Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

miscare absoluta vs relativa

Creat de calahan, Ianuarie 11, 2018, 05:46:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: calahan din Februarie 28, 2019, 03:23:13 PM
[3] Vitezele relative de translatie au magnitudinea (valoarea in modul) in intervalul inchis [0, c], unde c este valoarea vitezei luminii in vid si sunt vitezele pe care le intalnim si le putem determina (masura) in realitate. Adica, nici vitezele relative nu pot depasi magnitudinea c.
[...]
[P6] VR(AB) este in intervalul (0, c) si VR(BC) este in intervalul (0, c).
Din [P6], pe baza regulilor intervalelor, conform carora suma a doua elemente din doua intervale date, este in intervalul care are limite suma limitelor intervalelor respective, rezulta ca:
[P7] VR(AB) + VR(BC) este in intervalul (0+0, c+c) = (0, 2*c).


Bun, deci de fapt te refereai la propozitia [P7]. Acum te invit sa spui care e problema pe care o vezi aici si care ar trebui sa fie, dupa tine, regula care se folosete pentru a margini valorile sumei respective.

--Eu am vazut ca ce srie la [P7]  contrazice ce scrie la [3] si am tras concluzia ca umblii cu falsificuri.
Care e contradictia pe care o vezi tu intre propozitia [P7] si premisa [3], prea-credinciosule?


e-
Don't believe everything you think.

calahan

#241
Electron (alias don Pasquale)

Eu m-am gandit ca miscarile corpurilor ceresti si a luminii sunt translatii absolute prin vidul cosmic si deci toate translatiile absolute se raporteza doar la vidul cosmic, vid care dupa mine ar fi umplut cu fluidul eteric perfect, nestructurat dinamic ca substanta si de aceea insesizabil. Si atunci viteza translatiilor nu va depasi nici-o data c-ul. Am repetat de mai multe ori ca fluidul eteric isi dovedeste existenta in cazul inertiei si al energiei cinetice. Dar dumneata nu admiti presiunea dinamica a spatiului asupra substantei, presiune care apare la interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic materializat de oceanul eteric. Dumneata vii cu pretentia absurda ca fluidul perfect dar nestructurat dinamic ca si substanta, sa aibe densitatea lui proprie, ca sa poata genera presiunea dinamica. Asa ceva nu se poate, fiindca nefiind structurat ca substanta nu poate sa aiba proprietatile substantei. Si nu poate sa aiba densitate masica ro.  Am mai repetat de cateva ori ca la interfata dintre structurile dinamice ale substantei cu spatiul fizic, adica la suprafata care limiteaza particulele in spatiu, densitatea substantei apartine in aceeasi masura si spatiului din imediata vecinatate a substantei. Dar o data vii si spui ca un fluid cu densitate nula nu poate sa produca presiune dinamica. Iar alta data, dupa ce ai admis presiunea dinamica a substantei, spui ca presiunea care striveste corpurile la impact, este a corpului care este in repaus. Si asta numai si numai ca sa pervertesti judecatile. Fiindca pentru corpul care este in repaus  patratul vitezei este nul. Si deci nu exista presiunea dinamica.

Electron

Se pare ca trebuie sa ma repet:

Citat din: calahan din Februarie 28, 2019, 03:23:13 PM
[3] Vitezele relative de translatie au magnitudinea (valoarea in modul) in intervalul inchis [0, c], unde c este valoarea vitezei luminii in vid si sunt vitezele pe care le intalnim si le putem determina (masura) in realitate. Adica, nici vitezele relative nu pot depasi magnitudinea c.
[...]
[P6] VR(AB) este in intervalul (0, c) si VR(BC) este in intervalul (0, c).
Din [P6], pe baza regulilor intervalelor, conform carora suma a doua elemente din doua intervale date, este in intervalul care are limite suma limitelor intervalelor respective, rezulta ca:
[P7] VR(AB) + VR(BC) este in intervalul (0+0, c+c) = (0, 2*c).


Bun, deci de fapt te refereai la propozitia [P7]. Acum te invit sa spui care e problema pe care o vezi aici si care ar trebui sa fie, dupa tine, regula care se folosete pentru a margini valorile sumei respective.

--Eu am vazut ca ce srie la [P7]  contrazice ce scrie la [3] si am tras concluzia ca umblii cu falsificuri.
Care e contradictia pe care o vezi tu intre propozitia [P7] si premisa [3], prea-credinciosule?


e-
Don't believe everything you think.