Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema chimie organica: alchilarea benzenului cu o alchena

Creat de dragos4u, Ianuarie 18, 2011, 06:50:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dragos4u

Salut la toti!
Doresc si eu sa ma ajutati sa rezolv o problema,deorece nu prea ma pricep.
La alchinarea benzenului cu o alchena rezulta un compus cu formula bruta C3H4.

Eu M-am uitat pe lectiile de chimie organica si mia iesit asa:
Alchena este propena;
Cum arata desfasurata C3H4?
Eu am desfasurat asa HC=C-CH3
Este bine?
Si care este faza cu dubla legatura si H de pe langa ea?

Adi

Am promovat problema ta pe paginile de facebook a doi olimpici la chimie care intra din cand in cand pe acest forum. Poate vor veni aici sa raspunda, dar nu pot promite. Eu tot ce am putut face am facut: sa cresc numarul de oameni care iti vad intrebarea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

produsul tau de reactie are formula bruta C3H4. Ca sa afli formula reala a compusului trebuie sa inmultesti formula bruta cu un nr intreg... in asa fel incat sa aiba nr de atomi de carbon al unui benzen alchilat, deci mai mare ca 6.
apoi, din nr de carboni al produsului de reactie scazi nr de tomi de carbon ai benzenului si determini cati atomi de C are alchena, apoi e simplu... scrii formula alchenei.

Bafta!

BeeBee

Buna!

Citat din: dragos4u din Ianuarie 18, 2011, 06:50:07 PM
La alchinarea benzenului cu o alchena rezulta un compus cu formula bruta C3H4.

Aminteste-ti : ce ai invatat la inceputul clasei a 10a despre formula bruta? Ea nu ofera informatii decat despre raportul in care se gasesc elementele in compusul tau organic. C3H4 nu inseamna ca substanta rezultata in urma alchilarii (nu alchinarii) are 3 atomi de carbon si 4 de hidrogen, ci un multiplu al acestei formule brute. Dupa cum stii, benzenul are din start 6 atomi de carbon, la care dupa alchilare se mai adauga cativa atomi de carbon, in functie de ce alchena ai. In concluzie, cea mai mica valoare a n-ului din (C3H4)n este 3. Pentru n=3, care este totodata si valoarea buna cautata de tine in problema, rezulta formula moleculara C9H12, care arata numarul real de atomi de carbon si hidrogen din substanta ta organica.

Citat din: dragos4u din Ianuarie 18, 2011, 06:50:07 PM
Eu M-am uitat pe lectiile de chimie organica si mia iesit asa:
Alchena este propena;
Cum arata desfasurata C3H4?
Eu am desfasurat asa HC=C-CH3
Este bine?
Si care este faza cu dubla legatura si H de pe langa ea?

Intr-adevar, alchena ta este propena. Insa cum ai dedus tu aceasta informatie? Te las pe tine sa spui in continuare ce produs rezulta la alchilarea benzenului cu propena. Stii deja formula moleculara - C9H12
Structura ta pentru C3H4 nu este buna. In compusii organici, fiecare atom de carbon trebuie sa faca 4 legaturi. Pentru a pastra catena propusa de tine intacta, ar trebui suplimentat cu 2 atomi de hidrogen, formula devenind H2C=CH-CH3 Pentru C3H4, o structura este cea a propinei, unde exista o legatura tripla intre doi atomi de carbon.

Astept raspunsul tau!

--
Bianca

Adi

Bianca, Silvi, mersi de raspunsuri. Voi anunta pe elev ca ati raspuns.

Bianca, mersi de corectura in "alchilare", voi modifica numele titlurilor posturilor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro