Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica este ca matematica?

Creat de alex_11, Iulie 24, 2018, 02:53:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alex_11

Am inteles ca inveti anumite formule in fizica dar ele se memoreaza sau nu?Pe asta se bazeaza fizica?Pe memorare?Intreb pentru ca nu am inteles anumite fenomene din fizica si am incercat sa le inteleg prin memorare.Nu am avut laborator de fizica in liceu foarte bun si nu am avut idee cu ce se ocupa aceasta materie.Voi ce credeti?

alex_11

Poate imi raspunde Domnul Electron.Observ ca el este expert in acest domeniu din ce am citit din raspunsurile sale pe alte topicuri.

Electron

Citat din: alex_11 din Iulie 24, 2018, 02:53:10 PM
Am inteles ca inveti anumite formule in fizica dar ele se memoreaza sau nu?
Daca intelegi legile care sunt descrise de acele formule, poti sa regasesti formulele (sa le deduci) fara sa le memorezi.

CitatPe asta se bazeaza fizica?Pe memorare?
Nu, se bazeaza pe intelegerea fenomenelor fizice. Evident ca fara pic de memorie, orice inveti (orice lege) sau orice afli despre un anumit fenomen, vei uita imediat si asta nu iti va folosi la nimic. Deci e nevoie si de memorie, dar in mod cert e nevoie de mult mai putin efort de memorie decat la istorie, sau geografie.

CitatIntreb pentru ca nu am inteles anumite fenomene din fizica si am incercat sa le inteleg prin memorare.
Cum sa intelegi ceva prin memorare? A fi capabil sa repeti la perfectie ca un papagal enuntul anumitor legi, sau anumite formule din fizica, fara sa le intelegi, e inutil.

CitatNu am avut laborator de fizica in liceu foarte bun si nu am avut idee cu ce se ocupa aceasta materie.
Dar manual de fizica ai avut? Nici in manual nu scrie nimic despre domeniul cu care "se ocupa aceasta materie" ?

CitatVoi ce credeti?
Eu cred ca e foarte trist ca nu ai inteles cu ce se ocupa aceasta materie, daca ai trecut deja prin anii de gimnaziu.

Citat din: alex_11 din Iulie 24, 2018, 02:58:27 PM
Poate imi raspunde Domnul Electron.Observ ca el este expert in acest domeniu din ce am citit din raspunsurile sale pe alte topicuri.
Daca singur recunosti ca nu ai inteles cu ce se ocupa fizica, e cam hazardat sa "observi" ca unul sau altul este "expert in acest domeniu". De unde stii cat de competent e cineva care vorbeste ceva ce nu intelegi? Poate ca acel cineva spune lucruri pe care nu doar ca nu le intelegi, dar sunt si complet eronate, fara ca tu sa-ti poti da seama. Recomandarea mea este sa te abtii de la a judeca lucruri pe care nu le intelegi suficient.

Eu te asigur ca nu sunt expert in domeniu, sunt doar un pasionat de fizica. Sper sa ajungi cat de curand suficient de cunoscator in aceasta materie, incat sa ma poti corecta la nevoie inclusiv pe mine in ceea ce afirm pe aici.

Iar daca sunt fenomene fizice pe care nu le-ai inteles si ai vrea sa incepi sa le intelegi, poti deschide topice dedicate cate unui fenomen si ceilalti de pe forum vor putea dialoga cu tine, in masura in care fiecare e interesat.


e-
Don't believe everything you think.

alex_11

Imi pare rau domnule Electron dar eu am memorat anumite formule din electricitate si mecanica si am inteles cateva notiuni dar nu sunt in stare sa le judec si sa le explic intelesul.De exemplu in electricitate nu am inteles de ce electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa si neavand notiuni de chimie am crezut ca asa este legea.In alt caz in mecanica nu am inteles fortele cu care se deplaseaza un obiect(in afara de Normala si Greutate care nu sunt dificile de conceput).La Fx si Fy am inteles ca sunt niste forte pe grafic dar manualul nu mi-a explicat(si nici profesorul) ca aceste forte se deplaseaza pe acea axa orizontal sau vertical.Eu stiam ca exista doar o forta F si nu mai multe forte.
Bine adevarul este ca si la chimie profesoara nu a fost interesata sa ne predea anumite notiuni de electrostatica gen electron,nucleu,proton.Asa ceva nu stiam ca exista si ne intrebam daca electronul si protonul sunt inauntrul atomului deoarece noi nu am auzit de notiunea de atom.De aceea cand noi am trecut la termodinamica noi am inteles ca notiunea de atom este similara cu cea a moleculei.Asa este?

Electron

Citat din: alex_11 din Iulie 24, 2018, 07:33:39 PM
De exemplu in electricitate nu am inteles de ce electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa si neavand notiuni de chimie am crezut ca asa este legea.
Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?

CitatIn alt caz in mecanica nu am inteles fortele cu care se deplaseaza un obiect(in afara de Normala si Greutate care nu sunt dificile de conceput).
Fortele actioneaza asupra obiectelor. Efectul lor poate fi o deplasare a corpului (vezi legile dinamicii) sau o deformare a corpului (mai mult sau mai putin perceptibila). Este impropriu sa folosesti expresia "fortele cu care se deplaseaza un obiect". Obiectele se deplaseaza eventual cu viteza, cu acceleratie, nu "cu forte".

CitatLa Fx si Fy am inteles ca sunt niste forte pe grafic dar manualul nu mi-a explicat(si nici profesorul) ca aceste forte se deplaseaza pe acea axa orizontal sau vertical.
Ca sa intelegi ce sunt acelea "Fx" si "Fy" trebuie sa intelegi notiunea de vector si cea de coordonate (carteziene cel putin).

CitatEu stiam ca exista doar o forta F si nu mai multe forte.
De unde stiai tu acest lucru?

CitatBine adevarul este ca si la chimie profesoara nu a fost interesata sa ne predea anumite notiuni de electrostatica gen electron,nucleu,proton.Asa ceva nu stiam ca exista si ne intrebam daca electronul si protonul sunt inauntrul atomului deoarece noi nu am auzit de notiunea de atom.
Vad ca ai acces la internet. Daca nici profesorul nici manualul nu te-au lamurit, ai cautat aceste notiuni pe internet, sa vezi ce explicatii gasesti despre ele?

CitatDe aceea cand noi am trecut la termodinamica noi am inteles ca notiunea de atom este similara cu cea a moleculei.Asa este?
Intre aceste notiuni exista si similitudini (care simplifica legile gazelor), dar si diferente majore (foarte relevante in chimie). Iti recomand sa studiezi aceste notiuni mai in detaliu si apoi vei vedea si singur cat de similare sunt.


e-
Don't believe everything you think.

alex_11

Citat din: Electron din Iulie 25, 2018, 10:45:43 AM
Citat din: alex_11 din Iulie 24, 2018, 07:33:39 PM
Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
Pai profesorul de fizica,de ce intrebati?
De unde stiai tu acest lucru?
Pentru ca in viata de zi cu zi intalnim doar o forta si nu alte forte gen Fx,Fy sau altele.
Vad ca ai acces la internet. Daca nici profesorul nici manualul nu te-au lamurit, ai cautat aceste notiuni pe internet, sa vezi ce explicatii gasesti despre ele?
Am cautat pe internet dar unele notiuni sunt prea complicate.Scria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.Am inteles doar ca un atom are o masa si ca daca se imbina cu un alt atom rezulta o molecula.Nu stiu daca este 100% adevarat dar asta este tot ce am inteles eu.

Electron

Citat din: alex_11 din Iulie 25, 2018, 09:13:19 PM
Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
Pai profesorul de fizica,de ce intrebati?
Intreb pentru ca din cate stiu eu nu este adevarat. Poti sa-mi dai un exemplu de sursa in care "electronul trece de la negativ la pozitiv"?

CitatDe unde stiai tu acest lucru?
Pentru ca in viata de zi cu zi intalnim doar o forta si nu alte forte gen Fx,Fy sau altele.
Si care e acea "doar o forta"? Forta de greutate? Reactiunea normala? Forta de frecare? Forta elastica? Forta magnetica? Forta de presiune?

CitatAm cautat pe internet dar unele notiuni sunt prea complicate.
Ok, daca gasesti pe internet explicatii prea complicate, vino cu referintele respective (si eventual cu citatele relevante) si poate se gaseste pe forum cineva care sa te lamureasca mai bine.

CitatScria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.
Si ce ai inteles tu din "atom+atom=molecula" ? Ce justificare simti tu ca e necesara in acest caz?

CitatAm inteles doar ca un atom are o masa si ca daca se imbina cu un alt atom rezulta o molecula.Nu stiu daca este 100% adevarat dar asta este tot ce am inteles eu.
Pana nu stii ce inseamna notiunile de "atom" si "molecula" (si chiar "masa"), e imposibil sa intelegi cu adevarat daca sunt sau nu corecte aceste afirmatii. Adica, incearca sa incepi cu inceputul, adica cu notiunile de baza si cu definitia lor, si abea apoi are sens sa vorbesti de relatiile dintre notiuni.


e-
Don't believe everything you think.

alex_11

Citat din: Electron din Iulie 26, 2018, 09:25:07 AM
Citat din: alex_11 din Iulie 25, 2018, 09:13:19 PM
Cine a spus, sau unde scrie ca "electronul trece de la negativ la pozitiv intr-o sursa" ?
Pai profesorul de fizica,de ce intrebati?
Intreb pentru ca din cate stiu eu nu este adevarat. Poti sa-mi dai un exemplu de sursa in care "electronul trece de la negativ la pozitiv"?
Pai de exemplu la rezistor cu o sursa electronul nu trece de la borna negativa la cea pozitiva?
CitatDe unde stiai tu acest lucru?
Pentru ca in viata de zi cu zi intalnim doar o forta si nu alte forte gen Fx,Fy sau altele.
Si care e acea "doar o forta"? Forta de greutate? Reactiunea normala? Forta de frecare? Forta elastica? Forta magnetica? Forta de presiune?
Forta de impingere.De exemplu cand impingi un dulap,forta ta are o masa si se deplaseaza cu o acceleratie.E bun exemplul?Asta inseamna F=ma?
CitatScria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.
Si ce ai inteles tu din "atom+atom=molecula" ? Ce justificare simti tu ca e necesara in acest caz?
Am inteles ca daca ai doi atomi de Hidrogen,Azot sau Sodiu rezulta o imbinare intre cei doi atomi.Adica atomi se atrag intre ei si apare aceasta legatura numita molecula.E bine?

alex_11


alex_11

Alte exemple ar fi cel cu masina sau cu autocamionul cand ele parcurg cu masa lor o acceleratie.M-am gandit ca asa este cazul la formula F=ma.

Electron

Citat din: alex_11 din Iulie 26, 2018, 03:47:14 PM
Poti sa-mi dai un exemplu de sursa in care "electronul trece de la negativ la pozitiv"?
Pai de exemplu la rezistor cu o sursa electronul nu trece de la borna negativa la cea pozitiva?
Nu inteleg ce vrei sa spui. Te invit sa postezi o figura care sa reprezinte situatia despre care vorbesti, in care sa se vada cat mai clar cum anume "trece electronul in sursa de la negativ la pozitiv".

CitatSi care e acea "doar o forta"? Forta de greutate? Reactiunea normala? Forta de frecare? Forta elastica? Forta magnetica? Forta de presiune?
Forta de impingere.
Si cand un magnet atrage corpuri metalice, tot unica "forta de impingere" actioneaza?

CitatDe exemplu cand impingi un dulap,forta ta are o masa si se deplaseaza cu o acceleratie.
In primul rand, cu un exemplu nu poti demonstra ca "exista doar o forta", pentru ca s-ar putea sa fie alte exemple (vezi cazul unui magnet) in care sa existe "alta forta". Deci, in general vorbind, ca sa demonstrezi ca "exista doar una", trebuie sa arati cum anume in orice situatie tot despre "acea una" e vorba.

In al doilea rand, fortele nu au masa. Daca spui astfel de lucruri, e clar ca e nevoie sa cauti si sa ajungi sa intelegi ce reprezinta notiunea de "forta", pentru ca in mod evident nu stii acest lucru. Nu o lua ca pe un repros/acuza/atac, ci doar ca pe o observatie care sa te orienteze spre solutionarea acestei lacune pe care probabil nici nu realizezi ca o ai.

In al treilea rand, asa cum am mai spus, e impropriu sa spui ca "o forta de deplaseaza cu o acceleratie". O forta poate actiona asupra unui corp rigid, producand astfel acceleratia respectivului corp (la asta se refera a doua lege a dinamicii). Iar daca forta continua sa actioneze asupra corpului (o forta de aceeasi magnitudine, sau de magnitudine diferita) poti spune ca "punctul de aplicare al fortei s-a deplasat", dar forta in sine nu se "deplaseaza".

Imagineaza-ti un corp rigid in cadere libera la suprafata Pamantului. In modelul newtonian, asupra corpului actioneaza mereu o forta de greutate (care variaza sau nu, in functie de cazul particular si aproximarile considerate), iar acesta - adica corpul - este accelerat (cu acceleratia gravitatioala). E impropriu sa spui ca "forta de greutate s-a deplasat accelerat". Corpul respectiv se deplaseaza accelerat, iar asupra lui poate actiona mereu o forta de greutate (constanta sau variabila).

CitatE bun exemplul?
Mie mi se pare ca exemplul oferit nu raspunde (si nici nu poate sa raspunda) la intrebarea pe care ti-am adresat-o, cand te-am intrebat despre ce "forta unica" vorbeai tu inainte.

CitatAsta inseamna F=ma?
Nu. Aceasta este o varianta (simplificata) a expresiei legii a doua a dinamicii. Daca vrei sa intelegi mai bine de unde vine acea formula si ce reprezinta ea (inclusiv unde e ea valabila si aplicabila) iti recomand sa studiezi capitolul Dinamicii din Mecanica (newtoniana) din Fizica.

Citat
CitatScria intr-un site ca atom+atom=molecula dar nu a explicat de ce.
Si ce ai inteles tu din "atom+atom=molecula" ? Ce justificare simti tu ca e necesara in acest caz?
Am inteles ca daca ai doi atomi de Hidrogen,Azot sau Sodiu rezulta o imbinare intre cei doi atomi.
Ai inteles gresit. Nu intre oricare doi atomi (identici sau diferiti) rezulta "imbinari". Interactiunile intre atomi (studiate in genere de Chimie la nivel fenomenologic) sunt destul de complexe (si explicate ca mecanism de Fizica, desigur). Deci, in Chimie poti afla care atomi se combina cu (care) alti atomi si in ce rapoarte, iar din Fizica atomica poti afla cum anume se intampla acele "imbinari" (ce forte intervin, ce mecanisme, ce limitari etc).

CitatAdica atomi se atrag intre ei si apare aceasta legatura numita molecula.E bine?
Nu, nu e bine. Atomii sunt neutrii (electric) iar masa lor fiind relativ mica, atractia gravitationala este nesemnificativa in interactiunile dintre ei si in niciun caz nu e responsabila pentru formarea vreunei molecule.

Se vede destul de clar ca nu cunosti inca suficient notiunea de "atom", ca atare iti recomand sa studiezi mai mult aceasta notiune inainte sa te preocupe "moleculele".

Citat din: alex_11 din Iulie 26, 2018, 10:16:56 PM
Alte exemple ar fi cel cu masina sau cu autocamionul cand ele parcurg cu masa lor o acceleratie.
Nu inteleg ce vrei sa spui. Masinile si autocamioanele (sau orice mobil in general) nu poate "parcurge acceleratii" (nici nu masa lor, nici altcumva). Ele se pot deplasa cu acceleratii, eventual.

CitatM-am gandit ca asa este cazul la formula F=ma.
Accelerarea unei masini sau autocamion este in general mai complicata (nu se face cu forta constanta), de aceea pana sa aplici formula "F=ma" trebuie sa intelegi/precizezi inca destul de multe lucruri despre "acest caz".


Repet, faptul ca emiti astfel de expresii care nu au sens dovedeste ca nu cunosti inca suficient notiunile de baza. Deci, ia-le incetisor, de la inceput, si unde nu intelegi explicatiile din manual/internet despre anumite notiuni, poti reveni cu referintele de rigoare si cei de pe acest forum pot sa-ti ofere suportul necesar ca sa te lamuresti.


e-
Don't believe everything you think.