Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta: Este climatologia ca astrologia?

Creat de Anda, Octombrie 18, 2014, 09:31:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anda

#31
 :)

Electron

Citat din: Anda din Octombrie 21, 2014, 04:58:02 PM
Si, avertizez moderatorii sa nu mai doarma in bocanci si sa raspunda pana nu ma apuc de spam, am si cerut suspendarea acestui cont, al meu.
Vad ca nu s-a facut nimic. Cand mai intru s-ar putea sa spamuiesc daca nu se intampla nimic.
Anda, ce-i cu atitudinea asta? Daca vrei sa pleci, pleaca, nu te tine nimeni aici cu forta. Moderatorii au treburi mai bune decat sa intervina in disputele si sensibilitatile personale de pe forum, atata timp cat nu se incalca normele forumului. Vrei sa incalci intentionat normele ca sa demonstrezi ... ce anume?

CitatCum se poate sa fie tolerate jignirile?
E foarte greu de tratat faza asta cu "jignirile". Ce te jingeste pe tine, nu jigneste pe toata lumea. Cine decide atunci care afirmatie e jignitoare si care nu? Pe acest forum sunt "legiferate" actiuni impotriva limbajului vulgar, al atacului la persoana, impotriva spam-ului si asa mai departe. Astea le poti reclama la moderatori.

Fara sa fiu de acord cu "tavy", cel putin el si-a sustinut afirmatia cu niste argumente. Daca argumentele sale nu sunt corecte, te invit sa le faci harcea-parcea cu contra argumente ca sa-i dovedesti ca greseste si sa fie un dialog constructiv. Asa se intampla pe un forum serios.

Oricum afirmatiile lui (si ale nici unui alt membru) nu constituie pozitia oficiala a acestui forum pe teme stiintifice. A te razvrati impotriva "forumului" este ... inutil. E un forum public si fiecare isi prezinta opiniile, de preferat cu argumente. Asta e tot.

Apropo, bine ai venit pe forum!

e-
Don't believe everything you think.

Pozitron

Citat din: Anda din Octombrie 18, 2014, 09:31:31 AM
Dar, la cat de inversunat esti impotriva climatologilor, traiasca astrologia!
Am separat tangenta Andei din discutia principala. Lasati certurile si prezentati argumente.

<Pozitron>



Anda

#34
 :) ;) :D ;D >:( :( :o 8) ??? ::)

Anda

#35
sters

Electron

Citat din: Anda din Octombrie 22, 2014, 02:19:58 PM
Mi-ar fi facut placere sa activez pe un forum in care moderatorii sa fie mai vigilenti.
Mie mi-ar fi placut sa activez pe un forum in care moderatorii sa nu fie necesari. Dar nu se poate sa ai tot ce vrei de-a gata, mai trebuie si sa lupti.

CitatIndiferent cine greseste, moderatorii ar trebui sa sesizeze nuantele de rautate din mesaje, afirmatiile gratuite.
Nu, nu ar trebui. E mult prea subiectiv acest lucru ca sa aiba cineva interesul sa-si consume timpul cu asemena "nuante". Daca exeagerezi atat o nuanta simtita de tine, ce te faci in viata cand cineva iti spune ceva verde in fata care nu-ti place? Te plangi la mama si la tata?

CitatAm raspuns cu aceeasi moneda. Unora care arunca vorbe aiurea, astfel le raspunzi, in vorba.
Imi pare rau, dar parerea mea este ca nu ai procedat corect. Daca ai pretentii de la forum sa sustina discutiile serioase si nu in derizoriu, atunci e de asteptat sa faci in primul rand tu acest lucru. Daca toti ar reactiona ca tine la orice nuanta, ce ar iesi? Te-ai gandit la asta?

CitatDe ce oare moderatorii au intervenit atat de tarziu?
Poate ca au si ei viata lor, mai importanta pentru ei decat acest forum care are totusi o istorie relativ linistita. Altfel ar sta 24 de ore din 24 cu ochii pe forum.

CitatAm facut solicitarea de as fi sters acest cont,(al meu) nu ati dat curs solicitarii. De ce?
De ce mai e acea optiune daca nu se respecta dorinta unui user?
Asa e soft-ul acestui forum, doar nu crezi ca au codat moderatorii toate functionalitatile! Din punctul meu de vedere este o functionalitate aberanta in sine. Cine nu vrea sa posteze nu posteaza, indiferent daca are contul activ sau nu. Cu ce te-ar incalzi daca ti s-ar sterge contul? Si cu ce te deranjeaza daca nu e sters, iti ocupa spatiu pe undeva? In loc sa te preocupe subiecte importante, tu iti pierzi vremea cu astfel de nimicuri?

CitatA se vedea in acest topic si argumentele saradice ale userilor, asa ca nu am considerat ca trebuie sa afisez un nivel academic.
Repet, parerea mea este ca ai considerat gresit, daca vrei sa participi la discutii serioase. Cu cat intretii certurile si bagatelizarea, cu atat e mai sigur ca nu vei vedea discutii la nivel academic. Fii tu exemplul, nu te lua dupa cei pe care ii critici.

CitatCeva bun tot am facut, l-am invatat cum se scrie corect gheata, vad ca a corectat.
Ar trebui sa imi multumeasca, si-a insusit ceva corect acest guru al forumului dvs.
Asemenea rautati inutile nu ajuta nici la cartea ta de vizita, nici la aplanarea conflictelor.

CitatCe argumente sa aduci unuia care e rau intentionat, care sustine aberatii clare, jignitoare?
Citeste discutiile din sectiunea criticilor la paradigma actuala (daca ai timp), sa vezi exemple cu adevarat meritorii. De la "pamantul plat" si "istoria falsificata" pana la tot felul de aberatii pseudo-stiintifice, cu sustinatori atat de indarjiti incat "tavy" e mielusel in comparatie, o sa vezi ca neplacerile tale sunt cu adevarat minore. Serios, nu glumesc.

CitatAcum, fiindca am aflat de la moderatori ca totul e ok, deci afirmatiile ii sunt sustinute, cred ca nu mai e nimic de adaugat.
Nu i-a sustinut nimeni afirmatiile, in afara de el, cu atat mai putin moderatorii. Chiar ma mira ca au intervenit (desi vad ca au facut-o in principal ca sa delimiteze certurile intr-o tangenta). Dar sper sa nu fie nevoie de alte interventii, de dragul forumului, nu de altceva.

CitatConcluzia? Astrologia e mult mai importanta decat Climatologia.
E concluzia voastra, nu a mea. Dar, bine ca ati deschis topic pe aceasta tema, poate veti deschide si ochii. Pana atunci, somn usor!
Imi pare rau, dar aici gresesti. Nu ai nici un drept sa atribui altora "concluzia" asta care e doar a ta. Ca tu asta ai inteles din aceste discutii si din interactiunea cu acest forum, e problema (greseala) ta si trebuie sa ti-o asumi. Dar a o pune in carca altora e chiar prea mult. Ti-as cere sa ti-o retragi, ca sa dai dovada macar tu de buna-vointa, dar nu sunt prea optimist.

Se pare ca asta e imaginea pe care vrei sa o afisezi pe acest forum. E alegerea ta, asuma-ti-o.


e-
Don't believe everything you think.

Anda

#37
Inseamna ca am avut asteptari prea mari de la acest forum.


Pozitron

Citat din: Anda din Octombrie 22, 2014, 02:33:05 PM
Cand i se solicita opinia, consider ca ar fi important sa si-o exprime in timp util.
Desi nu meriti nici un fel de explicatie din partea mea, poti sa stii ca atunci cand am primit mail-ul cu mesajul reclamat am incercat sa te contactez prin PM (mesaj personal pe forum) ca sa-ti explic situatia fara tam-tam, cu copie la administrator. Din cauza ca ti-ai cerut stergerea contului nu am putut sa-ti trimit mesajul, asa e progamata chestia asta numita Simple Machines Forum.

Am intervenit acum ca sa separ tangenta pe care insistati desi exagerarea este copilareasca cel mult.


CitatBuna sau rea, devine pozitia oficiala a forumului in disputa respectiva si asa ramane.

Ca si acum; ati considerat ca asa e ok, ok. sa fie!
Nu esti in pozitia necesara sa decizi astfel de lucruri.

Citat din: Anda din Octombrie 22, 2014, 03:42:14 PM
totusi, poate imi stergeti contul, insist!
Te invit respectuos sa nu mai postezi. Asta e ultimul meu cuvant in ceea ce te priveste.

<Pozitron>

Sieglind

#39
Citat din: Anda din Octombrie 22, 2014, 08:57:26 AM

am citit asta:


GhEata, da? Nu GhIata cum spune unul pe aici.  Si se da cel mai bun dintre voi. Of, of!

Apropo, vedeti ca vine furtuna la propriu!

Ca să fii (ori să devii) Grammar Nazi îţi trebuie şi ceva cultură.
Ia de-aici:


G. Pruteanu: Ghiară e o variantă acceptată. Cîndva era chiar forma standard:

ghiață f. 1. apă solidificată de frig; bani ghiață, bani numărați; 2. (pl. ghețuri]) sloiu de ghiață; 3. fig. om de ghiață. [Lat. GLACIES].

 (Lazăr Şăineanu, Dicţionar universal al limbii române, ed. a VII-a, Ed. Scrisul Românesc, Craiova, 1938)

http://pruteanu.ro/8opinii-t/view.php?beginningEntry=1475&endingEntry=1484

Sieglind


Sieglind

Anda,

cum mă aflam pe pagina asta pregătindu-mă să intru am văzut din ce motiv ne mai vizitezi  ;D

Spor!  :D

Emppu

Mi se pare un topic extrem de insultator la adresa breslei climatologilor si a stiintei climatologiei. Nu imi dau seama exact de motivul pentru care sa arunci cu noroi in asemenea hal intr-o stiinta care a adus si aduce atat de multe beneficii societatii (ex.: agricultura, constructii, transporturi etc.). Pentru ca nu e inteleasa, pentru temperatura aia medie globala, considerente politice si financiare? Climatologia inseamna o gramada de lucruri, nu numai studiul temperaturii aerului. De exemplu, sa luam fenomenul de ariditate, care este foarte important de cunoscut, mai ales in unele regiuni ale globului. Acesta se determina pe baza unor indici de la foarte simpli pana la foarte complecsi calibrati dupa regiuni bine stabilite ca fiind extrem de aride (Desertul Atacama). Se formeaza niste clase de uscaciune/umezeala pe baza carora se clasifica diferite regiuni ale, globului, perioade, tendinte etc. Deci, nu inteleg de unde si pana unde comparatia asta stupida si grosolana la adresa unei stiinte atat de onorabile care se ocupa de multe alte lucruri, nu numai de schimbarile climatice sau temperatura aerului? Iar apropo de temperatura medie globala, probabil ca-i un indice anume folosit pentru omul obisnuit ca sa inteleaga mai usor ce se intampla. In realitate, temperatura aerului se studiaza separat, la fiecare statie, se analizeaza la nivel, local, regional, continental pentru a gasi anumite patternuri, pentru identificarea regiunilor care se incalzesc mai tare sau chiar a celor cae se racesc. Nu toata suprafata globului se incalzeste, exista si regiuni restranse care in ultimile decenii s-au racit. Mai mult decat atat, acesta este stadiul actual al climatologiei, acestea sunt instrumentele si metodele de lucru. In viitor cu siguranta vor fi mai avansate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o studiem. Este important sa stim tendintele actuale ale climei pentru a ne putea adapta, indiferent de motivele care le cauzeaza. Chiar daca au loc schimbari intr-o anumita directie care dureaza numai 100 de ani, dupa care revin la normal sau intra intr-un proces invers. Aceste lucruri au consecinte si este foarte important sa fie cunoscute.