Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Fizica clasică, fizica materialelor şi mecanica cuantică

The Emergent Structure of Consciousness - articol propriu

(1/12) > >>

Cosmin_Visan:
Va prezint cel mai recent articol al meu despre constiinta, aparut in Journal of Consciousness Exploration & Research, volume 8, issue 8, august 2017.

Articolul se numeste "The Emergent Structure of Consciousness" si este structurat in 2 parti.

In prima parte este prezentata o analiza fenomenologica a constiintei prin care se arata cum aceasta este structurata intr-o ierarhie emergenta de nivele.
In a doua parte, tinand cont de fenomenologia emergenta a constiintei, fizica actuala (mecanica cuantica si teoria relativitatii) este aratata cum este defapt parte din structura emergenta a constiintei.

Astfel, tot ceea ce exista este constiinta, fizica actuala fiind doar moduri in care constiinta functioneaza.

Semnat,
http://alicematters.web.cern.ch/?q=CosminVisan

Electron:
Salut Cosmine, bine ai venit pe forum.

Am citit articolul postat aici si as avea niste intrebari legate de el. Daca mai treci pe aici si esti dispus la un dialog, iata prima intrebare:

1) Cat de importanta conisderi a fi integrarea Teoriei Relativitatii in modelul tau ontologic? Adica, ar putea fi ontologia propusa de tine compatibila cu legi ale fizicii care sa fie obiective ?

e-

Cosmin_Visan:
Nu cred ca pot exista legi ale fizicii obiective, decat cel mult moduri prin care sa intelegem in viitor cum sa ne cream qualii si domenii qualice noi in propria constiinta. In rest, cred ca starea curenta a "universului" este doar o stare evolutiva contingenta in functie de cum au emers nivelele emergente in constiintele care alcatuiesc lumea la momentul curent. Dar intr-un viitor in care constiintele vor evolua, si "legile fizicii" se vor schimba si ele.

Modul in care am propus integrarea Teoriei Relativitatii in constiinta (o constiinta care prin intentia de a misca corpul isi modifica in ea insasi structura emergenta, schimbare in structura care este simtita in alta constiinta prin modificarea nivelului trecerii timpului din ea) este doar unul din modurile prin care constiintele se pot influenta una pe alta prin arborele emergentei. Dar pot fi o infinitate de alte moduri, unul dintre cele mai cunoscute la momentul actual fiind de exemplu telepatia. In functie de cat de mult vor evolua constiintele si cat de constiente vor deveni de ele insele, modurile de interactiune intre ele se vor diversifica si ele, asa incat nu vei mai avea un univers asa de simplu si uniform cum ne apare azi astfel incat sa il poti descrie cu "legi ale fizicii" universale.

atanasu:
Ce sunt qualii si domeniile qualice in plus de c e pot gasi pe wiki?
Adica citind acestea recunosc ca nu prea pricep cine stie ce si vad ca este la tine un cuvant cheie. Recunosc ca spre deosebire de Electron nu am citit opusul dumitale, dar pur si simplu incerc sa inteleg un dialog si vad ca raman pe afara :)

Cosmin_Visan:
Qualiile sunt orice stari de constiinta: culori, sunete, sentimente, ganduri, etc.
Domeniile qualice sunt cand grupezi anumite qualii dupa anumite criterii definite mai mult sau mai putin arbitrar. De exemplu: rosul, verdele, galbenul fac parte din domeniul vizual; fericirea, tristetea, dorinta, speranta fac parte din domeniul emotiilor.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă