Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Construirea imaginii in lentile

Creat de baiatul122001, Mai 18, 2017, 07:58:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baiatul122001

Construiti imaginea in lentila convergenta in urmatoarele cazuri:
a)lx1l>2f
b)f<lx1l<2f

mircea_p

Ai incercat sa construiesti? Ce raze folosesti pentru a construi imaginea?

baiatul122001

La a) am dus din varful obiectului raza paralel cu axul optic principal pana la lentila dupa aceea se refracta in F2 , am dus raza prin centrul lentilei si unde se intalnesc cele doua raze este imaginea , iar la b) cum trebuie?

mircea_p

Folosesti aceleasi raze.  Doar ca dupa ce se refracta in lentila nu se intalnesc. Imagine se formeaza unde se intalnesc prelungirile celor doua raze refractate (imagine virtuala).

baiatul122001

La b) imaginea este marita si dreapta?

mircea_p

Nu stiu daca ai editat cumva problema sau poate nu am citit corect de la inceput. Oricum, asa cum este acum, obiectul este la o distanta mai mare decat distanta focala in ambele cazuri. Ceea ce inseamna ca imaginea este reala si inversata atat la (a) cat si la (b). Singura diferenta este legata de marimea imaginii. In primul caz este mai mica decat obiectul, in ale doilea mai mare. Cand obiectul este exact la 2f imaginea area aceeasi marime cu obiectul (marirea este 1). Poti vedea asta prin constructie sau folosind formula lentilei subtiri.

mircea_p

Citat din: mircea_p din Mai 23, 2017, 11:00:41 PM
Nu stiu daca ai editat cumva problema sau poate nu am citit corect de la inceput. Oricum, asa cum este textul acum, obiectul este la o distanta mai mare decat distanta focala in ambele cazuri. Ceea ce inseamna ca imaginea este reala si inversata atat la (a) cat si la (b).
Imagine virtuala ar fi cand obiectul este la o distanta mai mica decat f de lentila.
Singura diferenta este legata de marimea imaginii. In primul caz este mai mica decat obiectul, in ale doilea mai mare. Cand obiectul este exact la 2f imaginea area aceeasi marime cu obiectul (marirea este 1). Poti vedea asta prin constructie sau folosind formula lentilei subtiri.

baiatul122001

Ok , deci virtuala este atunci cand obiectul este intre focar si lentila?

mircea_p

Da, daca obiectul e real. (Obiect virtual este atunci cand imaginea de la o lentila devine obiect pentru o a doua lentila)