Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Dimensiunea fizica a capacitatii electrice in S.I.

Creat de calahan, Iulie 29, 2017, 07:47:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

Fisierul contine un rationament care pleaca de la fenomenele fizice din circuitul RC si deduce dimensiunea capacitatii electrice in SI.

atanasu

Ultima ta interventie care a suscitat niste discutii m-a facut curios sa te urmaresc mai atent si am vazut ca nu esti un elev care cere ajutor ci un fizician sau in fine cineva cu cunostinte fizice macar de liceu care ridica niste probleme. Cred ca articolul care dupa mine iti apartine si ar fi mai bine sa nu te faci ca ai gasit un manuscris intr-o manastire(vezi Umberto Eco) licenta permisa in literatura adica in domeniul fictiunii ca sa i se dea acesteia un soi de credibilitate mai mare in fata unui cititor care totusi cunoaste aceasta regula a jocului , este interesant si merita discutat de cineva cu cunostinte de fizica si cu elan stiintific inca netocit de atatea platiudini sau brambureli pseudostiintifice.
Acelasi mesaj voi posta si pe celalalt subiect deschis de tine fara efect. Adica cine il intelege sa spuna ceva despre .

calahan

Dl. Atanasu.
Postarea dumitale este incurajatoare. Dar dupa cum se vede, forumul este sec in ce priveste persoanele competente, cu oarecare pregatire un domeniu, care sa se pronunte clar asupra corectitudinii rationamentelor urmate de autor. Fiindca mie mi se par foarte importante concluziile la care ajunge.