiile valoroase ale catorva useri sau comentatori la discutiile de pe diferite fire  asa cum sper si as dori sa cred ca au fost si  comentariile mele pe firele deschise de mine(putine la numar) sau readuse la viata (mai multe). Adica doresc sa sper ca acestea personale au fost de un oarecare interes in ciuda unei indiferente inexplicabile pentru mine, cu care au fost tratate atunci cand indiferenta nu se transforma aproape chiar  intr-o reactie de agresivitate  explicabila doar prin invidie desi imi vine greu sa cred asta  crezand  in caltatile umane specifice si respingand animaltatea care ne    napadste din toate partile insotita fiind si de prostia agresiva.
Asadar firul pe care il deschid lanseaza ipoteza antropologic-biologica privind realitatea existentei lui Adam si Eva.
Voi continua cat de curand in functie si de reactiile dvs.

Electron

Ca sa se inteleaga ce inseamna ipoteza ta, ar fi util sa explici ce reprezinta pentru tine "Adam si Eva" din punct de vedere "antropologico-biologic".

e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#2
Nu ma grabesc sa raspund pentruca poate ca mai sunt persoane interesate de aceasta tema ori deocamdata nu vad o prea mare inghesuiala la vizitarea acestui topic. Evident ca si raspunsul la intrebarea ta va fi in scurtul expozeu ce-l voi face.
Dar poate ca un raspuns telegrafic pot sa dau ca sa se largeasca eventual  sfera celor intersati: Adam si Eva inseamna exact ce inseamna si in mitul biblic adica  "perechea primordiala"  si de aceea cred ca denumirea cu aceasta sintagma metaforica este foarte nimerita asa cum sunt  si sintagmele  "Y-Adam" sau "Eva mitocondriala ".


A.Mot-old

#4
Citat din: atanasu din Septembrie 10, 2019, 04:35:20 PM
Nu ma grabesc sa raspund pentruca poate ca mai sunt persoane interesate de aceasta tema ori deocamdata nu vad o prea mare inghesuiala la vizitarea acestui topic. Evident ca si raspunsul la intrebarea ta va fi in scurtul expozeu ce-l voi face.
Dar poate ca un raspuns telegrafic pot sa dau ca sa se largeasca eventual  sfera celor intersati: Adam si Eva inseamna exact ce inseamna si in mitul biblic adica  "perechea primordiala"  si de aceea cred ca denumirea cu aceasta sintagma metaforica este foarte nimerita asa cum sunt  si sintagmele  "Y-Adam" sau "Eva mitocondriala ".
Conform Bibliei rezultă că Adam și Eva au existat , mai mult , așa cum este specificat în "Facerea" , cap. 2 , versetele 5 , 6 , 7 și 8 Adam a fost primul om făcut în ziua a treia și a locuit într-o gradină în Eden spre răsărit adică în Rai iar pe Eva a făcut-o din coasta lui Adam în ziua a șasea și amândoi , conform religiei ebraice , au fost alungați din Rai în urmă cu 5780 de ani așa cum rezultă și din "Facerea" , cap. 3.
   Din Biblie , "Facerea" , cap. 1 rezultă că ceilalți oameni au fost făcuți perechi de bărbați și femei în ziua a șasea și evident nu erau în Rai și așa se explică și faptul că fiul lui Adam și al Evei  și anume Cain și-a luat femeie din ținutul Nod , lucru specificat clar în "Facerea" , cap. 4.S-a dovedit științific că oamenii de diverse rase existau pe Terra în urmă cu 4-7,5 milioane de ani și evident că aceștia nu au locuit în Rai.
   Există ipoteza că niște extratereștrii ar fi creat prototipul omului adică pe Adam și Eva pe care i-a ținut în laborator adică în Rai ca mai apoi să facă perechile de oameni bărbați si femei de diverse rase.Să zicem că ar fi adevărat că oamenii au fost creați de niște extratereștri , atunci cine i-a creat pe acești extratereștri?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Draga A. Mot este  ok incursiunea ta in domeniul Biblic dar nu ai citit atent ce scriu eu care spun doar  ca o ipoteza stiintifica ca au existat realmente si nu doar in sens biblic ci biologic(genetic) ca pereche primordiala.
Recunosc ca si o ipoteza extraterestra ar putea apare ca "stiintifica" dar trebuie dovezi si ce avem pe Terracred ca este suficient poate pentru a nu apela la asa ceva.
Oricum iti multumesc ca a intervenit. :)

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Octombrie 10, 2019, 09:10:03 AM
Draga A. Mot este  ok incursiunea ta in domeniul Biblic dar nu ai citit atent ce scriu eu care spun doar  ca o ipoteza stiintifica ca au existat realmente si nu doar in sens biblic ci biologic(genetic) ca pereche primordiala.
Recunosc ca si o ipoteza extraterestra ar putea apare ca "stiintifica" dar trebuie dovezi si ce avem pe Terracred ca este suficient poate pentru a nu apela la asa ceva.
Oricum iti multumesc ca a intervenit. :)
Ce înțelegi tu prin "pereche primordială" și cum a apărut biologic această pereche?Dacă această "pereche primordială" a avut urmași , atunci cu cine s-au încrucișat acești urmași pentru perpetuarea acestei "perechi primordiale" până la cele aproape 8 miliarde de oameni existenți azi pe Terra?Nu cumva au fost mult mai multe perechi care au apărut relativ în același timp și dacă da , atunci din ce animale existente pe Terra au derivat aceste perechi și de ce s-a întâmplat acest lucru așa și nu altfel?
_________________________________________________________________________________________
Populația Terrei și alte statistici ale lumii în timp real:

https://www.worldometers.info/ro/

_________________________________________________________________________________________
Oare câți oameni au trăit pe Terra până azi 11.10.2019 , ora de vară 18:25 , București?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#7
@A.Mot
Sa-i lasam pe Adam si pe Eva prima perche de Homo sapiens sapiens traitoare si fertila. Si sa ne referim la orice specie de mamifere asta ca sa fie lucrurile mai simple. Oare nu orice specie trebuie a fi avut o pereche primordiala care s-a inmultit cu proprii ei copii ? Daca nu, cum iti imaginezi ca a aparut noua specie in sensul ca a fost o noua specie si nu o noua rasa?

A.Mot-old

#8
Citat din: atanasu din Octombrie 12, 2019, 11:05:35 AM
@A.Mot
Sa-i lasam pe Adam si pe Eva prima perche de Homo sapiens sapiens traitoare si fertila. Si sa ne referim la orice specie de mamifere asta ca sa fie lucrurile mai simple. Oare nu orice specie trebuie a fi avut o pereche primordiala care s-a inmultit cu proprii ei copii ? Daca nu, cum iti imaginezi ca a aparut noua specie in sensul ca a fost o noua specie si nu o noua rasa?
Nu cred așa ceva deoarece totul ar fi degenerat până la dispariția tuturor speciilor.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
De ce omul nu se poate reproduce prin diviziune?Oamenii se pot reproduce prin clonare?Eu cred că în general procedeul clonării duce la degenerarea speciilor de plante și de animale!
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Inteleg ce te nelinisteste dar nu-mi raspunzi la intrebare si anume cum vezi tu speciatia in lipsa unei perechi primordiale unice si poate poti da si ceva exemple?

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Octombrie 15, 2019, 07:32:53 PM
Inteleg ce te nelinisteste dar nu-mi raspunzi la intrebare si anume cum vezi tu speciatia in lipsa unei perechi primordiale unice si poate poti da si ceva exemple?
Eu sunt adeptul Teoriei Creaționiste!
--------------------------------------------------------------------------
Eu nu sunt de-acord cu teoria evoluționistă așa cum este prezentat de afirmațiile din   https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie și deci nu sunt de-acord nici cu următoarele afirmații de la punctul 3. în general și nici cu cele de la punctul 3.3 in special:
"Evoluția vieții
Procariotele au locuit pe Terra acum 3-4 miliarde de ani odată cu apariția apei în formă lichidă. Nu s-au înregistrat schimbări evidente în morfologia sau organizarea celulară a acestora în următorii miliarde de ani.[70][71] Celulele eucariote au apărut acum 1,6-2,7 miliarde de ani. Următoarea schimbare majoră în structura celulară s-a petrecut când o bacterie a fost înghițită de celulele eucariote, printr-o asociere cooperativă denumită endosimbioză.[72][73] Înghițirea bacteriei și găzduirea acesteia de către celulă au declanșat un proces de co-evoluție, prin care bacteria a evoluat prin procesul numit mitocondrie. .[74] Când o altă celulă a devorat cianobacterii, s-au format cloroplastele- algele și plantele. Viață pe Pământ era alcătuită doar din eucariote, procariote și arhee, dar acum 610 milioane de ani au apărut primele organisme multicelulare în oceane, în perioada Neoproterozoicului. Evoluția multicelularitatii a dus la multiple evenimente independente, organismele evoluând într-o diversitate de bureți, alge brune, cianobacterii, mucegaiuri și micobacterii. În ianuarie 2016, savanții au raportat că acum 800 milioane de ani, o modificare genetică minoră într-o singură moleculă numită GK-PID ar fi permis organismelor să treacă de la o singură celulă la o alcătuite multicelulara. [75]

După combinara primelor organisme multicelulare, în următorii 10 milioane de ani, diveristatea biologică a luat amploare, fiind cunoscută drept "Explozia Cambriană", simultan cu acumularea oxigenului în atmosfera de pe urmă fotosintezei. După 500 milioane de ani, plantele și ciupercile au colonizat uscatul și au apărut în scurt timp artropodele și insectele. Amfibienii au apărut acum 364 milioane de ani, urmați de reptile și păsări acum 155 milioane de ani. Mamiferele au apărut acum 129 milioane de ani, iar din acestea au derivat hominidele acum 10 milioane de ani. Omul modern a evoluat acum 250 000 de ani. În ciuda evoluției animalelor mari, micile organisme care au dominat Pământul , precum procariotele, au rămas la fel."
Din ce specii au apărut mamiferele?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Don't believe everything you think.

atanasu

A Mot este foarte bine sa spunem daca este cazul are este convingerea noastra fundamentala pe care ne bazam si pe care poate o aparam cand intram pe un topic.Deci esti creationist si atunci te intreb ce fel de creationist esti?
Dar in felul acsta contribui la inabusirea subiectului deschis de mine care are la baza o ipoteza originala care nu stiu unde sa o incadrez la evolutionism cat timp acesta nu a reusit sa explice multumitor speciatia sau la creationism care asisderea cred ca este si el in defect.
Ce parere ai despre https://eplatnemiscat.wordpress.com/2018/07/03/creationismul-stiintific-editat-de-dr-henry-m-morris-partea-i/ si daca nu ar i bine sa continuam discutia despre creationism versus evolutionism pe un topic deja xistent pentru care trebuie doar sa-l redeschidem si doresc sa-ti las tie placerea sa o faci. Promit ca daca ne vom lamuri cu cei care ar dori sa discute despre Adam si Eva in ce parte a conceptiilor astea se situeaza  poate ca si discutia va fi mai organizata.
Si by the way Electron este foarte intrebator si se pare ca despre el nu vrea sa dea nici-o indicatie  ca cine stie ce spune maine stiinta oficiala si dlui poate fi gasit in ofsaid asa ca nu ne etalam, nu spunem ce carti avem noi noi  punem intrebari. Desigur ii inteleg intentiile bune socratice ca sa spun asa dar totusi il intreb ca si el m-a intrebat ceva.
Electron esti evolutionist sau creationist ca sa inteleg si eu cu cine eventual stau de vorba ca poate vei risca sa emiti si ipoteze personale:) ?
Intreb :A.Mot ai citit discutiile de la lincurile indicate de mine la raspunsul pentru Electron, el afiind un inervenient la ele dar tu nu ai facut asta? Daca nu ar fi bine sa o faci.
Totusi fiind dorinta mea sa continuam discutia nu ca o tngenta a firului deschis de mine care daca nu are preopinenti se va inchide nu insa inainte ca eu sa-mi prezint ipoteza revin la ce te-am rugat si  redeschid eu un fir si deci iti propun sa-mi raspunzi pe acela care in trecut a fot deschis de un combatant care mi-a placut desi eu nu sunt un cunoscator in dogmele religioase si a starnit reactii de invidie patenta la "stiintifici " care ori l-au izgonit ei ori de scarba a plecat acela.
Redeschid asadar firul https://forum.scientia.ro/index.php/topic,3901.0.html

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 16, 2019, 09:38:10 AM
Citat din: A.Mot din Octombrie 16, 2019, 08:36:07 AM
Eu sunt adeptul Teoriei Creaționiste!
Care dintre ele?

e-
Creaționismul biblic.De fapt toate tipurile de Creaționism au la bază credința că DUMNEZEU a creat universul.Interesant este faptul că știința confirmă tot mai mult faptul că universul a fost creat și nu a evoluat din procariote...Care este probabilitatea ca de la procariote să se ajungă la om?Așa cum pe Terra există tot felul de plante,animale și rase de oameni tot așa ar putea exista si pe alte planete ale altor sisteme solare alte feluri de plante,animale și rase de ființe raționale dar cu siguranță toate ființele raționale din univers au fost create de DUMNEZEU după chipul și asemănarea LUI.
Cum crezi tu că ar putea arăta extratereștrii raționali?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Cum arata extraterestrii care nu pot fi decat rationali daca ne pot contacta poate fi subiectul altui topic si eu am oferit doua . Nu asfixiati topicul asta deschis de mine cu o ipoteza personala pe care as putea-o denumi teorie dar este mai modest deocamdata sa-i spun ipoteza, cu subiecte care nu au legatura cu aceasta ipoteza.