Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

calahan: fotonul in vid

Creat de calahan, Februarie 12, 2018, 09:26:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

CitatDe acum inainte orice postare care nu este strict la subiect va fi eliminata integral. Lasati cearta si respectati tema topicului.
Dl. Pozitron.
Parca stiu ca am deschis anul trecut un topic cu structura fotonului in vid. Si acum nu-l mai vad in lista topicelor. L-ai sters dumneata cumva sau l-ai mutat in alta parte? Fiindca nu ar avea nici-un rost sa apara doar -fotonul in atom-. Normal era sa apara intai -fotonul in vid- si apoi -fotonul in atom-. Fiindca asa se leaga logic intre ele.

Pozitron

Eu nu am sters nici un mesaj de-al tau.

In istoricul postarilor tale de pe forum nu gasesc nici un mesaj care sa corespunda descrierii tale. Poate a fost sters de altcineva.

Daca doresti sa apara pe forum, ai putea sa-l mai postezi o data aici.

<Pozitron>

calahan

Pozitron.
Multumesc pentru raspuns. Am sa-l caut si am sa-l postez dinou. Sa vad ce se intampla. Poate deranjeaza pe cineva. Este posibil ca din neatentie, sa-l fi pus pe pe alt forum si sa confund situatiile. Dar tot am avut impresia ca l-am vazut in lista topicelor. Te salut si numai bine.

calahan

In acest fisier se da o lista cu parametri fizici ai fotonului aflat in translatie (propagare) prin vid, vazut (modelat) ca si un motor electric liniar. Asta este de fapt o alta teorie a luminii, care se bazeaza pe una doua relatii din mecanica, pe una doua relatii din cuantica si in colo numai relatii din electromagnetism, scrise foarte simplificat. Si deduce vre-o cinci zeci de parametri fizici ai structurii dinamice a fotonului in vid.

calahan

Am revazut acest topic si am vazut ca fisierul cu parametri fizici ai fotonului in vid nu a fost postat. A disparut cumva s-a sters si s-a pierdut.  A ramas doar poza cu desenul modelului de foton, imaginat ca motor electric liniar.  Postez acum dinou in atasament fisierul cu lista parametrilor fizici ai fotonului in vid.

calahan





Am revazut acest topic si am vazut ca fisierul cu parametri fizici ai fotonului in vid nu a fost postat. Din neatentie am confundat fisierele care aveau aceeasi denumire.  A ramas doar poza cu desenul modelului de foton, imaginat ca motor electric liniar.  Postez acum dinou in atasament fisierul cu lista parametrilor fizici ai fotonului in vid.