Diverse > Discuţii pe diverse teme

Fizica este ca matematica?

<< < (2/3) > >>

alex_11:

--- Citat din: Electron din Iulie 25, 2018, 10:45:43 a.m. ---
--- Citat din: alex_11 din Iulie 24, 2018, 07:33:39 p.m. ---Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
Pai profesorul de fizica,de ce intrebati?
De unde stiai tu acest lucru?
Pentru ca in viata de zi cu zi intalnim doar o forta si nu alte forte gen Fx,Fy sau altele.
Vad ca ai acces la internet. Daca nici profesorul nici manualul nu te-au lamurit, ai cautat aceste notiuni pe internet, sa vezi ce explicatii gasesti despre ele?
Am cautat pe internet dar unele notiuni sunt prea complicate.Scria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.Am inteles doar ca un atom are o masa si ca daca se imbina cu un alt atom rezulta o molecula.Nu stiu daca este 100% adevarat dar asta este tot ce am inteles eu.
--- Terminare citat ---

--- Terminare citat ---

Electron:

--- Citat din: alex_11 din Iulie 25, 2018, 09:13:19 p.m. ---Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
--- Terminare citat ---
Intreb pentru ca din cate stiu eu nu este adevarat. Poti sa-mi dai un exemplu de sursa in care "electronul trece de la negativ la pozitiv"?

--- Citat ---De unde stiai tu acest lucru?
Pentru ca in viata de zi cu zi intalnim doar o forta si nu alte forte gen Fx,Fy sau altele.
--- Terminare citat ---
Si care e acea "doar o forta"? Forta de greutate? Reactiunea normala? Forta de frecare? Forta elastica? Forta magnetica? Forta de presiune?

--- Citat ---Am cautat pe internet dar unele notiuni sunt prea complicate.
--- Terminare citat ---
Ok, daca gasesti pe internet explicatii prea complicate, vino cu referintele respective (si eventual cu citatele relevante) si poate se gaseste pe forum cineva care sa te lamureasca mai bine.

--- Citat ---Scria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.
--- Terminare citat ---
Si ce ai inteles tu din "atom+atom=molecula" ? Ce justificare simti tu ca e necesara in acest caz?

--- Citat ---Am inteles doar ca un atom are o masa si ca daca se imbina cu un alt atom rezulta o molecula.Nu stiu daca este 100% adevarat dar asta este tot ce am inteles eu.
--- Terminare citat ---
Pana nu stii ce inseamna notiunile de "atom" si "molecula" (si chiar "masa"), e imposibil sa intelegi cu adevarat daca sunt sau nu corecte aceste afirmatii. Adica, incearca sa incepi cu inceputul, adica cu notiunile de baza si cu definitia lor, si abea apoi are sens sa vorbesti de relatiile dintre notiuni.

e-

alex_11:

--- Citat din: Electron din Iulie 26, 2018, 09:25:07 a.m. ---
--- Citat din: alex_11 din Iulie 25, 2018, 09:13:19 p.m. ---Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
--- Terminare citat ---
Intreb pentru ca din cate stiu eu nu este adevarat. Poti sa-mi dai un exemplu de sursa in care "electronul trece de la negativ la pozitiv"?
Pai de exemplu la rezistor cu o sursa electronul nu trece de la borna negativa la cea pozitiva?

--- Citat ---De unde stiai tu acest lucru?
--- Terminare citat ---
Si care e acea "doar o forta"? Forta de greutate? Reactiunea normala? Forta de frecare? Forta elastica? Forta magnetica? Forta de presiune?
Forta de impingere.De exemplu cand impingi un dulap,forta ta are o masa si se deplaseaza cu o acceleratie.E bun exemplul?Asta inseamna F=ma?

--- Citat ---Scria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.
--- Terminare citat ---
Si ce ai inteles tu din "atom+atom=molecula" ? Ce justificare simti tu ca e necesara in acest caz?
Am inteles ca daca ai doi atomi de Hidrogen,Azot sau Sodiu rezulta o imbinare intre cei doi atomi.Adica atomi se atrag intre ei si apare aceasta legatura numita molecula.E bine?
--- Terminare citat ---

alex_11:
Am raspuns bine @Electron?

alex_11:
Alte exemple ar fi cel cu masina sau cu autocamionul cand ele parcurg cu masa lor o acceleratie.M-am gandit ca asa este cazul la formula F=ma.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă