Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Campul magnetic

Creat de baiatul122001, Mai 11, 2018, 03:54:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baiatul122001

De acord , problema nu zice concret numarul spirelor , numarul acestora difera in functie de raza inelului

Electron

Corect.

Cu aceste clarificari, poti sa rezolvi complet problema?


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Lungimea spirelor este l=10 m => numarul spirelor va fi N=l/2π*raza=10 /2π*raza
s=1 mm^2=10^(-6) m^2
R=ρ*l/S=1,7*10^(-8) Ωm*10 m/10^(-6) m^2=0,17 Ω
I=E/(r+R)=1 V/(0,23 Ω+0,17 Ω)=1 V/0,4 Ω=2,5 A
B=μo*N*I/2*raza<=>25*10^(-5) T*2*raza=4π*10^(-7) H/m*10 /2π*raza*2,5 A<=>5*10^(-4) T*raza=50 *10^(-7)H*A/m /raza<=>10^(-4) T*raza^2=10^(-6) H*A/m=>raza^2=10^(-2) m=>r=1/10=0,1 m=10 cm

Electron

Ok, daca nu mai ai alte intrebari la problema 1, te invit sa explici ce ai vrut sa reprezinti in desen pentru problema 2.


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

La figura pentru ex.2 , am incercat sa fac un ac magnetic care se afla sub unghiul ϴ fata de B,nu stiu ce e  meridianul magnetic.

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 11, 2018, 03:54:31 PM
2.Un ac magnetic are momentul magnetic m=20 Nm/T si este orientat sub un unghi θ=60 de grade fata de directia meridianului magnetic.Sa se determine momentul care se exercita asupra acului magnetic , componenta orizontala a campului magnetic terestru fiind Ho=16 A/m.
                            R:M=3,36*10^(-4) Nm

Citat din: baiatul122001 din Mai 24, 2018, 07:34:22 AM
La figura pentru ex.2 , am incercat sa fac un ac magnetic care se afla sub unghiul ϴ fata de B,
Din ce spune problema, nu apare niciun "B", deci nu inteleg fata de cine ai vrut sa desenezi unghiul theta. Observatie: decat sa faci un desen care nu are nicio legatura cu problema, mai bine pune intrebarile necesare ca sa te lamuresti despre ce e vorba, ca sa poti face apoi un desen relevant.

Citat din: baiatul122001 din Mai 24, 2018, 07:34:22 AM
nu stiu ce e  meridianul magnetic.
Meridianul magnetic este o notiune care se refera la orientarea liniilor campului magnetic terestru. Daca stii ce fel de camp magnetic are Pamantul, poti sa deduci orientarea "meridianelor magnetice" ale acestuia.  In experienta de zi cu zi se constata (folosind o busola) ca orientarea liniilor de camp pagnetic terestru este pe directia geografica S-N (adica pe directia meridianelor geografice, de unde si numele "meridian magnetic").

Acum, ideea acestei probleme este urmatoarea:
- Pamantul are un camp magnetic propriu (cu componenta Ho data in problema).
- Acul magnetic (cum e acul unei busole) are un moment magnetic (dat in problema). Acesta reprezinta o caracteristica a acului respectiv.

Actiunea campului magnetic al Pamantului asupra acului magnetic se manifesa printr-un moment de forta (care tinde sa roteasca acul magnetic, astfel incat sa-l alinieze cu directia campului magnetic terestru - care este si principiul de functionare al busolei).

Deci, daca acul magnetic ar fi deja aliniat cu campul magnetic terestru, moementul fortei care ar actiona asupra acului ar fi nul (el nu s-ar mai roti). Dar, deoarece acul este deviat cu unghiul theta (dat in problema) fata de directia campului magnetic terestru, asupra acului acctioneaza un moment al fortei, care este cerut de problema (si datorita caruia, daca acul este lasat liber in acea pozitie, se va roti pentru a se alinia cu campul magnetic terestru).

Daca intelegi pana aici situatia descrisa de problema, ceea ce trebuie sa faci este sa reiei cursul de fizica despre aceste notiuni (sau manualul, sau orice sursa s-a folosit pentru a ti se preda aceste lucruri) si sa indentifici formula sau formulele relevante pe care le poti folosi ca sa calculezi ceea ce ti se cere.

Iar daca mai ai alte intrebari, nu ezita sa le exprimi cat mai explicit, pentru ca cei de pe forum sa te poata ajuta cu sugestii si sa te conduca spre rezolvare.


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

tg θ=Bo/B
Bo=μo*Ho=4π*10^(-7) N/A^2*16 A/m=64π*10^(-7)   T
B=Bo/tg θ=64π*10^(-7) T/√3=116,2*10^(-7) T=1,162*10^(-5) T
M=m*B=20 N*m/T*1,162*10^(-5) T=2,324*10^(-4) N*m

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 25, 2018, 03:29:08 PM
tg θ=Bo/B
Bo=μo*Ho=4π*10^(-7) N/A^2*16 A/m=64π*10^(-7)   T
B=Bo/tg θ=64π*10^(-7) T/√3=116,2*10^(-7) T=1,162*10^(-5) T
Eu nu inteleg cine e "B" si cine e "Bo" in problema de fata si de ce exista relatia cu tg θ intre ele. Poti sa explicitezi?

CitatM=m*B=20 N*m/T*1,162*10^(-5) T=2,324*10^(-4) N*m
De unde ai luat aceasta formula?


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Acul magnetic este supus actiunii simultane a doua campuri magnetice:cel  generat in  acul magnetic B si cel terestru Bo.

tg θ=Bo/B am dedus-o din figura

baiatul122001



Deci, daca acul magnetic ar fi deja aliniat cu campul magnetic terestru, moementul fortei care ar actiona asupra acului ar fi nul (el nu s-ar mai roti). Dar, deoarece acul este deviat cu unghiul theta (dat in problema) fata de directia campului magnetic terestru, asupra acului acctioneaza un moment al fortei, care este cerut de problema (si datorita caruia, daca acul este lasat liber in acea pozitie, se va roti pentru a se alinia cu campul magnetic terestru).

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 25, 2018, 07:07:24 PM
Acul magnetic este supus actiunii simultane a doua campuri magnetice:cel  generat in  acul magnetic B si cel terestru Bo.
Cum actioneaza campul magnetic generat in acul magnetic B, asupra acului magnetic? Adica, daca doar aceasta influenta ar exista, ce ar face acul magnetic?

Citattg θ=Bo/B am dedus-o din figura
Ok, nu inteleg cum ai dedus aceasta relatie din figura postata. Poti sa-mi explici cum ai facut?

Legat de imaginea capturata de pe wikipedia, formula aceea are un semn "x" intre cei doi factori. Stii ce inseamna acel semn (ca operatie intre vectori) ?


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Daca doar B ar influenta acul magnetic , acul se va invarti haotic.
Acul magnetic se va orienta dupa rezultanta celor doi vectori de inductie B si Bo , facand unghiul θ cu planul meridianului .Iar din figura se vede ca tgθ=Bo/B.
Daca este vorba de produs vectorial , acel semn aduce dupa sine functia cos.

Electron

Citat din: baiatul122001 din Iunie 04, 2018, 03:43:47 PM
Daca doar B ar influenta acul magnetic , acul se va invarti haotic.
De ce? De unde ai tras aceasta concluzie? Vrei sa spui ca in spatiu cosmic, undeva unde influenta magnetica a altor corpuri ceresti e neglijabila, busola ar fi o sursa de miscare (haotica) perpetua?

CitatAcul magnetic se va orienta dupa rezultanta celor doi vectori de inductie B si Bo , facand unghiul θ cu planul meridianului .
Aici e vorba de o confuzie, cred eu. Campul magnetic al Pamantului (componenta Bo) afecteaza (actioneaza asupra) acului magnetic doar pentru ca acul magnetic are un camp propriu (pe care tu-l numetsi B). Daca am pune in busola in loc de acul magnetic o simpla scobitoare (un bat de lemn fara proprietati magnetice), acesta ar fi complet indiferent fata de campul magnetic al Pamantului si nu ne-ar ajuta deloc la orientarea geografica.

Campul propriu al acului magnetic ramane mereu coliniar cu acul. Campul magnetic al Pamantului, daca nu e aliniat acul cu meridianul magnetic, tinde sa invarta acul pentru a-l orienta pe directia S-N.

Intrebarea problemei este (dupa cum o inteleg eu) asta: care e momentul fortei care actinoneaza asupra acului magnetic (din cauza campului magnetic al Pamantului), cand acul e deviat cu unghiul theta fata de meridian?

Tu ce intelegi ca cere problema de fapt?

CitatIar din figura se vede ca tgθ=Bo/B.
Fara suparare, dar eu chiar nu vad asta in figura. Poti sa explicitezi cum vezi tu in figura relatia respectiva? Deseneaza eventual ceva mai mare triunghiurile folosite, noteaza punctele si segmentele cu ceva litere, ca sa poti explica ce anume folosesti din figura ca sa obtii acea relatie.

CitatDaca este vorba de produs vectorial , acel semn aduce dupa sine functia cos.
Gresit. De unde ai aceasta informatie?


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001



CitatIar din figura se vede ca tgθ=Bo/B.
Fara suparare, dar eu chiar nu vad asta in figura. Poti sa explicitezi cum vezi tu in figura relatia respectiva? Deseneaza eventual ceva mai mare triunghiurile folosite, noteaza punctele si segmentele cu ceva litere, ca sa poti explica ce anume folosesti din figura ca sa obtii acea relatie.


In ΔACO , m(<C)=90 gr=>tgO=AC/OC , iar O este unghiul θ , AC->Bo;OC->B



Daca doar B ar influenta acul magnetic , acul se va invarti haotic.[/quote]De ce? De unde ai tras aceasta concluzie? Vrei sa spui ca in spatiu cosmic, undeva unde influenta magnetica a altor corpuri ceresti e neglijabila, busola ar fi o sursa de miscare (haotica) perpetua?

Aici am gresit , acul unei busole este un magnetut micut , iar cand aceasta ajunge undeva in spatiu unde nu mai e in apropierea unui camp magnetic , acul va ramane in pozitia in care a fost atunci cand a parasit un campul magnetic .



CitatDaca este vorba de produs vectorial , acel semn aduce dupa sine functia cos.
Gresit. De unde ai aceasta informatie?


Asta asa ne-a zis profesorul , produsul scalar a doi vectori este egal cu produsul modulul celor doi vectori * cos a , unde a este unghiul dintre cei doi vectori.

Electron

Citat din: baiatul122001 din Iunie 04, 2018, 07:07:50 PM
In ΔACO , m(<C)=90 gr=>tgO=AC/OC , iar O este unghiul θ , AC->Bo;OC->B
Sunt doua probleme cu desenul tau:
1) Unghiul theta este intre orientarea acului si meridianul magnetic (adica intre segmentul OA si directia S-N), conform enuntului problemei.
2) Orientarea lui B (momentul magnetic al acului) este coliniara cu acul, adica trebuie sa fie pe directia OA

Citat
Citat
CitatDaca este vorba de produs vectorial , acel semn aduce dupa sine functia cos.
Gresit. De unde ai aceasta informatie?

Asta asa ne-a zis profesorul , produsul scalar a doi vectori este egal cu produsul modulul celor doi vectori * cos a , unde a este unghiul dintre cei doi vectori.
Ceea ce v-a spus profesorul e corect, pentru ca e vorba de produsul scalar. Pentru produsul vectorial regula este diferita.


e-
Don't believe everything you think.