Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sunt ampermetru

Creat de MacKary, Martie 24, 2016, 08:25:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MacKary

Salutari ! Va rog sa ma ajutati cu o problema la fizica :
  Un ampermetru poate masura un curent de n1=21 ori mai mare daca este suntat cu un rezistor si un curent de n2=31 ori mai mare daca este suntat cu un alt rezistor.Aflati rapoartele np si ns care arata de cate ori poate fi mai mare curentul care poate fi masurat, daca rezistoarele se leaga in paralel si respectiv in serie.
Am facut desenele, am scris formula rezistentei aditionale a ampermetrului : Ra=Rs1(ns-1) si Ra=Rs2(np-1) ,am echivalat cele doua formule :Rs1(ns-1)=Rs2(np-1) si formulele pt a calcula rezistentele legate in serie si in paralel : Res=Rs1=Rs2  si 1/Rep=1/Rs1+1/Rs2 si aici m-am blocat.Va rog ,daca puteti sa-mi dati cateva indicii pentru a putea afla np si ns. Multumesc anticipat .

valangjed

De unde "apare" Res=Rs1=Rs2?Rs1 n-are cum sa fie egala cu Rs2 daca au "rapoarte de suntare" diferite.Banuiesc ca ai vrut sa scrii Res=Rs1+Rs2 dar problema(asa imi pare mie) se pune altfel.Rs1 serie cu Ra(rezistenta ampermetrului) si Rs2 serie tot cu Ra.Adica 4 scheme, doua avand "suntul" in serie cu ampermetrul si celelalte doua avand "suntul"(asa cum se pune normal) paralel cu ampermetrul.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

MacKary

#2
Da trebuie Res=Rs1+Rs2 si da este vorba despre 4 scheme: 2 paralel si 2 serie

valangjed

Am inteles gresit.Scuze!Sunt cam obosit.Exprima Rs1 si Rs2 functie de Ra apoi inlocuieste in formule.Ca indiciu, Rs1=Ra/20.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

MacKary