Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Embrionii hibrizi om-animal, in legalitate in Marea Britanie

Creat de Adi, Mai 24, 2008, 07:39:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Ce ziceti de stirea ca legea controversta a trecut in Marea Britanie in parlament, de acum este legal sa fie creati embrioni hibrizi om-animal pentru cercetarea in medicina?

http://www.gandul.info/stiinta-si-tehnologia/marea-britanie-va-permite-experimentele-pe-embrioni-om-animal.html?4588;2648196
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Deci stirea asta a pus capac. Lumea asta chiar se duce de rapa??? In primul rand, pana la formarea embrionului, celulele trebuie sa se divida. Si cum fiecare specie are nr propriu de cromozomi (nr. diploid), iar gametii au jumatate din nr de cromozomi (nr. haploid). Omul are un nr. diploid de 2n= 46 de cromozomi in fiecare celula (exceptie fac cateva celule, dar nu intru in amanunt) iar gametii, n=46/2=23 de cromozomi. Daca s-ar fuziona nr de cromozomi al unui om cu nr de cromozomi ai unei vaci, iepure sau alte animale, cromozomii nu si-ar gasi perechea si atunci s-ar dezvolta celule divizandu-se prost, pana rezulta un embrion dar care nu poate creste la statii mai avansate de atat (desi nici embrion nu se poate numi). Stirea este tradusa prost (nu ma mira, ma uit la numele ziarului si e de ajuns...). Chiar daca le reuseste pana la stadiul embrionar, este o bataie de joc atat pt animale, cat si pt oameni. Cu alte cuvinte, sacrifica o fiinta umana si una animala care puteau deveni, ca orice alt specimen, o noua sansa pt o noua generatie...Ma mirat soarecele fosforescent ( noul experiment al ingineriei genetice) dar asta...e de-a dreptul o prostie!

Adi

Buna Temari! Ma bucur ca stirea ti-a trezit interesul. Gandul este insa un ziar serios, chiar cel mai serios ziar, nu intelelg de ce zici ca doar uitandu-te la numele ziarului intelegi. Apoi stirea rezuma ce decreta noua lege. Desigur ca se putea exprima in diferite feluri. Insa cu embrionii hibrizi, nu ai inteles. Si fiind de biologie, cred ca te intereseaza sa intelegi, asadar voi explica pe scurt.

Pentru a crea celule susa, oamenii de stiinta au nevoie de embrioni, pe care apoi sa ii ucida si sa le ia celulele. Cum e nevoie de tot mai multi embrioni pentru cercetare, nu au suficiente ovule de femeie (de spermatozoizi nu e lipsa :D). Ovulele vin in special de la femeile ce doresc sa fie fertizilate in vitro, ele doneaza multe ovule si sunt insamantate cu cateva, in timp ce restul raman donate din oficiu pentru cercetare. Dar e nevoie de mult mai mult ovule. Atunci, cercetatorii iau un ovul de vaca (sau alt animal), ii extrag tot nucleu (adica 99% din ADN, caci mai ramane ADN in mitocondrii) si apoi pui in loc nucleu uman. Citoplasma si membrana sunt cam la fel intre un ovul de om si un ovul de vaca. Asadar informatia genetica vine doar la oameni, doar "incubatorul", celula initiala, vine de la vaca. Apoi nu e problema, tot ce ai nevoie sunt cateva zile, caci embrionii sunt ucisi apoi oricum, pentru a li se preleva celulele.

Este o intrebare delicata de etica a stiintelor, unde te opresti? Insa trebuie sa judeci intai. Faptul ca ai ajuns la noi pe forum te ajuta sa te tii la curent cu stirile si sa primesti feedback la gandurile tale, iar pe masura ce vei creste ti le vei mai ordona.

Daca vei urma biologie, vei ucide mii de sobolani personal, tu. Apoi vei ucide si embrioni. E normal. Asa progreseaza stiinta, pentru a fi bine la oamenii nascuti. Sau nu e bine? E intrebare de etica. Dar trebuie analizata, nu exprimata opinie in pripa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

#3
Citeste atenta stirea noastra de acum cam o luna, scrisa de Teo. Este despre ce am spus mai sus. De pe vremea cand se discuta inca legea daca va fi votata sau nu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Sunt de acord si mi se pare cat de cat logica explicatia lor, cat si a ta. Dar nu sunt de acord, caci acei embrioni nu vor rezista mult si pt mai multe experimente se vor sacrifica mult prea multi embrioni-hibrizi. Sa nu mai spun ca pt boala Alzheimer sunt tratamente in China si mai ales in domeniul acupuncturii. Datorita acestor hibrizi, sunt sacrificate mult prea multe "vieti ce s-ar putea naste". Ar trebui sa se ocupe mai mult de gasirea de metode sa nu mai polueze oamenii atat planeta. Iata consecintele, din ce in ce mai multi oameni se nasc cu diferite sindroame, in special sindromul Down (trisonomia 21). Iata, din cauza nepasarii unde se ajunge...la distrugerea organismelor si chiar la distrugerea treptata a speciei umane...dupa parerea mea ne indreptam spre autodistrugere. Si din cat vad in jurul meu, nu le pasa decat la foarte putini despre asta...Tot ceea ce am vrut sa spun e ca nu sunt de acord cu acesti hibrizi, nu mai spun ca nu este etic. Totusi, ingineria genetica trebuie sa aiba o limita, altfel consecintele pot fi grave si usor scapate de sub control.
Nu vreau sa lucrez in cercetare in domeniul biologiei tocmai ca nu vreau sa ucid fiinte. Vreau doar sa invat ca altii sa invete sa protejeze Natura asa cum e ea si sa inteleaga ca omul nu are niciun drept in a o distruge.

Adi

Buna Temari, multumesc, ai raspuns frumos si clar. Nu mai spui ca nu este etic, spui ca parerea ta este ca oamenii daca ar proteja natura mai mult si ar polua mai putin, ar scadea numarul de indivizi bolnavi de anumite boli si nu ar fi nevoie de intelegerea in detaliu a ingineriei genetice. Este o farama de adevar in ce spui tu. Dar exista si boli ce nu sunt create de poluare, ci de pur si simplu mutatii genetice. Ne trebuie tehnologie sa vindecam aceste boli, dar si altelel care apar din poluare. Nu este drept pentru cei bolnavi sa fie lasati sa sufere. In plus, acei embrioni nu s-ar putea naste decat daca cineva i-ar dori. Dar ei ajung acolo tocmai ca nimeni nu ii doreste.

Uite un caz concret, daca ai fi paralizata in un accident, ai prefera sa ramai asa toata viata, sau sa ia niste celule stem de la un embrion si sa ti le implanteze in nerv ce apoi va creste si va face legatura intre cele doua bucati rupte?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

Citat din: Temari din Mai 24, 2008, 11:48:38 AM
Daca s-ar fuziona nr de cromozomi al unui om cu nr de cromozomi ai unei vaci, iepure sau alte animale, cromozomii nu si-ar gasi perechea si atunci s-ar dezvolta celule divizandu-se prost, pana rezulta un embrion dar care nu poate creste la statii mai avansate de atat (desi nici embrion nu se poate numi).
este imposibil ca o celula sexuala a unei specii sa fuzioneze cu o celula sexuala a altei specii; nu exista asa ceva........si inca sa mai si ajunga pana la stadiul de embrion?.......unde ai citit asta? :o

Temari

Citat din: raul din Iunie 23, 2008, 11:47:51 AM
Citat din: Temari din Mai 24, 2008, 11:48:38 AM
Daca s-ar fuziona nr de cromozomi al unui om cu nr de cromozomi ai unei vaci, iepure sau alte animale, cromozomii nu si-ar gasi perechea si atunci s-ar dezvolta celule divizandu-se prost, pana rezulta un embrion dar care nu poate creste la statii mai avansate de atat (desi nici embrion nu se poate numi).
este imposibil ca o celula sexuala a unei specii sa fuzioneze cu o celula sexuala a altei specii; nu exista asa ceva........si inca sa mai si ajunga pana la stadiul de embrion?.......unde ai citit asta? :o
din cate stiu eu se poate, in cazul mamiferelor, dar embrionul nu depaseste stadiul de blastocist (embrion cu 8 celule) :-\

raul

pai nu se poate.......replicarea adn-ului necesara pt ca celula sa se divida presupune enzime si mecanisme care difera de la specie la  specie.....plus ca si numarul de cromosomi e diferit de la specie la specie si nu este compatibil asa ceva. :)

Adi

Aici nu e vorba de fuzionare de ADN-uri. Ci se scoate ADN-ul din nucleu din o celula si se foloseste citoplasma celulei ca si gazduire pentru dezvoltarea ADN-ului uman, asta pentru ca avem foarte putin donatori de ovule. Sunteti la curent cu stirea cu roman arestat in Creta ca tinea prizoniere femei sa le recolteze ovulele? Pai tocmai aceasta problema o elimina folosirea de ovule de vaca ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Citat din: Adi din Iunie 23, 2008, 06:06:07 PM
Sunteti la curent cu stirea cu roman arestat in Creta ca tinea prizoniere femei sa le recolteze ovulele? Pai tocmai aceasta problema o elimina folosirea de ovule de vaca ...
Ca sa se cloneze el :-X  dar oricum nu-i reusea, ca singur nu ar avea nicio sansa. Chinuia degeaba femeile alea...

Adi

Tamari, in stire eu nu am citit ca le fura ovulele ca sa se cloneze el. De fapt, in stire nici nu zicea motivul furtului. Totusi, cred ca erau ori pentru cercetare, ori pentru cupluri ce nu puteau avea copii. Ce te face sa crezi ca era "ca sa se cloneze el"? Ar fi avut nevoie de cercetatori pentru asta, nu? Dar el era un simplu traficant, cred.

Mersi mult pentru raspuns,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata noutati de pe frontul embrionilor hibrizi om-animal.

Studiu: Embrionii hibrizi om-animal nu produc celule stem (celule pluripotente, celule embrionare)? Crearea de embrioni hibriozi om-animal pare o soluţie tehnică pentru a abţine celule stem necesare cerctătorilor medicale, fără a fi nevoie de ovule donate de femei. Cercetarea a fost permisă anul trecut în Marea Britanie, generând o foarte amplă dezbatare în societate. Totuşi, finanţarea studiilor a fost oprită din considerente de etică. Iată însă că acum un studiu din Statele Unite a realizat tocmai aceasta - embrioni hibrizi între om şi şoarece, iepure sau vacă -, iar rezultatul a fost că nici unul dintre acestea nu a dus la crearea de embrioni viabili şi deci de celule stem. Fără să se dea bătuţi, cele trei firme care au câştigat licenţa cercetărilor în Marea Britanie spun că vor reface şi ei experimentele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro