Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxul informaţional al mişcării rectilinii

Creat de Abel Cavaşi, Februarie 15, 2016, 08:32:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Te-am intrebat ceva dle Cavasi? Ma refeream la sectiunea transversala.

Abel Cavaşi

Citat din: atanasu din Februarie 17, 2016, 02:06:12 PM
Te-am intrebat ceva dle Cavasi? Ma refeream la sectiunea transversala.
Da, m-ai întrebat. Iar eu ți-am răspuns. Și eu mă refeream la secțiunea transversală.

atanasu

Ok. Atunci ce sectiune transversala are o linie dreapte sau de orice forma ar fi ea?

Abel Cavaşi


atanasu

Dle Cavasi,
a) Nu stiu daca intelesesi sensul intrebari mele asa ca adaug ca daca ai sectiune nula asa cum are in geometrie linia dar nu si in rezistenta materialelor nu exista torsiune. Adica spun ca daca inia poate avea fie rectitudine(curbura nula) fie nonrectitudine (orice curbura) ea nu poate avea torsiune adica este lipsit de sens sa invoci torsiunea la nivelul liniei.
b) Electron ti-a pus o intrebare-observatie  foarte importanta in finalul discutiei la care nu raspunzi asa ca daca tot am intervenit o repet caci si pe mine ma intereseaza raspunsyul dtale:
"Postulatul inventat aici interzice explicit atat miscarea rectilinie cat si repausul, pentru ca acestora le corespund traiectorii care NU AU curbura SI torsiunea bine definite, cu atat mai putin "constante"
Este de natura logica dar vad ca te-a blocat ...?