Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

seria fourier trigonometrica

Creat de NiculaiS, Noiembrie 13, 2016, 05:01:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

NiculaiS

Salut, sunt in anul 2 de facultate si la cursul de sisteme si semnale studiem serie fourier acum.
Probleme mea este urmatoarea: La un semnal triunghiular de perioata T/2 si cu simetrie para trebuie sa aflu seria fourier trigonometrica si seria fourier armonica. Conform formulei la simetria para Si=0 ceea ce inseamna ca trebuie sa calculez Ci si C0, iar eu nu reusesc sa calculez C0.

u(t)=C0+ suma i=1 la infinit * Ci cos (iw0t) + suma i=1 la infinit Si sin (iw0t), dupa ce am calculat Si=0 si Ci= 4/pi*i cand i este impar si 0 cand i par, am ramas cu C0 pe care nu stiu sa il calculez. Formula este 1/T integrala de la T/2 la -T/2 din u(t) dt. Cum trebuie rezolvat cand eu nu am u(t) dat?

mircea_p

Cum ai calculat ceilalti termeni daca nu stii functia pe care vrei sa o scrii in serie Fourier?
Toate integralele pentru calculul coeficientilor contin u(t), adica functia pe care o dezvolti in serie.