Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Umorul vs "Bascalia"

Creat de sumalan dorin, Aprilie 25, 2013, 09:30:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Un subiect despre umor,de ce?deoarece sunt curios care este diferenta intre umor,ironie,sarcasm,"bascalie" "panarama" ,ce caracterizeaza toate aceste exemple enumerate mai sus?Pana la urma ce inseamana umor?si cum se produce el si de ce?

"Bascalia" "Panarama" in ce categorie se incadreaza?

Ce stil de umor e recomandat pentru societatea zilelor noaste impreuna bineinteles cu a ei oameni?

mircea_p

#1
E o intrebare serioasa sau e ironica? Sau poate in gluma? :)

Sau intrebi asa, ca Badea Gheorghe:

Doi ardeleni stau la o masă şi beau bere. Din senin, vine un oltean la masa lor şi-i trage unuia o palmă.
- Asta o fost în serios sau în glumă?, întreabă ardeleanul.
- În serios, zice olteanul.
- Păi aşe, că mie nu-mi plac glu­me din astea!

sumalan dorin

#2
Citat din: mircea_p din Aprilie 25, 2013, 10:31:22 PM
E o intrebare seriaoasa sau e ironica? Sau poate in gluma? :)

E o intrebare foarte serioasa ,gluma este un proces psihic pentru destinderea unei atmosfere incordate sau este un paravan pentru a-i batjocori pe altii ( caracteristici faciale,mers,inteligenta,stare sociala,stare financiare,etc).Cand   emitatorul spune o gluma trebuie sa se asigure ca a fost inteles cum trebuie de recepetor astfel incat sa nu fie considerata batjocura iar in urma unei schimb de replici dure ,emitatorul sa-i spuna (nu stii de gluma,nu ai simtul umorului).

Despre ce se poate rade si de ce?Despre ce nu se poate rade si de ce?

Impresia mea este ca la ora asta in societate,se rade mult sau mai bine spus se ia in deradere orce ce poate sa rapeasca rasete,de ce?


sumalan dorin


Salutari

Pana la urma e cineva interesat de un astfel de subiect?care nu are treaba cu postarea glumelor.Sunt interesat de cauza producerii caterincii daca ii pot spune asa iar daca e sa largesc subiect ma pot intreba si va pot intreba ce stil de umor exista in lume de exemplu (americanii de cine rad si de ce? asiatici de cine rad si de ce? europenii de cine rad si de ce? africanii de cine rad si de ce?) iar daca tot am spus de largit subiectul oamenii din secolul trecut cum radeau ?cum se bine-dispuneau?

mircea_p

Poate ar fi util sa stim cum diferentiem umorul de "caterinca".
Cand aprobam sa se rada e umor "bun" si cand nu aprobam e umor de prost gust sau caterinca?
Sau crezi ca exista un criteriu mai obiectiv?
Daca cineva este ranit, facut sa planga, este clar ca a fost o gluma de prost gust.
Dar nu e chiar usor de tras linia, dupa cum se vede din "moda" actuala de a declara diferite actiuni sau lucruri ca "ofensive" pentru a obtine concesii si a impune restrictii ridicole (  ;D  )





07Marius

Citat din: Şumi din Aprilie 27, 2013, 03:44:43 AM

Salutari

Pana la urma e cineva interesat de un astfel de subiect?care nu are treaba cu postarea glumelor.Sunt interesat de cauza producerii caterincii daca ii pot spune asa iar daca e sa largesc subiect ma pot intreba si va pot intreba ce stil de umor exista in lume de exemplu (americanii de cine rad si de ce? asiatici de cine rad si de ce? europenii de cine rad si de ce? africanii de cine rad si de ce?) iar daca tot am spus de largit subiectul oamenii din secolul trecut cum radeau ?cum se bine-dispuneau?

Nu exista o reteta universala. Umorul exista din vremuri ce merg departe in trecutul omului si cred ca este o trasatura innascuta oarecum, desi ea se cizeleaza in functie de individ, de experienta lui de viata si nu in ultimul rand de nivelul lui de inteligenta.
Cred ca si animalele au parte de aceasta forma de manifestare si constienta.

Umorul imbraca f. multe forme (nuante), poate fi sadic, curat, parsiv, sarcastic, copilaresc, etc.
Practic fiecare trasatura umana poate influenta umorul individului. Se poate exprima la petreceri, in momente serioase, unele chiar critice (de ex. cum au fost multe monete din filmul 127 hours - ruleaza la TV zilele urmatoare), la absolviri, la festivitati, conferinte, in general la adunari de mai multe persoane.

As zice ca umorul autentic il detii in momentul in care poti sa glumesti cu tine insuti, cand surprinzi faze care iti deseneaza acel zambet care declanseaza la nivelul creierului o stare de bine, probabil biologic s-ar putea explica printr-o secretie de endorfine, cand nu este nevoie de martori pentru ati exprima si exersa umorul.

Omul cavernelor probabil cand cioplea o piatra (varf de sulita) si si-o f.... una peste degete cu vreun bolovan, ori a ris, ori a ras pe careva mai plapand din jurul lui care s-a nimerit a fi prin zona. Sau alte variante la alegere. Chestia este ca umorul iti poate influenta deciziile, modul de reactie etc.

In functie de cultura, obiceiuri, ce este umoristic pentru una poate fi ofensator pentru cealalta. Deci intram iarasi intr-o lume colorata si diferita. Contextul poate fi important. Intr-o atmosfera sobra o gluma mai ieftina poate avea un efect mult mai puternic decat o gluma buna intr-o atmosfera degajata. Ce este interzis, este mai incitant (in mod inconstient de manifestare).

Chiar si mimica zambetului poate declansa o stare de bine similara cu cea dupa o gluma buna. Prin urmare, eu recomand umor la pachet, destinde muschii, lumineaza ochii si bucura audienta. Asta daca nu este tinta glumelor...
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

Citat din: 07Marius din Aprilie 30, 2013, 12:03:50 PM

Omul cavernelor probabil cand cioplea o piatra (varf de sulita) si s-a lovit peste degete cu vreun bolovan, ori a ris, ori a ras pe careva mai plapand din jurul lui care s-a nimerit a fi prin zona. Sau alte variante la alegere.

  Salutari

Exemplu tau mi-a adus aminte de un film documentar in care se arata cum au evoluat oamenii mai bine spus cum li s-a dezvoltat inteligenta,din pacate nu stiu numele filmului ca era in daneza iar exemplu dat de tine e aproximativ la fel.

Sunt interesat mai mult de forma umorului catre ce tinde.

@ Mircea-p ,asta e cand ne putem da seama ca,"caterinca " respectiva nu e un atac la o persoana  la o idee sau mai stiu eu ce.

Ar fii interesant sa avem printre noi un actor sa ne arate cum se studieaza umorul ,cum se produce pur si simplu, sa prezinte arta umorului in teatru,cinematografie,societate,viata.

sumalan dorin


Salutari

Mai e cineva interesat de subiecul "mistocarie" sau "caterinca" am asa un felling ca specimenele din cele doua categorii isi gasesc usor victimele,pentru ca e foarte usor sa iti dai seama intre o persoana cu bun simt si una nesimtita.

Bine ,daca ar fii dupa mine dar poate gresesc, unei persoane nesimtite pardon (mistocare sau care are un gust al caterincii) in special (tinerii,adulti) trebuie raspun pe masura nu sunt sigur daca cu aceeasi moneda ca atunci nu e nicio diferenta dar cu alte mijloace .

sumalan dorin


Daca actorii de comedie ,nu sunt in stare sa produca umor de buna calitate si rafinat ,ei bine cel mai bun umor care te poate destinde si relaxa ,cel putin din pct meu de vedere este sa privesti la diferite situatii in care sunt surprinse animalele iar daca gasesti un sambure de umor atunci ,amuza-te.


"mistocareala" asta cvasi-generala este de prost gust ,desigur unii o degusta si o si propaga.


http://www.youtube.com/watch?v=m0_MNGa9RYI