Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Emisiuni de ştiinţă (video şi audio) cu Cristian Roman

Creat de Adi, Iulie 21, 2008, 05:07:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Domnule Cristian Roman, bine ati venit si pe forumul nostru. Multumim ca ati raspuns la intrebarea unuia dintre noi despre iluzia optica a dimensiunilor Lunii la diferite inaltimi pe cer. Intr-adevar, prostia ne ataca tot mai mult si este nevoie sa raspundem, sa demontam aceste articole, aceste concepte. Ma bucura sa aud ca va oferim incurajari si curaj, chiar faceti o treaba minunata.

Ca o sugestie, ma gandesc ca poate usor usor puteti aduce invitati la emisiune diversi oameni de stiinta.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Stimate "ctistist", suntem onorati sa va avem printre membri. :) Sper sa nu va luati cu mainile de cap citind pe aici diversele sectiuni, deoarece ne "luptam" si cu diverse grupuri de ... autointitulati initiati, care nu prea au respect pentru Metoda Stiintifica si Stiinta in general.

Eu personal sunt incantat de emisiunea dumneavoastra, Cronica scepticului, si dupa ce voi reusi sa urmaresc editiile publicate pe net poate imi voi da si eu cu parerea mea de sceptic (daca o sa am ceva interesant de spus). :D

Deocamdata o intrebare: ar fi posibil sa faceti si macar o emisiune despre Nikola Tesla? E un nume mare in stiinta si multi il pleaseaza in centrul unor conspiratii (si aberatii) incredibile. Putina "lumina" nu cred ca ar strica pe tema aceasta. :)

Mult spor in continuare,

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citind articolul din Evenimentul, ma intreb: chiar exista reactii termonucleare pe Jupiter? Daca da, se poate cuantifica fenomenul? Vad ca atmosfera lui Jupiter este formata in mare parte din hidrogen si putin heliu.

Pe Wikipedia la Jupiter nu apare deloc cuvantul "nuclear". Pe google am gasit cateva siteuri ce afirma ca exista reactii termonucleare pe Jupiter, insa as dori sa vad in un articol stiintific.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Electron din August 31, 2008, 08:59:24 PM
Deocamdata o intrebare: ar fi posibil sa faceti si macar o emisiune despre Nikola Tesla? E un nume mare in stiinta si multi il pleaseaza in centrul unor conspiratii (si aberatii) incredibile. Putina "lumina" nu cred ca ar strica pe tema aceasta. :)

Buna idee, Electron. Cum tu esti cel mai bun cunoscator al teoriilor conspirationiste ale grupului Sandokhan, poti rezuma pe scurt afirmatiile ce le fac ei despre Tesla?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Pe scurt?  ;D

Conform initiatilor de pe forum, Tesla era un român care printre altele a inventat internetul, si a descoperit reactiile ying/yang care mentin Soarele si Luna pe orbite la 25 km de sol. Ah, si tot ce a descoperit el functioneza (de fapt) pe baza fizicii eterului, insa cele mai extraordinare inventii ale sale sunt ascunse din pacate lumii de, ... suspans ..., o conspiratie!  ::)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Aha, si mai trebuie adaugat ca (dupa parerea "initiatilor" din grupul Sandokhan) acest yin si yang a fost folosit de Tesla pentru a produce fenomenul Tunguska din 1908!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

O melodie reprezentativa pentru situatia care poate se intampla in Romania si contra careia emisiuni precum Cronica Scepticului si forumuri ca acesta incearca sa lupte. Este vorba de melodia "Tara te vrea prost", de la Sarmalele Reci, aici, pe Trilulilu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Domnule Cristian, recomandam cu caldura sa realizati o emisiune pe tema sfarsitului lumii de la LHC. Incepe pe 10 septembrie 2008, peste o saptamana si un pic. De-a lungul lunilor au tot aparut articole ca poate vine sfarsitul lumii de la LHC. Chiar si acum mai aparu azi unul in Realitatea. Are deja 8000 de cititori si 30 de comentarii. Sa comentam si noi!

Iata, in acest topic noi am strans deja 4 pagini de discutii pe aceasta tema, pe langa o compilatie a multor articole ce au aparut pe tema asta in toate ziarele serioase din tara, dar majoritatea nu explicau clar ca oamenii de stiinta cred ca ingrijorarile astea sunt aberatii. Puteti sa folositi aceste surse ca si materiale pentru emisiune, sa cititi din articole. Tot acolo sunt si explicatiile deja oferite de mine ca si comentarii la articole, mereu cand am prins stira asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 01, 2008, 05:43:58 PM
O melodie reprezentativa pentru situatia care poate se intampla in Romania si contra careia emisiuni precum Cronica Scepticului si forumuri ca acesta incearca sa lupte. Este vorba de melodia "Tara te vrea prost", de la Sarmalele Reci, aici, pe Trilulilu.

Am discografia celor de la Sarmalele Reci. Piesa este foarte potrivita, dar nu numai pentru România! Asa e peste tot. Devenind cat se poate de seriosi, niciun guvern nu isi doreste un popor educat tocmai pentru ca o astfel de populatie este mult mai greu si/sau costisitor de manevrat (nu folosesc cuvantul "manipulare" pentru a nu da o conotatie neaparat peiorativa). Cu cat ne punem mai putine intrebari, cu atat mai bine si mai simplu pentru ei, dar si pentru noi. Nu degeaba americanii de rand o duc asa bine.

nano2k

Citat din: cristist din August 31, 2008, 08:37:11 PM
Iluzia optica legata de Luna nu este explicata complet pana in prezent. Totusi o explicatie poate fi gasita aici: http://www.nasa.gov/vision/universe/watchtheskies/20jun_moonillusion.html. Exista acolo si o poza, pe care am folosit-o la emisie.
Vreau sa va multumesc tuturora pentru aprecieri. Va rog sa ma credeti ca imi dau curaj. Nu de alta, dar vedeti dumneavoastra articolul asta, in care ne omoara Jupiter!
http://www.evenimentul.ro/articol/jupiter-si-satelitii-sai-pregatesc-ierni-nucleare-pe-pamint.html
cred ca trebuie sa reactionam cumva, vine prostia peste noi.

Domnule Cristian Român, ce inseamna atunci cand intr-o stire "senzationala", cum e cea din Evenimentul Zilei indicata de dvs apare expresia: "Cercetătorii sînt de părere că...". Este un inceput de fraza care da credibilitate si greutate afirmatiilor ce vor urma. In plus, se da si un nume de cercetator, un anume "cercetător stabilit în Sankt Petersburg, Eduard Drobişevski".
Asa cum ati spus, incep si eu sa cred ca exista un atac la adresa stiintei. Tocmai asemenea articole care incearca sau se fac ca incearca sa aduca dovezi "stiintifice" fac cele mai mari deservicii acesteia.

Deja in popor se vehiculeaza bancuri sau glume care incep cu "un grup de cercetatori a descoperit ca...". Deja dintr-un lucru serios, stiinta devine o gluma. Bineinteles, ma refer la perceptia publicului. Perceptie de altfel importanta.

Pe de alta parte stau si ma gandesc la toata tevatura cu sfarsitul lumii din cauza LHC-ului.
Pe de o parte am dezaprobat si pe forumuri asemenea articole, dar pe de alta parte, daca ne departam putin sa vedem intreaga scena, pana la urma un lucru bun se poate vedea: acum toata lumea stie de LHC si experimentele care se fac.
Se lucreaza de ani de zile la aceasta masinarie si nimeni nu i-a dat atentie (ma refer in mass media, acolo unde se schimba perceptii, etc). In schimb, in 2-3 zile, tot Globul e la curent cu evenimentele, chiar daca (voit sau nu) deformate pe alocuri. Dar ieftin (cred) si destul de eficient!

Sa fie oare un fel de reclama ascunsa? Sa fie totul bine pus la punct? Sa fie oare o mica campanie de aducere la cunostinta publicului larg a lucrurilor pe cale de a fi descoperite?

Sau pur si simplu e doar o amagire personala de-a mea in dorinta de a vedea ceva bun in orice lucru?

Adi

Presa nu a fost pana acum interesata. Acum insa poate face audienta din asta. Ei fac valva sa isi faca lor vanzari, nu sa promoveze stiinta si LHC-ul. Dar e adevarat ca in ciuda tuturor aberatiilor "any publicity is a good publicity". Zeci de mii de cercetatori din lumea intreaga lucrau in anonimat, acum macar lumea stie ca ei exista si ca lucreaza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 10, 2008, 05:21:58 PM
Zeci de mii de cercetatori din lumea intreaga lucrau in anonimat, acum macar lumea stie ca ei exista si ca lucreaza.

Corect, insa intrebarea mea de fond (nu astept neaparat un raspuns) este daca aceasta publicitate a fost calculata sau nu.

Adi

E foarte buna intrebarea ta. Raspunsul meu este ca nu a fost calculata. Cercetatorii nu au facut nici un efort sa sperie oamenii cum ca gauri negre ar putea manca pamantul. Presa a preluat acest zvon si l-a transformat in articol pentru a isi face ei audienta. In plus, asta a facut presa din Romania. Dar in tarile vetice, LHC a fost prezentat ca cel mai mare experiment al tuturor timpurilor, s-a detaliat programul de cercetare, contributia tarii respective, etc, iar la sfarsit, poate in cateva randuri s-a amintit ca unii se opun, dar rationamenul lor este grasit, cercetatorii confirma asta, nu avem de ce ne tem. Deci in vest a fost un raport de 90% stiinta si 10% amintit gaura neagra si in ordinea asta in articol. La noi a fost invers: 90% amintit Apocalipsa si 10% la sfarsit zicand ca apropo, cercetatorii neaga aceasta. Dar asta dupa ce ei tot articolul au tinut-o zicand ca "cercetatorii se tem ca va veni apocalipsa", cand de fapt nu era vorba de cercetatori.

Asta e parerea mea, cel putin ....
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 10, 2008, 11:52:22 PM
E foarte buna intrebarea ta. Raspunsul meu este ca nu a fost calculata. Cercetatorii nu au facut nici un efort sa sperie oamenii cum ca gauri negre ar putea manca pamantul. Presa a preluat acest zvon si l-a transformat in articol pentru a isi face ei audienta. In plus, asta a facut presa din Romania. Dar in tarile vetice, LHC a fost prezentat ca cel mai mare experiment al tuturor timpurilor, s-a detaliat programul de cercetare, contributia tarii respective, etc, iar la sfarsit, poate in cateva randuri s-a amintit ca unii se opun, dar rationamenul lor este grasit, cercetatorii confirma asta, nu avem de ce ne tem. Deci in vest a fost un raport de 90% stiinta si 10% amintit gaura neagra si in ordinea asta in articol. La noi a fost invers: 90% amintit Apocalipsa si 10% la sfarsit zicand ca apropo, cercetatorii neaga aceasta. Dar asta dupa ce ei tot articolul au tinut-o zicand ca "cercetatorii se tem ca va veni apocalipsa", cand de fapt nu era vorba de cercetatori.

Asta e parerea mea, cel putin ....

Nu stiu de ce mass media vrea cu tot dinadinsul sa ne mentina inapoiati mintal, ca natiune.
Au am teoriile mele conspirationiste, dar nu e momentul si mai ales locul lor aici.
E pacat ca niciun reprezentant al statului Român nu a intervenit hotarat sa spulbere ceata aruncata de aceste mizerii de asa-zisi jurnalisti.
E pacat pentru ca România a sprijinit si sprijina acest proiect mai mult ca sigur de la buget, deci din banii fiecaruia. Si logic mi s-ar fi parut sa iasa la rampa un reprezentant care sa apere aceasta investitie.
Dar iarasi nu e momentul si locul acestor frustrari...

Oricum, revenind la subiect, am sa urmaresc emisiunile dlui Cristian Român insa tot asa, inregistrate. Si acum fac legatura cu celalalt topic legat de popularizarea stiintei (nu a nonsensurilor debitate de altii, pentru ca asta o face deja cu real succes presa noastra).

Adi

Nu cred ca presa vrea sa ne tina necunocatori, ei doar vor sa faca bani. Daca toti romanii ar cere articole de calitatea BBC, adica daca nu ar citi/viziona presa autohtona si ar viziona doar BBC, atunci spresa autohtona s-ar adapta. Urmareste sectiunea de stiinta la Hotnews.ro, a inceput in forta, cu Dana Jalobeanu si Adrian Stanica, care au lucrat la BBC Romania inainte ca acesta sa se inchida in iulie anul asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro