Educaţie şi cercetare > Educatie

Studii universitatare in tara sau in strainatate?

(1/15) > >>

Adi:
Hotnews.ro a publicat si inca publica interviuri cu studenti romani in strainatate, iar aici iata o sinteza a ceea ce au spus diferiti studenti, ce se ofera in Romania si ce se ofera in strainatate. Intamplator, este si un citat de cand le-am dat eu interviu.

http://student.hotnews.ro/stiri-burse_stagii-3649575-alegem-studii-strainatate-sau-romania.htm

ionut:
    Mda, perfect de acord cu declaratiile persoanelor citate in articol. Am experimentat tot ce e spus acolo. Singura mea speranta e ca peste niste ani situatia de la noi sa se schimbe inspre bine.

Adi:
Bine spus, Ionut. Informarea tinerilor despre diferentele dintre tara si strainatate este un pas foarte util, desigur, insuficient de unul singur. Dar cu cat mai multi stiu si apoi chiar vad cu ochii lor cum e in afara, cu atat mai mult vor incerca sa schimbe in tara sau vor pleca in afara.

dragoooon75:
Sper ca si in Romania sa exista in cativa ani o facultate recunoscuta la nivel mondial si sa vina studenti din alte tari sa invete cot la cot cu un roman!

Adi:
Sa speram. In perioada interbelica am inteles ca veneau din tarile din jur, iar in timpul comunismului din tarile africane si cele arabe.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă