Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă de logică

Creat de nobody, Ianuarie 07, 2017, 04:14:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nobody

Problema este din cartea "Teste de inteligență" de Philip Carter & Ken Russell.

"Sally i-a explicat lui Elizabeth că acum are o tarla mai mare de varză decât a avut anul trecut, așa că va obține 211 verze în plus. Câte verze va obține Sally anul acesta?"

A. 7934
B. 8216
C. 9874
D. 11.236
E. 13.186


Aveți vreo idee?

cripus

Din exact textul tau nu cred ca se poate rezolva.

Am gasit insa o varianta similara a acestei probleme (nu stiu daca e aceeasi), in engleza, dar contine mai multa informatie utila pentru a o putea rezolva,fata de textul tau:
"A lady grows cabbages in her garden that is in the shape of a square. Each cabbage takes 1 square feet of area in her garden. This year, she has increased her output by 211 cabbages as compared to last year. The shape of the area used for growing the cabbages has remained a square in both these years. How many cabbages did she produce this year?
    11236
    11025
    14400
    12696
    Cannot be determined"

Varianta asta si rezolvarea o gasesti si aici http://www.questionbank.4gmat.com/mba_prep_sample_questions/mensuration/mensuration_121103.shtml

Fara presupunerea ca in gradina nu exista parti neplantate sau fara rod, vezi aici http://www.beatthegmat.com/solid-geometry-t101520.html  :)

nobody

Într-adevăr, dacă presupunem că "the shape of the area used for growing the cabbages has remained a square in both these years" și "each cabbage takes 1 square meters" problema devine rezolvabilă. M-am uitat pe explicația din link-ul postat de tine, dar mi s-a părut mai ușor astfel(am folosit mingi, din lene): imagine

Mulțumesc!  ;D

btw, dacă îți place genul ăsta de probleme, aruncă un ochi și la aceasta: click. Mai mult ca sigur este ceva banal, dar nu mă prind -_-

valangjed

Este varianta C.7*5=35 dar se scrie de la dreapta la stanga.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

nobody

Citat din: valangjed din Ianuarie 12, 2017, 03:31:31 PM
Este varianta C.7*5=35 dar se scrie de la dreapta la stanga.

Genial  xD

thanks