Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Postulatul sau Teorema lui Euclid?

Creat de atanasu, Aprilie 19, 2018, 07:13:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

#315
Te rog sa te exprimi inteligibil in 312 si 314. Intrebarile mele sunt inteligibile iar raspunsurile tale sunt la misto. Cred ca poti sa te exprimi si tu tot atat de inteligibil cat ma exprim  si eu adica macar explica ce deosebire faci la intre nord si sud la 314 si ce vrei sa spui cu aceasta deosebire, adica daca este o alta discutie incearca sa o faci ca sa te inteleg.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 07, 2018, 04:36:21 PM
Intrebarile mele sunt inteligibile iar raspunsurile tale sunt la misto.
Te asigur ca raspunsurile mele nu le dau la misto. Daca ai nevoie de clarificari nu ai decat sa intrebi.

Citat din: atanasu din Noiembrie 07, 2018, 04:36:21 PMmacar explica ce deosebire faci la intre nord si sud la 314 si ce vrei sa spui cu aceasta deosebire, adica daca este o alta discutie incearca sa o faci ca sa te inteleg.
Eu de la inceput (adica de dupa #255), vorbesc strict de existenta intersectiilor O' si O'' cu semidreapta [AO, nu de situarea lor fata de O ("la nord sau la sud"). Deci, repet: e trivial sa gasesti puncte pe d astfel incat sa ai acele intersectii la nord de A, adica sa existe intersectii cu semidreapta [AO. Inca nu ai confirmat daca esti de acord cu aceasta trivialitate, sau e nevoie de mai multe explicatii legat de asta.

In #314 precizez faptul ca stabilirea pozitiei intersectiilor respective fata de O e alta discutie (pe care tu nu ai abordat-o deloc pana acum) si despre asta nu am afirmat ca ar fi o trivialitate. Am precizat asta pentru ca ai adaugat in #213 partea subliniata cu rosu:
Citat din: atanasu din Octombrie 31, 2018, 06:57:26 PM
Asadar: Este trivial  sa gasesc punctele Ai+1`si Ai+1`` si sa duc daca doresc  dreptele   Ai+1`QO` si Ai+1``QO``, punctele O` s O`` fiind pe dreapta AO la nord sau la sud de O?

Daca mai sunt neclaritati, te invit sa imi spui si voi incerca sa fiu mai explicit.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Parca parca incep sa te inteleg .
1) Asadar scrii :
"e trivial sa gasesti puncte pe d astfel incat sa ai acele intersectii la nord de A, adica sa existe intersectii cu semidreapta [AO. Inca nu ai confirmat daca esti de acord cu aceasta trivialitate.

Sa traduc cat mai exact ce inteleg eu: Este trivial(banal, simplu evident, fara probleme)  sa gasesc pe dreapta d la est de A, puncte carora eu le-am spus Ai , Ai+1, Ai+1`, Ai+1`` din care sa  duc drepte care fie sa treaca prin O si deci sa intersecteze in puncte de tip F(Fi etc) sfertul de circumferinta intre A si B, fie sa treaca prin puncte Q de pe circumferinta si sa intersecteze dreapta AO in puncte de pe aceasta aflate  la nord  de A .

2) Daca este trivial ce scriu la 1)  de ce nu ar fi trivial si ca aceste puncte la nord de A pe dreapta AO sa fie unele la nord fata de O si altele la sud fata de O?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 07, 2018, 06:10:01 PM
1) Asadar scrii :
"e trivial sa gasesti puncte pe d astfel incat sa ai acele intersectii la nord de A, adica sa existe intersectii cu semidreapta [AO. Inca nu ai confirmat daca esti de acord cu aceasta trivialitate.

Sa traduc cat mai exact ce inteleg eu: Este trivial(banal, simplu evident, fara probleme)  sa gasesc pe dreapta d la est de A, puncte carora eu le-am spus Ai , Ai+1, Ai+1`, Ai+1`` din care sa  duc drepte care fie sa treaca prin O si deci sa intersecteze in puncte de tip F(Fi etc) sfertul de circumferinta intre A si B, fie sa treaca prin puncte Q de pe circumferinta si sa intersecteze dreapta AO in puncte de pe aceasta aflate  la nord  de A .
Da, acum ai inteles ce am spus eu ca e trivial legat de intersectiile cu semidreapta [AO.

Citat din: atanasu din Noiembrie 07, 2018, 06:10:01 PM
2) Daca este trivial ce scriu la 1)  de ce nu ar fi trivial si ca aceste puncte la nord de A pe dreapta AO sa fie unele la nord fata de O si altele la sud fata de O?
E de-a dreptul evident (inconturnabil logic) faptul ca, daca intersectiile O' si O'' exista, sunt diferite de O si sunt la nord de A, fiecare dintre ele vor fi ori la sud ori la nord de O.

Unde se afla concret fiecare insa, fata de O (pentru orice Q pe sfertul de cerc), nu e asa de trivial de aratat. Daca si cu asta esti de acord, putem trece mai departe (in caz ca mai ai vreo demonstratie din cele cu care te tot lauzi pe care vrei sa o prezinti aici).


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Deci spui ca existenta la nord a unei intersectii ale unei drepte duse dintr-un punct Ai  la est de A pe d cu dreapta AO la nord de A este o evidenta dar nu si punctul in care intersecteaza dreapta AO la nord sau la sud de O?
Dar se pare ca o existenta (...daca exista..) nu e o trivialitate asa ca te rog sa formulezi cat mai clar ca sa nu trebuiasca sa mai fac eu mereu presupuneri infirmate sau confirmate de tine.

Asadar: exista puncte de tip O` sau O``?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 10:55:23 AM
Deci spui ca existenta la nord a unei intersectii ale unei drepte duse dintr-un punct Ai  la est de A pe d cu dreapta AO la nord de A este o evidenta dar nu si punctul in care intersecteaza dreapta AO la nord sau la sud de O?
Da, adica nu e triviala determinarea pozitiei acelor intersectii fata de O.

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 10:55:23 AM
Dar se pare ca o existenta (...daca exista..) nu e o trivialitate asa ca te rog sa formulezi cat mai clar ca sa nu trebuiasca sa mai fac eu mereu presupuneri infirmate sau confirmate de tine.

Asadar: exista puncte de tip O` sau O``?
Da, eu consider ca asigurarea existentei punctelor O' si O'' la nord de A este o trivialitate.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Deci existenta nu este triviala ci doar o anume pozitionare?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 12:34:43 PM
Deci existenta nu este triviala ci doar o anume pozitionare?
Ai inteles exact pe dos. E triviala asigurarea existentei intersectiilor, dar nu si asigurarea pozitiei lor fata de O.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#323
De inteles intelesesem bine dar exprimarea a fost pe dos.
Asadar atunci intreb :
1) Daca inca postulatul nu a devenit teorema cum pot sa consider ca intersectia  unei drepte(AO)  cu o alta dusa printr-un punct Ai de pe o alta dreapta(d)  perpendiculara la prima este ceva trivial cand nimic nu-mi restrange numarul paralelelor ce le pot duce dintr-un punct la o dreapta?
2) De ce pozitia intersectiei a carei existenta ar fi dupa tine triviala nu mai este triviala?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 02:16:57 PM
1) Daca inca postulatul nu a devenit teorema cum pot sa consider ca intersectia  unei drepte(AO)  cu o alta dusa printr-un punct Ai de pe o alta dreapta(d)  perpendiculara la prima este ceva trivial cand nimic nu-mi restrange numarul paralelelor ce le pot duce dintr-un punct la o dreapta?
Faptul ca pot sa existe o infinitate de paralele printr-un punct exterior (Ai aici) la o dreapta (AO aici) nu inseamna ca nu e trivial sa gasesti drepte care trec prin Ai si sunt concurente cu AO (excluzand desigur perpendiculara din punct pe dreapta). Nu e ca si cum acele potentiale paralele prin Ai ar ocupa tot planul, ca sa nu mai ai loc de secante cu AO care trec prin acel punct.

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 02:16:57 PM
2) De ce pozitia intersectiei a carei existenta ar fi dupa tine triviala nu mai este triviala?
Asta e parerea mea. S-ar putea sa ma insel. Totusi, pana nu vii cu demonstratii in acest sens, afirmatiile tale gratuite ca cele din #255 (punctul 2) sunt invalide si deci inutile (nule).


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

1) Ma bucur pentru ce spui.Dar am consumat prea mult timp pana sa ajungem aici...
2) Spui :  "Asta e parerea mea. S-ar putea sa ma insel"
Pai aceasta parere  a ta poate ca este utila discutiei noastre, poate ca celor ce le sustin eu sau tu? De ce sa eviti sa o comunici? E vorba de vre-o prioritate? Daca aveai "parerea" ca ai fi demonstrat ce incerc eu sa demonstrez in toata aceasta lunga discutie  tot asa ai fi facut adica o tineai la secret? Asadar deduc ca eu gresesc expunandu-ma astfel cu sinceritate la tot felul de lucruri.  :)

Dar sper sa ma ajute Dumnezeu in care eu incerc si ma silesc sa cred, daca dau de la mine spre ceilalti bune sau poate mai putin bune, dar cu buna credinta si fara rautate propagate.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
1) Ma bucur pentru ce spui.Dar am consumat prea mult timp pana sa ajungem aici...
Ce anume te bucura din ceea ce spun la 1) ? Poti sa fii mai explicit? Sau ce rost are o astfel de remarca, fara sa precizezi ce anume consideri tu ca e semnificativ din ce am spus? Mie mi se pare ca am scris doar banalitati acolo.

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
2) Spui :  "Asta e parerea mea. S-ar putea sa ma insel"
Pai aceasta parere  a ta poate ca este utila discutiei noastre, poate ca celor ce le sustin eu sau tu? De ce sa eviti sa o comunici?
Cum adica evit sa o comunic? Din start mi-am exprimat cat am putut de clar parerea despre trivialitatea asigurarii existentei acelor intersectii. Sau te referi la altceva?

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
E vorba de vre-o prioritate?
Nu inteleg la ce te referi. Ce sa fie o "prioritate"?

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PMDaca aveai "parerea" ca ai fi demonstrat ce incerc eu sa demonstrez in toata aceasta lunga discutie tot asa ai fi facut adica o tineai la secret?
Spre deosebire de tine, eu nu as fi venit in public sa ma laud ca am facut ceva ce doar am "o parere" ca am facut, mai ales pe un subiect atat de dezbatut (la nivelul istoriei). Si sa nu uitam ca nu discutam filozofie sau spiritualitate aici, ci geometrie, o ramura a matematicii care beneficiaza din plin de aportul logicii. Adica nu as fi venit sa ma laud inainte sa ma asigur ca am eliminat toate erorile de rationament sau argumentare din "demonstratii". A te lauda nejustificat in felul in care o faci tu, mi se pare complet dizgratios, daca vrei sa stii parerea mea.

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
Asadar deduc ca eu gresesc expunandu-ma astfel cu sinceritate la tot felul de lucruri.
Ceea ce consider eu ca gresesti la nivel de abordare e laudarosenia (care e si nejustificata si inutila) si apelul constant la reactii de copil de gradinita. Daca stii ca esti neatent si gresesti la tot pasul, de ce te superi cand ti se indica erorile pe care le faci? Nu are de castigat toata lumea, tu inclusiv, daca te corectezi? Cum vrei sa inteleaga lumea exact ce vrei sa spui daca nu iti corectezi erorile de exprimare? Cate persoane care pot citi gandurile altora (in speta pe ale tale) cunosti?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#327
No comment.
De fapt no coment la restul mesajului dar nu si la faptul ca nu cred ca ai inteles la ce ma refeream la 2 unde ai spus:

" Asta e parerea mea. S-ar putea sa ma insel" la intrebarea mea: "De ce pozitia intersectiei a carei existenta ar fi dupa tine triviala nu mai este triviala?"

Intreb din nou: Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?

PS. De fapt mai comentez ceva recitind mesajul tau si avand timp sa mai meditez la el tu nemai fiind pe aici zilele astea ( azi fiind Sabatul si maine Ziua Domnului (nu stiu ce faci de Ramadam) ca ateu cum te  banuiesc a fi incerci sarbatorindu-le pe toate sa impaci intr-un ecumenism fericit toate "caprele si verzele" religiilor care sute de ani au insangerat planeta cu razboaiele lor atat sinistre cat si imbecile) am observat propozitia : "... mai ales pe un subiect atat de dezbatut (la nivelul istoriei)... ",care mi-a placut. :)

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 06:45:03 PM
Intreb din nou: Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?
Am mai raspuns deja la asta o data. De ce simti nevoia sa repeti intrebari la care ti s-a raspuns deja?

Si asta, in timp ce tu eviti sa raspunzi la intrebarile adresate tie. Asa ca ma repet, ca sa nu zici ca nu ai vazut intrebarile:

Citat din: Electron din Noiembrie 08, 2018, 06:03:36 PM
Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
1) Ma bucur pentru ce spui.Dar am consumat prea mult timp pana sa ajungem aici...
Ce anume te bucura din ceea ce spun la 1) ? Poti sa fii mai explicit? Sau ce rost are o astfel de remarca, fara sa precizezi ce anume consideri tu ca e semnificativ din ce am spus? Mie mi se pare ca am scris doar banalitati acolo.

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
2) Spui :  "Asta e parerea mea. S-ar putea sa ma insel"
Pai aceasta parere  a ta poate ca este utila discutiei noastre, poate ca celor ce le sustin eu sau tu? De ce sa eviti sa o comunici?
Cum adica evit sa o comunic? Din start mi-am exprimat cat am putut de clar parerea despre trivialitatea asigurarii existentei acelor intersectii. Sau te referi la altceva?

Citat din: atanasu din Noiembrie 08, 2018, 04:46:21 PM
E vorba de vre-o prioritate?
Nu inteleg la ce te referi. Ce sa fie o "prioritate"?


PS: Desigur, ca satanist "cum te banuiesc a fi", nu esti obligat sa raspunzi daca nu poti.

PPS: As aprecia daca ai renunta la tangentele inutile in aceasta discutie. Orientarea spirituala a participantilor la discutie e complet irelevanta si daca vei mai face astfel de remarci voi apela la admini/moderatori sa ia masurile de rigoare.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

 "Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?"

Am reformulat intrebarea pentru ca nu am inteles raspunsul si poate ca raspunzi in forma pusa de mine acum si data trecuta  ca sa inteleg si eu.