Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sarcina electrică – o altfel de abordare

Creat de Mavriche Adrian, August 03, 2019, 07:05:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


atanasu

#1
Dle Mavriche , nu am destule cunostinte active ca sa spun asa in acest moment si in acest domeniu dar personal ideile dumitale mi se par interesante mai ales utilizarea imaginii balonului care se umfla  vezi si legea Hubble pentru a simula respingerea si intradevar respingerea insemnand o forta atunci si galaxiile sunt supuse unei acceleratii de unde si cresterea vitezei cu distanta.  Vad ca il citezi pe dl Presura. El cunoaste aceste idei ale dtale ? Numai bine.

Mavriche Adrian

Citat din: atanasu din August 03, 2019, 07:17:44 PM
Dle Mavriche , nu am destule cunostinte active ca sa spun asa in acest moment si in acest domeniu dar personal ideile dumitale mi se par interesante mai ales utilizarea imaginii balonului care se umfla  vezi si legea Hubble pentru a simula respingerea si intradevar respingerea insemnand o forta atunci si galaxiile sunt supuse unei acceleratii de unde si cresterea vitezei cu distanta.  Vad ca il citezi pe dl Presura. El cunoaste aceste idei ale dtale ? Numai bine.

Salutare...Atanasu! Mulțumesc pentru mesaj!.....Da, domnul Presură a luat la cunoștiință o formă(mai de început) a acestui material. Numai bine!

calahan

Dl Marivache

Dumneata ai facut un eseu, in care incerci sa definesti sarcina electrica, ca si cea gravifica, ca si proprietati ale spatiu-timpului, nu ale substantei. Dupa cum spui dumneata substanta nu are nici-o proprietate. Dar dumneata nu ai venit cu nici-o argumentare matematica, cat se poate de elementara, din care sa rezulte valoarea determinata a sarciini electrice elementare. Fiindca spuneai undeva ca o sa arati de ce are acea valoare. Eu am vazut pe undeva niste formule, care sunt scrise in doar doua dimensiuni, adica apar ca relatii intre spatiu si timp (L,T), formule care imi par ca dau exact valoarea sarcinii electrice elementare. In alta parte este explicata structura dinamica a electronului ca si motoras electric rotativ bipolar, de foarte mare turatie, care prin rotatia sa genereaza in jur un camp electric pulsatoriu. Adica ar fi o structura fara de cuarci, dar care explica simplu conversia particulelor in radiatie si nasterea particulelor din radiatie. Si tot asa este argumentat cu relatii matematice simple. Ai cumva o argumentare matematica pentru afirmatiile din lucrare?.

Mavriche Adrian

Citat din: calahan din August 05, 2019, 02:29:04 PM
Dl Marivache

Dumneata ai facut un eseu, in care incerci sa definesti sarcina electrica, ca si cea gravifica, ca si proprietati ale spatiu-timpului, nu ale substantei. Dupa cum spui dumneata substanta nu are nici-o proprietate. Dar dumneata nu ai venit cu nici-o argumentare matematica, cat se poate de elementara, din care sa rezulte valoarea determinata a sarciini electrice elementare. Fiindca spuneai undeva ca o sa arati de ce are acea valoare. Eu am vazut pe undeva niste formule, care sunt scrise in doar doua dimensiuni, adica apar ca relatii intre spatiu si timp (L,T), formule care imi par ca dau exact valoarea sarcinii electrice elementare. In alta parte este explicata structura dinamica a electronului ca si motoras electric rotativ bipolar, de foarte mare turatie, care prin rotatia sa genereaza in jur un camp electric pulsatoriu. Adica ar fi o structura fara de cuarci, dar care explica simplu conversia particulelor in radiatie si nasterea particulelor din radiatie. Si tot asa este argumentat cu relatii matematice simple. Ai cumva o argumentare matematica pentru afirmatiile din lucrare?.

Domnule...Calahan, ma bucura ca v-ati facut timp sa cititi "eseul" meu. Cat despre observatii...daca a-ti fi fost atent, in capitolul VI, la punctul a, a-ti fi vazut ca am dat valoarea sarcinii electrice, fara a fi nevoie de formule matematice...Spuneti-mi despre ce formule in doua dimensiuni este vorba? Ce articol sau ce carte? La fel si despre"structura dinamica a electronului ca si motoras electric rotativ bipolar"...

calahan

#5
Dl Marivache

Formulele despre care am pomenit se gasesc intr-un fisier pdf postat la linkul de mai jos. Dar nu cred ca te lasa sa il vezi daca nu ai cont deschis pe -softpedia.

https://forum.softpedia.com/topic/1078916-masa-si-sarcina-electronului-in-sistemul-bidimensional-al-marimilor-fizice/

Mai jos este un link la un pdf postat pe -astronomy.ro-, care este accesibil.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=163135#163135

Dar imi pare ca acolo nu este data o legenda cu semnificatia termenilor din formule. Eu am inteles semnificatia termenilor din formule, fiindca am citit
toate articolele postate acolo. Articole care mi s-au parut foarte interesante.
Iar pentru modelul electronului este valabil desenul care se refera la structura dinamica a fotonului absorbit in atom.

https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5225.0.html

Era pe undeva un pdf cu principalii parametrii fizici ai electronului, modelat in sistemul bidimensional. Dar vad ca nu-l mai gasesc acum.

Mavriche Adrian

Citat din: calahan din August 07, 2019, 08:56:30 AM
Dl Marivache

Formulele despre care am pomenit se gasesc intr-un fisier pdf postat la linkul de mai jos. Dar nu cred ca te lasa sa il vezi daca nu ai cont deschis pe -softpedia.

https://forum.softpedia.com/topic/1078916-masa-si-sarcina-electronului-in-sistemul-bidimensional-al-marimilor-fizice/

Mai jos este un link la un pdf postat pe -astronomy.ro-, care este accesibil.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=163135#163135

Dar imi pare ca acolo nu este data o legenda cu semnificatia termenilor din formule. Eu am inteles semnificatia termenilor din formule, fiindca am citit
toate articolele postate acolo. Articole care mi s-au parut foarte interesante.
Iar pentru modelul electronului este valabil desenul care se refera la structura dinamica a fotonului absorbit in atom.

https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5225.0.html

Era pe undeva un pdf cu principalii parametrii fizici ai electronului, modelat in sistemul bidimensional. Dar vad ca nu-l mai gasesc acum.

Multumesc! O sa ma uit si am sa revin cu raspuns.



calahan

Atanasu

Linkurile postate de dumneata duc la niste articole cam savante, din care n-am inteles mai nimic. Oare astea ar fi recomandate in special d-lui Marivache? Si se refara mai mult la electron, adica la sarcina electrica elementara. Eu am retinut din niste fisiere, pe care mi se pare ca le-am postat si pe aici, ca electronul ar fi un soi de motoras electric rotativ bipolar cu turatie foarte mare, care prin rotatia lui foarte rapida ar genera in jur un camp electric pulsatoriu de foarte mare frecventa. Dumneata ce spui de acest model?. Ce ar fi aiurea aici?. Dar ma interesa si despre explicarea sarciinii electrice la nivel macroscopic. Pare ca dl Marivache incerca sa ne lamureasca viziunea dumnealui originala asupra sarcinii electrice. Vad ca nu a mai revenit cu lamuriri. O fi inca in vacanta.   

atanasu

Eu am vrut eventual sa-l ajut. Daca a  parasit firul este problema sa si eu nu ma pot implica.  :)