Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria mecano-eterica a gravitatiei

Creat de calahan, Iulie 30, 2017, 09:05:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

Don Pasqual(e-)
CitatS-a spus deja de nenumarate ori ca, la o temperatura data, diferite substante, au viteze medii de agitatie termica di-fe-ri-te.

Mi se pare ca este foarte corect. Din moment ce energia termica dintr-un volum este data de relatia  WT=m*v2, intr-un amestec de substante diferite, moleculele mai masive trebuie sa aibe viteze mai mici iar moleculele mai usoare, trebuie sa aibe viteze mai mari, pentru ca sa aibe aceeasi energie cinetica. Fiindca energia termica este totusi o forma de energie cinetica. Daca nu ar fi asa ar insemna ca unele molecule sa aiba energie cinetica mai mare si altele ar avea energie cinetica mai mica. Dar coexistand in acelasi volum, moleculele cu energie mai mare, vor transfera, prin ciocniri repetate, o parte din energie la moleculele cu energie cinetica mai mica. Si dupa un timp se va ajunge la acea distributie a vitezelor de agitatie termica, la care toate moleculele vor avea aceeasi energie cinetica, data de relatia  WT=vT*KB=T*KB. Si T fiind viteza de agitatie termica, rezulta ca factorul KB este un impuls. Si este dat cu precizie de relatia  Kb=(me*c)/(2*pi2)

Electron

Citat din: calahan din Decembrie 04, 2018, 01:24:28 PM
Si dupa un timp se va ajunge la acea distributie a vitezelor de agitatie termica, la care toate moleculele vor avea aceeasi energie cinetica, data de relatia  WT=vT*KB=T*KB.
De unde ai luat aceste formule, care nu sunt omogene in S.I. ? Ai o sursa oficiala, sau doar ineptele tale scripturi?

Citat din: calahan din Decembrie 04, 2018, 01:24:28 PM
Si T fiind viteza de agitatie termica, rezulta ca factorul KB este un impuls.
In S.I. temperatura nu este viteza, iar elucubratia asta a ta nu e confirmata de nicio formula oficiala citata de tine pana acum. Pe baza caror formule insisti cu asemenea ineptii?

Citat din: calahan din Decembrie 04, 2018, 01:24:28 PM
Si este dat cu precizie de relatia  Kb=(me*c)/(2*pi2)
Fiind o formula neomogena in S.I. ea nu are cum sa-ti dea valoarea corecta a acelei constante. Cat despre "precizie", cum anume ai determinat acest lucru? Cat de "precisa" este valoarea, conform religiei tale elucubrante?

Citat din: calahan din Decembrie 04, 2018, 01:24:28 PM
CitatS-a spus deja de nenumarate ori ca, la o temperatura data, diferite substante, au viteze medii de agitatie termica di-fe-ri-te.

Mi se pare ca este foarte corect.
Bun. Acum mai ramane sa intelegi consecintele directe ale acestui fapt.

Te invit din nou deci sa raspunzi la intrebarea adresata tie in acest topic:

Citat din: Electron din Septembrie 03, 2018, 05:37:11 PM
S-a spus deja de nenumarate ori ca, la o temperatura data, diferite substante, au viteze medii de agitatie termica di-fe-ri-te.

Deci, de exemplu, daca avem intr-o camera un pahar cu apa si un cub de fier, la temperatura de 300 K (in echilibru termic), moleculele de apa vor avea o viteza medie de agitatie terminca "vapa", di-fe-ri-ta de viteza medie de agitatie termica a atomilor de fier "vfier".

Asadar, intrebarea la care esti incapabil sa raspunzi (si esti inclusiv incapabil sa intelegi ca nu poti sa raspunzi in mod coerent) este care din aceste viteze medii di-fe-ri-te "este" temperatura in elucubratiile tale?

Voi repeta aceasta intrebare pana o sa decizi sa nu o mai eviti.


e-
Don't believe everything you think.

calahan

Don Pasqual(e-)

-Si dupa un timp se va ajunge la acea distributie a vitezelor de agitatie termica, la care toate moleculele vor avea aceeasi energie cinetica, data de relatia  WT=vT*KB=T*KB.

De unde ai luat aceste formule, care nu sunt omogene in S.I. ? Ai o sursa oficiala, sau doar ineptele tale scripturi?

-Formulele aceste asunt de la teoria cinetico-moleculara, pe care le-am postat de mai multe ori si am vazut ca nu le-ai inteles nici-o data.

-Si T fiind viteza de agitatie termica, rezulta ca factorul KB este un impuls.
-Fiindca produsul intre impulsul KB si viteza To face energie cinetica Wc=m*v2.

In S.I. temperatura nu este viteza, iar elucubratia asta a ta nu e confirmata de nicio formula oficiala citata de tine pana acum. Pe baza caror formule insisti cu asemenea ineptii?

-Asta este ineptia dumitale, la care nu poti sa renunti. Fiindca iti place sa contrazici in fata faptului dovedit de logica formulelor de la teoria cinetico-moleculara. Numai si numai fiindca esti fixat in prejudecatile fixate de conventia umana din SI.

-Si este dat cu precizie de relatia  Kb=(me*c)/(2*pi2).

Fiind o formula neomogena in S.I. ea nu are cum sa-ti dea valoarea corecta a acelei constante. Cat despre "precizie", cum anume ai determinat acest lucru? Cat de "precisa" este valoarea, conform religiei tale elucubrante?

-Formula  lui KB este perfect omogena in SI, dar conventia umana nu lasa sa se vada acest lucru. Foloseste dumneata aceasta relatie a lui  KB, in relatiile energiei termice si ai sa vezi ca nu produce nici-o incoerenta. Pune si dumneata masa electronului in  Kg (9,109 10-31  Kg) si viteza luminii in vid ( vlv=c=3*108 m/s) si ai sa vezi ca se obtine valoare lui KB cu maxima
precizie.

S-a spus deja de nenumarate ori ca, la o temperatura data, diferite substante, au viteze medii de agitatie termica di-fe-ri-te.

-Mi se pare ca este foarte corect.

Bun. Acum mai ramane sa intelegi consecintele directe ale acestui fapt.

Te invit din nou deci sa raspunzi la intrebarea adresata tie in acest topic:
Deci, de exemplu, daca avem intr-o camera un pahar cu apa si un cub de fier, la temperatura de 300 K (in echilibru termic), moleculele de apa vor avea o viteza medie de agitatie terminca "vapa", di-fe-ri-ta de viteza medie de agitatie termica a atomilor de fier "vfier".
Asadar, intrebarea la care esti incapabil sa raspunzi (si esti inclusiv incapabil sa intelegi ca nu poti sa raspunzi in mod coerent) este care din aceste viteze medii di-fe-ri-te "este" temperatura in elucubratiile tale?

-Pai cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite.

Voi repeta aceasta intrebare pana o sa decizi sa nu o mai eviti.

-Poti sa o repeti de o mie de ori. Ai sa primesti totdeauna acelasi raspuns. Dar asta va fi inca o dovada a integritatii dumitale intelectuale.

Electron

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
-Si dupa un timp se va ajunge la acea distributie a vitezelor de agitatie termica, la care toate moleculele vor avea aceeasi energie cinetica, data de relatia  WT=vT*KB=T*KB.

De unde ai luat aceste formule, care nu sunt omogene in S.I. ? Ai o sursa oficiala, sau doar ineptele tale scripturi?

-Formulele aceste asunt de la teoria cinetico-moleculara, pe care le-am postat de mai multe ori si am vazut ca nu le-ai inteles nici-o data.
Ok, citeaza sursa precisa unde ai gasit tu in teoria cinetico-moleculara formula "WT=vT*KB". Ce ai postat tu "din teoria cinetico-moleculara" erau lucruri pe care nici macar nu ai incercat sa le explici, sa vezi ca nu aveau niciun sens. Ai luat fragmente fara sa indici sursa (asa ca e imposibil sa verificam daca sunt reale) si ai obtinut o varza complet inutila. Deci, reia-ti sursele la rand si indic-o fix pe cea in care ai gasit tu formula "WT=vT*KB". Poti?

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
-Si T fiind viteza de agitatie termica, rezulta ca factorul KB este un impuls.
Ei bine, T nu este viteza de agitatie termica, temperatura neavand dimensiunea fizica a vitezei in niciun sistem de dimensiuni coerent.

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
-Fiindca produsul intre impulsul KB si viteza To face energie cinetica Wc=m*v2.
Produsul dintre constanta lui Boltzmann si temperatura are dimensiunea energiei, dar in S.I. constanta lui Boltzmann nu este un impuls si temperatura nu este o viteza.

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
In S.I. temperatura nu este viteza, iar elucubratia asta a ta nu e confirmata de nicio formula oficiala citata de tine pana acum. Pe baza caror formule insisti cu asemenea ineptii?

-Asta este ineptia dumitale, la care nu poti sa renunti.
Venind de la asa un spirit ales ca al tau, acesta este un adevarat compliment pentru mine. Multumesc!

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Fiindca iti place sa contrazici in fata faptului dovedit de logica formulelor de la teoria cinetico-moleculara.
Te invit sa prezinti in mod inteligibil acea "dovada" despre care tot vorbesti. A arunca cu citate aiurea care nu au niciun sens nu constituie decat dovada incompetentei tale.

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Numai si numai fiindca esti fixat in prejudecatile fixate de conventia umana din SI.
Iti repet ca poti respinge conventiile din S.I. daca nu-ti convin, dar minciunile tale sfruntate despre dimensiunile marimilor din S.I. sunt de neacceptat. Iar insistenta ta in eroare nu face decat sa dovedeasca faptul ca habar nu ai ce vorbesti in domeniu.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
-Si este dat cu precizie de relatia  Kb=(me*c)/(2*pi2).

Fiind o formula neomogena in S.I. ea nu are cum sa-ti dea valoarea corecta a acelei constante. Cat despre "precizie", cum anume ai determinat acest lucru? Cat de "precisa" este valoarea, conform religiei tale elucubrante?

-Formula  lui KB este perfect omogena in SI, dar conventia umana nu lasa sa se vada acest lucru.
Minti prea-credinciosule! Formula postata de tine pentru Kb nu este omogena in S.I. si acest lucru se poate verifica extrem de simplu. Chiar nu ti-e rusine sa minti despre asta cu atata avant in public, si nu oriunde, ci pe un forum dedicat stiintei?

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Foloseste dumneata aceasta relatie a lui  KB, in relatiile energiei termice si ai sa vezi ca nu produce nici-o incoerenta.
Asta e imposibil, deoarece formulele neomogene dimensional sunt ele insele incoerente.

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Pune si dumneata masa electronului in  Kg (9,109 10-31  Kg) si viteza luminii in vid ( vlv=c=3*108 m/s) si ai sa vezi ca se obtine valoare lui KB cu maxima
precizie
.
Ok, hai sa verificam:
Valoarea oficiala (in S.I.) a constantei lui Boltzmann : 1.380 648 52 x 10-23 kg * m2 * s-2 * K-1
Valoarea oficiala (in S.I.) a masei electronului : 9.109 383 56 x 10-31 kg
Valoarea oficiala (in S.I.) a vitezei luminii in vid : 299 792 458 m*s-1

Calculand expresia "(me*c)/(2*pi2)" cu aceste valori obtinem:
(9.109 383 56 x 10-31 kg * 299 792 458 m*s-1)/(2*3.1415926532) = 1.383 502 250 x 10-23 kg * m * s-1

Daca folosim valorile numerice (aproximative !) propuse de tine, obtinem asa:
(9,109 10-31  Kg * 3*108 m/s ) / (2 * 3.1415926532 ) = 1.384 401 992 * 10-23 kg * m * s-1

Dupa cum vezi dimensiunea fizica obtinuta nu este omogena cu cea a constantei, iar valoarea nu e "maxim de precisa", ceea ce face ca pretentiile tale bombastice sa fie complet ridicole.

Si e cu atat mai ridicol sa pretinzi ca dintr-un calcul cu valori aproximative (cele propuse de tine) poti obtine valori cu "maxima precizie". Se vede treaba ca habar nu ai nici macar ce inseamna sa pui atributul "maxim" la "precizie".  ::)


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Te invit din nou deci sa raspunzi la intrebarea adresata tie in acest topic:
Deci, de exemplu, daca avem intr-o camera un pahar cu apa si un cub de fier, la temperatura de 300 K (in echilibru termic), moleculele de apa vor avea o viteza medie de agitatie terminca "vapa", di-fe-ri-ta de viteza medie de agitatie termica a atomilor de fier "vfier".
Asadar, intrebarea la care esti incapabil sa raspunzi (si esti inclusiv incapabil sa intelegi ca nu poti sa raspunzi in mod coerent) este care din aceste viteze medii di-fe-ri-te "este" temperatura in elucubratiile tale?

-Pai cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite.
Hai nu mai spune! Alta perla de tinut minte! Tu chiar vorbesti serios? Si cum se impaca credinta asta a ta cu credinta ta ca "temperatura este viteza medie de agitatie termica a mediului"? Tu chiar nu iti dai seama ce ineptii afirmi? Daca nici dupa ineptiile astea nu te opresti olecuta sa-ti revizuiesti credintele icoerente, atunci e clar ca nu esti doar habarnist, dar ca nici macar nu iei in serios aceste lucruri, si deci iti face placere sa te faci de cacao in public.

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Voi repeta aceasta intrebare pana o sa decizi sa nu o mai eviti.

-Poti sa o repeti de o mie de ori. Ai sa primesti totdeauna acelasi raspuns.
E clar.  ;D

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 AM
Dar asta va fi inca o dovada a integritatii dumitale intelectuale.
Faptul ca tu repeti aceleasi ineptii si dupa ce ti se atrage atentia ca sunt ineptii, este pentru tine o dovada a integritatii mele intelectuale? Hai ca esti din ce in ce mai amuzant!


e-
Don't believe everything you think.

calahan

Electron

Citat din: calahan din Decembrie 05, 2018, 10:15:20 a.m.
Te invit din nou deci sa raspunzi la intrebarea adresata tie in acest topic:
Deci, de exemplu, daca avem intr-o camera un pahar cu apa si un cub de fier, la temperatura de 300 K (in echilibru termic), moleculele de apa vor avea o viteza medie de agitatie terminca "vapa", di-fe-ri-ta de viteza medie de agitatie termica a atomilor de fier "vfier".
Asadar, intrebarea la care esti incapabil sa raspunzi (si esti inclusiv incapabil sa intelegi ca nu poti sa raspunzi in mod coerent) este care din aceste viteze medii di-fe-ri-te "este" temperatura in elucubratiile tale?

-Pai cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite.

Hai nu mai spune! Alta perla de tinut minte! Tu chiar vorbesti serios? Si cum se impaca credinta asta a ta cu credinta ta ca "temperatura este viteza medie de agitatie termica a mediului"? Tu chiar nu iti dai seama ce ineptii afirmi? Daca nici dupa ineptiile astea nu te opresti olecuta sa-ti revizuiesti credintele icoerente, atunci e clar ca nu esti doar habarnist, dar ca nici macar nu iei in serios aceste lucruri, si deci iti face placere sa te faci de cacao in public.
Voi repeta aceasta intrebare pana o sa decizi sa nu o mai eviti.

-Eu am repetat de mai multe ori ca sunt destul de ignorant in chestiunile legate de termodinamica. Fiindca nu am gasit in fisiere nimic legat de temperatura si termodinamica. Iar tot ce am raspuns am luat de pe internet. Eu doar ti-am dat si textele in care se spune ca temperatura este data de viteza medie de agitatie termica a moleculelor unui mediu. Dar dumneata ca intotdeauna nu recunosti nici in fata faptului dovedit. Si spui ca am inteles gresit. Spune-mi, te rog, dumneata care este intelesul corect al temperaturii, inteleasa ca masura a miscarii. Sau daca nu poti sa explici sensul fizic al temperaturii, poate imi dai un link la lucrari care explica la modul foarte clar semnificatia fizica a temperaturii.

-Poti sa o repeti de o mie de ori. Ai sa primesti totdeauna acelasi raspuns.

E clar. 

-Dar asta va fi inca o dovada a integritatii dumitale intelectuale.

Faptul ca tu repeti aceleasi ineptii si dupa ce ti se atrage atentia ca sunt ineptii, este pentru tine o dovada a integritatii mele intelectuale? Hai ca esti din ce in ce mai amuzant!

-Sunt convins ca toata stradania dumitale de a imi atrage atentia asupra ineptiilor pleca numai de la integritatea dumitale intelectuala.


Electron

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
-Pai cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite.
[...]
-Eu am repetat de mai multe ori ca sunt destul de ignorant in chestiunile legate de termodinamica. Fiindca nu am gasit in fisiere nimic legat de temperatura si termodinamica.
Da prea-credinciosule, este evident (si era inca de la inceput) ca esti "destul" de ignorant in aceste chestiuni. Dar oare de ce vrei tu sa te faci de cacao in public in acest fel, emitand cu atata tupeu credintele tale inepte despre aceste chestiuni? Tot ce faci este sa dovedesti cat de incompetent esti, in total contrast cu insistentele tale ca detii ceva revelatii importante pentru fizica. Cu o astfel de prestatie vrei tu sa convingi?

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
Iar tot ce am raspuns am luat de pe internet.
Fals, prea-credinciosule, nu e cazul sa minti. Credintele tale, precum cea citata mai sus ("cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite") iti apartine in totalitate si pana nu poti cita unde ai gasit tu acea ineptie "pe internet" (intr-o sursa oficiala), ar fi mai indicat sa nu mai minti cu atata nerusinare.

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
Eu doar ti-am dat si textele in care se spune ca temperatura este data de viteza medie de agitatie termica a moleculelor unui mediu.
Faptul ca se foloseste expresia "temperatura este data de viteza medie de agitatie termica a moleculelor unui mediu" nu inseamna ca temperatura "este" viteza medie de agitatie termica a cuiva. Eroarea ta ridicola este ca (incerci sa) pui semnul egal intre temperatura si viteza medie de agitatie termica, pretinzand inclusiv ca cele doua au aceeasi dimensiune fizica, ceea ce reprezinta niste aberatii care iti apartin in totalitate si nu sunt confirmate de niciun text citat de tine, oricat le-ai scos din context si le-ai facut o varza incomprehensibila.

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
Dar dumneata ca intotdeauna nu recunosti nici in fata faptului dovedit.
Singur ai citat formulele oficiale in care se vede ca relatia dintre temperatura si viteza medie nici macar nu e liniara, d'apoi de egalitate. Deci ironia sortii face ca singur te pui in situatia de a nu recunoaste ca gresesti nici in fata faptului dovedit.

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
Si spui ca am inteles gresit.
Da, am tendinta sa observ lucrurile evidente, mai ales in cazurile propagatorilor de pseudo-stiinta ca tine.

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
Spune-mi, te rog, dumneata care este intelesul corect al temperaturii, inteleasa ca masura a miscarii. Sau daca nu poti sa explici sensul fizic al temperaturii, poate imi dai un link la lucrari care explica la modul foarte clar semnificatia fizica a temperaturii.
Pana nu iti retragi minciunile de pe aici, cerintele tale pentru mine sunt egale cu zero.

Citat din: calahan din Decembrie 11, 2018, 03:24:35 PM
-Sunt convins ca toata stradania dumitale de a imi atrage atentia asupra ineptiilor pleca numai de la integritatea dumitale intelectuala.
Devii din ce in ce mai amuzant! ;D


e-
Don't believe everything you think.

calahan

#38
Don Pasqual(e-)

CitatDa prea-credinciosule, este evident (si era inca de la inceput) ca esti "destul" de ignorant in aceste chestiuni. Dar oare de ce vrei tu sa te faci de cacao in public in acest fel, emitand cu atata tupeu credintele tale inepte despre aceste chestiuni? Tot ce faci este sa dovedesti cat de incompetent esti, in total contrast cu insistentele tale ca detii ceva revelatii importante pentru fizica. Cu o astfel de prestatie vrei tu sa convingi?

-Esti incantat ca ai putut sa adaugi ceva fraze denigratoare. Dar vezi sa nu te stropesti cu ingredientul ciocolatei, cu care tot iti colorezi argumentarile.

CitatFals, prea-credinciosule, nu e cazul sa minti. Credintele tale, precum cea citata mai sus ("cred ca temperatura va fi data de media geometrica a acelor viteze moleculare diferite") iti apartine in totalitate si pana nu poti cita unde ai gasit tu acea ineptie "pe internet" (intr-o sursa oficiala), ar fi mai indicat sa nu mai minti cu atata nerusinare.

Ba nu-mi apartine de loc. Am vzut undeva la teoria cinetico-moleculara ca viteza medie de agitatie termica a moleculelor  unei substante, este data de media geometrica a vitezelor moleculare individuale. Altfel de unde as fi avut eu ideea asta?.

CitatEroarea ta ridicola este ca (incerci sa) pui semnul egal intre temperatura si viteza medie de agitatie termica

Nu este vorba de egalitatea valorica intre viteza de agitatie termica si temperatura masurata cu termometrul. Este vorba doar ca temperatura are dimensiunea fizica a vitezei. Si folosind aceasta semnificatie fizica a temperaturii se verifica fara incoerente ecuatiile energetice ale termodinamicii.

CitatSingur ai citat formulele oficiale in care se vede ca relatia dintre temperatura si viteza medie nici macar nu e liniara, d'apoi de egalitate.

Deci ai vazut ca in formulele stiintei oficiale se da semnificatia fizica de viteza pentru temperatura (T~vter). Astea nu sunt inventiile mele. Nu am eu atata pricepere sa inventez inventii.

CitatDa, am tendinta sa observ lucrurile evidente, mai ales in cazurile propagatorilor de pseudo-stiinta ca tine.

-Si eu am tendinta de a evidentia falsificarea cu buna(ne)stinta a pseudo stintificilor, care se dau aparatori ai stiinei oficiale.
-Iti ramane doar, sa ramai in continuare, cu aceeasi integritate intelectuala.