Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Rezistenta echivalenta

Creat de KKoFF, Februarie 01, 2016, 12:57:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

KKoFF

Rezistenţa echivalentă faţă de bornele a, b a circuitului cu schema din figura



Nu imi dau seama care dintre rezistoare sunt in serie si care sunt in paralel. De unde sa incep? Orice sugestie este binevenita. Multumesc anticipat !

De asemenea, daca in circuitul urmator sursa s-ar afla pe latura din stanga si nu in interiorul circuitului, s-ar modifica ceva?


valangjed

Notam cu "c" nodul dintre R4 si R5.Calculam rezistenta echivalenta dintre punctele a si c(R3 serie cu R4 si ambele paralel cu R6.Notam aceasta rezistenta echivalenta cu Re1.Desenam iarasi circuitul punand intre a si c Re1.De aici e foarte simplu.R1 serie cu R2, R5 serie cu Re1 si ambele "rezistente serie" sunt in paralel.
Al doilea circuit nu-l pot vedea cu totul dar aplicand teoremele lui Kirchoff se pot calcula curentii in cele doua situatii si se pot vedea "schimbarile".
Daca ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

KKoFF

Va multumesc pentru ajutor !

In legatura cu circuitul din a doua poza:



Intrebarea este legata de sursa US.

Faptul ca este "conectata"in interiorul circuitului influenteaza cumva drumul unui anumit curent prin circuit. Am incercat sa "desenez" un anume curent I care pleaca de la sursa pe directia "+ - "  si cand ajung pe prima latura nu stiu ce sa fac. Se imparte in ambele directii? "latura" sursei cu latura circuitului formeaza un nod?
Va multumesc !

mircea_p

Da, conexiunile sursei cu restul circuitului sant noduri. Curentul de la sursa se imparte, ca la orice nod.

valangjed

Poti aborda problema mai simplu:Calculezi rezistenta echivalenta a rezistoarelor "din dreapta" sursei si o notezi cu Re1.Redesenezi circuitul si vei vedea ca in cazul 1(cand sursa este "la dreapta" rezistentei R1) rezistenta echivalenta a intregului circuit este R1 paralel cu Re1.Daca mutam sursa "in stanga", rezistenta echivalenta este R1 serie cu Re1.Intensitatea curentului prin ramura sursei va avea acelasi sens dar valori diferite.Se va schimba insa sensul curentului prin rezistenta R1.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.