Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Campul magnetic

Creat de baiatul122001, Mai 11, 2018, 03:54:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baiatul122001

1. Un conductor de cupru (ρ=1,7*10^(-8) Ωm) de lungime l=10 m si sectiune s=1 mm^2 se infasoara astfel incat sa formeze un cadru circular plat.Se conecteaza capetele infasurarii la o sursa de curent continuu cu t.e.m. E=1 V si rezistenta interioara r=0,23 Ω astfel incat in centrul inelului se obtine inductia magnetica B=25*10^(-5) T.Sa se determine raza medie a cadrului circular.Dispozitivul se afla in aer.
                         R:raza=10 cm

2.Un ac magnetic are momentul magnetic m=20 Nm/T si este orientat sub un unghi θ=60 de grade fata de directia meridianului magnetic.Sa se determine momentul care se exercita asupra acului magnetic , componenta orizontala a campului magnetic terestru fiind Ho=16 A/m.
                            R:M=3,36*10^(-4) Nm

1.s= 1mm^2=1*10^(-6) m^2
R=ρ*l/s=1,7*10^(-8)*10/10^(-6)=1,7*10^(-2)*10=0,17 Ω
I=E/(R+r)=1/(0,17+0,23)=1/0,4=2,5 A
B=μo*μ*I/2π*raza<=>25*10^(-5)=4π*10^(-7)*1*2,5/2π*raza=>raza=2*10^(-7)/10^(-4)=0,2 cm

La 1 ce am gresit , trebuia sa imi dea 10 cm.


   

Electron

Ai facut desenul pentru problemele astea?

e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

.

Electron

Pentru problema 1, desenul este incorect. Am ingrosat partile relevante din textul problemei dat de tine:

Citat din: baiatul122001 din Mai 11, 2018, 03:54:31 PM
1. Un conductor de cupru (ρ=1,7*10^(-8) Ωm) de lungime l=10 m si sectiune s=1 mm^2 se infasoara astfel incat sa formeze un cadru circular plat. Se conecteaza capetele infasurarii la o sursa de curent continuu cu t.e.m. E=1 V si rezistenta interioara r=0,23 Ω astfel incat in centrul inelului se obtine inductia magnetica B=25*10^(-5) T.Sa se determine raza medie a cadrului circular.Dispozitivul se afla in aer.
Tu in desen ai ceva care seamana cu un solenoid, cu o lungime cel putin comparabila cu raza sa.

Intelegi care e greseala din desen?


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

.

Electron

Daca vrei sa inteleaga ceilalti ce si cum gandesti, va trebui sa fii mai comunicativ. Degeaba pui desene fara sa explici ce vrei sa reprezinti, si mai ales de ce ai reprezentat asa ceea ce vrei sa reprezinti.

Eu personal nu inteleg ce legatura este intre ce te-am intrebat si desenul postat de tine. Daca nu vrei sa te explici, e alegerea ta, dar tine minte ca in cele mai multe cazuri trebuie sa ii ajuti pe ceilalti sa te poata ajuta.


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Dupa ce am mai citit cerinta , cred ca asa e

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 14, 2018, 07:13:01 PM
Dupa ce am mai citit cerinta , cred ca asa e
Citat din: imagineCum inelul este format din mai multe straturi de fir (spire), inductia magnetica va fi data de expresia: B = (miu0*I)/(2*r)
I - intensitatea curentului care strabate conductorul, r - raza inelului.
Poti sa explici ce reprezinta desenul postat (de ex eu nu inteleg ce reprezinta dreptungiul din desen)?
Apoi, de unde ai luat formula aceea pentru inductia magnetica (in special pentru ce situatie e data acea formula)?
In final, n-ar fi rau sa precizezi daca ai reusit sa rezolvi problema complet, sau sa indici care e varianta actuala de rezolvare si eventual unde te-ai blocat.

e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Prin dreptunghiul acela am vrut sa delimitez inelul de sursa de curent continuu.
Formula pe care am folosit-o e formula inductiei campului magnetic generat in centrul unei spire .
Asta e ce am incercat eu:
s= 1mm^2=1*10^(-6) m^2
R=ρ*l/s=1,7*10^(-8)*10/10^(-6)=1,7*10^(-2)*10=0,17 Ω
I=E/(R+r)=1/(0,17+0,23)=1/0,4=2,5 A
B=μo*I/2π*raza<=>25*10^(-5)=4π*10^(-7)*2,5/2π*raza=>raza=2*10^(-7)/10^(-4)=0,2 cm

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 15, 2018, 04:31:13 PM
Prin dreptunghiul acela am vrut sa delimitez inelul de sursa de curent continuu.
Ok, merci de clarificare.

CitatFormula pe care am folosit-o e formula inductiei campului magnetic generat in centrul unei spire .
Ok, esti sigur ca se aplica in cazul acestei probleme? (Apropo, daca te uiti atent la formula citata de tine in desenul din postarea dinainte, in formula nu apare constanta "π", ceea ce e corect, pentru ca acea formula a lui B este pentru valoarea inductiei magnetice in cazul particular al centrului unei spire circulare.)

Citat
Asta e ce am incercat eu:
s= 1mm^2=1*10^(-6) m^2
R=ρ*l/s=1,7*10^(-8)*10/10^(-6)=1,7*10^(-2)*10=0,17 Ω
I=E/(R+r)=1/(0,17+0,23)=1/0,4=2,5 A
De acord pana aici, cu observatia ca trebuie sa scrii unitatile de masura in toate etapele calculului, nu doar la valoarea din final, pentru ca altfel egalitatile acelea nu sunt corecte (nu sunt corecte dimensional).

CitatB=μo*I/2π*raza<=>[...]
Aici, pe langa ca folosesti o formula cu factorul "π" (probabil o eroare de copy/paste), necazul este ca nu ai justificat de ce ar fi aplicabila aceasta formula (pentru o spira circuara) in cazul acestei probleme. Poti sa argumentezi asta?


e-
Don't believe everything you think.

calahan

baiatul122001
Formula corecta pentru inductia magnetica din centrul spirei este  Bsp=B=(μo*Nsp*I)/(2*rsp). In aceasta relatie pui
μo=4π*10-7) (H/m), Nsp=(10 m)/(2*π*rsp) si I=(1 V)/(0,4 Ω) (A). Si pentru o inductie magnetica de 25*10-5T, se obtine raza spirei egala cu 10 cm. Asa cum este dat raspunsul la enuntul problemei.

baiatul122001

A formula continea si numarul de spire din care e facut inelul , dar profu inseamna ca a gresit-o , formula pentru inductia magnetica in centrul unei spire ne-a dat-o fara acel N.

Electron

Citat din: baiatul122001 din Mai 16, 2018, 08:03:25 AM
A formula continea si numarul de spire din care e facut inelul , dar profu inseamna ca a gresit-o , formula pentru inductia magnetica in centrul unei spire ne-a dat-o fara acel N.
Atentie, formula pentru inductia magnetica in centrul unei spire nu contine pe N. La aplicarea ei in probleme insa, trebuie sa ai grija sa verifici daca in problema ai doar o spira sau mai multe. Iar daca sunt mai multe, o aplici "de N ori", adica pentru fiecare spira.


e-
Don't believe everything you think.

baiatul122001

Dar in aceasta problema nu zice cate spire are inelul

Electron

De acord ca nu spune, dar spune asa:
CitatUn conductor de cupru (ρ=1,7*10^(-8) Ωm) de lungime l=10 m si sectiune s=1 mm^2 se infasoara astfel incat sa formeze un cadru circular plat.
In plus, daca ar fi doar o spira (circulara), s-ar calcula raza ei foarte simplu, pentru ca am avea direct circumferinta ei de la inceput si toata tarasenia cu inductia magnetica ar fi inutila (si incompatibila cu raza aceea). Cu alte cuvinte, din textul problemei, se deduce ca nu e vorba de doar o spira. Esti sau nu de acord?

Cum se obtine numarul de spire (sau cum se rezolva problema si daca nu stim concret numarul de spire) e o alta chestiune.

e-
Don't believe everything you think.